Dos

Razlike v DOS so normalne
09. 04. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.

Srbska koalicija pred razpadom
08. 04. 2001 00.00
Teden dni po aretaciji Slobodana Miloševića in dan po demonstracijah njegovih privržencev je v Beogradu navidez mirno. A razhajanja v vladajoči koaliciji so vse večja, nekateri vodilni politiki pa celo menijo, da je koalicija tik pred razpadom. Koštunica je prvič odkrito povedal, da takšne koalicije, kot je trenutno, ni mogoče še dolgo držati skupaj.

Srbska koalicija pred razpadom
08. 04. 2001 00.00
Teden dni po aretaciji Slobodana Miloševića in dan po demonstracijah njegovih privržencev je v Beogradu navidez mirno. A razhajanja v vladajoči koaliciji so vse večja, nekateri vodilni politiki pa celo menijo, da je koalicija tik pred razpadom. Koštunica je prvič odkrito povedal, da takšne koalicije, kot je trenutno, ni mogoče še dolgo držati skupaj.

Kacin odpotoval v ZRJ
19. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes odpotoval na tridnevni delovni obisk v ZRJ, kjer bodo od 20. do 24. marca v Novem Sadu dnevi slovenskega gospodarstva. Kacin naj bi se danes v Beogradu srečal s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta (zbora državljanov) Dragoljubom Mičunovićem (DOS). Skupaj s slovenskimi poslovneži se bo Kacin med obiskom v Beogradu in Novem Sadu seznanil z vsemi odprtimi vprašanji, ki jih bo treba v prihodnje urediti, da bi Slovenija in ZRJ lahko uspešno sodelovali, so sporočili iz DZ.

Obisk Kacina v Beogradu
19. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin se je v Beogradu s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta Dragoljubom Mičunovićem (DOS) pogovarjal o normalizaciji odnosov med državama in sodelovanju med parlamentoma. Kacin jih je obvestil o pozivu, ki ga je OZP že naslovil na slovensko vlado, naj čimprej v obravnavo posreduje pobudo za podpis tega sporazuma. Na srečanju se Kacin in Mičunović nista mogla izogniti niti napetosti v Makedoniji in na jugu Srbije. Kacin je izrazil željo Slovenije, da bi se razmere na območju čimprej uredile. Kacin se je z Mičunovićem pogovarjal tudi o načinih za hitrejše razvijanje trgovine in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in ZRJ.

Kmalu gospodarske sankcije proti ZRJ?
18. 03. 2001 00.00
Srbski premier Zoran Djindjić je v sinočnjem pogovoru za srbsko televizijo dejal, da ni "nobene možnosti" za to, da bi nekdanjega predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića beograjske oblasti do 31. marca izročile haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "To ni realistično, saj bi v tem primeru prišlo do kršitve prava, česar pa ne podpira nihče v Demokratični opoziciji Srbije (DOS)" je pojasnil Djindjić. "Vendar pa se vsi v DOS zavzemamo za to, da bi bilo pravici zadoščeno in glede tega vprašanja ne pristajamo na nikakršne kompromise.

Karadžić in Mladić zapustila Srbijo
16. 03. 2001 00.00
Nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić in nekdanji načelnik general štaba vojske Republike srbske Ratko Mladić, ki sta obtožena vojnih zločinov, sta zapustila Srbijo, saj sta ugotovila, da jima nov režim v Beogradu ne bo nudil zaščite, se je izvedelo iz virov blizu vladajoči Demokratične opozicije Srbije (DOS). Minuli mesec so namreč aretirali Radeta Markovića, vodjo tajne policije nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in še nekaj visokih uradnikov nekdanjega režima. Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji pa je na predlog novega odvetnika nekdanje predsednice Republike srbske Biljane Plavšić, ki se je 10. januarja letos predala haaškemu sodišču, preložilo za danes načrtovano zaslišanje. Odvetnik Robert Pavić je sodišču pojasnil, da potrebuje več časa za uvajanje v primer in bo predlog za izpustitev Plavšićeve iz preiskovalnega zapora, o katerem naj bi razpravljali danes, vložil kasneje.

Odkrili grobove iz obdobja kulture mochika
26. 02. 2001 00.00
Ameriški znanstveniki so na severu Peruja odkrili tri pomembne grobove iz obdobja kulture mochika. Mochika je indijanska kultura iz obdobja okrog 200 pr. n. št in je bila prisotna na obalnem ozemlju Peruja. Velja za predhodnico chimujske kulture. Znanstveniki so grobove, v njih so našli številne pridatke, odkrili v 32 metrov visoki piramidi na območju regije Dos Cabezas.

Sprejeli zakon o amnestiji
26. 02. 2001 00.00
Zgornji dom jugoslovanskega parlamenta je danes sprejel zakon o amnestiji, v skladu s katerim bo kakih 27.000 vojaških obveznikov, ki se od leta 1992 do konca oktobra lani niso odzvali pozivom v vojsko, izpuščenih iz zaporov ali pa bodo opustili njihovo nadaljnje sodno preganjanje. Zakon predvideva tudi pomilostitev nekaterih drugih zapornikov.

Vojvodina je za večjo avtonomijo
13. 02. 2001 00.00
Po mnenju predsednika skupščine Vojvodine Nenada Čanka bi morala imeti Vojvodina tudi določene pristojnosti na področju zunanje politike oziroma diplomacije, v sinočnjem pogovoru za Televizijo Črna gora pa je dejal, da je veljavna ustava Republike Srbije za Vojvodino in Kosovo "okupacijska", ker je ukinila avtonomijo obeh pokrajin. Po pisanju Glasa javnosti bo Čanak danes odpotoval na večdnevni obisk v ZDA, kjer naj bi se srečal z "visokimi predstavniki ameriške administracije".

Bombni atentat v Beogradu
06. 02. 2001 00.00
V eksploziji, ki je v zgodnjih jutranjih urah odjeknila v Beogradu, je razneslo terensko vozilo predsednika poslanskega kluba vladne Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomirja Jovanovića. V ognju, ki je izbruhnil po eksploziji, so bila poškodovana še tri bližnja vozila. Policist na kraju dogodka je povedal, da še ni jasno, ali je avtomobil eksplodiral sam, ali pa je bila eksplozija namerno povzročena. Jovanović, član vodstva Demokratske stranke srbskega premiera Zorana Djindjića, napada ni želel komentirati, dokler policija eksplozije ne bo raziskala do konca. Pred tednom dni je neznanec streljal na voznika šefa nove srbske tajne obveščevalne službe in ga ranil. Za obema napadoma pa naj bi stali pripadniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Bo Visković veleposlanik?
03. 02. 2001 00.00
Visoki funkcionar vladajoče Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomir Jovanović je za sobotno številko beograjskega dnevnika Blic potrdil namigovanja, da je član Socialdemokratske unije (SDU) Ivo Visković kandidat za veleposlanika ZR Jugoslavije v Sloveniji.

Proces proti članom volilne komisije
31. 01. 2001 00.00
V Beogradu se je danes začel sodni proces proti predsedniku in petim članom osrednje jugoslovanske volilne komisije, ki so obtoženi, da so poneverili volilne izide predsedniških in parlamentarnih volitev v ZRJ septembra lani. Gre za prvi proces proti privržencem nekdanjega režima v Srbiji.

Zasedanje srbske skupščine
25. 01. 2001 00.00
Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Zasedanje skupščine Srbije
22. 01. 2001 00.00
Predsednik srbske skupščine je z veliko večino glasov postal kandidat Demokratične opozicije Srbije (DOS) iz vrst Demokratske stranke Srbije Dragan Maršičanin. Zanj je glasovalo 222 od 245 navzočih poslancev, le nekaj manj glasov podpore pa so dobili trije kandidati DOS za podpredsednike parlamenta, in sicer Gordana Čomić iz Demokratske stranke, Nataša Mičić iz Državljanske zveze Srbije in Rodoljub Šabić iz Socialdemokratske stranke. Četrti Maršičaninov namestnik je Ljubiša Marović iz vrst opozicijske Socialistične stranke Srbije, ki je dobil 143 glasov, Srbska radikalna stranka Vojislava Šešlja pa je ostala brez podpredsedniškega položaja, saj je za njenega kandidata Dragana Markovića Palma glasovalo le 17 poslancev.

Poziv za rešitev krize v Kongu
22. 01. 2001 00.00
Zimbabve, Angola in Namibija, zaveznice Demokratične republike Kongo, so včeraj na vrhu v angolski prestolnici Luanda pozvale k dialogu za dosego miru v tej državi. Angolski predsednik Jose Eduardo dos Santos je menil, da je dialog najbolj korektna pot za uresničitev mirovnih sporazumov iz Lusake, in dodal, da je uporaba sile v DR Kongo upravičena le v primeru obrambe. Poleg Dos Santosa, ki je menil, da sta smrt kongoškega predsednika Laurenta Kabile povzročili zarota varnostnih služb in pomanjkanje opreznosti, sta se vrha v Luandi udeležila tudi zimbabvejski in namibijski predsednik Robert Mugabe in Sam Nujoma. Predsedniki so v sklepni izjavi zagotovili, da bodo obdržali svoje sile v DR Kongo, dokler se v to z minerali bogato deželo ne povrne mir. Iz diplomatskih krogov se je tudi izvedelo, da naj bi se južnoafriške države srečale na vrhu v Mozambiku že to sredo. Prisostvovali naj bi tudi Uganda in Ruanda, ki podpirajo upornike, ki nasprotujejo vladi v Kinšasi.

Kmalu srečanje Koštunice in Pontejeve
18. 01. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica ne izključuje možnosti, da bi se srečal z glavno tožilko haaškega sodišča Carlo Del Ponte. Do tega srečanja bi moralo slej ko prej priti, je povedal Koštunica. Osnovna vprašanja in postavke, s katerimi Del Pontejeva brani haaško sodišče, Koštunica še naprej označuje za "sporna", hkrati pa želi o tem z njo tudi govoriti. Glavna tožilka pride na prvi obisk v ZRJ 23. januarja. Po mnenju Koštunice bi bila za Del Pontejevo najprimernejša partnerja za pogovore v Beogradu zunanje ministrstvo in ministrstvo za pravosodje, zaradi "spornih zadev" pa ne izključuje tudi osebnega srečanja z glavno tožilko. Mednarodno izročitev nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ki je obtožen vojnih zločinov, pa je Koštunica do sedaj odklanjal, kar mnogi njegovi partnerji iz srbske koalicije DOS grajajo.

Carla Del Ponte v Zagrebu
15. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte je na obisku v Zagrebu. S premierom Ivico Račanom se je pogovarjala o nadaljnjem sodelovanju hrvaške vlade s sodiščem. Del Pontejeva se je srečala tudi s predstavniki združenja družin izginulih hrvaških borcev.

Ponovne volitve potrdile zmago DOS
11. 01. 2001 00.00
V sredo so na približno 9000 voliščih v 19 občinah v Srbiji ponovili parlamentarne volitve, ki so potrdile zmago Demokratične opozicije Srbije (DOS), saj so rezultati predčasnih volitev s 23. decembra ostali nespremenjeni. DOS je na ponovljenih volitvah dobila 68,17 odstotka glasov, sledijo pa ji Srbska socialistična stranka z 12,88, Srbska radikalna stranka z 7,43 in Stranka srbske enotnosti s šestimi odstotki glasov.

Bodo Miloševiću sodili v Srbiji?
08. 01. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević bo najverjetneje odgovarjal pred sodiščem, med drugim tudi za zločine na Kosovu, katerih ga obtožuje Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je danes dejal eden od predstavnikov Demokratične opozicije Srbije (DOS) in najverjetnejši novi srbski pravosodni minister Vladan Batić. Dodal je, da bodo Miloševiću najverjetneje sodili v Srbiji, in ne na sedežu mednarodnega sodišča v Haagu.

ZRJ in DOS proti odcepitvi Črne Gore
04. 01. 2001 00.00
Predsjednik ZRJ Vojislav Koštunica je zanikal trditve črnogorskih oblasti, da Beograd izvaja nad Črno goro nasilje in hkrati potrdil, da obstaja nestrinjanje med njim in predsednikom Črne Gore Milom Ð

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo
03. 01. 2001 00.00
Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

Zakoncema Milošević bodo sodili v Srbiji
28. 12. 2000 00.00
Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je v pogovoru za današnji Glas javnosti menil, da bi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in njegovo soprogo Miro Marković lahko aretirali že januarja. Čović, ki je eden vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS), je kategorično zavrnil možnost, da bi Miloševića izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga je leta 1988 obtožilo zaradi vojnih zločinov na Kosovu, in namerava obtožnico razširiti še na vojno v BiH in na Hrvaškem. Poudaril je, da jima bodo sodili v Srbiji, saj sta glavna krivca za katastrofalne razmere v državi.

ZRJ in Rusija za okrepitev sodelovanja
27. 12. 2000 00.00
ZR Jugoslavija in Rusija želita po spremembah v ZRJ okrepiti sodelovanje, sta po današnjem srečanju v Beogradu izjavila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in predsednik ruske dume Genadij Seleznjov. "Demokratične spremembe v ZRJ in vrnitev države v mednarodne organizacije odpirajo možnosti za izboljšanje sodelovanja na vseh področjih," so po srečanju sporočili kabineta jugoslovanskega predsednika. Koštunica in Seleznjov sta obenem podprla ozemeljsko celovitost ZRJ in polno spoštovanje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov št. 1244.

Milošević bo izgubil policijsko zaščito
26. 12. 2000 00.00
Vladan Batić, eden izmed voditeljev DOS-a in voditelj Krščansko demokratske stranke, je za današnjo številko beograjskega časnika Glas javnosti povedal, da bo Slobodan Milošević takoj po oblikovanju nove srbske vlade ostal brez policijske zaščite. Po Batićevih besedah je Milošević zdaj navaden državljan in ni razloga, da bi bil še vnaprej pod zaščito pripadnikov Ministrstva za notranje zadeve.

Nova srbska vlada v sredini januarja?
25. 12. 2000 00.00
Najverjetnejši naslednji srbski premier Zoran 195144inđić je napovedal, da bo nova srbska vlada oblikovana v prvi polovici januarja. Novoizvoljeni republiški parlament pa se bo po njegovih besedah na ustanovnem zasedanju sešel v sedmih ali osmih dneh.

Milošević že spomladi pred sodiščem?
25. 12. 2000 00.00
Vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) in kandidat za premiera ZRJ Zoran 195144inđić je napovedal, da bo ena od prioritet nove vlade sojenje bivšemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Kot kažejo vmesni rezultati nedavnih parlamentarnih volitev, bo večino politične moči dobila DOS, ki naj bi s 178 sedeži dosegla kar dvo-tretinjsko večino v parlamentu.

Nadzorni odbor bo zahteval razveljavitev volitev
24. 12. 2000 00.00
Predstavnik nadzornega odbora za spremljanje parlamentarnih volitev v Srbiji je povedal, da bo to telo zahtevalo od Republiške volilne komisije razveljavitev volitev zaradi pristranskega poročanja državnih in zasebnih medijev, zlasti pa zaradi grobih kršitev volilnega molka. Vsi državni in zasebni mediji so po mnenju nadzornega odbora med volilno kampanjo favorizirali izključno Demokratično opozicijo Srbije (DOS), zaradi česar so bile ostale stranke v neenakopravnem položaju, tovrstno navijanje pa naj bi bilo najbolj drastično med volilnim molkom. Nadzorni odbor je tako spoznal, da so bila zaman vsa njegova prizadevanja za pravilne in demokratične volilne pogoje in minimalno korektnost v volilnem postopku, saj so skoraj vsi mediji ignorirali njegova sporočila za javnost ali pa jih močno skrajšali.

Kouchner čestital Koštunici in Djindjiću
24. 12. 2000 00.00
Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes čestital jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici, voditelju Demokratične opozicije Srbije (DOS), ki je glede na delne uradne izide zmagala na sobotnih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Kouchner je obenem čestital tudi najverjetnejšemu srbskemu premieru in enemu izmed voditeljev DOS Zoranu 195144inđiću. Izide volitev sta pozdravila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope (SE). "Uspeh demokracije v Srbiji bo pomembno prispeval k demokratičnemu gibanju drugod na Balkanu," je menil Kouchner. Obenem je izrazil pričakovanje, da se bo z novim vodstvom v Beogradu mogoče pogovarjati o uresničevanju resolucije Varnostnega sveta ZN o Kosovu, ki predvideva široko avtonomijo pokrajine znotraj sedanjih meja ZR Jugoslavije.