Dopusti

Največje volitve doslej: zgolj za en referendum potrebnih osem ton papirja

03. 06. 2024 10.41

V nedeljo ob 7. uri se bodo po Sloveniji odprla vrata 2981 volišč. Več kot 1,6 milijona volilnih upravičencev bo volilo devet poslancev v Evropski parlament in odločalo o štirih referendumskih vprašanjih. "Prvič bo na isti dan potekalo pet glasovanj," je povedal predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob. Po obsegu gre za največje volitve do sedaj. Zgolj za glasovnice enega referenduma je potrebnih osem ton papirja. Zaradi večjega obsega dela bodo člani volilnih komisij in odborov prejeli tudi višja nadomestila.

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti

31. 05. 2024 15.58

9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?

25. 05. 2024 07.06

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Turška prestolnica 'pod vodo', napovedujejo nove nevihte z nalivi

01. 05. 2024 15.21

Prvomajski dopusti so v polnem razmahu, številni Slovenci pa so se za praznike odločili poleteti v tujino. Mnogi so za svojo dopustniško destinacijo izbrali prav orientalsko Turčijo, ki pa je trenutno "pod vodo". No, vsaj njena prestolnica. Ankaro so namreč v torek zajele obilne padavine, ki so ceste v glavnem mestu Turčije spremenile v deroče reke. Oblasti medtem svarijo pred novimi padavinami.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija

25. 04. 2024 19.42

Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Volivci se bomo izrekali na treh referendumih, a ni še znano, kdaj

17. 04. 2024 21.43

DZ je sprejel predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov. Volivci se bodo na referendumih izrekali o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu na volitvah v DZ ter o pridelavi, predelavi in uporabi konoplje. Datum referendumskega odločanja še ni znan.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe

17. 04. 2024 13.50

Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

Referendum o konoplji bi imel dve vprašanji

15. 04. 2024 19.03

Parlamentarni odbor za zdravstvo je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uporabi konoplje ocenil za primernega. Za je glasovalo devet koalicijskih poslancev. Vprašanji bi bili dve: "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?" in "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?" Razprava odbora je sicer minila v znamenju proceduralnih zapletov in očitkih poslanske skupine SDS o proceduralnih nepravilnostih. V SDS so sejo ob glasovanju protestno zapustili.

Bo 12. teden zdravniške stavke prinesel dogovor med vlado in Fidesom?

31. 03. 2024 20.13

Rok za mediacijo med Fidesom in vlado se izteče v četrtek. Medtem mineva že mesec dni od umika soglasij za nadurno delo, aprilski urniki so pripravljeni, v zdravstvenih zavodih večjih zapletov pri organizaciji dela v primerjavi z marcem ne pričakujejo. Zdravniki bodo še naprej večinoma razporejeni v turnuse. Izpadi nenujnih pregledov in posegov pa se med bolnišnicami razlikujejo, prav tako finančne posledice stavke.

'Napetosti med zaposlenimi in pritožb pacientov je zaradi stavke vse več'

21. 03. 2024 15.19

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je po sestanku z vodstvi bolnišnic povedala, da si direktorji prizadevajo, da bi delo ob umaknjenih soglasjih nekaterih zdravnikov za nadurno delo potekalo v običajnih okvirih. Direktorji so ji poročali, da so imeli pri sestavljanju aprilskih urnikov nekaj manj težav kot pri urnikih za marec.

Preverite Podjetje – Preverite potencialnega delodajalca

15. 01. 2024 00.15

Iskanje nove zaposlitve je lahko vznemirljivo, včasih pa tudi kar precej strašljivo.

Za serijo postavili kamp ob morju: To je prineslo drugačno dinamiko

09. 01. 2024 11.01

Na POP TV že to pomlad prihaja nova originalna slovenska serija Skrito v raju. Ekipa se je med snemanjem soočala z različnimi izzivi, med drugim tudi z nepredvidljivim poletnim vremenom in usklajevanjem urnikov vseh sodelujočih. V serijo so vložili ves svoj čas, trud in strast do snemanja novih vsebin in zaradi serije postavili tudi kamp. Kot je za 24ur.com povedala Katja Černela, kreativna producentka serije, jim je snemanje na morju prineslo čisto drugačno počutje in dinamiko.

Zaradi evidentiranja tudi zamiki plač

20. 11. 2023 07.12

Za nami je prvi dan strožjih pravil evidentiranja delovnega časa. Za nekatere poklice se ni spremenilo nič, drugi so se morali na novo organizirati, nekateri delodajalci celo napovedujejo, da bodo morali zaradi več dela z evidencami zamakniti izplačilo plač za nekaj dni. Ministrstvo je sicer že napovedalo, da bodo zakon - če bo treba - čez 3 mesece spreminjali. Do novega leta sicer inšpekcija ne bo izvajala strožjega nadzora, se bo pa odzivala na prijave.

Bobnar: Predsednik vlade je od mene zahteval nedopustna ravnanja

23. 10. 2023 06.16

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, je stopila nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Ponovno je izpostavila, da je bila deležna političnih pritiskov s strani predsednika vlade Roberta Goloba, ki so kasneje vodili do njenega odstopa. Komisija je zaslišala tudi nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, ki je bil kritičen do vsakokratne politike. "Vsi stremijo po tem, da imajo na položajih ljudi, ki bodo slepo izvrševali," je dejal.

Poslanski dopusti: 54 dni, 48 dni ...

12. 10. 2023 19.09

Za večino se je sezona dopustov zaključila in nekateri so jo resno izkoristili. Recimo nekateri poslanci. Jožef Horvat iz NSi je bil na dopustu recimo skoraj tri mesece, skoraj toliko tudi njegov strankarski kolega Jernej Vrtovec. Ne boste verjeli, Aleksandru Pozveku se je nasmehnila sreča, celo v Državnem zboru je srečal dopustniškega rekorderja.

Dogovor v zadnjem trenutku: financiranje agencij zvezne vlade podaljšano

01. 10. 2023 08.46

Ameriški predsednik Joe Biden je v soboto zvečer, potem ko sta ga sprejela oba domova kongresa, podpisal zakon o začasnem podaljšanju financiranja agencij zvezne vlade. Vlada ima sedaj dovolj denarja za normalno delo do 17. novembra.

Fides brez pripomb na zvišanje plač zdravnikov, v šolstvu ogorčeni

25. 09. 2023 15.30

Vladni predlog odprave plačnih nesorazmerij in hkratne prevedbe na novo plačno lestvico je med sindikati javnega sektorja naletel na različne odzive. Na področju zdravstva so z njim zadovoljni v zdravniškem sindikatu Fides, ne pa tudi vsi drugi. V socialnem varstvu denimo pravijo, da predlog zanje ni sprejemljiv, saj naj bi bili v primerjavi z zdravniki postavljeni v manj ugoden položaj. Jezijo jih tudi do spremembe pri dopustih oziroma njihovega zmanjšanja. Do vladnega predloga odprave nesorazmerij sta izrazito kritična tudi Sviz in visokošolski sindikat. Gre za napad na kakovost javnega šolstva, če bo vlada vztrajala pri predlogu, dogovor ne bo mogoč, pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov

31. 08. 2023 06.00

V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Janša in Golob enotna: Zdaj je treba pomagati ljudem

21. 08. 2023 17.24

Predsednik vlade Robert Golob in šef opozicijske stranke SDS Janez Janša sta spregovorila o tem, kako si predstavljata obnovo Slovenije po poplavah in o tem, kaj najbolj prizadetim v ujmi prinaša interventni zakon. V oddaji sta bila enotna, da je treba na prvo mesto postaviti ljudi, češ da bo časa za politično obračunavanje še dovolj.

Zarco najhitrejši na prvem prostem treningu, Bezzecchi pa z rekordom steze na drugem

18. 08. 2023 16.29

Dirkaška karavana elitnega razreda motoGP se je iz angleškega Silverstona preselila v avstrijski Spielberg, kjer je na vrsti deseti dirkaški vikend letos, ki bo zaokrožil prvo polovico sezone. Po desetih preizkušnjah bo na vrhu ostal aktualni prvak Francesco Bagnaia, ki ima pred drugouvrščenim Jorgejem Martinom 41 točk prednosti. Na VN Avstrije, ki jo je Italijan dobil že lani, lahko prednost v skupnem seštevku še poviša, ob morebitni napaki pa dopusti, da se mu tekmeci nekoliko približajo. Dirkači so stezo preizkusili na prvih petkovih prostih treningih, kjer je bil v elitnem razredu na prvem prostem najhitrejši Francoz Johann Zarco, na drugem pa se je z rekordom steze izkazal Italijan Marco Bezzecchi.

Zaradi nesreče zaprt najdaljši železniški predor na svetu

12. 08. 2023 16.09

Najdaljši železniški predor na svetu Gotthard v švicarskih Alpah bo do srede zaprt, potem ko so se v iztirjenju tovornega vlaka poškodovali tiri, so v petek sporočili iz švicarskih zveznih železnic. V iztirjenju v predoru Gotthard sicer ni bilo ranjenih.

Odlov nutrij se še ni začel, aktivisti to vidijo kot delno zmago

01. 08. 2023 20.25

Odlov nutrij, ki bi se moral začeti prav danes, se še ni odvil. Kot je v ponedeljek pojasnil direktor krajinskega parka Ljubljansko barje Janez Kastelic, razlog za zamaknitev časovnice tiči v dopustih, zaradi česar da ni dovolj ljudi za izvedbo načrta. Ob tem poudarja, da se bo načrtovani odlov te invazivne vrste glodavcev vsekakor zgodil, vendar pa okoljevarstveniki na Alpe Adria Green zamik odlova razumejo kot delno zmago. Z odvetniki pa zahtevajo, da ministrstvo za kmetijstvo odlov nutrij zadrži.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika

25. 07. 2023 15.46

Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

Barack Obama z družino na počitnicah v Grčiji

22. 06. 2023 17.47

Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama se je z ženo Michelle ter hčerkama odpravil na počitnice v Grčijo. Družino Obama so radovedni očividci ujeli v fotografske objektive med ogledom Akropole v Atenah.

Tila Čeha čaka pestro poletje

19. 06. 2023 16.24

Polfinalist šova Slovenija ima talent Til Čeh je to poletje zelo zaseden. Po tem, ko je v pretekli sezoni tekmovalnega šova navdušil s svojo simpatičnostjo in zabavnim nastopom, se redno mudi po slovenskih odrih. Med drugim je zabaval množico študentov na Spring Breaku v Poreču, čaka pa ga sodelovanje na še enem festivalu.