Direktor

Uredba o geografski označbi Lipicanec je dosegla namen
17. 03. 1999 14.24
Uredba o geografski označbi Lipicanec je dosegla svoj namen in okrepila pogajalska izhodišča Slovenije tudi v zvezi z vodenjem rodovniških knjig za Lipicance. Evropska komisija je po notifikaciji uredbe pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) izrazila interes, da se z vprašanjem ukvarja, okrepljena izhodišča pa bodo koristna tudi na jutrišnjih pogovorih med slovensko in avstrijsko delegacijo o lipicancih na Dunaju. To je med drugim na današnji seji komisije državnega zbora za evropske zadeve, ki je začela razpravo o lipicancih, povedal direktor Urada RS za intelektualno lastnino Bojan Pretnar.

Razstava o vplivu Hitchcocka na sodobno umetnost
17. 03. 1999 14.11
V oxfordskem Muzeju moderne umetnosti bo od 11. julija do 3. oktobra na ogled razstava, ki raziskuje vpliv filmskega velikana Alfreda Hitchcocka na sodobno umetnost. Razstavo so naslovili Notorius (Zloglasna) po režiserjev filmu iz leta 1946, gostovala pa bo po svetu, med drugim na Švedskem, Japonskem in Avstraliji. ''Menimo, da bomo z razstavo počastili Hitchcocka ob stoletnici njegovega rojstva,'' je povedal direktor muzeja, Američan Kerry Brougher, nekdanji kurator losangeleškega Muzeja sodobne umetnosti. Čeprav so tudi drugi mnogi velikani filma, kot so Michelangelo Antonioni, Douglas Sirk, John Ford in Federico Fellini imeli velik vpliv na umetnike, je Hitch pogosto omenjen kot tisti z največjim vplivom. Na razstavi bodo predstavili dela 12 sodobnih umetnikov, ki so navdih našli pri Hitchcocku in ki raziskujejo teme, ki jih je obravnaval - predvsem strah. Predstavili jih bodo s filmskimi odlomki, fotografijami, diapozitivi in zvoki. Na razstavi bodo z deli sodelovali Judith Barry, Cindy Bernard, David Reed in Cindy Sherman iz ZDA, iz Kanade Stan Douglas in Atom Egoyan, iz Francije Pierre Huyghe in Chris Marker, Christian Marclay iz Švice, iz Velike Britanije pa John Baldessari, Victor Burgin in Douglas Gordon. Nemška filmska ustvarjalca Matthias Mueller in Christoph Girardet bosta zmontirala odlomke iz Hitchcockovih filmov, da bi pokazala njegov pristop k snemanju filmov.

JUB pridobil nemški atest
16. 03. 1999 12.48
Nemški inštitut za gradbene materiale, gradnjo in požarno varnost pri tehnični univerzi je podjetju JUB za sistem termoizolacije fasad Jubizol podelil nemški atest. Tako je Jub potrdil kakovost svojih izdelkov, ki so namenjeni potrebam kupcem na domačih in tujih trgih.

Beograjsko delegacijo na pot pospremila 1001 bela golobica
15. 03. 1999 07.23
Nad jugoslovansko prestolnico je ob odhodu pogajalske delegacije na mirovna pogajanja o Kosovu, ki se začenjajo v Parizu, so izpustili tisoč in ena belo golobico. ''S tem dejanjem smo želeli svetu pokazati, da smo v osnovi miroljuben narod,'' je povedal direktor beograjskega živalskega vrta, ki je predlagal simbolično sporočilo miru. ''Ne verjamejo nam, zato smo s 1001 golobico želeli 1001-krat sporočiti, da smo za mir,'' je pojasnil direktor in dodal, da ''v primeru, če ti dokazi ne bodo zadostni, naslednjič utegnemo poskusiti s tigri.''

Skupščina Tehnouniona imenovala nova člana nadzornega sveta
12. 03. 1999 17.22
Po zadnjih zapletih je Tehnounionu danes uspelo sklicati skupščino delničarjev, na kateri pa niso bili navzoči predstavniki Aktive Avant, večinskega delničarja Tehnouniona. Na skupščini je bilo tako zastopanega le 45 odstotkov družbenega kapitala, kljub temu pa je delničarjem uspelo imenovati nova člana nadzornega sveta, med katerima je tudi predstavnik Aktive Avant.

Težave organizatorjev olimpijskih iger leta 2004 v Atenah
11. 03. 1999 07.58
Organizatorji letnih olimpijskih iger leta 2004 v Atenah so izrazili zaskrbljenost, ker z izgradnjo olimpijskih objektov zamujajo, poleg tega pa pomanjkanje finančnih sredstev še dodatno ovira priprave na igre. Direktor organizacijskega komiteja Kostas Bakouris je dejal, da imajo težave predvsem pri pridobivanju domačih sponzorjev in zaradi naraščajočih stroškov dela. Kljub namigovanju o resnosti problemov pa Bakouris ni povedal, ali so težave tolikšne, da bi lahko onemogočile pravočasno izvedbo del.

Na Kitajskem izkopali 6000 let star oltar
10. 03. 1999 12.19
Skupina kitajskih in japonskih arheologov je izkopala 6000 let star oltar, ki velja za najstarejši najdeni oltar na Kitajskem. Oltar velikosti 200 kvadratnih metrov in nepravilne elipsoidne oblike so našli v bližini jezera Dongting v kitajski pokrajini Hunan. Blizu dragocene najdbe so arheologi izkopali še kakih 40 jam s človeškimi kostmi. Domnevajo, da gre za ostanke ljudi, ki so bili žrtvovani med verskimi obredi. Direktor arheološkega raziskovalnega društva Hunan meni, da so oltar verjetno uporabljali v obrednih aktivnostih skupnosti v 300 let dolgem obdobju, ko se je razvijala religija.

V državah nekdanje Jugoslavije ponarejajo Cockto
08. 03. 1999 19.49
Po več letih je ljubljansko podjetje Slovenijavino letos na hrvaških sodiščih uspelo s tremi tožbami proti podjetjem, ki so jih tožili zaradi poneverjanja blagovne znamke Cockta. Generalni direktor Slovenijavina Jože Kovič je povedal, da ima podjetje v državah nekdanje Jugoslavije težave s prepovedano konkurenco že od razpada države dalje. Na Hrvaškem so zaradi poneverjanja blagovne znamke tožili 11 podjetij, trenutno pa so v postopku še trije primeri.

Mednarodni dan žena posvečen boju proti revščini in nasilju
08. 03. 1999 17.48
Revščina spodbuja nasilno vedenje in predstavlja skrajno obliko nasilja, zato so njegove najpogostejše žrtve prav revne ženske, je zapisano v sporočilu, ki ga je v Parizu danes predstavil generalni direktor Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) Federico Mayor.

Generalni direktor WTO pozval k pogajanjem v sporu o bananah
08. 03. 1999 14.12
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Renato Ruggiero je Združene države Amerike in Evropsko unijo pozval k pogajanjem v sporu o bananah. Po podatkih diplomatov je Ruggiero veleposlanikom 134 držav članic WTO danes dejal, da naj bi trgovski partnerji svoj spor rešili v za to pristojnem odboru.

WIRE ima težave s položajem in temperaturo
06. 03. 1999 15.55
Ameriški astronomski satelit Wide-Field Infrared Explorer (WIRE) ima težave, tako da ne vedo ali bo lahko izpolnil načrtovani program štirimesečnih astronomskih opazovanj.

Boljše možnosti za slovenske izvoznike v BIH
05. 03. 1999 15.36
Slovenska izvozna družba (SID) je včeraj v Sarajevu s tamkajšnjo Investicijsko banko Federacije BiH sklenila dogovor o medsebojnem sodelovanju.

MTI Evropa se še ni odzval na pogodbi v zvezi s Tamom
04. 03. 1999 18.23
Državni sekretar za industrijo Boris Šuštar je danes dejal, da podjetje MTI Evropa na ministrstvo za gospodarske dejavnosti ni poslalo svojih predlogov na osnutka dveh pogodb, in sicer o ureditvi narodnogospodarskih interesov pri odkupu sredstev Tama v stečaju ter o ureditvi prodaje skupine podjetij MPP, ki delujejo kot nasledniki Tama in so v večinski lasti Slovenske razvojne družbe.

Finke si pri opijanju pomagajo s tamponi
04. 03. 1999 08.40
Mlade Finke, ki se želijo opiti, obenem pa se bojijo, da bi starši v njihovi sapi zasledili alkoholne hlape, eksperimentirajo s tamponi, ki jih pred tem namočijo v vodko, je sporočila finska skupina za boj proti mamilom in alkoholu Irti Huummeista. Skupina je doslej prejela več poročil o takšnih primerih, ki so jih zabeležili na vzhodu države. Mlada dekleta namreč upajo, da bo alkohol prek tampona takoj prešel v kri. ''Doslej sem verjel, da so tamponi namenjeni temu, da 'stvari' zadržijo v telesu, ne pa da jih izločajo'', pravi izvršni direktor skupine Tapio Jaakkola in dodaja, da je ''zato pitje še vedno najboljši način absorbiranja alkohola.'' Visoki odstotek porabe alkohola na Finskem je mnogokrat vzrok številnih neprijetnosti v tej sicer zelo konservativni državi. Številni liberalni zakoni, ki zadevajo porabo alkohola - sprejeli so jih v zadnih letih - so na Finskem sprožili močno povečanje števila mladih, ki pijejo.

Intra Lighting prejela licenco za znak ENEC
03. 03. 1999 16.03
Slovenski inštitut za kakovost in meroslovje (SIQ) je novogoriškemu proizvajalcu svetil Intra Lighting, kot prvemu v Sloveniji, danes predal licenco za uporabo skupnega evropskega certifikacijskega znaka ENEC.

Ruska vlada kritizira IMF
02. 03. 1999 16.44
Ruska vlada je danes kritizirala politiko Mednarodnega denarnega sklada (IMF) do Rusije. Direktor IMF Michel Camdessus ''izvaja pritisk na nas, kar je preprosto nepošteno'', je dejal prvi namestnik ruskega premiera Juri Masljukov.

Podvršič se bo javnosti predvidoma predstavil v sredo
01. 03. 1999 17.47
Generalni direktor policije Andrej Podvršič, ki ga je vlada na to funkcijo imenovala minuli teden, je danes začel prevzemati posle od svojega predhodnika Boruta Likarja, srečal pa se je tudi s svojimi namestniki in predstavniki posameznih služb znotraj ministrstva.

Dirigent Eschenbach glasbeni direktor v Parizu
01. 03. 1999 12.57
Pianist in glavni dirigent simfoničnega orkestra Severnonemškega radia NDR Christoph Eschenbach je bil imenovan za glasbenega direktorja pariškega orkestra Orchestre de Paris. Kot je sporočila francoska kulturna ministrica Catherine Trautmann, bo Eschenbach vodenje orkestra kot naslednik Semjona Bihkova za tri leta prevzel septembra leta 2000. Pri tem naj bi dvanajst tednov na leto delal v francoski prestolnici, v ostalem času pa naj bi še vedno opravljal svoje dolžnosti pri NDR v Hamburgu. Eschenbach je obenem tudi vodja houstonskega simfoničnega orkestra, na tem položaju pa bo ostal do 31. maja letos.

Ciklus sodobnega ruskega filma v Beogradu
27. 02. 1999 12.52
V Beogradu se bo v ponedeljek začel ciklus sodobnega ruskega filma. Organizatorji prireditve so beograjska Akademija umetnosti Bratov Karič, Ruski dom v Beogradu in Republiški zavod za mednarodno znanstveno, prosvetno in kulturno sodelovanje Srbije. Pomemben gost prireditve bo direktor Mosfilma iz Moskve Karen Šahnazarov, znan predvsem kot režiser filma z naslovom Dan polne lune, ki je minulo leto dobil glavno nagrado na mednarodnem festivalu na Paliču. Na programu so tudi najnovejši ruski filmi, med njimi Kadril Viktorja Titova in Pozdrav Čarlija trobentača v režiji Vladimirja Gramatikova.

Na konferenci o korupciji tudi novi direktor slovenske policije
27. 02. 1999 09.44
Mednarodne konference o Boju proti korupciji v državnih organih, ki je potekala v Washingtonu od 24. do 26. februarja, se je udeležila tudi slovenska delegacija, v kateri so bili novi generalni direktor slovenske policije Andrej Podvršič, veleposlanik Republike Slovenije v ZDA Dimitrij Rupel in na povabilo organizatorjev tudi profesor Anton Bebler.

Slovesna podelitev nagrad GZS direktorjem petih velikih in petih malih podjetij
26. 02. 1999 16.07
Nagrade Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke so na današnji slovesnosti v Cankarjevem domu v skupini srednjih in velikih podjetij prejeli direktor Lisce <I>Viljem Glas</I>, predsednica uprave Gorenjskega tiska <I>Kristina Kobal</I>, direktor družbe Marmor Hotavlje <I>Branko Selak</I>, generalni direktor Henkla Slovenija <I>Andrej Mesarič</I> ter direktor Pivovarne Laško <I>Anton Turnšek</I>.

HZS: Tekme na Bledu ne bo
26. 02. 1999 11.41
Tehnični direktor Hokejske zveze Slovenije Bogdan Jakopič je dopoldan še enkrat potrdil, da današnje tekme 2. dela državnega prvenstva med HK MARC Bledom in Acronijem Jesenicami, ki bi morala biti v blejski dvorani ob 19. uri, ne bo. ''Tekma je prestavljena na čas do razrešitve primera neigranja Acroni Jesenic v Ljubljani. Še enkrat poudarjam, da tekma ni odpovedana, ampak prestavljena,'' je dejal Jakopič. Jakopič je ob tem že priznal, da bo imel zaradi prestavitve nekoliko težav z dopolnitvijo natrpanega tekmovalnega koledarja.

Andrej Podvršič direktor policije, Janez Božič predsednik uprave DARS
25. 02. 1999 17.24
Vlada je za generalnega direktorja policije imenovala Andreja Podvršiča. Vlada je imenovala tudi novo upravo Družbe za avtoceste v RS (DARS), ki jo bo vodil Janez Božič. V upravi DARS bodo še Ladislav Prah, Stanko Debeljak, Abdon Peklaj, Gordana Višinski ter Erika Trojer.

HZS preložila gorenjski derbi
25. 02. 1999 15.11
Tehnični direktor Hokejske zveze Slovenije (HZS) Bogdan Jakopič je v skladu s 54. členom Pravilnika tekmovanj v hokeju na ledu prestavil tekmo drugega dela prvenstva med HK Bledom in HK Acroni Jesenicami, ki bi morala biti na sporedu 26. februarja. Novi termin tekme bo znan po dokončnosti odločbe o registraciji neodigrane tekme med Olimpijo in Acroni Jesenicami.

Placido Domingo ostaja v washingtonski operi
24. 02. 1999 18.33
Španski tenorist Placido Domingo bo do leta 2003 ostal umetniški direktor washingtonske opere. Na včerajšnji predstavitvi programa za sezono 1999/2000 je Domingo povedal, da bo operi ostal zvest še dve leti kljub številnim mednarodnim obveznostim in kljub temu, da je obenem tudi umetniški vodja opere v Los Angelesu. Prihodnja sezona bo v Washingtonu v znamenju Giuseppeja Verdija. Leta 2001 bo namreč preteklo sto let od njegove smrti. Na programu bosta Rigoletto in Othello, poleg tega pa še Massenetov Cid, ki so ga v ZDA zadnjič uprizorili leta 1902, Puccinijeva Tosca, Bellinijevi Puritanci, Haendeljev Julij Cezar in Susannah Američana Carlylea Floyda. Domingo bo pel v naslovni vlogi Cida in dirigiral Othella.

Termo uspešno v letu 1998
24. 02. 1999 17.28
Škofjeloški proizvajalec termičnih izolacij Termo je lani uspešno posloval, saj je ob prometu v višini 6,7 milijarde tolarjev ustvaril 381 milijonov tolarjev čistega dobička. Letos nameravajo poslovne rezultate še izboljšati, k temu pa naj bi pripomogel nedavno pridobljeni certifikat za proizvodnjo biorazgradljive kamene volne.

V Sloveniji na obisku gospodarska delegacija iz Slovaške
24. 02. 1999 11.02
Slovaška gospodarska delegacija, ki je na štiridnevnem obisku v Sloveniji, se je danes sestala s predstavniki območne gospodarske zbornice Koper in obiskala Luko Koper.

Novinarka ABC je posnela pogovor z Monico Lewinsky
23. 02. 1999 08.01
Po večmesečnem čakanju na privolitev neodvisnega preiskovalca Kennetha Starra je ABC-jeva televizijska novinarka Barbara Walters v strogo zastraženem televizijskem studiu v New Yorku minuli konec tedna končno posnela pogovor z Monico Lewinsky.

Tour 2000 le z enim kronometrom
19. 02. 1999 11.21
Kolesarska dirka po Franciji leta 2000 bo imela v primerjavi z dozdajšnjimi kar nekaj sprememb. Dirka se bo začela z 12-kilometrskim prologom, kar je pravzaprav mali kronometer, zato pa bo v sporedu le še ena prava vožnja na čas. Doslej sta bila poleg prologa na sporedu vedno dva kronometra.

Izšla četrta knjiga Zgodovina Cerkve
18. 02. 1999 15.36
Pri založbi Družina je izšla četrta knjiga Zgodovina Cerkve z naslovom Cerkev v času razstvetljenstva, revolucije in restavracije (1715-1848). Gre za prevod temeljnega dela o zgodovini Cerkve v šestih knjigah, ki so ga napisali različni evropski zgodovinarji.