Dolina

Ganjena zaradi čustvene izpovedi svoje vnukinje
03. 10. 2018 09.57
Zdenka Zakrajšek se je po zaslugi oddaje Dan najlepših sanj razveselila tako nove pridobitve v svoji zbirateljski zbirki kot tudi večjega zanimanja javnosti za obisk njenega muzeja. Prav tako je bila presenečena zaradi izpovedi vnukinje Sare, zato je bil dogodek zanjo nepozaben.

Zakaj imajo otroci v Zgornji Mežiški dolini še vedno preveč svinca v krvi?
21. 09. 2018 18.12
V Mežiški dolini se še vedno, po desetih letih opozarjanja, ubadajo s preveliko količino svinca v krvi. Najbolj prizadeti so otroci. Preveč svinca v krvi ima namreč kar vsak šesti otrok, star tri leta, najbolj obremenjeni pa so tisti iz Zgornje Mežiške doline. Krive naj bi bile asfaltne ceste in neustrezno urejena gradbišča. In kaj je za sanacijo v vseh teh letih storila država?

V Zgornji Mežiški dolini se obremenjenost otrok s svincem ne zmanjšuje več
13. 09. 2018 15.26
Prevalenčna študija obremenjenosti otrok s svincem v Mežiški dolini je pokazala, da se vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline, ki so svincu najbolj izpostavljeni, ne nižajo več. Vključeni v program sanacije predlagajo dodatne ukrepe in hkrati poudarjajo nujnost aktivne vključitve potencialnih onesnaževalcev.

Je Jugoslavija potrebovala Rudnik urana Žirovski vrh zaradi jedrskega orožja?
11. 09. 2018 13.31
28 let je od takrat, ko je prva slovenska vlada skorajda čez noč sprejela odločitev o zaprtju takratnega Rudnika urana Žirovski vrh. Čeprav so od tega minila že skoraj tri desetletja, njegova sanacija še vedno ni končana. Celo več, nekateri so prepričani, da je rudnik danes neke vrste tempirana bomba, zanjo pa, da bi morali odgovarjati tisti, ki so se odločili, da ga odprejo.

Eno vozilo pristalo na strehi, dve osebi lažje telesno poškodovani
09. 09. 2018 14.47
V Ljubljani v Rožni dolini se je zgodila prometna nesreča, v kateri sta bili udeleženi dve vozili. Po prvih informacijah policije sta bili vzrok za nesrečo stran in smer vožnje.

Slovenski jamarji odkrili najdaljšo jamo v Albaniji
03. 09. 2018 16.21
Slovenskim jamarjem je uspel velik podvig – preiskali so najdaljšo odkrito jamo v Albaniji v skupni dolžini 6.600 metrov, ki je tehnično zelo zahtevna, saj jo voda ob velikih deževjih popolnoma preplavi. V njej jih je čakalo presenečenje, ki si ga želi vsak jamar. Dva člana ekipe pa sta se podala skozi do sedaj še nikoli neraziskan kanjon reke Lumi.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original
03. 09. 2018 06.00
Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

Reportaža izpod Triglava: 'Želim si, da bi bila dolina tako čista, kot so naše gore'
01. 09. 2018 06.00
Množica planincev, ki se v skoraj strnjeni koloni vzpenja na naš najvišji vrh Triglav, samo potrjuje, da naše gore postajajo vedno bolj priljubljen turističen produkt, tudi med tujci. To pa pomeni tudi večjo obremenitev okolja. Udeležili smo se devete akcije Očistimo naše gore, ki je tokrat potekala na Triglavskih podih. Našli smo ostanke strmoglavljenega letala in celo pozabljenega tovora.

'Demokracija ni združljiva s čaščenjem spomina na generala Franca'
24. 08. 2018 15.04
Španska socialistična vlada je sprejela dekret, ki bo omogočil izkop posmrtnih ostankov nekdanjega diktatorja Francisca Franca iz mavzoleja blizu Madrida. Ukrep, ki mu nasprotuje predvsem Francova družina, mora potrditi še parlament. Posmrtne ostanke bi lahko izkopali konec leta.

Eden izmed najlepših koncev Slovenije
23. 08. 2018 17.25
Občino Sveti Andraž v Slovenskih goricah najdete nekaj kilometrov severno od Ptuja, na vzhodni strani pesniške doline. Gričevnat svet že od daleč dokazuje, da gre za enega najlepših koncev v naši državi. Tu se preteklost in sedanjost ves čas prepletata. Občina se razprostira po gričevnatem svetu osrednjih Slovenskih goric; med Ptujem, Lenartom, Radenci, Gornjo Radgono in Ljutomerom.

Omejitev prometa v dolini Vrat
18. 08. 2018 18.12
Dolina Vrata, ki velja za eno najlepših alpskih dolin, je doživela omejitev prometa. Na cesti, kjer ni bilo čistega zraka, je vladala tišina, ki so jo namesto 1.500 avtomobilov, kolikor jih dnevno prevozi pot do Vrat, prekinili le avtobusi, ki so pohodnike prevažali do Aljaževega doma.

Ker se dolina Vrat utaplja v vozilih, uvajajo nov prometni režim
17. 08. 2018 18.30
Zaradi preveč avtomobilov, ki dvigujejo prah po makadamski cesti, nepravilnega pakiranja, smeti, pa tudi divjega kampiranja, bodo v eni najlepših dolin v Triglavskem narodnem parku - v dolini Vrat - preizkusili nov prometni režim. Na vrhuncu sezone ob vikendih v dolino pride namreč od 300 do 500 vozil na dan, parkirnih mest pa ni toliko.

Zabavne počitnice brez telefonov in elektrike
16. 08. 2018 17.53
Ker so hoteli spati na suhem, so si zgradili šotor. Ko so hoteli speči hrenovke, so s sončno energijo zakurili ogenj. Ker jih je zanimalo, koliko je ura, so si jo naredili sami. In ko jim je postalo dolgčas, so si zgradili svoj zipline, gugalnico in bazen. In to od 6 do 13 let stari otroci, ki te dni v Tuhinjski dolini preživljajo počitnice preživetja v naravi. Brez telefonov in brez elektrike.

Svet na poti: vodnata dežela tolmunčkov in slapov
16. 08. 2018 18.03
V dolini Trebuša smo raziskovali pot do naravnega izvira žveplene vode. V studencu izrazito bele barve, ki smrdi po jajcih, živijo številni mikroorganizmi. To je vodnata dežela številnih tolmunčkov in slapov, pravi raj pod soncem.

600 kilometrov dolgo Slovensko planinsko pot pretekla v slabih 12 dneh
16. 08. 2018 13.55
Slovenija ima novo rekorderko. Anja Klančnik iz Vipave je postala najhitrejša Slovenka, ki je 600 kilometrov dolgo Slovensko planinsko pot pretekla in prehodila v slabih dvanajstih dneh. Na pot se je podala naravnost s počitnic na morju in prejšnji rekord popravila kar za 30 ur.

Ljubitelji rohnenja motorjev zavzeli travnike nad Poljansko dolino
12. 08. 2018 18.43
Ljubitelji rohnenja motorjev so zavzeli travnike ob cesti na Lučine nad Poljansko dolino, kjer so se s svojimi jeklenimi konjički pomerili najboljši gorski dirkači iz osmih držav. Vozniki so se spopadli s štirimi kilometri ovinkaste ceste, najhitrejši so jo prevozili s povprečno hitrostjo 120 kilometrov na uro. Neustavljivi Italijan Federico Liber je presegel magično mejo manj kot dveh minut.

Vročina vztraja: previdno s klimatskimi napravami, povzročijo lahko kup težav
01. 08. 2018 12.05
Prvi letošnji vročinski val še ne popušča. Arso je zopet izdal opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo. Pred vročino se v želji po osvežitvi pogosto branimo s klimatskimi napravami, ki pa lahko imajo ob nepravilni uporabi nasprotni učinek in povzročijo kup zdravstvenih težav. Preverite tudi, kje lahko poiščete naravno zatočišče pred sončno pripeko.

Občina z največjim nasadom ameriških borovnic v Sloveniji
30. 07. 2018 17.43
Občina Borovnica je bila prvič omenjena 13. marca daljnega leta 1257 v listini, kjer je papež Aleksander četrti bistriški samostan imenoval Marijina hiša v Borovnici. Različic imena je veliko, Borovnico omenjajo tudi kot Veselo dolino. Ta občina, znana po nekoč mogočnem železniškem viaduktu in slikoviti soteski Pekel, slovi tudi po največjih nasadih ameriških borovnic v Sloveniji.

Občina, ki jo je zaznamoval premog
26. 07. 2018 16.52
Trbovlje so mesto ob reki Savi, ki je bila dolga stoletja edina pomembna prometna povezava domačinov z ostalim svetom. To je veljalo vse do odkritja bogatih plasti premoga v začetku 19. stoletja in izgradnje železniške proge Dunaj-Trst. Prav pridobivanje premoga je mesto močno zaznamovalo. Trbovlje so eno redkih mest pri nas, ki so mesto postale šele leta 1952.

Občina v dolini zelenega zlata
25. 07. 2018 16.50
Žalec se prvič omenja leta 1182, takrat je bil trg, mesto pa je postal 29. septembra 1964. V času turških vpadov je utrpel hudo škodo, zato so okoli cerkve pozidali tabor s štirikotno zasnovo in štirimi okroglimi obrambnimi stolpi na vogalih. Žalcu in okolici dajejo pečat nasadi hmelja, po katerem dolino imenujejo tudi dolina zelenega zlata.

Vstopnine v Logarsko dolino ne bi smeli pobirati
20. 07. 2018 19.07
Računsko sodišče je pri pobiranju takse za vstop vozil v Logarsko dolino odkrilo kup nepravilnosti. Glavna ugotovitev pa: občina Solčava vstopnine sploh ne bi smela zaračunavati. No, v Logarski dolini jih poročilo računskega sodišča ne moti, saj obiskovalcem še naprej pridno zaračunavajo takso za vstop vozil in pravijo: vse bomo uredili.

Občina, ki navdušuje z medvedi
16. 07. 2018 18.36
Občina Loška dolina je marsikomu ostala v spominu po poplavah, ki so jo pred štirimi leti spremenile v velikansko jezero. V zadnjem času pa se jim odpirajo turistična obzorja, posebni lov na medvede – fotolov. Nova pridobitev je tudi počivališče za avtodome, saj se je v občini zaradi medvedov povečalo število obiskovalcev. V oddaji Svet na Kanalu A bodo sicer do jesenskih lokalnih volitev obiskali vseh 212 občin.

Ena izmed top destinacij Evrope, kjer je turistov več kot domačinov
05. 07. 2018 18.12
Občina Vipava meri 107 kvadratnih kilometrov. Leta 2015 je tam živelo 5.600 prebivalcev, kar jo uvršča na 94. mesto med našimi občinami. Svetovni popotniški vodič Lonely Planet je letos Vipavsko dolino proglasil za eno od 10 evropskih destinacij, ki jih je treba obiskati. In zdi se, da je na vroč poletni dan res več turistov kot domačinov.

Vipavska dolina med top deset destinacij v Evropi
22. 05. 2018 11.13
Znameniti turistični vodič Lonely Planet je Vipavsko dolino uvrstil na seznam najlepših krajev v Evropi, ki jih je vredno obiskati v tem poletju in jo označil za "skriti dragulj v srcu Evrope". Tuji pisci so bili navdušeni nad raznolikostjo in lepoto slovenska destinacije.

Planica (končno) dobila organizacijo nordijskega SP 2023
17. 05. 2018 16.29
Planica bo leta 2023 organizirala nordijsko svetovno prvenstvo. Tako so odločili delegati na kongresu Mednarodne smučarske zveze v Grčiji. Planica je v boju za SP premagala norveški Trondheim. Delegati so Planici v konkurenci z norveškim kandidatom namenili devet glasov, tekmecu pa šest.

Planica 2023: Je planiškim delavcem uspelo prepričati FIS?
15. 05. 2018 16.29
V grškem letovišču Costa Navarino so odgovorni za pripravo projekta nordijsko svetovno prvenstvo Planica 2023 opravilo s predstavitvijo projekta, že jutri pa bodo izvedeli, ali so z njo prepričali kongres Mednarodne smučarske zveze. Nasproti jim stoji Trondheim.

Na Vipavskem je okusno – spomladi in vse leto
11. 05. 2018 00.59
V najbolj dišečih majskih pomladnih dneh v osrčju Vipavske doline vsako leto posebej navdušijo Okusi Vipavske. Festival združuje najboljše in najlepše, kar premore ta sončni del naše dežele. In tako kot se ponosno postavlja griček s slikovitim dvorcem Zemono nad prelestno dolino, tako se vsako leto tu ponosno predstavljajo vipavski vinarji z najboljšim iz svojih kleti. In še več – te izjemne okuse povežejo v pravo celoto s kulinaričnimi dosežki največjih mojstrov.

Tradicionalne Majske igre v Rožni dolini
08. 05. 2018 20.10
V 35 letih se je v Ljubljani zamenjalo kar nekaj generacij študentov, a nekaj ostaja stalnica – Majske igre, ki tradicionalno poskrbijo za celomesečno zabavo pred izpitnim obdobjem. Kot ponavadi se je vse začelo med študentskimi domovi v Rožni dolini, nastopili pa sta tudi hrvaški skupini Hladno pivo in Let 3.

Vnos svinca in drugih težkih kovin iz okolja v telo še vedno velik problem
05. 05. 2018 11.44
Onesnažen prah, ki se dviguje pri urejanju objektov in okolice, lahko vpliva na zdravje ljudi, še posebno v regijah, kjer se je pri gradnji v preteklosti uporabljal material, ki vsebuje precejšne količine težkih kovin.

Regulacija kriptovalut – zaščita pred tveganji ali želja po nadzoru vaših financ?
27. 04. 2018 12.19
V zadnjih nekaj letih je veliko ljudi, še posebej tistih, ki se zanimajo za finančne trge, postalo domačih s terminom kriptovaluta. Glede na to, da se vse, od nakupovanja do izobraževanja počasi a vztrajno seli v digitalni svet, ni bilo posebno presenečenje, da je temu sledil tudi denar. Rodil se je bitcoin, sledile so druge kriptovalute, trenutno stanje pa naj bi po mnneju nekaterih zahtevalo takojšnjo regulacijo, medtem ko so drugi prepričani, da bi bilo vmešavanje držav na kripto trg nesmiselno. Kdo ima (bolj) prav?