Dovolj

Slalom v Madonni di Campiglio dokončno odpadel

22. 12. 1997 13.37

Eden od najsrečnejših prizorišč za slovensko alpsko smučanje, Madonna di Campiglio, letos ne bo imela slalomske tekme. Komisija Mednarodne smučarske zveze je namreč menila, da je proga, preslabo pripravljena in ne bi mogla "preživeti" vseh smučarjev, ki so bili na štartni listi, tako da je tekmo odpovedala. Kje bo odpadli slalom, zaenkrat še ni jasno, veliko možnosti naj bi imela Kranjska Gora, seveda, če bodo za to pogoji.

Oprostilna sodba za primer Senna

16. 12. 1997 17.51

Točno po letu dni se je z oprostilno sodbo končal sodni proces proti Franku Williamsu in še petim drugim, ki so bili obtoženi umora iz malomarnosti svetovnega prvaka formule 1 Ayrtona Senne. Kot je v Imoli dejal sodnik Antonio Costanzo, ni bilo dovolj dokazov, da je Senna umrl zaradi napačne zgradbe dirkalnega avtomobila.

Minister Gaber o potrebah in razvoju slovenskega šolstva

29. 11. 1997 13.31

Ni mogoče privoliti v to, da bi imeli na koncu manj sredstev, kot smo jih imeli letos, je ob dejstvu, da naj bi šolstvo za prihodnje leto iz proračuna dobilo približno 8 odstotkov k letošnjim sredstvom, kar je manj kot pospravi inflacija, v pogovoru za sobotno prilogo Dela dejal minister za šolstvo in šport <b>Slavko Gaber</b>. To bi po njegovih besedah pomenilo občutno manj možnosti za razvijanje osnovnega šolstva in vrtcev. Še bolj pa ga skrbi, kaj bo, če prihodnje leto ne bo mogoče vpisati 2000 več študentov kot letos. Če se to zgodi, se bo normalen razvoj na tem področju ustavil, Nujno je, da Slovenija za izobraževanje nameni 6 odstotkov bruto domačega proizvoda, je poudaril. Tiste, ki šele prihajajo, je treba oborožiti z znanjem, če hočejo dobiti ustrezno delo in prispevati denar za skupni razvoj in tudi za pokojnine. Minister Gaber je izrazil bojazen, da se koalicija tega ne zaveda dovolj. In če bo tako tudi v prihodnje, je, kot je dejal, bolje, da se odpovemo retoriki o enakopravnem mestu v Evropi.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.