Doba

EU do cepiva AstraZeneca prek sodišča, dobava v Slovenijo še do konca leta

11. 05. 2021 15.16

Evropska unija na belgijskem sodišču od britansko-švedske farmacevtske družbe AstraZeneca zahteva, da 27 članicam Unije do konca junija dostavi 90 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, ki bi jih morala že v prvem četrtletju. Nacionalni koordinator cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji Jelko Kacin je hkrati zatrdil, da bo AstraZeneca cepivo Sloveniji dobavljala do konca leta. Danes bo šlo v cepilne centre po državi skupno 14.300 odmerkov tega cepiva, prihodnji teden 14.600, zadnji teden maja pa 65.000 odmerkov.

Širitev pravic: sodobnejša inzulinska črpalka, trajne napotnice za kronične bolezni

07. 05. 2021 14.16

V maju so začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in sklep o zdravstvenih stanjih za upravičenost do medicinskih pripomočkov, s čimer se širi obseg pravic iz zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in pri zobozdravstvu.

Gneča na mejnih prehodih s Hrvaško

30. 04. 2021 18.32

Na večini mejnih prehodov s Hrvaško je zaradi gneče nastala čakalna doba ob prehodu meje. Najdaljša čakalna doba je na mejnem prehodu Starod, kjer potniki za vstop na Hrvaško čakajo uro in pol.

V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili šimpanzovega mladiča

21. 04. 2021 20.13

V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili novega člana šimpanzje družine. 33-letni samec Boris in 22-letna samica Neža sta pet let po samički Leoni, kar je za šimpanze povsem normalna rodna doba, pričakala malega šimpanza Taja. Celotna družina je mladička lepo sprejela in se uspešno znašla v vzgojiteljski vlogi. Pri šimpanzih namreč za razliko od človeške vrste velja, da cela vas vzgaja enega dojenčka.

Pogosti obiski restavracij s hitro prehrano lahko skrajšajo življenje

17. 04. 2021 08.42

Nove raziskave ameriških znanstvenikov prinašajo zaskrbljujoče novice za ljudi, ki so v zadnjem letu postali odvisni od naročanja hrane na dom. Večletno spremljanje prehranjevalnih navad več kot 35.000 odraslih je pokazalo, da je "pogosto uživanje" v restavracijah pripravljenih obrokov močno povezano s prezgodnjo smrtjo.

Pravi kredit za vaš novi dom

12. 04. 2021 00.15

»Ljudje nismo roboti. Vsak ima svoje življenje, svojo zgodbo, želje in zmožnosti. In čeprav kdo včasih reče, da se v banki vse vrti samo okrog številk, to ne drži povsem. Smo tudi vaši svetovalci,« pove za uvod Špela Lipovšek, osebna bančna svetovalka v poslovalnici Nove KBM na Stritarjevevi ulici v središču Ljubljane.

Huawei FreeBuds 4i: Slušalke z 10-urnim neprekinjenim predvajanjem že na voljo v Sloveniji

11. 04. 2021 00.15

Globalni tehnološki velikan Huawei je predstavil povsem nove brezžične slušalke FreeBuds 4i z izjemno avtonomijo baterije, edinstvenim in elegantnim dizajnom, neprekosljivo kakovostjo zvoka in zmogljivostjo aktivnega dušenja hrupa (ANC). Na voljo so v keramično beli in kristalno črni barvi. Do konca aprila so slušalke na voljo po promocijski ceni 69 €.

Na primorski avtocesti zagorelo tovorno vozilo

09. 04. 2021 21.08

Okoli 20.30 so bili policisti obveščeni o požaru na tovornem vozilu na primorski avtocesti med Uncem in Lomom v smeri Ljubljane. Po prvih podatkih je vozilo zagorelo zaradi okvare motorja, v dogodku pa ni bil nihče poškodovan. 

Med pandemijo se je pričakovana življenjska doba skrajšala

07. 04. 2021 18.39

Pričakovana življenjska doba v EU se je lani v času pandemije covida-19 zmanjšala, s čimer se je prekinil dolgoletni trend podaljševanja pričakovane življenjske dobe, kažejo podatki evropskega statističnega urada Eurostat. Največji upad imajo v Španiji, in sicer za 1,6 leta. V Sloveniji se je pričakovana življenjska doba skrajšala za eno leto.

Direktor URSIKS o ukrepih v zaporih: Zdravje smo postavili na prvo mesto

28. 03. 2021 07.02

Dejstvo je, da na epidemijo v prvem valu nismo bili dovolj dobro pripravljeni, pravi direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij mag. Bojan Majcen. Nismo imeli zadostnih količin zaščitnih sredstev, borili smo se za maske in razkužila, enako kot vsi zunaj. Nismo imeli popolnoma izdelanega načrta ukrepov, veliko odločitev je bilo v novih okoliščinah treba hitro sprejemati. Naš glavni strah je bil, da bi istočasno zbolelo preveliko število ljudi.

Zaradi raka poginila sibirski tiger Vito in kapibara Stinky

18. 03. 2021 12.05

Tako kot ljudje, lahko tudi živali v divjini ali živalskih vrtovih zbolijo za rakom. Bolezen je bila v Živalskem vrtu Ljubljana usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja. Živali bolezni nista premagali, kljub temu da je veterinarska ekipa Vita operirala, Stinkyja pa zdravila.

Pravice potrošnikov med epidemijo na preizkušnji: odpovedi potovanj, nedostavljeni paketi ...

15. 03. 2021 07.44

Obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Spoštovanje teh je med globalno pandemijo covida-19 večkrat na preizkušnji. Potrošniki zlasti poročajo o težavah, povezanih s spletnim nakupovanjem in odpovedmi potovanj. Pandemija je prispevala tudi k nastajanju več plastičnih odpadkov, boj proti tem pa je letošnja osrednja tema dneva.

'Če bi nojevo jajce želeli porabili naenkrat, bi v goste morali povabiti 10 ljudi'

14. 03. 2021 17.23

Čeprav je novi koronavirus okrnil delo v marsikateri proizvodni dejavnosti, pa se zakonca Ferenčak, ki se ukvarjata z rejo nojev, vztrajno prebijata skozi težke čase. Sprejela sta, da so dnevne aktivnosti z noji del njunega življenja. Če ti pomenijo še zadovoljstvo, gre vse lažje, sta prepričana. In kaj zakonca trenutno počneta na farmi? Marec je mesec, ko se začne sezona nojevih jajc. Kaj to pomeni in kakšne živali so noji?

Ekonomist Sachs: Bitcoin ima vrednost le pri utaji davkov, Twitter je popolna katastrofa

14. 03. 2021 15.54

Eden najbolj prepoznavnih ekonomskih strokovnjakov, finančnih mislecev ter vizionarjev na področju trajnostnega razvoja v obdobju digitalne tranzicije na svetu, Jeffrey Sachs, je na spletni konferenci, vodeni iz Maribora, pohvalil slovenski razvoj v 30 letih samostojnosti ter kritiziral bitcoin in Twitter.

'Starši otrok z redkimi boleznimi zaslužijo višje nadomestilo'

28. 02. 2021 07.00

Skrb za otroka s težko redko boleznijo ali posebnimi potrebami je zahtevno delo, ki traja 24 ur na dan, vse dni v letu. Ponavadi se zato eden od staršev odloči, da bo ostal doma in skrbel za otroka, za kar je upravičen do delnega plačila za izgubljen dohodek zaradi nege otroka. Višina slednjega že več let ostaja nespremenjena, zato v Društvu Viljem Julijan pristojnega ministra pozivajo k uskladitvi z minimalno plačo.

Južnoafriški sev v UKC Maribor: v karanteni ostaja vsaj deset oseb, čakajo novo testiranje

27. 02. 2021 19.40

Je UKC Maribor po vrnitvi okuženega zdravnika iz Namibije uspelo zajeziti širjenje? Zaradi zelo nalezljive južnoafriške različice je zdravnik zbolel kljub dvakratnemu cepljenju. In tudi imel stik s sodelavci in pacienti. V karanteni ta trenutek ostaja vsaj deset ljudi, čeprav je prvo testiranje pokazalo negativen rezultat. Jutri jih testirajo znova in bo že bolj jasno, ali je duh ušel iz stekleničke ali ne. Zbolite lahko torej tudi, če ste že bili cepljeni, kot se je zgodilo zdravniku iz mariborskega kliničnega centra. Je bilo cepljenje potemtakem zaman?

'Naši soborci ne morejo čakati, mudi se jim'

24. 02. 2021 09.28

Čeprav so šele dobro čez polovico poti, zbiranje sredstev za nakup aparature za celično zdravljenje CAR-T, ki za številne bolnike s krvnim rakom pomeni edino upanje, napreduje odlično. Naprava rešuje življenja, a na leto lahko z njo zdravijo le okoli 10 bolnikov, medtem ko bi se ostalim v čakalni vrsti iztekali meseci in dnevi. Zato bi nujno potrebovali najmanj tri. Denar za eno bo zagotovilo ministrstvo.

V ponedeljek odkrili 899 okužb z novim koronavirusom

23. 02. 2021 09.55

V Sloveniji so v ponedeljek potrdili 899 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 4369 PCR-testov. Umrlo je osem bolnikov s covid-19, število hospitaliziranih pa se še naprej znižuje. Skušajmo ohraniti to, za kar smo se dolge mesece borili, pa pozivajo v Splošni bolnišnici Novo mesto. Kljub bolj sproščenim dnem lahko vsak od nas pripomore, da ne bo dodatnih zaostrovanj in da bo lahko naše zdravstvo ponovno v čim večji meri normalno delovalo, zdravstveni delavci prosijo državljane.

Nikar ne storite tega, če želite zaslužiti!

22. 02. 2021 00.15

Predčasno ne prekinjajte naložbenih polic, dolgoročno ne varčujte na banki in ne vlagajte v slovenske delniške sklade preko zavarovalnic. Te odločitve vašo denarnico najbolj kaznujejo. Preberite, katere najhujše napake delajo varčevalci in po nepotrebnem stalno izgubljajo svoj denar.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

Pričakovana življenjska doba v ZDA zaradi koronavirusa krajša za leto dni

20. 02. 2021 11.39

Združene države Amerike so med državami, ki jih je pandemija najbolj prizadela. To potrjujejo tudi zadnji podatki o pričakovani življenjski dobi, ki se je samo v prvi polovici lanskega leta zaradi covida-19 skrajšala kar za leto dni in je zdaj 77,8 leta. Takšnega strmega upada ni bilo že vse od druge svetovne vojne, še posebej prizadete so manjšine, predvsem temnopolti prebivalci.

Poročilo ZN: mirovni načrt za obnovo po vojni proti naravi

19. 02. 2021 08.12

Človeštvo vodi "nesmiselno in samomorilno" vojno proti naravi, ki povzroča naše trpljenje in ogromne izgube, hkrati pa pospešuje uničevanje življenja na Zemlji, je ob predstavitvi poročila, ki opozarja, da zmanjkuje časa za rešitev planeta, hkrati pa ponuja konkretne rešitve, opozoril generalni sekretar Združenih narodov António Guterres.

Miki, član skupine Victory, s prvo solo pesmijo

16. 02. 2021 17.01

Čeprav je Miki Vlahovič vsej Sloveniji dobro znan kot član, pevec in kitarist v uspešni pop zasedbi Victory, se tokrat predstavlja s prvo samostojno skladbo – Rad te imam. V videospotu se mu je pridružila tudi soplesalka iz šova Zvezde plešejo, Valeriya Musina.

Dva tedna po prvem cepljenju 80 odstotkov stanovalcev Naše Hiše okuženih

15. 02. 2021 06.00

Siloviti vdor novega koronavirusa v bivalno enoto Naša Hiša VDC Ince. Slaba dva tedna po prejetju prvega odmerka cepiva proti covidu-19 se je okužilo 27 od 33 stanovalcev, torej več kot 80 odstotkov. Kljub takojšnjemu ukrepanju po zaznavi okužbe je moralo zaradi hudega poteka bolezni pet ljudi v bolnišnico, ena med njimi je umrla, je povedala direktorica VDC Ince Vladka Pacek. Na NIJZ ob tem poudarjajo: cepivo nudi zaščito šele teden do dva po drugem odmerku, zato je treba kljub cepljenju upoštevati vse priporočene zdravstvene ukrepe.

Janša: SDS ni gradila na zamerah, ampak na sodelovanju

13. 02. 2021 20.51

Prvak SDS Janez Janša je v nagovoru ob 32. obletnici stranke označil SDS za politično silo osamosvojitve, politično silo sedanjosti in politično moč slovenske prihodnosti. Ko je bila domovina v stiski, je njeno dobrobit stranka postavljala pred lastne interese. Tako je bilo ob osamosvojitvi, ob finančni krizi in ob izbruhu epidemije, je dejal.

Zaradi poostrenega nadzora dolge čakalne vrste za vstop v Avstrijo

10. 02. 2021 07.59

Odslej je negativen izvid testa na novi koronavirus ob vstopu v Avstrijo obvezen tudi za dnevne migrante. Enkrat na teden se morajo registrirati in ob tem predložiti negativen izvid testa. Testirati se je mogoče tako v Sloveniji kot v Avstriji, a se je večina testirala v Avstriji, kjer jim zanje ni treba plačati. Zaradi poostrenega nadzora se je gneča prehodu Šentilj začela že pred peto uro zjutraj, posamezniki pa so za prehod meje čakali tudi dobro uro.

Onesnaženje zaradi fosilnih goriv povzroči eno od petih smrti

10. 02. 2021 07.07

Onesnaženje, povezano s kurjenjem fosilnih goriv, je leta 2018 povzročilo več kot osem milijonov prezgodnjih smrti. To predstavlja skoraj 20 odstotkov vseh smrti med odraslimi po svetu, je razkrilo novo poročilo, objavljeno v znanstveni publikaciji Environmental Research.

Leto dni od poziva skoraj 600 zdravnikov problem sosežiga še ni rešen

05. 02. 2021 12.30

Pred letom dni je skoraj 600 zdravnikov in zobozdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Prvopodpisana je bila Nevenka Mlinar, splošna zdravnica v srednji Soški dolini, ki se v svoji ambulanti redno srečuje s tragičnimi posledicami nebrzdanega onesnaževanja. Zdaj, leto dni pozneje, v Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da so odgovorni zadevo pospravili v predal in nanjo pozabili.

Želela moratorij na kredit, a do njega ni upravičena

05. 02. 2021 10.03

Vlada je v PKP7 podaljšala moratorij na kredite za devet mesecev, a to ne pomeni, da lahko odlog plačila izkoristijo tudi tisti, ki so ga že koristili v prvem valu epidemije. Ti namreč do podaljšanja moratorija, če so ga že izkoristili za obdobje devetih mesecev, niso upravičeni. Kdor pa bi želel izkoristiti to ugodnost, mora zahtevo za odlog vložiti najpozneje do 26. februarja.