Dr.

Milena Zupančič prejela Badjurovo nagrado za življenjsko delo
26. 10. 2022 08.53
Igralka Milena Zupančič je na otvoritveni slovesnosti ob začetku 25. festivala slovenskega filma v Portorožu prejela Badjurovo nagrado za življenjsko delo. Svečano otvoritev, ki so jo obiskali tudi državna sekretarka za kulturo v kabinetu predsednika Vlade RS dr. Kaja Širok, vodja kabineta na ministrstvu za kulturo Nina Ukmar in župan občine Piran Đenio Zadković, je povezoval Toni Cahunek, z glasbenimi točkami pa jo je popestril Jure Ivanušič.

Sporni rejci več tisoč evrov vredne bolne papige prodajajo po polovični ceni
25. 10. 2022 20.45
Velike in srednje tropske papige lahko živijo tudi več kot 50 let. Na trgu lahko dosežejo ceno tudi več tisoč evrov, zato skušajo z njimi zaslužiti tudi mnogi sporni rejci. Kot kaže, pa se na internetu pogosto preprodajajo bolne živali, ki znakov okužb ne kažejo, za polovično ceno. Lastniki pa so po nakupu primorani okužene mlade papagaje evtanazirati.

Mati obtožena umora po smrti 4-letnega sina, ki je zaužil bonbone s THC-jem
25. 10. 2022 16.19
Mati iz Virginije je obtožena umora, potem ko je njen štiriletni sin umrl zaradi zaužitja velike količine bonbonov, ki so vsebovali THC. Lokalne oblasti trdijo, da 30-letna Dorothy Annette Clements sinu ni dovolj hitro priskrbela pomoči, saj je dva dni po zaužitju umrl.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57
Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Homeopatija – res le sladkor in voda?
22. 10. 2022 08.00
Vse več ljudi prisega na homeopatsko zdravljenje, ki pa ga uradna akademska medicina pri nas kot del zdravniške prakse zavrača. V pravnih aktih glede homeopatije vlada precejšnja zmešnjava. Za nekatera homeopatska zdravila je na primer potreben recept, ki pa ga nihče ne more zakonito predpisati. V nekaterih državah pa homeopatijo celo pokriva zdravstveno zavarovanje. So homeopatska zdravila res zgolj sladkor in voda?

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'
22. 10. 2022 07.38
Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Oče pretepenega 13-letnika: Moj cilj je zaščititi ostale otroke
21. 10. 2022 18.47
Po tem, ko je zaradi neodzivnosti Policije pred kamere stopil obupani oče 13-letnika, ki ga je ljubljanska tolpa minuli petek brutalno pretepla, napad celo posnela in objavila na družbenem omrežju, so se stvari vendarle premaknile. Fanta so obiskali kriminalisti in se z njim pogovorili, ponoven razgovor je opravil tudi z ravnateljem šole, ki je družini ponudil strokovno pomoč. Zadevo so medtem preverili tudi na občini in na šolskem inšpektoratu, kjer so ugotovili, da je šola ravnala ustrezno, v skladu s protokoli.

Christoph Daum je zbolel za rakom
21. 10. 2022 14.12
Dolgoletni nogometni trener v nemškem prvenstvu bundesliga Christoph Daum je zbolel za rakom. "Saj me poznate: sem borec in s tem izzivom se bom spopadel optimistično in z vso močjo," je med drugim zapisal v sporočilu navijačem Daum.

Je referendum na družinski zakonik dopusten? O tem bo odločal DZ
21. 10. 2022 10.56
Kolegij predsednice državnega zbora je sklenil, da bodo poslanci prihodnji petek na izredni seji med drugim odločali tudi o nedopustnosti referenduma o spremembah družinskega zakonika. Ob tem so potrdili tudi časovnico redne seje, ki bo trajala od ponedeljka do četrtka. Na njej poslance čaka tudi nekaj pomembnejših kadrovskih odločitev ter obravnave treh zakonskih besedil.

Kdo so potencialne prve dame in kdo bi lahko postal prvi prvi mož?
21. 10. 2022 10.00
S tem, ko izvolimo predsednika ali predsednico republike, postane tudi njegova partnerica oziroma partner hote ali nehote del javnega in političnega življenja. Doslej smo imeli štiri predsednike in le tri prve dame. Kakšna je njihova vloga? In kaj se s to funkcijo zgodi, če bomo za predsednico izbrali žensko ali samsko osebo?

Predvolilna tekma je na ciljni ravnini: kdo bo predsednik republike?
21. 10. 2022 06.00
Predvolilna tekma je na ciljni ravnini. Kaj pravijo v teh trenutkih zadnje javnomnenjske ankete? Se že izrisuje, kdo bo predsednik republike ali vsaj kdo bo v drugem krogu? Analizo javnomnenjskih anket nam je pomagal razložiti raziskovalec javnega mnenja in analitik dr. Andraž Zorko. Slednji je mnenja, da ljudje "pri predsedniških volitvah volimo osebnost, in ne stranke, ki za tem kandidatom stoji".

Za mesto viceguvernerja člana Sveta Banke Slovenije prispelo pet kandidatur
20. 10. 2022 14.34
Predsednik Borut Pahor bo izbral novega viceguvernerja Sveta Banke Slovenije. V predvidenem roku je prispelo pet predlogov kandidatur, ki jih bo predsednik republike preučil in opravil še posvetovanja z vodji poslanskih skupin. Predsednik republike kandidata izbere med kandidati, prijavljenimi na javni poziv, lahko pa predlaga tudi druge kandidate.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'
18. 10. 2022 07.00
Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Kmalu v šolah tudi predmet Prva pomoč in zdravje?
17. 10. 2022 08.51
Štiri organizacije so ministrstvu za zdravje poslale pobudo za uvedbo predmeta Prva pomoč in zdravje v šolski program. Kot navajajo, se otroci od 12. leta dalje že učijo temeljnih postopkov oživljanja, zdaj pa se je porodilo vprašanje, zakaj teh znanj ne bi nadgradili še z drugimi pomembnimi vsebinami na področju medicine za laično prebivalstvo.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'
16. 10. 2022 18.50
V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

Začenja se cepljenje proti gripi: zabeležili že prve primere okužb
16. 10. 2022 19.34
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in v nekaterih zdravstvenih domovih bodo začeli cepiti proti gripi. Cepljenje posebej priporočajo ranljivim skupinam prebivalstva, tistim, ki bi lahko imeli težji potek bolezni. Zaradi protikoronskih ukrepov, predvsem mask, lani ni bil uradno zabeležen noben primer gripe v Sloveniji. Letos pa respiratorne virusne okužbe krožijo bistveno prej kot običajno, ponekod po Evropi se že pojavlja tudi gripa. Cepljenje je brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, sočasno pa se je možno cepiti tudi proti pnevmokoknim okužbam in covidu-19.

Posiljena, polita s kerozinom in zažgana: 15-letnica se bori za življenje
15. 10. 2022 09.15
15-letnico je v Indiji posilil njen sorodnik, ko pa je izvedela, da je noseča sta jo skupaj z njegovo mamo polila s kerozinom in zažgala. Deklica se trenutno bori za življenje, kar 80 odstotkov njenega telesa pa je prekritega z opeklinami. V Indiji so primeri spolnega nasilja vse pogostejši, še posebej v zvezni državi Uttar Pradesh, kjer ljudje živijo pod pragom revščine, deklice pa se smatra za neenakovredne dečkom.

Pahor za viceguvernerja Banke Slovenije predlaga Dolenca
14. 10. 2022 14.30
Predsednik Pahor je v Državni zbor posredoval predloge za imenovanje viceguvernerja Banke Slovenije, sodnice Ustavnega sodišča Republike Slovenije in kandidata za sodnika na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu.

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?
14. 10. 2022 06.00
Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?
12. 10. 2022 17.10
Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13
Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Khloé Kardashian razkrila, da so ji z obraza odstranili tumor
12. 10. 2022 09.12
Najmlajša v triu sester Kardashian je na svojem Instagramu iskreno spregovorila o zdravstvenem preplahu, ki ga je nedavno doživela. Razkrila je, da so ji zdravniki z obraza odstranili tumor, za katerega je sprva mislila, da je le mozolj. "To zgodbo delim, ker z njo želim osveščati in spodbujati ljudi k rednemu pregledovanju," je o izkušnji povedala 38-letnica, ki se je kot 19-letno dekle že soočila s podobnimi zdravstvenimi težavami.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17
Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Zdaj je čas za lasersko odstranjevanje dlak: zanj sta se odločili tudi ti dve znani Slovenki
10. 10. 2022 08.25
Za lasersko odstranjevanje dlak je sedaj ravno pravi čas za pričetek. Za priljubljeno terapijo sta se odločili tudi modna vplivnica in model Anela Šabanagić ter modna urednica in vplivnica Tesa Jurjaševič in z nami delili svojo izkušnjo.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'
09. 10. 2022 11.00
Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

'Rad bi se soočil z ljudmi, ki trdijo, da je ta moški nedolžen'
08. 10. 2022 20.18
Kako je mogoče, da je primer slovenskega duhovnika, ki naj bi v Kongu več let zlorabljal in posiljeval otroke, zastaral in da duhovnik še vedno mašuje v Slivnici? Slovenija v takšnih primerih ne more ukrepati, saj so bila domnevna kazniva dejanja storjena na ozemlju druge države, pravi ministrica za pravosodje, ki zastaranja konkretnega primera pri nas ne želi komentirati. Prav nedavno, pred dobrima dvema letoma, je sicer Slovenija zastaralne roke za kazniva dejanja spolnih zlorab precej podaljšala.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22
Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'
08. 10. 2022 07.00
Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.