Doba

Servisiraj in prihrani – popravilo telefona kot trajnostni vidik!

27. 03. 2023 08.31

Podatki kažejo, da so zavrženi telefoni velika obremenitev za naše okolje, zato je skrajni čas, da z njimi začnemo ravnati bolj gospodarno. Eden od najboljših načinov je popravilo telefona, s katerim naredimo veliko dobrega za okolje in tudi za našo denarnico.

Za deklico Karolino obstaja upanje, a je do cilja še dolga pot

15. 03. 2023 17.37

Dolgolasi in nasmejani deklici Karolini je življenje podarilo igrivost in ljubkost, žal pa tudi redko smrtonosno bolezen, Cockaynov sindrom tipa B. Bolezen povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povprečna življenjska doba obolelih je 12 let. Za Karolino obstaja upanje, razvoj genske terapije, ki jo za Karolino in vse otroke s to diagnozo že razvijajo v ZDA in na Portugalskem. Do sedaj je družini uspelo zbrati pol milijona evrov, potrebuje pa še trikrat toliko. Za Karolino, veliko ljubiteljico živali, so zdaj pripravili še dobrodelno akcijo in izziv Hišni ljubljenčki za Karolino, ki se mu lahko priključite tudi vi.

Pogajanja o zdravstvenem plačnem stebru brez konkretnih premikov

15. 03. 2023 15.30

Na tokratnem nadaljevanju pogajanj o oblikovanju plačnega stebra v zdravstvu ni prišlo do vsebinskega premika. Sindikati so predstavili svoje predloge, vladna stran pa naj bi po napovedih pripravila tako komentarje na sindikalni predlog kot svoj predlog. V zdravniškem sindikatu Fides ob tem opozarjajo, da se čas za oblikovanje stebra izteka.

Talumovim presežnim delavcem odpovedi predvidoma sredi aprila

15. 03. 2023 15.18

Kidričevski Talum bo odpovedi 120 delavcem, ki so posledica skorajšnje ustavitve proizvodnje aluminija, predvidoma postopoma začel vročati sredi aprila, je povedal predsednik uprave Marko Drobnič. Ob tem je zagotovil, da so kriterije odpuščanja uskladili z delavskimi predstavniki, na prvem mestu pa je bila delovna doba.

Ubil je mamo, 'ker ga je hipnotizirala'

14. 03. 2023 14.57

Ne, naslov ni senzacionalističen, da bi pritegnil čim več bralcev. To se je zares zgodilo in zares tako, kot piše. In četudi sem novinarka z že veliko kilometrino, moram priznati, da me je pogovor z dvema moškima, danes sta stara 28 in 43 let, presunil, pretresel in še vedno razmišljam o tem, kaj se jima je zgodilo.

Osamljena španska bikoborka: 'Naš poklic je v krizi, a vztrajam zaradi tradicije'

14. 03. 2023 06.00

Miriam Cabas iz španske Malage je ena redkih žensk v tradicionalno zelo moškem svetu bikoborb. Pri rosnih 21 letih se zaveda, da je poklic bikoborcev in bikobork v zatonu, vendar vztraja zaradi tradicije. Več generacij njene družine je namreč tesno povezanih s to znamenito in kontroverzno špansko kulturno dediščino, ki nekaterim predstavlja umetnost, drugim pa mučenje živali.

Zdaj je čas za lastno sončno elektrarno – posebna brezobrestna ponudba

13. 03. 2023 00.15

Nepredvidljive cene elektrike lahko močno vplivajo na družinski proračun. Kot kažejo dogodki v zadnjih mesecih, lahko to za žep običajnega porabnika pomeni tudi občutne podražitve.

Z željo po dobičku zavajal paciente? Obljubljenega čudeža ni bilo

12. 03. 2023 10.51

Ponujal je medicinske čudeže in zanje računal mastne denarce. Tako trdijo nekateri njegovi pacienti in njihove družine. Prva je zgodbo o avstralskem možganskem kirurgu Charlieju Teu objavila oddaja 60 Minut. "Odstranitev tumorja bo enostavna," naj bi dejal zdravnik zasebnik, ki je bolnikom obljubljal, da je najboljši na svojem področju. Družine so tako, da bi rešile svoje bližnje, izpraznile bančne račune ter se tudi zadolžile pri sorodnikih. A čudežne ozdravitve pogosto ni bilo, številnim pacientom pa se je stanje po operaciji celo še poslabšalo. Po obtožbah v oddaji so kirurgu v bran stopili tudi nekateri pacienti z drugačno zgodbo, obtožbe pa je seveda zanikal tudi zdravnik, ki v Avstraliji trenutno ne sme operirati. Kdo torej je dr. Charlie Teo?

'V SB Celje pacienti niso bili ogroženi, a gre za nesprejemljiv dogodek'

11. 03. 2023 07.00

Kdo bo odgovarjal za nastalo škodo, ki je bila povzročena pacientom v Splošni bolnišnici Celje? Njihovi izvidi niso bili odčitani pravočasno zaradi notranjih nesoglasij med radiologi in upravo, pacienti pa so čakali več mesecev. To bi lahko privedlo do resne škode, gre namreč za bolezni, ki niso zanemarljive, pravočasni izvidi pa so v takih primerih izredno pomembni.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?

10. 03. 2023 06.00

Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

S prvo plačo kupil prvo kačo, zdaj ima več kot 600 eksotičnih živali

04. 03. 2023 08.12

Marsikdo se raznih kač, pajkov, škorpijonov in drugih plazilcev na smrt boji, a Aleš Mlinar gotovo ni eden izmed njih. V lasti ima namreč več kot 600 eksotičnih živali 200 različnih vrst, njegova ljubezen pa je iz zbirateljstva kmalu prerasla tudi v razstave. Njegove razstave veljajo za ene največjih v Evropi, pripravil pa jih je že več kot 30. Zaradi ugriza kače je skoraj umrl, a to njegove ljubezni do živali ni skrhalo. Pojasnil je, zakaj jih ima tako rad, katere so njegove najljubše vrste in zakaj so tako zelo posebne.

UE Ljubljana: nenaročeni lahko na termin čakajo tudi več ur

03. 03. 2023 11.57

Na Upravni enoti Ljubljana uporabnike pozivajo, naj se za obisk predhodno naročijo. Večina strank namreč tega še vedno ne počne, kar pomeni, da morajo počakati na prvi prosti termin. To pa lahko traja tudi več ur.

Macron: Obdobje francoskega vmešavanja v Afriko je končano

02. 03. 2023 15.40

Obdobje francoskega vmešavanja v Afriko je končano, je ob začetku turneje po štirih afriških državah v gabonski prestolnici Libreville izjavil francoski predsednik Emmanuel Macron. Ob tem je napovedal, da se bo prisotnost francoskih vojakov na celini v prihodnjih mesecih občutno zmanjšala.

Samostoječi kamini, talni kamini in kotni kamini – ogenj brez pepela

02. 03. 2023 09.19

Samostoječi kamini, talni kamini, lahko pa je tudi kotni kamin, vam misli ponesejo v staromodno hišo v starem slogu s kaminom na drva v slabo osvetljenem prostoru, z dvema velikima foteljema, postavljenima tik pred praskajoč ogenj.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge

01. 03. 2023 15.19

Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

Brat Hayden Panettiere umrl zaradi povečanega srca

28. 02. 2023 20.54

Igralko Hayden Panettiere je prejšnji teden doletela tragična izguba, saj je v 29. letu starosti umrl njen mlajši brat Jansen. Družina Panettiere je sedaj sporočila, da je mladi igralec umrl zaradi povečanega srca.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje

28. 02. 2023 07.00

Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

Na mednarodnih trgih na voljo serija Xiaomi 13, izdelana v sodelovanju z Leico

28. 02. 2023 00.15

Uporabniki lahko prvič izkusijo napredne sisteme kamer Leica v paradnih konjih mobilnih telefonov Xiaomi.

Karolina za razvoj genske terapije potrebuje dva milijona evrov

27. 02. 2023 19.02

Ste kdaj slišali za sindrom Cockayne? Tudi starša deklice Karoline sta lani malo pred božičem za to redko genetsko bolezen slišala prvič, življenje celotne družine se je obrnilo na glavo, ko so slišali, da je njihova deklica hudo bolna. Bolezen je zelo kruta in povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povzroči tudi poškodbe vida in sluha ter večinoma vodi v slepoto in gluhost pri zgodnji starosti. Povprečna življenjska doba je 12 let. Zdravila za Karolinino bolezen trenutno ni, a edino upanje zanjo je genska terapija, ki jo razvijajo znanstveniki v ZDA in na Portugalskem, a tudi to zdravilo žal ni poceni – zbrati morajo 2 milijona evrov in zato potrebujejo pomoč vseh nas.

V 29. letu umrl brat igralke Hayden Panettiere

20. 02. 2023 21.35

Družino Panettiere je doletela tragična izguba. V 29. letu starosti je umrl Jansen Panettiere, ki je v igralskem svetu hodil po stopinjah svoje starejše sestre Hayden Panettiere. Manjše vloge je imel v uspešnicah, kot sta animirani film Ledena doba in serija Živi mrtveci. Vzrok smrti zaenkrat še ni znan.

V avstrijskem Gradcu izbruh ošpic

20. 02. 2023 13.19

V avstrijskem Gradcu in okolici so v zadnjih dneh zabeležili več kot 20 primerov ošpic. Šest otrok se zdravi na pediatrični kliniki v Gradcu. V prestolnici avstrijske Štajerske so zato razpisali dodaten termin cepljenja proti ošpicam za otroke, ki še niso bili cepljeni.

Psihologinja: V ozadju težav v šoli se pogosto skrivajo tudi druge težave in stiske

17. 02. 2023 10.41

Na VOYU se nadaljuje 2. sezona serije Gospod profesor. V eni od naslednjih epizod boste videli tudi Nežino zgodbo. Kaj se lahko zgodi, ko si mladostnik naloži preveliko breme, ko je še štirica neuspeh in ko se temu pridružijo še visoka pričakovanja staršev? Kje lahko najdejo pomoč mladi, ki so se znašli v stiski zaradi stresa, ki ga prinašajo šolske obveznosti?

Slovenka Vesna Kaloh med najboljšimi ortodonti na svetu

05. 02. 2023 13.07

Vesna Kaloh, Mariborčanka, spada v sam vrh svetovne ortodontije, saj z modernim pristopom in najnovejšimi metodami ravnanja zob premika meje v sodobni ortodontiji.

Francoska premierka: O dvigu upokojitvene starosti se ne bomo več pogajali

29. 01. 2023 18.19

Francoska premierka Elisabeth Borne je pred novo stavko, napovedano za torek, dejala, da se o dvigu upokojitvene starosti z 62 na 64 let vlada ne bo več pogajala, saj da je to ukrep, ki ga morajo sprejeti. Njena izjava je še dodatno razjezila nasprotnike pokojninske reforme, ki v prihodnjem tednu načrtujejo več stavk in množičnih protestov.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Štirje hrvaški pari, obtoženi trgovine z otroki, ostajajo v priporu

18. 01. 2023 14.16

Hrvatov, pridržanih v Zambiji, danes še ne bodo izpustili na prostost. Varščina za vseh osem je sicer vplačana, v kratkem se pričakuje tudi, da jih bodo privedli v sodno dvorano, da oblasti še uradno potrdijo, da so prejele denar. Branili se bodo lahko s prostosti, vendar pa osmerica ne bo smela zapustiti kraja bivanja, redno se bodo morali javljati policiji in prihajati na sodišče.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Veselje v Tropski hiši v Celju: Frida in Pablo ohranjata svojo vrsto

11. 01. 2023 06.00

Nov januarski teden je zaposlene v Tropski hiši v Celju presenetil z izjemnim prizorom. Na ponedeljkovo popoldne je ob hranjenju oskrbnica Tropske hiše v ogradi beloglavčkov, kritično ogroženih opic iz Kolumbije, opazila nekaj novega. Ob Pablu in Fridi sta se stiskali še dve štručki. "Beloglavčki imajo mladička!" sporočajo iz Tropske hiše.