Dolgotrajna oskrba

'Lahko bi bili v državi davki nižji in sociale manj, mi dajemo prednost ljudem'
15. 07. 2025 09.37
Poslanci so z vprašanji premierju Robertu Golobu sklenili zadnje redno plenarno zasedanje pred parlamentarnimi počitnicami. V SDS so ga vprašali o dolgotrajni oskrbi. Golob je poudaril, da se sredstva iz prispevka za dolgotrajno oskrbo zbirajo na namenskem računu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Uvedba prispevka je po njegovih besedah pomembna, ker bo zaradi njega lahko denimo oskrbo v domu starejših dobil vsak upokojenec, tudi če ima zagotovljeno pokojnino. Na vprašanje in očitke NSi glede visokih davkov, je Golob dejal, da so davki namenjeni temu, da lahko vsak od nas dobi kakovostno šolanje in zdravstveno oskrbo in da se lahko dostojno stara.

Nov davek že plačujemo, dolgotrajna oskrba je šele na papirju
15. 07. 2025 07.00
Potem ko je predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar z besedami, da "ne more pobirati milijardo evrov in ne pojasniti, kam bo ta denar dal", pozval ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca k odstopu, je ta napovedal, da bo večji del mreže za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu vzpostavljen že med poletjem. Pravica, za katero smo uradno začeli plačevati ta mesec, pa bo zaživela jeseni, napoveduje Maljevac, takrat naj bi izdali tudi prve odločbe. So ta pojasnila dovolj za obrtnike in podjetnike? Oba sta prišla v naš studio.

Jeseni pravica do dolgotrajne oskrbe, odgovorne so občine
14. 07. 2025 14.47
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pričakuje, da bo večji del mreže za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu vzpostavljen med poletjem in bo pravica do te oskrbe lahko jeseni v polnosti zaživela na terenu, je dejal. Prve odločbe napoveduje jeseni. Poudaril pa je, da vzpostavitev informacijskega sistema ni pogoj za izdajo odločb.

SBC za takojšnjo zamrznitev plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo
10. 07. 2025 16.14
Področje dolgotrajne oskrbe je treba urediti, vendar ne na način, kot se ga je lotila vlada, so sporočili iz Kluba slovenskih podjetnikov. Kritični so predvsem do prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki bo po njihovih besedah namenjen v resnici nedelujočemu sistemu. Pozvali so k takojšnji zamrznitvi plačevanja prispevka.

V OZS ostro o prispevku za dolgotrajno oskrbo: Davke in prispevke pobiramo na zalogo
09. 07. 2025 15.46
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac zavrača poziv Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije k odstopu zaradi načina uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo. Ob tem so na ministrstvu znova poudarili, da morajo biti storitve dolgotrajne oskrbe dostopne vsem, zato vztrajajo pri javnem, solidarnostnem modelu financiranja. "Dovolj bi bilo, da poberemo toliko, kot za dolgotrajno oskrbo potrebujemo, ne pa da pobiramo denar na zalogo. Davke in prispevke pobiramo na zalogo," opozarja predsednik zbornice Blaž Cvar.

Ministrstvo: Ljudje ne bodo več plačevali visokih oskrbnin, SDS: To so velike obljube
02. 07. 2025 06.00
Nov davek, novo politično obračunavanje in realnost za državljanke in državljane. Ne gre za resno reformo, ampak politični PR, pravijo v SDS. Pristojno ministrstvo pa: gre za največji korak v gradnji socialne države od osamosvojitve. V povprečju bo vsak zaposleni prispeval slabih 300 evrov na leto v državno blagajno. Toda, če že prispevamo, bi morali tudi v praksi koristiti ugodnosti, za katere plačujemo. Tako bi danes denimo morala v praksi zaživeti oskrba na domu, a ne bo. Ni bila izdana še nobena odločba, nekatere občine še nimajo izvajalca, informacijskega sistema ni, potem je tu še težava s kadri. Kaj pravita poslanka SDS Karmen Furman in Luka Omladič z ministrstva za solidarno prihodnost?

Odslej en odstotek bruto plač in neto pokojnin za oskrbo
01. 07. 2025 07.21
Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se bo začela uporabljati določba o dolgotrajni oskrbi na domu. Ta pravica bo zajemala denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo. Uporabljati se bo začela tudi določba o prispevku za dolgotrajno oskrbo.

Bodo delavci v kulturi opravičeni novega prispevka za dolgotrajno oskrbo?
30. 06. 2025 19.08
Po en odstotek bruto plače bomo vsak mesec prispevali zaposleni, enako tudi naši delodajalci, upokojenci bodo prispevali en odstotek neto pokojnine, samozaposleni in kmetje pa po dva odstotka od njihovega bruto prihodka za dolgotrajno oskrbo. Ali drži informacija, da bodo samostojni delavci v kulturi plačila prispevka opravičeni? Preverili smo in ne, ne drži.

ZSSS za čim hitrejši začetek izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu
30. 06. 2025 14.55
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pričakuje, da bodo storitve v okviru dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo kot zakonska pravica začela izvajati v torek, na voljo najkasneje v dveh mesecih. Hkrati želijo, da bo informacijska podpora pripravljena do konca julija, tako da bodo prve odločbe lahko izdane septembra, so povedali v zvezi.

Od vsake ure študentskega dela nekaj centov tudi v posebno blagajno
21. 06. 2025 19.41
S 1. julijem bo država začela pobirati nov prispevek za dolgotrajno oskrbo, pred tem pa nova informacija: potrebno ga bo plačevati tudi od dela polnoletnih dijakov in študentov. Odstotek od študentskih prejemkov bodo sicer plačevali le delodajalci, vprašanje pa je, ali ne bodo ti breme nove dajatve v obliki nižje urne postavke prenesli na študente.

Urno postavko za dolgotrajno oskrbo na domu bodo zvišali na 32,93 evra
18. 06. 2025 12.10
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na posvetu o dolgotrajni oskrbi napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo za nekaj evrov, in sicer na domu na 32,93 evra, v institucijah pa na 26,56 evra. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je dejal.

Razprava o dolgotrajni oskrbi: bi morali plačilo prispevka prestaviti?
12. 06. 2025 20.18
Leto in pol po sprejemu zakona o dolgotrajni oskrbi je koalicija v državnem zboru potrdila že drugi paket dopolnil. Po novem bodo s 1. julijem tudi upokojenci lahko oskrbovali svoje družinske člane, kar doslej ni bilo mogoče. Prav tako bo breme izplačevanja dodatkov, s katerimi vodstva domov za starejše zvišujejo plače sicer slabo plačanemu kadru negovalcev, prevzel državni proračun. Kaj pa pomisleki glede obveznega prispevka, ki ga bomo začeli plačevati že prihodnji mesec?

Telefoni klicnega centra pregorevali: oddane prve vloge za oskrbo na domu
02. 06. 2025 19.20
Centri za socialno delo so začeli sprejemati vloge za dolgotrajno oskrbo na domu. Nova pravica naj bi bodočim uporabnikom olajšala vsakdanje življenje in ne bo posegla v njihove mesečne prejemke. Pomoč na domu bo financirana iz posebne blagajne za dolgotrajno oskrbo, sistem pa naj bi v celoti zaživel jeseni. Na 16 vstopnih točkah na območnih centrih za socialno delo sicer še čakajo na vzpostavitev ustreznega informacijskega sistema. Zaradi vprašanj, povezanih z dolgotrajno oskrbo, pa so dopoldne pregorevali telefoni na številki 114 v vladnem klicnem centru.

Možna oddaja vlog za dolgotrajno oskrbo na domu
01. 06. 2025 09.19
Vsi, ki želijo pridobiti pravico do dolgotrajne oskrbe na domu v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi, lahko oddajo vlogo na vstopni točki, torej pri pristojnem centru za socialno delo. Dolgotrajna oskrba na domu je pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe, ki jo uporabnik prejema na svojem domu. Izvajati se bo začela 1. julija.

O dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku
27. 05. 2025 10.07
Kolegij predsednice DZ je ob odsotnosti opozicije soglasno sklenil, da bodo poslanci predlog novele Zakona o dolgotrajni oskrbi obravnavali po nujnem postopku. Glavna novost je vzpostavitev pravice do oskrbovalca družinskega člana tudi za upokojence, je pojasnila namestnica generalne sekretarke vlade Barbara Peternelj.

Tik pred začetkom plačevanja novega prispevka vlada še pripravlja analize
19. 05. 2025 17.28
Podpredsednik vlade Matej Arčon je glede možnosti za znižanje prispevka za dolgotrajno oskrbo ali njegovo postopno uvajanje dejal, da bo več mogoče povedati, ko bodo pripravljene ustrezne analize. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pa je zagotovil, da se je pripravljen pogovarjati o tem.

Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci
15. 05. 2025 07.27
Vlada je na seji za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. Po predlogu bodo lahko tudi upokojenci postali oskrbovalci družinskega člana, je na novinarski konferenci po seji povedal podpredsednik vlade Matej Arčon. Upokojenka ali upokojenec bo kot oskrbovalec dobil nadomestilo v višini 1,2 minimalne plače. Vsak dan bo za vprašanja odprt tudi klicni center 114. Približno 250 klicev pa so dobili že pred uradnim začetkom, med njimi največ z namenom, da bi rešili konkreten primer.

'Dobro delujoče gospodarstvo je predpogoj za vse reforme'
14. 05. 2025 15.42
Vlada se zaveda konkurenčne prednosti Slovenije zaradi njenega močnega gospodarstva, je predstavnikom obrti in podjetništva na forumu v Ljubljani zagotovil predsednik vlade Robert Golob. Napovedal je ustanovitev delovne skupine, ki se bo ukvarjala izključno z malim gospodarstvom. "Dobro delujoče gospodarstvo je predpogoj za vse reforme," pa je opozoril predsednik OZS Blaž Cvar.

Na številki 114 zdaj informacije tudi o dolgotrajni oskrbi
13. 05. 2025 20.42
Od zdaj naprej je na telefonski številki 114, poznani še iz časov poplav, mogoče dobiti tudi informacije, povezane z dolgotrajno oskrbo. Že v prvih urah je bilo klicev ogromno. Približuje se namreč 1. junij, ko bo mogoče oddati prošnje za uveljavljanje pravice do dolgotrajne oskrbe na domu. A koliko časa bodo morali prosilci čakati na odločbe? Se bodo cene v domovih za starejše res znižale, ker bo breme financiranja dolgotrajne oskrbe padlo na pleča vseh zaposlenih?

Usklajevanja zaradi 'nesodelovanja' finančnega ministrstva prekinjena
09. 05. 2025 16.42
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na zahtevo socialnih partnerjev osnutek novele zakona o urejanju trga dela umaknil z dnevnega reda. Osnutek je bil namreč predmet pogajanj na ravni posebne delovne skupine ESS, ki pa so bila zaradi "nesodelovanja" finančnega ministrstva v sredo prekinjena, so po seji pojasnili socialni partnerji.

Maljevac ob novici o prodaji mreže DSO: Starejši niso tržno blago
16. 04. 2025 11.58
Ministrstvo za solidarno prihodnost je ostro reagiralo na poročila, da avstrijski koncesionar SeneCura prodaja svojo mrežo domov za starejše v Sloveniji. Novega lastnika naj bi dobilo sedem domov, v katerih je prostora za 850 oskrbovancev. Minister Maljevac je zahteval pojasnila in poudaril, da dolgotrajna oskrba temelji na javnem sistemu in ne na trgu. "Starejši niso tržno blago," je poudaril.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22
Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37
Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti
18. 03. 2025 12.31
Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Obrtniki bi za leto dni zamaknili plačevanje novega prispevka
27. 02. 2025 06.00
Zakaj bi plačevali za storitve, ki jih v praksi sploh ne bomo mogli uporabljati, se sprašujejo na obrtno-podjetniški zbornici in zato predlagajo, da se pobiranje novega prispevka za dolgotrajno oskrbo zamakne za eno leto. Ta naj bi vse državljane bremenil od 1. julija naprej, v državno blagajno bi delavci in delodajalci v povprečju plačali po 25 evrov na mesec, upokojenci okoli osem. A zdravstvenega kadra že za trenutne potrebe naše, starajoče se družbe ni dovolj, opozarjajo obrtniki in podjetniki, zato menijo, da se, dokler ni kadra in storitev, pobiranje tega prispevka odloži vsaj za eno leto.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'
25. 02. 2025 15.38
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Oskrbnine v domovih bodo višje za 0,7 odstotka
21. 02. 2025 12.41
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je določil, da bo letošnja redna letna uskladitev oskrbnin v domovih za starejše s 1. marcem v višini 0,7 odstotka, tako da ne bodo sledile 15-odstotnemu dvigu stroškov dela. Potencialni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo že preprečilo z nedavno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center
10. 02. 2025 17.11
Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?
14. 01. 2025 18.48
S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.00
41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.