Dovolj

Nadaljevanje izraelsko-palestinskega nasilja

24. 10. 2000 00.00

Davi so izraelski vojaki s tanki napadli palestinsko mestece Beit Ošalah . Po poročilih izraelske televizije v napadu na to mestece nihče ni bil ranjen. Spopadi se nadaljujejo tudi v Hebronu in na Zahodnem bregu, kjer je bil en Palestinec ubit, štirje pa ranjeni.

Uporaba mobilnih telefonov med vožnjo

23. 10. 2000 00.00

Od 1. maja 1998, ko je začel veljati novi zakon o varnosti cestnega pometa, v Sloveniji vozniki med vožnjo ne smejo uporabljati dodatnih naprav ali opreme, ki bi bistveno zmanjševale voznikovo slušno in vidno zaznavanje ter zmožnost obvladovanja vozila. Voznik lahko med vožnjo uporablja mobilni telefon le ob pogoju uporabe vgrajenega sistema za prostoročno uporabo mobilnega telefona. Za kršitev prepovedi je predpisana denarna kazen v višini 10.000 tolarjev. Od danes pa do 29. oktobra bo slovenska policija po vsej državi izvajala poostren nadzor nad uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, obenem pa tudi uporabo varnostnega pasu. Policisti omenjeni kršitvi ne bodo nadzirali le med poostrenimi nadzori, temveč tudi med rednim delom. V nadzorih bo policija uporabljala tako službena kot civilna vozila. Policisti, uniformirani ali v civilni obleki, bodo kršitve dokumentirali tudi z videonadzornimi sistemi, video kamerami in fotoaparati.

Olimpija - KAC 0:3

23. 10. 2000 00.00

Hokejisti Olimpije so v zadnji tekmi turnirja za kontinentalni pokal v Ljubljani izgubili z avstrijskim KAC-om z 0:3.

Izraelci spet zaprli letališče v Gazi

23. 10. 2000 00.00

Izrael je danes spet zaprl letališče v Gazi, tako da nekemu jordanskemu letalu niso dovolili pristati, so sporočili palestinski viri. Izraelski premier je minuli teden po dogovoru na vrhu v Šarm el Šejku ukazal odprtje letališča na palestinskem avtonomnem območju. Zaradi nadaljevanja nasilja na palestinskih ozemljih pa je Barak včeraj sklenil, da se Izrael začasno umika iz mirovnega procesa.

Uporaba mobilnih telefonov med vožnjo

22. 10. 2000 00.00

Od 1. maja 1998, ko je začel veljati novi zakon o varnosti cestnega pometa, v Sloveniji vozniki med vožnjo ne smejo uporabljati dodatnih naprav ali opreme, ki bi bistveno zmanjševale voznikovo slušno in vidno zaznavanje ter zmožnost obvladovanja vozila. Voznik lahko med vožnjo uporablja mobilni telefon le ob pogoju uporabe vgrajenega sistema za prostoročno uporabo mobilnega telefona. Za kršitev prepovedi je predpisana denarna kazen v višini 10.000 tolarjev. Med 23. in 29. oktobrom bo slovenska policija po vsej državi izvajala poostren nadzor nad uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, obenem pa tudi uporabo varnostnega pasu. Policisti omenjeni kršitvi ne bodo nadzirali le med poostrenimi nadzori, temveč tudi med rednim delom. V nadzorih bo policija uporabljala tako službena kot civilna vozila. Policisti, uniformirani ali v civilni obleki, bodo kršitve dokumentirali tudi z videonadzornimi sistemi, video kamerami in fotoaparati.

Prosta trgovina med Japonsko in Singapurom

22. 10. 2000 00.00

Japonska in Singapur želita najkasneje do konca prihodnjega leta skleniti sporazum o prosti trgovini. Japonski premier Joširo Mori se je s singapurskim kolegom Goh Chok Tongom v Tokiu danes sporazumel o tem, da bosta državi januarja prihodnje leto začeli pogajanja o sklenitvi sporazuma. Za Japonsko bi bil to prvi sporazum o prosti trgovini sploh, saj Japonska doslej ni sklenila tovrstnega sporazuma še z nobenim od trgovinskih partnerjev.

Kancler Schröder kraljuje na pop lestvicah

22. 10. 2000 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder je nehote postal eden najpopularnejših pop pevcev v Nemčiji in si lahko obeta okoli milijon dolarjev za uporabo njegove izjave v pop skladbi. Schröder je po napornem in vročem dnevu izjavil: "Steklenico piva, sicer začnem stavkati!" Opazko so novinarji uspeli posneti, kasneje pa je postala refren v baladi v country-western stilu, ki jo poje najbolj popularni nemški komik Stefan Raab. Prodali so več kot 360,000 kopij pesmi z originalnim naslovom "Hol mir mal 'ne Flasche Bier", kar je dovolj za drugo mesto na nemških pop lestvicah , pred Madonno in Britney Spears. Predstavniki glasbene industrije so ocenili, da bi Schröder utegnil zaslužiti okoli 1,5 milijonov mark iz naslova avtorskih pravic. Kancler je že izjavil, da bo vse te prihodke podaril dobrodelni ustanovi za otroke, pri kateri dela njegova žena.

Deseta obletnica Kobariškega muzeja

21. 10. 2000 00.00

V Kobariškem muzeju bo danes potekala osrednja prireditev, s katero bodo zaznamovali okroglo, deseto obletnico delovanja muzeja. Letošnje praznovanje okroglega jubileja bo potekalo v znaku podelitve posebnih priznanj ustanovam in posameznikom, ki so največ prispevali k ustanovitvi muzeja in njegovemu uspešnemu delovanju. Sočasno bodo odprli tudi razstavo Kobariški muzej 1990 - 2000, o prehojeni poti bo z nekaterimi podatki postregel tudi priložnostni zbornik. Slavnostni govornik na prireditvi bo državni sekretar na kulturnem ministrstvu Silvester Gabršček.

Atlas utiril ameriški vojaški satelit

20. 10. 2000 00.00

V vojaškem letalskem oporišču Cape Canaveral na Floridi so davi ob 2.40 po srednjeevropskem času z izstrelitvenega kompleksa 36-A po nekaj preložitvah z več kot enourno zamudo izstrelili ameriško nosilno raketo atlas 2A z dodatno pospeševalno stopnjo centaur. Pet minut kasneje se je centaur ločil od atlasa 2A, še 22 minut kasneje pa je Centaur po dveh vžigih motorja v orbito okoli Zemlje utiril 200 milijonov dolarjev vreden ameriški vojaški komunikacijski satelit Defense Satellite Communications System B11 (DSCS B11).

Nemiri na palestinskih ozemljih

20. 10. 2000 00.00

Po palestinskih podatkih je izraelska vojska na Zahodnem bregu in območju Gaze danes ustrelila šest Palestincev, prek 200 pa jih je bilo ranjenih. Ranjenih je bilo tudi pet izraelskih vojakov. Od začetka spopadov 28. septembra je število smrtnih žrtev naraslo na 120. Izraelci in Palestinci se medsebojno obtožujejo, da ne spoštujejo dogovora iz Šarm el Šejka. Izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami je poudaril, da palestinske oblasti niso dovolj poskrbele za ustavitev nasilja, Palestinci pa trdijo, da izraelska stran ni odpravila zapor palestinskih ozemelj. Pooblaščenec Palestinske osvobodilne organizacije za Jeruzalem, Feisal Huseini, je izraelskemu premieru Ehudu Baraku očital, da je ustvaril najslabše možne pogoje za boljše odnose med stranema. V dogovoru iz Šarm el Šejka je Izrael obljubil, da bo umaknil svoje enote z avtonomnih palestinskih ozemelj ter znova odprl meje, ceste in letališče v Gazi. Palestinska stran se je obvezala, da bo ustavila nemire.

Mitsubishi z novo taktiko

20. 10. 2000 00.00

Japonski avtomobilski proizvajalec Mitsubishi Motors je sporočil, da bo z 92 milijoni ameriških dolarjev omogočil lastnikom Mitsubishijevih avtomobilov, da dajo brezplačno pregledati svoje vozilo. S tem si Mitsubishi ponovno poskuša pridobiti zaupanje potrošnikov, ki ga je izgubil zaradi dvajset let trajajočega prikrivanja napak na svojih vozilih.

Predlog za delno ukinitev sankcij proti Kubi

19. 10. 2000 00.00

Ameriški senat je sprejel predlog zakona, s katerim bi dovolili prodajo ameriške hrane in zdravil Kubi. Senat je predlog že poslal v podpis predsedniku Billu Clintonu, ki naj bi ga v kratkem podpisal. ZDA so po kubanski revoluciji in prevzemu oblasti Fidela Castra leta 1962 proti Kubi uvedle gospodarske sankcije, ki po koncu hladne vojne že dolgo niso več smiselne, vendar je kubanska emigrantska skupnost dovolj močna, da blokira njihovo odpravo. Tokrat so se odpravi sankcij odločno postavili po robu ameriški pridelovalci hrane, ki zaradi političnih interesov ne želijo izgubljati dohodka. Kubanski režim je ob novici o predlogu za delno odpravo sankcij pripravil množične demonstracije. Havana namreč tak ukrep zavrača in zahteva popolno odpravo sankcij, vključno s prepovedjo potovanj ameriških državljanov na Kubo. Delna odprava sankcij proti Kubi je del celovitega predloga zakona o financiranju kmetijstva, po katerem bo odpravljena prepoved prodaje hrane in zdravil tudi za Libijo, Severno Korejo Iran in Sudan.

Prva paraolimpijska medalja za Slovenijo

19. 10. 2000 00.00

Strelec Franc Pinter je na paraolimpijskih igrah v Sydneyu že prvi tekmovalni dan osvojil prvo medaljo za Slovenijo. V streljanju z zračno puško je osvojil drugo mesto za Južnokorejcem Jungom, tretji pa je bil Šved Jacobsson.

Vedno lažje do interneta preko televizorja

18. 10. 2000 00.00

Trg dostopa do interneta preko televizijskih sprejemnikov, t.i. set-top boxes, postaja vedno bolj razvit in tudi vedno bolj konkurenčen. Dve podjetji s tega področja, Freebox in Power Channel, bodočim uporabnikom ponujata brezplačne naprave (set-top boxes), če se odločijo za dostop do interneta preko njihovega omrežja. Podjetji tako ponujata set-top boxe, ki omogočajo dostop do interneta in gledanje televizije na eni napravi, njihovi izdelki pa omogočajo tudi predvajanje vsebin, zapisanih v formatu DVD. Strokovnjaki potrošnike opozarjajo, da morajo biti previdni, saj ta tehnologija še ni dovolj razvita. Podjetji pa pravita, da bosta do predbožičnega nakupovalnega obdobja odpravili vse napake, ki bi se utegnile pojaviti. Trg je očitno mamljiv in tudi perspektiven, vendar so v svetu znani številni primeri, ko so podjetja ponujala brezplačen dostop do interneta in v ta namen celo brezplačno razdeljevala računalnike, vendar so do danes preživela le redka. Britanska Zveza za varstvo potrošnikov pa je le-te opozorila, da je ponudba podjetij Freebox in Power Channel izredno mamljiva, vendar njihovi strokovnjaki dvomijo, da sta podjetji sposobni ponuditi vse, kar obljubljata. Ista organizacija ti dve podjetji opozarja, da se spuščata na trg, ki je relativno zaseden, saj je na njem že kar nekaj odličnih podjetij.

Mednarodni dan boja proti revščini

18. 10. 2000 00.00

Na sedežu ZN so se z različnimi prireditvami spomnili 17. oktobra, Mednarodnega dneva boja proti revščini, generalni sekretar ZN Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pa sta ob tem dala posebni izjavi. Med dogodki ob dnevu boja proti revščini, ki ga je Generalna skupščina razglasila leta 1992, je bil tudi zaključek Svetovnega pohoda žensk 2000, ki se je začel letos marca v Ženevi in zajel predstavnice in predstavnike iz 5.000 nevladnih organizacij iz 159 držav sveta. Udeleženke pohoda so nameravale generalnemu sekretarju ZN predati posebno peticijo z več kot dvema milijonoma podpisov za učinkovitejše ukrepe v boju proti revščini. Namesto Annana, ki se je mudil v Egiptu, jih je sprejel predsednik Generalne skupščine Holkeri. "Svetu ne primanjkuje dobrih namenov za odpravo revščine, kot je razvidno tudi iz sklepov vrha tisočletja in svetovnega vrha za družbeni razvoj iz leta 1995. Vendar do danes nismo storili dovolj in število revnih še naprej narašča, namesto da bi upadalo," je izjavil Holkeri. Tudi Annan je v svoji poslanici izpostavil, da svetu ne primanjkuje znanja in sredstev za odpravo revščine, ampak volje. "Na strani razvitih to pomeni zmanjšanje dolga, odpravo zaščitnih carin pred uvozi iz revnih držav in več sredstev za razvojno pomoč. Na strani držav v razvoju boj proti korupciji, končanje spopadov in vzpostavitev dobrega vladanja," je zapisal Annan.

Jutri parlamentarne volitve v Egiptu

17. 10. 2000 00.00

V Egiptu se bodo jutri začele parlamentarne volitve, ki bodo potekale v treh fazah. Volivci v Zgornjem Egiptu, delti Nila in Kairu bodo 444 od 454 članov parlamenta tako prvič volili v časovnih zamikih 18. in 29. oktobra ter 8. novembra. Novi parlament, v katerem bo tudi 10 poslancev, ki jih imenuje predsednik države, se bo na prvi seji sestal 14. decembra.

Kučan, Bajuk in Podobnik o volitvah

15. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan, ki je zjutraj volil na volišču v petem volilnem okraju tretje volilne enote v Murglah v Ljubljani, meni, da bodo ljudje dovolj trezni in bodo svoje glasove zaupali tistim, ki lahko zagotovijo, da se bo ustvarjalna energija Slovencev usmerila v razvoj, blaginjo za vse, spoštovanje in dostojanstvo za vsakogar, in ki bodo sposobni utrditi ugled države v mednarodnem življenju. Na vprašanje, kako komentira nekatere očitke, da se je vmešal v dnevno politiko in vključil v predvolilni boj, je predsednik Kučan odgovoril, da to niso očitki, ampak je to volilni boj tistih, ki so v volilni tekmi. Njemu pa seveda ostane, da na nepravilnosti, ki jih po njegovi sodbi počnejo različni organi in posamezniki v tej državi, opozarja ljudi, da bo njihova sodba lahko objektivnejša. "Zmagajo pač tisti, ki jim ljudje v večji meri zaupajo in to ne pomeni, da nimamo demokracije, ampak da jo imamo," je zaključil predsednik republike Milan Kučan.

Pričetek 35. Borštnikovega srečanja

13. 10. 2000 00.00

Nocoj se v Mariboru začenja 35. Borštnikovo srečanje. Novi strokovni selektor Borštnikovega srečanja Jernej Novak je odločil, da si uvrstitev v tekmovalni program zasluži kar dvanajst predstav, hkrati pa je dosledno prekinil izbiro po principu uravnilovke. Tako ne bomo več gledali povprečnih predstav samo zato, ker je treba upoštevati vsa slovenska gledališča. A prav zaradi te doslednosti je morda še bolj smiselno, da je Borštnikovo srečanje v Mariboru, saj je namreč kar polovica od dvanajstih tekmovalnih predstav iz enega samega gledališča, ljubljanske Drame. Pogumna in z imanentno gledališkega stališča povsem argumentirana poteza. A če bi te tekmovalne predstave odigrali kar v Ljubljani, najbrž kar na domačem odru, bi pač mirno izzvenele kot še ena repriza. Hkrati z razširitvijo tekmovalnega programa je bil deležen sprememb spremljevalni. Predstav slovenskih profesionalnih gledališč skoraj ni, precej je off-gledališč, predvsem pa bomo lahko videli kar nekaj tujih gledališč. Slednje je še najbolj dobrodošlo. Letos bo srečanje, vsaj po številu predstav, že pošteno mednarodno. Ob vsem samoumevnem presežnem pomenu mednarodne udeležbe pa dajejo gostovanja vsaj malo upanja, da si bo prišlo predstave ogledati še kaj gledaliških ljudi iz prestolnice, ki jim še ena, četudi slavnostna uprizoritev katerega od domačih gledališč ni dovolj velik izziv za obisk srečanja.

Zasedanje obrambnega sveta ZRJ preloženo

11. 10. 2000 00.00

Za danes napovedano zasedanje vrhovnega obrambnega sveta ZRJ so preložili, saj si črnogorski predsednik Milo Djukanovič še ni dovolj opomogel od ponedeljkove prometne nesreče, je danes poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Za zdaj še ni znano, kdaj bodo pripravili zasedanje.

Podjetja niso zbrala dovolj sredstev

11. 10. 2000 00.00

Nemška podjetja ne bodo sama zmogla zbrati dogovorjenih petih milijard nemških mark za odškodnine prisilnim delavcem v času nacizma, je danes za nemško izdajo Financial Times Deutschland dejal tiskovni predstavnik sklada nemškega gospodarstva Wolfgang Gibowski. Na pomoč je pozval tudi državna podjetja. Nad njegovo izjavo se je že začudil češki posebni odposlanec v skladu za prisilne delavce Jiri Sitler, ki je v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa spomnil, da so švicarske banke za podoben namen zbrale 1,2 milijarde ameriških dolarjev (oziroma približno 2,5 milijarde nemških mark)".

Grilj zavrača očitke

09. 10. 2000 00.00

Stojan Grilj zavrača besede Logarjeve, da ni želel slediti njenim in ministrovim navodilom brez pojasnila. Njena trditev, da se prilivi v državno blagajno ne uresničujejo po predvidenih načrtih, kot pravi, ne drži.

KSU ohranja svojo identiteto

09. 10. 2000 00.00

Krščansko socialna unija (KSU) kljub sodelovanju z Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) ne izgublja svoje lastne identitete. Zavzemajo se za ohranitev javne mreže zdravstvenega varstva, celovitost Piranskega zaliva, izboljšanje delovanja pravosodnega sistema, vojaško nevtralnost Slovenije ter idejno nevtralno šolstvo, kritični pa so do liberalnega kapitalizma, avstrijskega lobija, ki si prizadeva za pridobitev slovenskega premoženja ter politizacije cerkve. Sicer pa jih z ZLSD združuje praktično enak socialni program in odnos do preteklosti, so povedali udeleženci današnje tiskovne konference KSU, predsednik Franc Miklavčič ter trije od štirih kandidatov KSU na listi ZLSD, Barbara Miklavčič, Neva Miklavčič Predan ter Andrej Magajna.

Tesen poraz Slovanovk

08. 10. 2000 00.00

Namiznoteniške igralke Kajuh Slovana so že v prvem krogu izpadle iz tekmovanja za pokal Nancy Evans. V Irkutsku jih je s 3:2 premagal domači Baikal. Tako je iz omenjenega pokala izpadel še zadnji slovenski predstavnik.

Novinarja o volitvah in medijih

06. 10. 2000 00.00

Na novinarskem večeru v organizaciji slovenskega Zavoda za odprto družbo in kluba ŠKUC sta sodelovala novinarja Večera Peter Jančič in Dela Grega Repovž, ki je nadomestil napovedanega in zaradi bolezni odsotnega gosta iz Madžarske, Ivana Lipovcza. Jančič in Repovž sta govorila o strategijah, ki jih dnevniki uporabljajo pri pokrivanju dogodkov pred volitvami in njihovih šibkih točkah, načinu pokrivanja strank pred volitvami, o vplivu politikov na medije ter odzivih na menjavo odgovorne urednice Večera. Udeleženca sta med drugim ugotovila, da letošnje volitve niso posebno razburljive, bolj smiselna, kot predstavljanje predvolilnih programov strank, pa je analiza preteklih dejanj, ki bolj kot strankarske "flance", kažejo njihovo pravo podobo. "Slovenski mediji so kadrovsko in finančno šibki, saj so prepuščeni trgu, ki za večjo kvaliteto ne zagotavlja dovolj sredstev," je med drugim povedal Jančič.

Internetna prihodnost OI

06. 10. 2000 00.00

Olimpijskih iger je konec. Številni opazovalci jih ocenjujejo kot najboljše doslej, mnogi pa se po koncu sprašujejo o vlogi interneta v zvezi z olimpijskimi tekmovanji. Ameriška televizijska hiša NBC je leta 1996 odkupila vse pravice za predvajanje olimpijskih iger v ZDA vse do leta 2008. Zaradi tega je prepovedala kakršno koli objavo avdio in video posnetkov tekmovanj na internetu. Časovna razlika med Avstralijo in ZDA je namreč tako velika, da so si najbolj zagreti oboževalci na internetu lahko ogledali rezultate (brez posnetkov) nekaj ur pred posnetki, predvajanimi na NBC v ZDA. Manjša gledanost posnetkov pa bi lahko v tem primeru predstavljala izpad oglaševalskega prihodka. Strokovnjaki ocenjujejo, da je bil strah NBC-ja (ta je celo najel storitve dveh podjetij, da sta patruljirali na internetu in iskali nelegalne posnetke) prevelik, saj stopnja razvoja interneta še ne dopušča kvalitetnih posnetkov dovolj veliki ciljni skupini. Dovolj zmogljive povezave ima po nekaterih analizah le milijon ljudi na svetu. Še bolj paradoksalen podatek pa je ta, da NBC ni prenašal direktnih prenosov preko televizije, tako da so bili najbolj neučakani nekako prisiljeni uporabiti internet. Končna ocena opazovalcev je, da je internet povozil Mednarodni olimpijski komite, ki nanj ni bil pripravljen. Že na naslednjih olimpijskih igrah, leta 2002 v Salt Lake City-ju, bo po napovedih situacija drugačna. Internet je medij, ki gledalcem ponuja več svobode. Pri televiziji so namreč omejeni s tem, kaj bodo videli, na internetu pa si lahko sami najdejo zanimive prenose. Poleg tega jim slednji prinaša tudi bistveno več informacij. Podjetje Quokka, ki je urejalo NBC-jevo olimpijsko spletno stran, je namreč že v pogovorih z atletom Michaelom Johnsonom, na katerega želi na olimpiadi leta 2004 namestiti majhno kamero, ki bi gledalcem preko interneta omogočila, da bi poleg slike prejeli tudi podatke o tem, kako se mu je povečal srčni utrip, dihanje in kako hitro sploh teče.

Slovenija zaostaja pri uvajanju novih tehnologij?

05. 10. 2000 00.00

Po številu osebnih računalnikov je Slovenija pod evropskim povprečjem. Ob tem je za razliko od zahodnoevropskih držav v Sloveniji na sto prebivalcev le 12 priključkov na internet, uporaba interneta pa je razširjena predvsem med populacijo, mlajšo od 25 let. To dejstvo predstavlja bistveno oviro t. i. novi ekonomiji, se je pokazalo na včerajšnji javni tribuni revije Telstar na temo Nove tehnologije in koncentracije kabelsko-komunikacijskih sistemov, ki je potekala v sklopu t. i. obsejemskih prireditev na 47. mednarodnem sejmu Sodobna elektronika. Kot so sporočili z Ljubljanskega sejma, sta na tribuni Urška Odar in Vesna Bravc, obe iz Telemacha, povedali, da je zaradi majhne razširjenosti interneta med drugim slabo razširjena tudi t. i. IP telefonija, ki je sicer po padcu berlinskega zidu v Vzhodni in Srednji Evropi doživela velik razcvet. Telemach razvija IP telefonijo, ki uporablja za prenos telefonskega prometa internetni protokol, z dostopom prek kabelskega omrežja. Čeprav je na kabelsko televizijo priključenih že 12 do 15 odstotkov vseh televizijskih gledalcev, je internet prek kabla v Sloveniji še razmeroma redek. Telemach si je na tem področju zadal za cilj povečati število tovrstnih naročnikov, kar pa mu za zdaj še ni povsem uspelo. Predstavniki kabelskih operaterjev pa so na tribuni opozorili, da so današnji realni problemi kabelskih operaterjev predvsem v premalo razširjeni obstoječi kabelski mreži, tako se denimo tudi s sejma ne morejo prek kabla predstaviti svetu. Če pa omrežje je, pa ni dovolj primernih vsebin, ki bi jih po tem omrežju prenašali. Kjer je oboje, pa cena storitev ni dovolj visoka, da bi se ta dejavnost izplačala. Sicer pa naj bi analize trga kazale, da je v Sloveniji prihodnost in mesto samo za enega in pol kabelskega operaterja. To pa postavlja pod vprašaj zahtevano konkurenco in ekonomičnost poslovanja manjših kabelskih operaterjev, ki se bodo morali v prihodnje zaradi zmanjševanja stroškov združevati. Predstavnik celjskega kabelskega operaterja je menil, da je razvoj v smeri kabelskega interneta brez prave prihodnosti, saj ga bo že v nekaj letih nadomestil internet prek mobilne telefonije.

Drnovšek odgovoril ZDU

04. 10. 2000 00.00

Predsednik LDS Janez Drnovšek je v odgovoru na vprašanje Združenja družb za upravljanje (ZDU) v zvezi z razreševanjem problema t.i. privatizacijske vrzeli poudaril, da so vsi potrebni sistemski pogoji za zapolnitev privatizacijskega primanjkljaja izpolnjeni, kar skupaj z državnim premoženjem, ki ga je dovolj, omogoča učinkovito razrešitev tega problema. "Če ne bi prišlo do zamenjave vlade, problema privatizacijskega primanjkljaja v tem letu ne bi bilo več.

Razrešitev problema privatizacijskega primanjkljaja

03. 10. 2000 00.00

Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Janez Drnovšek je v odgovoru na vprašanje Združenja družb za upravljanje (ZDU) v zvezi z razreševanjem problema privatizacijske vrzeli poudaril, da so vsi potrebni sistemski pogoji za zapolnitev privatizacijskega primanjkljaja izpolnjeni, kar skupaj z državnim premoženjem, ki ga je dovolj, omogoča učinkovito razrešitev tega problema.

Rafinerija pred podpisom posla

02. 10. 2000 00.00

Med družbo Nafta Lendava in tujim partnerjem potekajo zaključne aktivnosti za podpis triletne pogodbe o predelavi surove nafte v naftne

Kitajci se ne pogovarjajo o spolnosti

01. 10. 2000 00.00

Devet desetin Kitajcev je preveč sram, da bi se s svojimi otroki pogovarjali o spolnosti, in raje vidijo, da se otroci sami spoznajo s to temo, je pokazala anketa, ki jo je objavila tiskovna agencija Xinhua. Anketo so naredili med 700 starši v Šanghaju, največjem in najbolj liberalnem kitajskem mestu. Spolnost je že tradicionalno tabu tema v kitajski kulturi, poroča Xinhua. Če kdo pogovor napelje na spolnost, večina Kitajcev zardi.