Donava

Martin Strel v Guinnesovo knjigo rekordov

23. 08. 2000 00.00

"To je ubijalsko!" so bile ene od prvih besed, ki jih je po 58 dneh in 3004 kilometrih plavanja po Donavi danes malo pred poldnevom v romunski Constanti ob Črnem morju izrekel slovenski maratonski plavalec Martin Strel, novi svetovni rekorder v daljinskem plavanju.

Strel priplaval do Novega Sada

26. 07. 2000 13.03

Slovenski plavalec Martin Strel, ki pod geslom <A HREF=http://www.danube2000.com/ target=_blank> Za mir, prijateljstvo in čiste vode </A>plava od izvira Donave do njenega izliva v Črno morje, je včeraj okrog 17. ure priplaval do Novega Sada, je danes poročala zasebna agencija Beta.

Minister Peterle pozdravil maratonca Strela

24. 07. 2000 10.18

Slovenski plavalski maratonec <A HREF=http://www.danube2000.com/ target=_blank> Martin Strel</A> je včeraj popoldne priplaval v hrvaško mesto Vukovar ob meji z ZRJ, kjer sta ga na krajši slovesnosti pozdravila tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle kot pokrovitelj podviga in državni sekretar na ministrstvu za šolstvo in šport Aleks Leo Vest. Strel je 2680 kilometrov dolgo pot začel 25. junija na izviru Donave v nemškem mestu Donaueschingen. S prihodom v Vukovar, kamor je priplaval tri dni prej od prvotnih načrtov, pa je zmogel že 1530 kilometrov, kar je že več kot polovica začrtane poti. Svojo pot naj bi v Črnem morju zaključil predvidoma 17. avgusta.

Strelov plavalni maraton

23. 06. 2000 20.44

<A HREF=http://www.welcome.to/martinstrel target=_blank> Martin Strel</A> je odpotoval v Schwartzwald v Nemčiji, kjer bo čez dva dni začel <A HREF=http://www.danube2000.com target=_blank>plavalni maraton </A>. Reko Donavo namerava preplavati od izvira do izliva in se tako kot prvi na svetu zapisati v Guinnessovo knjigo rekordov.

Novo onesnaženje v Romuniji

26. 03. 2000 17.03

Skozi razpoko jezu na prečiščevalnem jezeru rudnika železa v romunskem mestu Iara je včeraj steklo kakih 1000 kubičnih metrov vode, pomešane z odpadki iz rudnika, je danes povedal direktor Agencije za zaščito okolja na območju Marian Prorucu.

Zastrupljena Donava

14. 02. 2000 21.36

Za zastrupljenje pritokov Donave s cianidom iz romunskega rudnika zlata naj bi bilo krivo obilno deževje. Tako trdijo avstralski lastniki rudnika. Onesnažena voda je medtem pritekla že do Beograda, vendar je koncentracija nevarnih snovi že močno upadla.

Znova dovoljena plovba po Donavi

20. 10. 1999 11.34

Po večmesečni prepovedi je za domače in tuje ladje spet dovoljena plovba po Donavi od Novega Sada do Smedereva, vendar odslej na lastno tveganje ladjarjev. Vlada ZRJ je zaradi posledic bombardiranja v začetku julija sprejela sklep o prekinitvi plovbe po ogroženem delu Donave, ob koncu minulega tedna pa je vnovič dovolila plovbo na omenjenem delu reke.

Poplave in plazovi prizadeli Nemčijo, Avstrijo in Romunijo

22. 05. 1999 13.09

Po dolgotrajnem deževju se je položaj zaradi naraslih voda na južnem Bavarskem danes še zaostril. V okrožjih Weilheim-Schongau in Garmisch-Partenkirchen so oblasti ponoči razglasile nevarnost pred naravnimi katastrofami. O poplavah in zemeljskih plazovih poročajo tudi iz Avstrije in Romunije.

Konec zračne nevarnosti; Bombardirani cilji v Vojvodini in južni Srbiji

18. 05. 1999 07.41

V jugoslovanski prestolnici so sirene ob 5.47 oznanile konec nevarnosti zračnih napadov, ki so jo razglasili sinoči ob 21.55.

Spor s Slovaško bo Madžarsko stal milijardo dolarjev

19. 01. 1998 10.11

Rešitev spora s Slovaško glede jezu na Donavi bo Madžarsko finančnega ministrstva stal najmanj milijardo dolarjev, in sicer ne glede na to, če bosta državi o tem vprašanju dosegli sporazum ali ne. Mednarodno sodišče v Haagu je septembra lani razsodilo, da sta obe strani prekršili sporazum iz leta 1997 o izkoriščanju vodnega potenciala Donava. Madžarska je po mnenju sodišča sporazum tako kršila s tem, da se je enostransko umaknila iz projekta, Slovaška pa zato, ker je projekt nadaljevala in samovoljno spremenila tok reke v delu, ki razmejuje obe državi. Haaško sodišče je državama tudi naložilo, da nadaljujeta pogovore in dosežeta cilje, ki sta si jih zastavili v izvirnem sporazumu, kot tudi, da skupno izkoriščata jez. V zadnjem krogu pogovorov, ki je minuli teden potekal v Bratislavi, je bil dosežen precejšen napredek, po ocenah madžarskega finančnega ministrstva pa bi sporazum lahko dosegli do 25. marca letos, kot je določilo tudi haaško sodišče. Projekt skupnega izkoriščanja hidroenergije Donave sta Madžarska in Slovaška sklenili 1997. Pod pritiskom okoljevarstvenih organizacij je Madžarska dela na svojem delu jezu ustavila leta 1989, iz projekta pa se je umaknila po padcu komunistične oblasti leta 1992.