Dodatno

Mobitel je vklopil sistem GSM 1800
04. 04. 2001 00.00
Družba Mobitel je vključila sistem GSM 1800, zanj je pridobila koncesijo 3. januarja 2001. Razširitev na frekvenčno območje 1800 MHz so najprej opravili v urbanih področjih, kjer je gostota uporabe največja, in sicer v Ljubljani, Mariboru in Celju. V prihodnje bo Mobitel obstoječo infrastrukturo nadgrajeval na frekvenčno območje 1800 MHz, še naprej pa bo širil tudi pokritost s signalom na frekvenčnem območju 900 MHz. Širitev uporabnikom prinaša predvsem povečanje kapacitet in še kakovostnejšo uporabo storitev.

Kmetje in Ljubljanske mlekarne dosegli dogovor
03. 04. 2001 00.00
Pozno sinoči so člani kmečkega sindikata umaknili zapore, s katerimi so minule dni blokirali vse dovozne poti v Ljubljanske mlekarne. Pridelovalci mleka so namreč na sinočnjih pogajanjih z Ljubljanskimi mlekarnami dosegli dogovor o odkupni ceni mleka. Po novem bodo vse mlekarne kmetom za liter mleka plačale 2 tolarja in pol več od dosedanje cene, ki bo tako znašala 56,44 tolarja, veljala pa bo od 1. aprila.

Milošević v priporu
02. 04. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Novinarji o Roglju in medijskih manipulacijah
30. 03. 2001 00.00
Medijska potegavščina z Matjažem Rogljem je bila sicer zelo dobro pripravljena, vendar s preveč pomanjkljivostmi, da ne bi postala očitna ob temeljitejšem preverjanju. Dodaten zagon novici je dalo tudi medsebojno potegovanje medijev za najnovejša odkritja, negativno vlogo pri zgodbi pa so odigrali tudi uredniki. Iskanje resnice o Roglju je bilo medijsko precej bolj izpostavljeno, kot pa precej bolj pereč problem razpolaganja z državnim denarjem s strani šolskega ministrstva, ki je Roglju za udeležbo na tekmovanju priskrbelo nepovratna sredstva. Razlog za to je preprost: od države je zelo težko dobiti kakršnekoli informacije, brez gledanja pod prste državi, ki z novinarji najbolj manipulira, pa v Sloveniji tudi ne bo raziskovalnega novinarstva, so ugotovili udeleženci klubskega večera Društva novinarjev Slovenije o manipuliranju novinarjev in z novinarji.

ECB ohranila raven obrestnih mer
29. 03. 2001 00.00
Evropska centralna banka (ECB) na današnjem zasedanju ni spremenila obrestnih mer. Ključna obrestna mera tako ostaja pri 4,75 odstotka. Najverjetneje pa bo ECB znižala obrestne mere čez dva tedna, ko se se bo znova sestal svet te osrednje evropske bančne ustanove.

Bodo kmetje ustavili dobavo mleka
29. 03. 2001 00.00
Sindikat kmetov Slovenije je na dopisni seji sklenil, da v kolikor ne pride jutri do dogovora z Ljubljanskimi mlekarnami, bodo njegovi člani začeli postopno ustavljati oddajo mleka največji slovenski mlekarni.

Kmečka družba kupuje v Republiki srbski
26. 03. 2001 00.00
Skupina Kmečka družba, ki je s 49-odstotnim lastniškim deležem skupaj z Udruženjem izbjeglica iz Republike srbske ustanovila VIB privatizacijski fond v Republiki srbski, je prejšnji teden v Banja Luki z zbranimi certifikati uspešno sodelovala pri nakupu deležev v 136 podjetjih, v katere je sklad VIB nominalno vložil 77,5 milijona nemških mark. V 24 podjetjih je VIB sodeloval z zneski v višini nad enim milijonom mark, v 31 podjetjih pa dodatno z zneski nad pol milijona mark. Gledano v relativnih zneskih je VIB v 28 podjetjih prisoten z več kot 10 odstotki kapitala, v 43 podjetjih pa z deleži višjimi od pet odstotkov. Med zanimivejšimi naložbami je tudi Telekom Republike srbske, v katerega je VIB vložil največji zakonsko dovoljeni delež, to je pet odstotkov vseh zbranih certifikatov, kar predstavlja odstotek lastništva Telekoma.

Statut občine Trst v dvojezični izdaji
23. 03. 2001 00.00
V teh dneh je v dvojezični, italijansko-slovenski izdaji izšel statut občine Trst. Statut, ki v svojem prvem členu izrecno omenja slovensko prisotnost v občini, je tržaški občinski svet odobril že leta 1994, v naslednjih letih pa je bil večkrat spremenjen zaradi novih zakonskih predpisov, tako da je bilo zadnje besedilo odobreno v občinskem svetu šele marca leta 2000.

Telekom Slovenije opozarja vlado
23. 03. 2001 00.00
Skupen učinek cenovnih sprememb na področju telekomunikacij, ki jih je nedavno sprejela vlada, je sicer pozitiven in znaša približno 1,17 milijarde tolarjev, žal pa je precej oddaljen od učinka, ki bi ga Telekom Slovenije potreboval za zagotavljanje normalnega delovanja, uspešno poslovanje in predvsem investicijsko dejavnost tudi na območjih, ki so ekonomsko manj zanimiva za vlaganja, je poudaril predsednik uprave Telekoma Slovenije Marjan Podobnik. V Telekomu opozarjajo tudi na nesprejemljivost nekaterih členov predloga novega zakona o telekomunikacijah, saj naj bi omejevali lastniško pravico Telekoma.

Prvi hotel za starejše
23. 03. 2001 00.00
V neposredni bližini Zdravilišča Moravske toplice so odprli nadstandardni hotel za starejše Vivat. Zgradila ga je družba Počitek-užitek iz Moravskih Toplic, katere ustanovitelji so Intering Murska Sobota, Zavarovalnica Triglav in Občina Moravske Toplice, vreden pa je 965 milijonov tolarjev. V njem je prostora za 110 varovancev, bodoči stanovalci pa lahko apartmaje odkupijo, vzamejo v najem ali zakupijo do konca življenja.

Prva posadka se je vrnila na Zemljo
21. 03. 2001 00.00
Po 12 dneh, 19 urah, 49 minutah in 32 sekundah se je z odprave na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP) danes vrnil ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-rusko posadko. Discovery se je s poldrugo uro zamude ob 8.31 in 41 sekund po srednjeevropskem času dotaknil 15. pristajalne steze v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi. Med odpravo STS-102 je ameriško vesoljsko plovilo omogočilo prvo zamenjavo stalne posadke postaje in dostavilo znanstveno opremo za ameriški modul Destiny. Z Discoveryjem se je po 141 dneh bivanja v vesolju vrnila prva posadka MVP, ki je na postaji delala 138 dni. Polet raketoplana je trajal dan dlje kot so načrtovali.

Otočani boljši od St. Louisa
21. 03. 2001 00.00
St. Louis je večji del rednega dela sezone severnoameriške hokejske lige NHL vztrajno lovil Colorado, najboljše moštvo lige, v zadnjih desetih srečanjih pa je le enkrat okusil slast zmage. Tokrat so hokejisti St. Louisa pred domačimi gledalci morali po podaljšku priznati premoč New York Islandersom, ki so bili boljši s 4:3. Še na dveh srečanjih so se hokejisti dodatno znojili v podaljšku, gledalci pa zmage niso videli. V Pittsburghu so gostovali bostonski Kosmatinci, končni izid srečanja je bil 2:2, v Montrealu pa so se pomerili domači Kanadčani in Panterji iz Floride, razšli pa so se s 3:3.

NASA in RAKA se prepirata zaradi Tita
20. 03. 2001 00.00
Ruska kozmonavta Talgat Musabajev in Jurij Baturin, ki se pripravljata na polet na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), sta zavrnila udeležbo na enotedenskem treningu v Johnsonovem vesoljskem centru (JSC) v Houstonu. Tako protestirata zaradi izključitve prvega vesoljskega turista, ameriškega poslovneža Dennisa Tita, iz njune posadke.

Iztirjenje Mira dan pozneje
18. 03. 2001 00.00
Rusko orbitalno znanstveno postajo Mir bodo iztirili najverjetneje dan pozneje kot so računali doslej. V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi zaradi manjše hitrosti zniževanja tira postaje v zadnjih dneh z 80-ostotno verjetnostjo računajo, da bodo postajo potopili v petek približno ob 7. uri zjutraj po srednjeevropskem času, poroča ruski radio Radio Rosiji. Po podatkih CUP se je višina tira Mira zaradi naravnega zaviranja v višjih plasteh ozračja v zadnjih 24 urah znižala za 2,6 kilometra, njeni sistemi pa delujejo normalno. Postaja je danes dosegla srednjo višino 230,9 kilometra nad Zemljo. Akumulatorje Mira nameravajo dan pred iztirjenjem dodatno napolniti.

OPEC znižal proizvodnjo nafte
18. 03. 2001 00.00
Naftni ministri držav članic Organizacije izvoznic nafte (OPEC) so se včeraj dogovorili, da bodo količino načrpane nafte znižali za približno milijon sodov dnevno oziroma štiri odstotke. Kot so sporočili ob koncu spomladanskega vrhunskega zasedanja na Dunaju, ki se je začel v petek, želijo s tem ukrepom, ki bo začel veljati 1. aprila, zaustaviti padanje cen nafte.

OPEC znižal proizvodnjo nafte
17. 03. 2001 00.00
Naftni ministri držav članic Organizacije izvoznic nafte (OPEC) so se danes dogovorili, da bodo količino načrpane nafte znižali za približno milijon sodov dnevno oziroma štiri odstotke. Kot so sporočili ob koncu spomladanskega vrhunskega zasedanja na Dunaju, ki se je začel včeraj, želijo s tem ukrepom, ki bo začel veljati 1. aprila, zaustaviti padanje cen nafte.

Delnice v Tokiu se krepijo
16. 03. 2001 00.00
Tečaji delnic na tokijski borzi so si tudi danes nekoliko opomogli. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je tako znova nekoliko odlepil od psihološko pomembne meje 12.000 točk pod katero se je spustil v torek. Ob koncu današnjega trgovanja je namreč dosegel vrednost 12.232,98 točke, kar je za 80,15 točke oz. 0,66 odstotka več kot včeraj.

Ukrepi za stabilizacijo japonske ekonomije
15. 03. 2001 00.00
Japonski premier Joširo Mori je danes sklical nujno zasedanje, namenjeno sprejemu ukrepov za stabilizacijo gospodarstva, ki so se ga udeležile ugledne osebnosti vladne večine s področja ekonomije. "Japonsko gospodarstvo je na mrtvi točki in prihodnost zbuja zaskrbljenost. Pristojne ministre sem zato zaprosil, naj premislijo o ukrepih, s katerimi bi izbojšali položaj na borzi, podjetjem pa bi z odpisom dolgov pomagali iz težav," je pojasnil premier, ki je ob tem poudaril, da bo najprej treba sprejeti "nujne ukrepe".

Neredi na tekmi v Parizu
14. 03. 2001 00.00
V izgredih na nogometni tekmi lige prvakov med Paris St. Germainom in carigrajskim Galatasarayjem je bilo v francoski prestolnici ranjenih 56 oseb. Sedemnajst ranjenih nogometnih navdušencev je iskalo pomoč v bolnišnici, šesterici pa je pri hlajenju razgretih glav pomagala kar francoska policija. Na tekmi je bilo tisoč policistov, vendar pa varnostni ukrepi niso bili dovolj veliki in lahko se zgodi, da bo UEFA francoskega ligaša zaradi pomanjkljive varnosti dodatno kaznovala.

V Srbiji stavka učiteljev
13. 03. 2001 00.00
Trije glavni sindikati srbskih prosvetnih delavcev so včeraj uresničili grožnjo s splošno stavko, saj se je stavke udeležilo približno tisoč od skupaj 1620 osnovnih in srednjih šol v Srbiji. Vlada Zorana Djindjića bo danes poskušala doseči sporazum s sindikati, sociologi pa opozarjajo, da lahko novi val stavk samo dodatno uniči gospodarstvo in onemogoči kakršenkoli napredek. Sindikati zahtevajo za 35 odstotkov višje plače, iz resornega ministrstva pa odgovarjajo, da osnutek republiškega proračuna, ki naj bi bil v kratkem sprejet, dopušča največ desetodstotno zvišanje sicer mizernih plač. Vlada poleg tega obljublja, da bo lahko za enak odstotek zvišala plače učiteljem v juniju, juliju in v oktobru.

Makinen navdušen nad zmago
11. 03. 2001 00.00
Finski dirkač Tommi Makinen (Mitsubishi Lancer) je zmagovalec relija po Portugalskem, tretje letošnje preizkušnje za svetovno prvenstvo. Zadnji dan je zadržal napade Španca Carlosa Sainza (Ford Focus) in drugo letošnjo zmago dosegel z osmimi sekundami prednosti. Tretje mesto je osvojil Makinenov rojak, aktualni svetovni prvak Marcus Gronholm v Peugeotu 206, za katerega so to šele prve točke v sezoni.

Uspešnost slovenskih zavarovalnic
10. 03. 2001 00.00
Štirinajst slovenskih zavarovalnic je lani zbralo skoraj 192,7 milijarde tolarjev obračunanih kosmatih zavarovalnih premij oz. 12,4 odstotka več kot leto prej ter izplačale za 126,4 milijarde tolarjev škod. Lani so se najbolj - za 20,8 odstotka na 34,03 milijarde tolarjev - povečale premije iz naslova zavarovanja odgovornosti lastnikov cestnih vozil. Premije iz naslova življenjskih zavarovanj pa so se lani v primerjavi z letom prej povečale za 20,3 odstotka na 37,1 milijarde tolarjev. Največji odstotek med pobranimi premijami pa še vedno pomenijo premije iz naslova prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja, ki so lani znašale 49,8 milijarde tolarjev, kar je za 11,9 odstotka več kot leto prej, je razvidno iz podatkov Slovenskega zavarovalnega združenja o obračunanih premijah in odškodninah zavarovanja za leto 2000.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Podpis sporazuma preložen
10. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski minister za etnične manjšine Rasim Ljajić je v Bujanovcu sporočil, da se bodo pogajanja za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja na jugu Srbije, ki je bil napovedan za danes, nadaljevala v nedeljo. Pred tem se je Ljajić srečal s posebnim odposlancem generalnega sekretarja zveze Nato Petrom Feightom.

Bush prepovedal stavko mehanikov
10. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je sindikatu mehanikov četrtega največjega ameriškega letalskega prevoznika Northwest prepovedal stavko. Za zdaj le za naslednjih 60 dni, s čimer je podaljšal rok za pogajanja med mehaniki in upravo. Mehaniki pri Northwestu so napovedali, da bodo v ponedeljek začeli stavko, če uprava ne privoli v njihove zahteve v novi kolektivni pogodbi. Bush pa je hkrati zagrozil tudi zaposlenim pri drugih letalskih prevoznikih, da ne bo dovolil motenj v ameriškem letalskem prometu, kar pomeni, da bo šel po stopinjah republikanskega predhodnika Ronalda Reagana in v primeru potrebe ukazal delovno obveznost. Reagan je to storil z ameriškimi kontrolorji letenja, ki za domače letališče v Washingtonu še danes nočejo uporabljati imena "Ronald Reagan Airport". Po mnenju predstavnikov sindikata mehanikov je Bushev ukrep znak lastnikom družbe, da se jim ni treba naprej pogajati s sindikati. V dosedanjih pogajanjih so se že dogovorili za dogovor pri zavarovanju. Če sindikat in vodstvo družbe do sredine maja ne uspejo doseči dogovor, ima sindikat pravico stavkati.

Vztrajati pri odmoru za malico
09. 03. 2001 00.00
Najnovejši predlogi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve k predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki je v prvem branju v DZ, pomenijo po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča velik korak nazaj od že dogovorjenega med socialnimi partnerji. Predlogi amandmajev, ki so jih pripravili na ministrstvu, dramatično zmanjšujejo raven delavskih pravic in neprikrito ščitijo interese delodajalcev, je na današnji novinarski konferenci menil Semolič. Kot najbolj sporen amandma vlade pa je označil rešitev vprašanja 30-minutnega odmora med delom, ki naj bi se na predlog ministrstva ne všteval več v 40-urni delovni teden, kar dejansko pomeni, da bi Slovenija kot edina država v Evropi celo podaljševala delovni čas.

Z aktivnostjo proti Alzhemerjevi bolezni
07. 03. 2001 00.00
Strokovnjaki z univerze v Clevelandu so ugotovili, da ljudem, ki med 20. in 60. letom starosti ohranjajo duševno in telesno kondicijo, v starosti manj grozi, da bi zboleli za Alzheimerjevo boleznijo. Raziskava je pokazala, da vsako dodatno leto izobraževanja možnost za izbruh te bolezni zmanjša za 17 odstotkov, podobne učinke pa ima tudi rekreativna dejavnost. V preiskavi so primerjali 193 pacientov z Alzheimerjevo boleznijo z enako starimi zdravimi ljudmi, ki so izhajali iz istega okolja, pa tudi njihove prijatelje, sorodnike in znance. Ugotovili so, da so bili slednji v starosti od 20 do 60 let precej bolj aktivni v prostem času, posebej veliko tveganje za bolezen pa se je pokazalo pri tistih, ki so se zelo malo ukvarjali z "duševno telovadbo". V raziskavi so ugotavljali tudi možnost vpliva starosti, spola in dohodka na izbruh bolezni, vendar povezave pri teh dejavnikih niso odkrili.

Bo vojska ZRJ napotena na mejo z Makedonijo?
07. 03. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom v New Yorku sinoči dejal, da NATO razmišlja o tem, da bi na jugoslovansko-makedonsko mejo napotil jugoslovansko vojsko. Na Robertsonove besede se je pozitivno odzval jugoslovanski premier Zoran Žižić, ki se je prav tako v New Yorku srečal z Annanom in dejal, da bo jugoslovanska vojska znala zavarovati mejo. Varnostni svet ZN bo danes na zasedanju za zaprtimi vrati poslušal poročilo makedonskega zunanjega ministra Srđo Kerima glede najnovejših spopadov med albanskimi gverilci in makedonsko vojsko na meji s Kosovim.

Nov sistem prodaje študentskih bonov
05. 03. 2001 00.00
Ljubljanska in mariborska študentska organizacija sta prenovili dosedanji sistem prodaje študentskih bonov za prehrano. Tako se bo poslej subvencioniranje študentske prehrane izračunavalo na podlagi dejansko opravljene storitve ponudnika oziroma gostinca, se pravi na podlagi unovčenih bonov, doslej pa so se subvencije obračunavale na podlagi prodanih bonov. Z današnjim dnem so začeli na prodajnih mestih obeh študentskih organizacij prodajati nove, zaenkrat še začasne oziroma nadomestne bone, ker " pravih" iz tiskarne še niso dobili. Slednje, ki bodo imeli ob strani črtno kodo, naj bi začeli prodajati čez dva dni, z njimi pa naj bi izničili možnost ponarejanja in povečali transparentnost, saj bodo lahko vsak dan sproti spremljali podatke o unovčenih študentskih bonih, je na novinarski konferenci povedal sekretar za socialo in zdravstvo ŠOU Ljubljana Robi Godina.

Država občinam jemlje pristojnosti
02. 03. 2001 00.00
Članice Združenja slovenskih občin (ZOS) so nezadovoljne s "pozicijo" državnih organov in z njihovim delovanjem, saj se sodelovanje z občinami čedalje bolj zmanjšuje. Država želi prisiliti občine v eno, od države izbrano združenje, ZOS pa ignorira. Sedanja vlada glede na občine izvaja čedalje večjo centralizacijo, njihovi pogoji za delo se poslabšujejo, vsakoletna negotovost, pomanjkanje državne strategije na ključnih življenjskih področjih ter zavestno izključevanje lokalne ravni pri odločitvah, pa očitno ne peljejo v Evropo.