Dovolj

Kitajski nogometaši spijejo premalo mleka
20. 05. 1999 08.12
Za slabo igro kitajske nogometne reprezentance so končno našli pojasnilo - nogometaši ne popijejo dovolj mleka, so poročali kitajski dnevniki. Medtem ko nogometaši v tujini lahko na tekmo pretečejo od 10 do 12 kilometrov, kitajskim ne uspe več kot pol toliko. Trditev, da žogobrci ne spijejo dovolj mleka, časniki utemeljujejo z izjavo predstavnika kitajske mlečne industrije, ki je povedal, da 15 do 20 odstotkov Kitajcev trpi zaradi različnih oblik slabokrvnosti, ki so povezane s pomanjkanjem kalcija. Kitajci naj bi povprečno popili 6,6 litra mleka na leto, medtem ko prebivalci razvitih držav popijejo 205 litrov na leto. Vendar ostajajo Kitajci daleč največji porabniki zelenjave, saj v povprečju Kitajec na leto zaužije 253 kilogramov zelenjave, medtem ko znaša svetovno povprečje 102 kilograma.

Delničarji Telecoma Italia o združevanju z nemškim Telekomom konec junija
18. 05. 1999 13.54
Delničarji Telecoma Italia naj bi o napovedanem združevanju z nemškim soimenjakom odločali konec junija, ko bo predvidoma sklicana njihova skupščina, so sporočili iz italijanske družbe. Omenjeni datum je po mnenju vodstva italijanske družbe dovolj zgoden, saj konec junija Olivetti, ki se prav tako zanima za nakup italijanske družbe, kljub morebitnemu uspešnemu prevzemu ne bo razpolagal z delnicami italijanskega telekomunikacijskega podjetja.

Likof razstavne hiše SEM
17. 05. 1999 19.31
Ob dokončanju prenove strehe prihodnje razstavne hiše Slovenskega etnografskega muzeja (SEM) na Metelkovi ulici so muzealci pripravili slovesni ''likof'' z odprtjem priložnostne razstave tkanih teles Ete Sadar Breznikove in glasbo Ane Pupedan. Direktorica muzeja mag. Inja Smerdel, ki se je za gmotno podporo in trud pri prvi fazi prenove zahvalila mestu, ministrstvu za kulturo in gradbenikom, je opozorila, da bo SEM - ''muzeju o ljudeh'' - šele prenovljena stavba omogočila izpolnjevanje njegovega temeljnega poslanstva, da ''človek vrača človeku, kar mu je vzel'', t.j. povedano določno, razstavljanje povečini še zaprtih, deponiranih zbirk, ki si jih muzejski obiskovalci lahko - izbrane - ogledajo zgolj na občasnih razstavah. Muzealcem iz SEG, med katerimi so tudi tri dobitnice letošnjega Valvasorjevega priznanja, je ob likofu v pozdravnem pismu čestital tudi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, častni pokrovitelj projekta prenove razstavne hiše.

Utah, New York in Atlanta uspešni v končnici NBA
17. 05. 1999 10.24
Ekipe Utah Jazz, New York Knicks in Atlanta Hawks so se po zmagah v petih tekmah prvega kroga končnice s 3:2 v zmagah uvrstile v nadaljevanje prvenstva v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA.

Sony predstavil psa-robota
14. 05. 1999 07.46
Ta pes je že udomačen. Ne potrebuje ne dragih zdravil ne hrane. In kadarkoli se naveličate igranja z njim, ga lahko ''uspavate'' zgolj s pritiskom na gumb. Japonski gigant Sony bo julija začel prodajati psa-robota, ki so ga poimenovali Aibo. Pri Sonyju trdijo, da je žival do neke mere celo dresirana in sposobna pokazati, da je srečna. Pes je velik kot čiwawa, senzorje ima na glavi in tačkah, rep pa služi tudi za anteno. Posebna kamera in infrardeči senzor pomagata hišnemu ljubljencu, ki ga polnijo baterije, da zaznava razdaljo in predmete. Aibo je programiran tako, da se rad crklja, prek posebnega senzorja na glavi pa lahko razlikuje med prijateljskim božanjem in grobostjo. Srečo izraža z živahnim mahanjem z repom in s svetlikanjem zelenih oči. Poleg standardnih prvin, kot sta sedenje in moledovanje, zna tudi plesati in peti. Kljub temu pa še ni dovolj ''pameten'', da bi razumel človekove ukaze. Če se bodo lastniki želeli sporazumevati z njim, bodo morali uporabljati posebno zvočno napravo, ki oddaja glasbene tone, ki jih Aibo prepoznava kot povelja. Sony načrtuje, da bo na Japonskem prodal kakih 3.000 pasjih robotov, za katere bo potrebno odšteti po 250.000 jenov (2.070 dolarjev).

Hammer: ''NATO napada zaradi beguncev''
13. 05. 1999 09.40
Tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Mike Hammer je na novinarski konferenci v vojaškem oporišču Fort Dix v mestu Paterson zagotovil, da bo zveza NATO nadaljevala z bombardiranjem ZR Jugoslavije, dokler predsednik Slobodan Milošević ne izpolni štirih osnovnih pogojev, in sicer umik oboroženih sil s Kosova, vrnitev kosovskih beguncev, namestitev mednarodnih varnostnih sil, katerih osnova bo zveza NATO in privolitev v avtonomijo Kosova.

Mariborska študentska organizacija podpira program kandidata za rektorja dr. Davorina Kračuna
12. 05. 1999 16.18
Predsedstvo študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) je po temeljiti razpravi o programih obeh kandidatov podprlo program kandidata za rektorja dr. Davorina Kračuna. Po besedah podpredsednika ŠOUM Davorja Račiča na današnji novinarski konferenci mariborski študentje niso zadovoljni z rezultati šestletnega dela dosedanjega rektorja dr. Ludvika Toplaka, saj ni uresničil obljub in ciljev, ki si jih sam zastavil.

Brez poljubljanja, prosim!
12. 05. 1999 08.01
Britanci ne marajo, da jih poljubljajo, vsaj ne v znak pozdrava z dvema ''cmokoma'' na vsako lice. V neki anketi ženske revije Bella se je 87 odstotkov od tisoč vprašanih oseb izreklo proti poljubljanju kot obliko pozdrava. Tretjina meni, da je to ''napačno in jih vznemirja'', četrtina pa, da je ''neprijetno in nehigiensko''. 77 odstotkov žensk je dejalo, da se kar zdrznejo, če jih želi poljubiti nekdo, ki ga ne poznajo dovolj dobro. Enako meni le 55 odstotkov moških.

Tokio od Beograda zahteva popoln umik srbskih sil s Kosova
11. 05. 1999 09.45
Japonski premier Keizo Obuči je danes menil, da začetek umika srbskih sil s Kosova še ni dovolj za sklenitev mirovnega sporazuma o Kosovu.

Clinton: delni umik enot ni dovolj
11. 05. 1999 07.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je v ponedeljek dejal, da je načrt ZRJ o delnem umiku enot s Kosova vzpodbuden, vendar pa to ni dovolj za ustavitev letalskih napadov zveze NATO na ZRJ.

Varuh človekovih pravic pri predsedniku Kučanu
10. 05. 1999 16.22
Predsednik republike Milan Kučan je sprejel varuha človekovih pravic Ivana Bizjaka. Ta je predsednika Kučana seznanil s svojimi ugotovitvami o spoštovanju človekovih pravic, pravni varnosti v državi in s svojimi predlogi za razrešitev ugotovljenih problemov ter mu izročil poročilo za leto 1998, so sporočili iz urada predsednika.

Slovesnost v spomin na Mauthausen
09. 05. 1999 21.48
V Mauthausnu je bila danes velika spominska slovesnost v počastitev 54. obletnice osvoboditve ujetnikov tega koncentracijskega taborišča. Žalne slovesnosti se je udeležila tudi slovenska delegacija.

Ministri EU za okolje terjajo več odgovornosti
09. 05. 1999 19.09
Ministri za okolje Evropske unije nameravajo na področju kemične industrije terjati več odgovornosti. Proizvajalce in predelovalce kemičnih snovi naj bi obvezali z izdelavo varnostnih ocen, s katerimi bi lahko ugotovili morebitne učinke na zdravje in okolje, je danes v Weimarju dejal nemški minister za okolje Juergen Trittin. V Weimarju je ta konec tedna potekalo neformalno srečanje ministrov za okolje držav petnajsterice.

Osumljeni znanstvenik ostro zanikal obtožbe o vohunstvu
08. 05. 1999 09.22
Ameriški znanstvenik tajvanskega rodu Yen Ho Lee, ki ga v ZDA sumijo, da je Kitajski posredoval strogo zaupne podatke o jedrskem orožju, je v petek prvič javno zanikal obtožbe.

Frlec: Perry bo obiskal Slovenijo in Hrvaško konec maja
07. 05. 1999 20.18
Nekdanji ameriški obrambni sekretar William Perry, ki sta ga Slovenija in Hrvaška zaprosili za svetovanje pri določitvi skupne državne meje, bo državi obiskal konec maja, je danes napovedal slovenski zunanji minister Boris Frlec. Kako se bo svetovanje končalo, minister Frlec ni mogel napovedati.

NATO brez odločitve o pripravah kopenske invazije
05. 05. 1999 19.29
Zveza NATO ni sprejela nikakršne odločitve glede napotitve 60.000 vojakov na Kosovo julija, o čemer je danes poročal časnik Wall Street Journal, je sporočil predstavnik zavezništva Jamie Shea.

Bo zamuda pri prevzemanju pravnega reda EU res odpravljena?
05. 05. 1999 15.08
Slovenija pri prevzemanju pravnega reda Evropske unije v svojo zakonodajo sicer spet zamuja, vendar ima do oddaje poročila o izvajanju državnega programa za prevzem pravnega reda EU za naslednje redno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije še dovolj časa, da bo zamudo odpravila, je na današnji seji komisije državnega zbora za evropske zadeve ocenil pristojni minister Igor Bavčar ter dodal, da bo pred oddajo poročila komisiji konec junija oziroma v začetku julija najverjetneje potrebna izredna seja državnega zbora za sprejetje predvidoma desetih zakonov iz svežnja t.i. evropske zakonodaje. Vladna služba za evropske zadeve ima po ministrovih besedah trenutno največ dela prav z državnim programom, ki ga mora po napotilih Evropske komisije prilagoditi strukturi rednih poročil, ki jih komisija pripravlja za vse države kandidatke. Te morajo svoja poročila o izvajanju programa oddati poleti, tudi na njihovi podlagi pa bo komisija pozno jeseni objavila svoje ocene.

Salo namesto Zonte tudi v Monacu
05. 05. 1999 14.15
Finec Mika Salo bo namesto Brazilca Ricarda Zonte v moštvu formule 1 BAR vozil tudi v Monte Carlu. Iz moštva BAR so sporočili, da je Zonta še vedno poškodovan. 32-letni Finec se je izkazal že v nedeljo na dirki v Imoli, kjer je kljub okvari motorja zasedel sedmo mesto.

Delto 3 le izstrelili, a spet neuspešno
05. 05. 1999 08.50
Po petih datumskih in več krajših preložitvah zaradi tehničnih težav so davi ob 3.00 po srednjeevropskem času v letalskem oporišču Cape Canaveral na Floridi z izstrelitvene rampe 17B le izstreliti novo ameriško nosilno raketo delta 3 z geostacionarnim telekomunikacijskim satelitom Orion 3, vendar je tudi to utirjenje, četrto v manj kot mesecu dni, spodletelo.

Teater Bu z Žlico za velike v Gleju
04. 05. 1999 17.54
V petek in soboto zvečer bodo v gledališču Glej predstavili soprodukcijo tega gledališča in gledališča Bu z naslovom Žlica za velike. Predstava Alme Blagdanič, Igorja Dragarja, Janje Majzelj in Ivana Peternelja se označuje kot ''prava Lunarna predstava'', akterji pa za ''lunije'', ki se jim na poti skozi prostor in čas dogaja vse, na kar sami niso in (včasih) tudi nočejo biti pripravljeni.

Glavna tožilka haaškega sodišča namerava odstopiti
30. 04. 1999 17.43
Ameriški časnik New York Times je danes poročal, da namerava glavna tožilka mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Louise Arbour odstopiti. To bi po mnenju številnih poznavalcev oslabilo delo sodišča v Haagu v tem odločilnem obdobju.

Arbourjeva svari pred prenagljenimi postopki
28. 04. 1999 16.51
Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Louise Arbour je danes posvarila pred prenagljenimi postopki proti zločinom na Kosovu. ''Bilo bi nesmiselno, če bi postopali prehitro in zato zbrali premalo dokaznega gradiva,'' je povedala Arbourjeva danes v Haagu.

Tabletka za moškega še ni pripravljena
24. 04. 1999 08.20
Moški za zdaj ostajajo še naprej brez tablete za preprečevanje nosečnosti. Preizkus ''tabletke za moškega'', ki so ga izvedli v Veliki Britaniji, se je izkazal le za povprečno uspešnega. Po podatkih Kraljeve bolnišnice v Manchestru je v preiskavi sodelovalo 23 moških, ki so poskusili tablete s hormonom progesterona. Prva skupina testirancev je zaužila visoko količino progesterona, druga srednje veliko, tretja skupina pa majhno količino. V skupini z visoko količino progesterona 66 odstotkov moških po treh mesecih ni več proizvajalo aktivnih spermijev, v drugi skupini pa je bilo takih 60 odstotkov. Ko so prenehali jemati tablete, so bili moški ponovno plodni.

Miami zmagal v Orlandu
23. 04. 1999 14.05
V Orlandu sta moštvi severnoameriške košarkarske lige NBA Orlando Magic in Miami Heat v medsebojni tekmi odločali o zmagovalcu vzhodne konference. Boljši so bili gostje iz Miamija s 75:70, čeprav so v prvem polčasu že zaostajali za 23 točk. Toda Alonzo Mourning z 18 točkami in 17 podajami ter odlična tretja četrtina, ki so jo dobili s 33:13, so Vročici pomagali do končne zmage, s katero so si na lestvici zagotovili dve točki prednosti pred Orlandom.

Drugi simpozij o vesoljskem turizmu
21. 04. 1999 23.11
V Bremnu se je začel drugi mednarodni simpozij o vesoljskem potovanju (ISST 99), na katerem udeleženci razpravljajo o možnosti, da bi vesolje lahko obiskovali tudi običajni ljudje, ki niso vesoljci.

Vogrinec ima podporo SZS
21. 04. 1999 18.56
Pri Smučarski zvezi Slovenije (SZS) spoštujejo mnenje športne javnosti, vendar se ob vsem, kar je bilo v zadnjem času v medijih napisanega in izgovorjenega o dogajanjih v slovenskem smučanju, čutijo dolžne, da podajo nekaj informacij in pojasnil, ki po njihovem mnenju širši javnosti niso dovolj znane.

Peter Handke z avtom na Kosovo
21. 04. 1999 15.40
Avstrijski pisatelj Peter Handke naj bi po Beogradu tokrat obiskal še Prištino. Kot je poročal dunajski časnik News, je 56-letni pisatelj v spremstvu srbsko-avstrijskega slikarja Adriana Brauerja z avtom odpotoval iz Salzburga, pot pa naj bi ga vodila preko Slovenije, Hrvaške, Republike srbske in Črne gore do Prištine.

Sezona po pričakovanjih
20. 04. 1999 19.49
Kljub ne preveč prepričljivi sezoni, ki jo je z nekaterimi šprinterskimi uspehi ''začinila'' le Andreja Mali, je bila skupna ugotovitev Zbora za smučarske teke, da je vse bolj ali manj potekalo po pričakovanjih. O novem trenerju A reprezentance bodo odločali 11. maja.

Dve zmagi še nista dovolj
20. 04. 1999 19.32
Slovenska ženska teniška reprezentanca je dobila tudi drugi dvoboj na pokalu Fed 1. evroafriške skupine v Murciji. Tokrat sta Tina Križan in Katarina Srebotnik premagali luksemburški igralki z 2:1, kar pa slovenski ekipi še ne zagotavlja napredovanja v končnico, saj morajo zaradi razpletov na drugih igriščih dobiti tudi zadnji dvoboj proti Poljakinjam (sreda).

Tea Petrin za prehod v razvojno usmerjeno gospodarstvo
20. 04. 1999 18.49
Novoimenovana ministrica Tea Petrin je danes dejala, da njeno imenovanje dokazuje vero v njen program, ki ga je predstavila odboru za gospodarstvo. Osnovni poudarki v delovanju ministrstva bodo pod njenim vodstvom namenjeni ukrepom, ki bodo pripomogli k prehodu iz tranzicijske rasti v razvojno usmerjeno gospodarstvo. To naj bi temeljilo na novih proizvodih, novih produktih, novih tehnologijah in pa na internacionalizacijo našega gospodarstva, je poudarila Petrinova.