Drobnič

Izbrana dela Jorgeja Luisa Borgesa
12. 12. 2000 00.00
Pri Cankarjevi založbi so v sodelovanju s filozofsko fakulteto (oddelek za romanske jezike in književnost) izšle prve tri knjige Izbranih del Jorgeja Luisa Borgesa. Kot je povedal urednik zbirke Andrej Blatnik, gre za izbrana dela, v katerih bo izšla vsa Borgesova proza, en izbor esejistike in en izbor poezije, v zadnji knjigi pa bodo tudi teksti o Borgesu. Skupno bo izšlo devet knjig, ki jih bomo na knjižnih policah v celoti dobili v naslednjih dveh letih. V prvem letniku sta v eni knjigi izšli deli Evaristo Carriego v prevodu Marjete Drobnič in Splošna zgodovina podlosti v prevodu Maje Šabec, zraven pa še Knjiga izmišljenih bitij, ki jo je prevedel Pavel Fajdiga, in Šest problemov za Isidra Parodija v prevodu Vesne Velkovrh Bukilica. Zbirko so uredili Andrej Blatnik, Tomo Virk in Branka Kalenič Ramšak, likovno podobo pa ji je priskrbela Darja Spanring Marčina. Predstavili pa so tudi Zbornik mednarodnega posvetovanja o Jorgeju Luisu Borgesu, ki je potekal novembra lani ob stoletnici pisateljevega rojstva na filozofski fakulteti.

Za podporo vstopu v EU
24. 11. 2000 00.00
V Sarvarju na Madžarskem danes poteka plenarno zasedanje predsednikov deželnih vlad članic Delovne skupnosti Alpe-Jadran. Slovensko delegacijo vodi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič. Predsednik italijanske dežele Veneto Giancarlo Galan, ki je danes prevzel predsedovanje skupnosti v obdobju od leta 2001 do 2002, je med prednostnimi nalogami navedel podporo vstopu Slovenije in Madžarske v Evropsko unijo.

Danes uradni izidi volitev
24. 10. 2000 00.00
Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Slovenija upa na vabilo v NATO
19. 10. 2000 00.00
Ob razumevanju, da bo odločitev zveze NATO o izdajanju vabil za članstvo temeljila na individualnem presojanju kandidatk in njihovi uspešnosti pri izpolnjevanju ciljev, zastavljenih v akcijskem načrtu za članstvo MAP, je državni sekretar v zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič danes v Bruslju izrazil upanje, da bodo članice zavezništva prihodnje leto lahko ocenile, da je Slovenija na vabilo pripravljena.

NATO o slovenskem programu za članstvo
18. 10. 2000 00.00
Zveza NATO in Slovenija bosta jutri v Bruslju skupaj pregledali slovenski program uresničevanja akcijskega načrta za članstvo (MAP) za prihodnje leto. Vsebino programa, ki ga je Slovenija zavezništvu izročila septembra, bosta predstavnikom članic Severnoatlantske zveze podrobneje pojasnjevala državni sekretar v zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič in državni sekretar v obrambnem ministrstvu Bojan Pograjc, na srečanju pa bo po pričakovanjih beseda tekla tudi o razmerah v ZRJ. Na čelu delegacije zveze NATO bo pomočnik generalnega sekretarja za politične zadeve Klaus-Peter Klaiber.

Koštunica za normalizacijo odnosov s Slovenijo
13. 10. 2000 00.00
Posebni odposlanec slovenskega premiera Andreja Bajuka, državni sekretar na zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič, se je danes popoldne v palači federacije v Beogradu srečal s predsednikom ZR Jugoslavije Vojislavom Koštunico. Po končanih enournih pogovorih je dopisnikom slovenskih medijev povedal, da je njegov sogovornik pokazal zanimanje za normalizacijo odnosov med državama. Drobnič se je sestal tudi z enim izmed voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS), predsednikom Državljanske zveze Srbije (GSS) Goranom Svilanovićem.

Diplomatski odnosi med Ljubljano in Beogradom
12. 10. 2000 00.00
Posebni odposlanec slovenskega premiera Andreja Bajuka, državni sekretar na zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič, se bo po napovedih jutri v Beogradu srečal z novim jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. Z demokratičnimi spremembami v ZRJ se namreč odpirajo tudi možnosti za vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama, ki zaradi nesoglasij o nasledstvu nekdanje SFRJ v desetih letih po osamosvojitvi Slovenije niso zaživeli. Vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle naj bi na današnji seji vlade predlagal sprejetje sklepa o vzpostavitvi diplomatskih odnosov z ZRJ, s katerim naj bi Drobnič odpotoval v Beograd.

Peterle in Korač za čimprejšnjo ureditev odnosov med Slovenijo in ZRJ
12. 10. 2000 00.00
Zunanji minister Lojze Peterle se je danes na Mokricah srečal s predstavnikom Demokratične opozicije Srbije (DOS) in predsednikom Socialdemokratske unije Žarkom Koračem, ki skupaj s podpredsednikom Nove demokracije Svetozarjem Krstićem včeraj prispel na obisk v Zagreb. Minister Peterle je Koraču čestital za zmago demokratične opozicije na nedavnih volitvah v ZRJ. Korač pa je izčrpno orisal sedanje politične razmere v ZRJ in izrazil pričakovanje, da bo nova jugoslovanska vlada oblikovana v sedmih do desetih dneh. Sogovornika sta tudi ugotovila velik interes tako Slovenije kot ZRJ za čimprejšnjo normalizacijo odnosov med državama in vzpostavitev diplomatskih odnosov, je v pogovoru za STA dejal minister Peterle. Po besedah ministra Peterleta sta s sogovornikom tudi ugotovila, da med Slovenijo in ZRJ ni resnih odprtih vprašanj ter da sta državi v preteklosti sodelovali in gojili prijateljske odnose. Glede vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ kot "posebnem vprašanju" pa je Korač po besedah ministra Peterleta izrazil stališča, ki so v skladu s tem, kar je že večkrat povedal novi predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, in sicer, da ZRJ ne bo vztrajala na konceptu kontinuitete, temveč se bo zavzemala za enakopraven dogovor glede tega vprašanja med vsemi naslednicami nekdanje SFRJ. Tudi za rešitev tega vprašanja je treba počakati na oblikovanje nove jugoslovanske vlade, je poudaril Peterle. Peterle in Korač sta se zavzela tudi za pripravo temeljev za močnejše gospodarsko sodelovanje med državama. Po besedah Peterleta blagovna menjava že sedaj obsega približno 120 milijonov dolarjev. Sogovornika sta izrazila željo obeh držav za razvoj sodelovanja tudi na drugih področij, še zlasti v kulturi ter znanosti in tehniki. Minister Peterle je predstavniku DOS izročil tudi kopije predlogov družbe Adria Airways o čimprejšnji vzpostavitvi letalskih linij med Ljubljano ter Beogradom in Podgorico. Glede jutrišnjega obiska posebnega odposlanca slovenskega premiera Andreja Bajuka, državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Mitje Drobniča v Beogradu, je minister Peterle dejal, da gre za zelo pomemben obisk. Po ministrovih besedah bo jutri obenem potekal usklajevalni sestanek treh kabinetov v Ljubljani, in sicer predsednika države, predsednika vlade in zunanjega ministra. Državni sekretar Drobnič se bo jutri v Beogradu srečal z novim jugoslovanskim predsednikom Koštunico, pa tudi predstavniki tamkajšnjih strank in gospodarstveniki. Med glavnimi temami pogovorov bo vzpostavitev diplomatskih odnosov med Slovenijo in ZRJ ter vprašanje nasledstva nekdanje SFRJ. Z demokratičnimi spremembami v ZRJ se namreč odpirajo tudi možnosti za vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama, ki zaradi nesoglasij o nasledstvu v desetih letih po osamosvojitvi Slovenije niso zaživeli.

OMO pozdravil demokratični razvoj v ZRJ
11. 10. 2000 00.00
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose je na današnji izredni seji razpravljal tudi o zadnjih dogodkih v ZRJ. Odbor je pozdravil demokratičen razvoj v državi in izrazil pričakovanje, da se bo zvezna skupščina ZRJ odrekla vztrajanju pri stališču o kontinuiteti nekdanje SFRJ in Miloševićeve Jugoslavije. OMO pričakuje, da se bo ZRJ kot ena od enakopravnih držav naslednic SFRJ pridružila mednarodni skupnosti in drugim državam naslednicam v prizadevanjih za mir in stabilnost na jugovzhodu Evrope, gospodarski razvoj in vključevanje celotne regije v evropske integracijske procese. Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič pa je članom odbora povedal, da se bo v petek v Beogradu kot posebni odposlanec premiera Bajuka srečal z novim jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico.

Slovenska vlada v stiku s članicami EU
10. 10. 2000 00.00
Kabineta predsednika vlade Andreja Bajuka in zunanjega ministra Lojzeta Peterleta sta bila ves dan v stikih s predstavniki Evropske komisije in vlad držav Evropske unije pred torkovim obiskom francoskega zunanjega ministra Huberta Vedrina v Beogradu, so sporočili iz premierovega kabineta. Premier Bajuk je v telefonskem pogovoru predsednika Evropske komisije Romana Prodija vnovič seznanil s slovenskimi stališči do nasledstva nekdanje SFRJ, Prodi pa je ob tem zagotovil, da se bo zavzel za ustrezno rešitev sukcesijskih vprašanj. Kabinet slovenskega premiera je o tej temi podrobno obvestil tudi kabinete francoskega, britanskega, nemškega in španskega predsednika vlade.

V današnji <A class="povezavaT" target="_new" href="http://klepet.24ur.com">klepetalnici</A> o zunanji politiki
25. 09. 2000 00.00
V današnji šesti predvolilni oddaji na POP TV, ki bo nocoj ob 21.45 bodo gostje v studiju Lojze Peterle, Nova Slovenija, Ignac Golob, Demokratična stranka upokojencev, Mitja Drobnič, Socialdemokratska stranka, Franci But, SLS+SKD, Feri Horvat, ZLSD, Zmago Jelinčič, Slovenska nacionalna stranka in Igor Bavčar, Liberalna demokracija Slovenije.

Vstop NSi v parlament ni vprašanje
20. 09. 2000 00.00
Nova Slovenija - Krščansko ljudska stranka (NSi) v volilni kampanji nastopa s sloganom Beseda velja, saj stranka gradi na zaupanju. Na tej podlagi je stranka oblikovala tudi kandidatno listo za letošnje volitve, na kateri so kandidati, ki imajo zaupanje v bazi, je na novinarski konferenci poudaril predsednik stranke Andrej Bajuk. Vsak dan po njegovih besedah prinaša dobre novice - podpora stranki, ki ima že 5202 člana, narašča, zato je optimist: po njegovem prepričanju ni več vprašanje, ali bo NSi dosegla prag za vstop v parlament.

Nsi bo nastopila v vseh okrajih
16. 09. 2000 00.00
Nova Slovenija - krščanska ljudska stranka (NSi) bo nastopila v vseh volilnih okrajih, je po seji sveta stranke, na kateri so potrdili

Na Dragi 2000 o pomenu sprave
03. 09. 2000 00.00
V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu je dopoldne potekalo predzadnje predavanje v okviru letošnjih 35. študijskih dnevov Draga 2000. O temi sprava, proces osvobajanja in znamenje poguma, je govoril teolog Tone Jamnik, urednik revije Tretji dan in ravnatelj Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani.

Združitveni kongres SŽZ
09. 07. 2000 12.43
Včeraj je v Novem mestu potekal Združitveni kongres Slovenske ženske zveze pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki, kjer so bili izvoljeni organi SŽZ, za predsednico Katarina Ovca Smrkolj, državno svetnico in častno predsednico Lidija Drobnič ter za predsednico Programskega sveta SŽZ Nada Skuk.

Slovenska delegacija na zasedanju OIK
28. 06. 2000 18.08
Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Mitje Drobniča se je včeraj in danes v malezijski prestolnici Kuala Lumpur kot gostja udeležila 27. ministrskega zasedanja Organizacije islamske konference (OIK). Drobnič je ob robu zasedanja imel vrsto dvostranskih srečanj, so danes sporočili iz MZZ.

Drevi jubilejni koncert Godbe Zabukovica
24. 06. 2000 11.42
Godba Zabukovica, ki je bila ustanovljena leta 1880 pripravlja drevi ob 20. uri v Domu svobode Griže jubilejni koncert, ki bo posvečen 120-letnici godbe. Koncert se bo pričel s skladbo Janeza Marina Koračnica rudarjev, ki je sinonim za tradicijo, glasbo in tovarištvo.

Godba Zabukovica praznuje
20. 06. 2000 13.47
Godba Zabukovica, ki je bila ustanovljena leta 1880, pripravlja v soboto, 24. junija, ob 20. uri v Domu svobode Griže jubilejni koncert, ki bo posvečen 120-letnici te godbe. Koncert se bo pričel s skladbo Janeza Marina Koračnica rudarjev, ki je sinonim za tradicijo, glasbo in tovarištvo. Godbo Zabukovica so pred 120 leti ustanovili Karle Gojznikar, starejši, Valentin Žgank, Gusti Lenič ter Lipovškovi pobje.Po prvi svetovni vojni je godbo vodil Franc Drobnič, od leta 1925 do začetka Druge svetovne vojne pa Anton Gojznikar. Kar nekaj izjemnih nastopov so zabeležili med obema vojnama, gotovo pa velja omeniti, da so zabukovški godbeniki igrali na poroki kralja Aleksandra in maršalu Titu na Ostrožnem v Celju. Leta 1943 pa je godba, ki je igrala v različnih zasedbah, povsem utihnila. Po vojni se je na pobudo Franca Užmaha zbralo 17 navdušencev predvojne Sonnenbergove in Krpeževe godbe. Instrumenti so zanosno zazveneli pod vodstvo Antona Pečnika.

Anton Drobnič kritizira generalno državno tožilko
03. 11. 1999 09.49
Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je kritiziral delo sedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar. Kot je za POP TV včeraj povedal Drobnič, bi morala vsa tožilstva v Sloveniji z veljavnostjo novega zakon nehati obravnavati kazniva dejanja s področja organiziranega kriminala, saj to po novem lahko počne le posebna skupina tožilcev. Cerarjeva tega po njegovih besedah do danes še ni odredila, poleg tega pa posebni tožilski skupini tudi ni odvzela primerov, ki po Drobničevem mnenju ne spadajo več v njeno pristojnost. Cerarjeva je Drobničeve obtožbe zavrnila.

Drobnič o razmerah v tožilstvu
31. 10. 1999 08.59
Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je na srečanju t.i. teharskih sirot, katerih starše so takoj po drugi svetovni vojni pobili v teharskem taborišču, med drugim opozoril, da za sedanje razmere v slovenskem tožilstvu kriva predvsem sedanja generalna državna tožilka Zdenka Cerar, ki po njegovem mnenju ne dela strokovno, temveč politično.

Velenjčani najboljši
28. 08. 1999 19.47
Drugi dan državnega konjeniškega prvenstva v preskakovanju ovir v Velenju so prevladovali domači tekmovalci. Med člani je namreč zmagala 2. velenjska ekipa v postavi Matjaž Čik, Lovro Blatnik, Maja Novak, druga je bila 1. velenjska ekipa, tretja pa ekipa Piramide. Velenje je zmagalo tudi v tekmovanju mladincev.

Drobnič ovadil Cerarjevo
30. 06. 1999 18.03
Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je na ljubljansko okrožno državno tožilstvo konec junija naslovil kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja kršitve temeljnih pravic delavcev. V omenjeni ovadbi Drobnič navaja, da mu državno tožilstvo, za katerega je odgovorna generalna državna tožilka Zdenka Cerar, ni izplačalo plače in nadomestil za čas po 1. januarju 1999, do česar naj bi bil upravičen.

Slovesnost v spomin na žrtve Kočevskega Roga
20. 06. 1999 20.48
Pri breznu pod Krenom v Kočevskem Rogu je bila obletniška maša za vse po vojni pobite domobrance in nasprotnike tedanjega režima, ki jo je daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode. Pred približno 5000 udeleženci je dr. Rode poudaril, da se zdaj ni več mogoče sprenevedati, da teh žrtev ni bilo in opozoril, da bi morali že iz pietete imena umrlih vpisati v mrliške knjige, dostojno obeležiti množična grobišča ter počastiti njihov spomin. Dodal je, da te žrtve Slovencem dajejo tudi možnost, ''da se ob njihovi strašni usodi sami prečistimo, zavržemo sovraštvo, ki jih je peljalo v smrt, obnovimo skupni narodni spomin in najdemo pot do narodne sprave''. Izredno ostro kritiko na račun razmer v Sloveniji je v svojem govoru podal Anton Drobnič, saj po njegovem prepričanju v vrhovih pravosodja vladajo funkcionarji totalitarne partijske države in političnega sodstva.

Višja državna tožilka vložila kazensko ovadbo zoper pravosodnega ministra
18. 06. 1999 21.21
Višja državna tožilka v Ljubljani Marija Romih, je danes na ljubljanskem okrožnem tožilstvu vložila kazensko ovadbo zoper pravosodnega ministra Tomaža Marušiča. Očita mu kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja.

Drobnič predal vodstvene posle najstarejšemu vrhovnemu državnemu tožilcu
03. 12. 1998 16.29
Generalni državni tožilec Republike Slovenije Anton Drobnič je predsednika državnega zbora Janeza Podobnika danes pisno obvestil, da je vodstvene posle državnega tožilstva RS izročil najstarejšemu vrhovnemu državnemu tožilcu in vodji oddelka za splošne kazenske zadeve Jožetu Friedlu, saj državni zbor še ni imenoval novega generalnega državnega tožilca, Drobniču pa je, kot poudarja v pismu, danes potekel osemletni mandat.

Drobnič na dopustu
17. 11. 1998 15.38
Dosedanji generalni državni tožilec Anton Drobnič se trenutno mudi na dopustu, v tem času pa ga nadomešča Jože Friedel, kateremu pa Drobnič za zdaj še ni predal poslov.

Pred ministrom za pravosodje prisegli državni tožilci in pomočnik državnega tožilca
26. 05. 1998 11.51
Pred ministrom za pravosodje Tomažem Marušičem je danes zapriseglo sedem novoimenovanih okrožnih državnih tožilcev in eden pomočnik okrožnega državnega tožilca. Minister Marušič je ob tej priložnosti zbranim državnim tožilcem dejal, da jih na področju utrjevanja države, pravnega reda in državljanske discipline čaka odgovorno delo, samo funkcijo državnega tožilca pa je minister označil kot častno in odgovorno dolžnost. Današnje zaprisege sta se udeležila tudi generalni državni tožilec Anton Drobnič in vodja skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Barbara Brezigar, ki je nedavno napredovala na mesto vrhovne državne tožilke.

Prvi primer ovadbe zaradi genocida?
10. 03. 1998 17.23
Vloženi ovadbi Zmagu Jelinčiču očitata poziv h genocidu ter kaznivo dejanje vzbujanja rasne, verske in narodnostne nestrpnosti ter sovraštva, je za STA povedal generalni državni tožilec Anton Drobnič in dodal, da gre - kot je njemu znano - za prvi primer ovadbe zaradi genocida.