Dunajske

Protesti ob obletnici kapitulacije

08. 05. 2002 00.00

Shod skrajne desnice in neonacistov ob obletnici kapitulacije nacistične Nemčije na Dunaju je potekal mirno, čeprav so ga spremljali množični protesti levousmerjenih študentskih združenj.

Homeopatija

23. 03. 2002 00.00

Homeopatija se kot način zdravljenja uporablja že več kot 200 let. Zelo uspešno jo uporabljajo po svetu, v Evropi in tudi v Sloveniji, kjer je zanimanje za homeopatijo čedalje večje. Smo pa med redkimi državami, ki je še ni uradno priznala.

Hermes Plus prodira na trge jadranske regije

15. 01. 2002 00.00

Družba Hermes Plus, je ob koncu leta 2001 pridobila pomembne projekte na trgih jadranske regije. V Makedoniji, Jugoslaviji, BiH in na Hrvaškem so sklenili pogodbe za strateško pomembne sistemske projekte v vrednosti več milijonov evrov.

Prvi evri za šopka rož

03. 01. 2002 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta med obiskom dunajske mestne cvetlične tržnice svojima ženama s prvimi evri kupila šopka rož.

Razpršilo proti antraksu

31. 10. 2001 00.00

Znanstveniki v splošni bolnišnici na Dunaju so v sodelovanju z laboratorijem iz Gradca razvili zaščitno razpršilo proti bakterijam vraničnega prisada.

Slovenija pristopila k Pariški konvenciji

26. 10. 2001 00.00

Slovenija je kot prva država, ki ni članica OECD, pristopila k Pariški konvenciji o odgovornosti na področju jedrske energije. Dokument je postal uradno veljaven 16. oktobra.

Godalni orkester v Celju

12. 07. 2001 00.00

Na dvorišču Knežjega dvorca v Celju je v četrtek zvečer nastopil Mednarodni mladinski godalni orkester, ki združuje godalce iz desetih evropskih državm dirigira pa mu Georg Kugi. Kot solista sta nastopila violinistka Dobrochna Banaszkiewicz in violončelist Pawel Walerowski. Med drugim sta zaigrala Tartinijev Koncert za violino in godala v d - molu ter Mendelssohnovo Simfonijo št. 9 v C - duru za godala.

Marjani Lipovšek avstrijski častni križec

20. 06. 2001 00.00

Komorna pevka Marjana Lipovšek (54) bo danes odlikovana z avstrijskim častnim križcem za znanost in umetnost I. reda. Mezzosopranistka Lipovškova je leta 1981 prodrla na Salzburškem festivalu, od leta 1996 pa poje v Dunajski državni operi. Odlikovanje bo Marjani Lipovšek izročil državni sekretar, pristojen za umetnost, Franz Morak, o njenem poustvarjalnem delu pa bo spregovoril generalni tajnik Dunajskih simfonikov Rainer Bischof.

Volitve na Dunaju

25. 03. 2001 00.00

Na občinskih volitvah na Dunaju, na katerih približno 1,1 milijon volilnih upravičencev voli predstavnike v deželni zbor in občinski svet ter okrajna zastopstva, je bila volilna udeležba dopoldne dokaj nizka. Vodja volilnih oblasti na Dunaju Renate Brauner je nizko udeležbo pripisala premiku ure na poletni čas.

Otvoritev SZI na Dunaju

20. 03. 2001 00.00

Na Dunaju bo danes slavnostna akademija ob otvoritvi Slovenskega znanstvenega inštituta (SZI). Akademije z naslovom Avstrijsko-slovensko znanstveno sodelovanje v preteklosti in sedanjosti, ki bo v mali dvorani dunajske univerze, se bosta med drugimi udeležila tudi rektorja ljubljanske in mariborske univerze, Jože Mencinger in Ludvik Toplak. Omenjeni inštitut je z delom sicer začel že lani, njegov namen pa je spodbujanje znanstvenega, tehnološkega, gospodarskega in kulturnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo ter priprava na polno znanstveno vključitev in sodelovanje Slovenije v dogajanjih na področju evropske tehnologije in znanosti.

Novoletna koncerta v Ljubljani in na Bledu

31. 12. 2000 00.00

Tradicionalna novoletna koncerta na novega leta dan bosta v Cankarjevem domu v Ljubljani in v Festivalni dvorani na Bledu. V Ljubljani bodo igrali člani Orkestra Slovenske filharmonije pod dirigentskim vodstvom Uroša Lajovica, na blejskem gala koncertu pa Novosadska filharmonija z latvijskim dirigentom Ilmarjem Lapinšem.

Borza za srednje in vzhodnoevropska podjetja

03. 11. 2000 00.00

Nova borza s sedežem na Dunaju Newex, ki je namenjena podjetjem iz srednje in vzhodne Evrope, je v petek začela s trgovanjem. Borza je razdeljena na tri segmente, in sicer NX one, ki je namenjen podjetjem novincem na borzi, NX plus, v katerem naj bi kotirali "blue chipsi" regije, in "ostalo trgovanje", v katerem naj bi kotiralo približno 100 podjetij. Prvi trgovalni dan je potekel mirno, v prihodnje pa naj bi se na borzi Newex skepalo do 2000 poslov dnevno.

Praznovanje dneva OZN

25. 10. 2000 00.00

Ob 55. obletnici ustanovitve Združenih narodov so se po vsem svetu zvrstile prireditve, na sedežu svetovne organizacije v New Yorku pa sta generalni sekretar Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pozvala voditelje držav k izpolnjevanju obljub, danim na letošnjem vrhu tisočletja. Osrednji del

Na Dunaju odkrili Prešernov relief

25. 10. 2000 00.00

Ob 200-letnici rojstva Franceta Prešerna so danes na Inštitutu za slavistiko dunajske univerze odkrili bronasti relief s pesnikovo podobo, delo letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada, akademskega kiparja Mirsada Begiča. Slovesnosti so se udeležili slovenski zunanji minister Lojze Peterle, slovenski veleposlanik na Dunaju Ivo Vajgel in drugi visoki gosti. Minister Peterle je imel popoldne

Begičev bronasti relief na Dunaju

24. 10. 2000 00.00

V spomin na 200-letnico rojstva Franceta Prešerna bodo v organizaciji veleposlaništva Republike Slovenije na Dunaju na Inštitutu za slavistiko dunajske univerze jutri, 25. oktobra, slovesno odkrili bronasti relief s pesnikovo podobo. Relief je zasnoval akademski kipar iz Ljubljane Mirsad Begič. Na priložnostni slovesnosti bo o Prešernu in Dunaju govoril akademik Matjaž Kmecl. Prešernove verze bo v lastnem prevodu bral Klaus Detlev Olof, Cankarjeve zapise o slovenski literaturi pa Erwin Köstler.

Asteroid "zgrešil" Zemljo

07. 10. 2000 00.00

Asteroid s približno 100 metrskim premerom je prejšnjo soboto "za malo zgrešil Zemljo". Po navedbah avstrijskih astronomov se je to nebesno telo na svoji poti približalo Zemlji na vsega 1,5 milijona kilometrov. To ustreza približno štirikratni razdalja med Zemljo in Luno, po astronomskih dimenzijah pa to velja za "obstrelnino". Tak dogodek registrirajo le vsakih "nekaj let", je izjavil astronom dunajske univerze Franz Kerschbaum. Asteroid se je gibal s približno hitrostjo 45.000 km na uro in če bi treščil na Zemljo, bi to za človeštvo zagotovo imelo katastrofalne posledice.

Dunaj vabi na jesenske razstave

28. 08. 2000 00.00

Dunajske galerije in muzeji to jesen pripravljajo razstave velikih imen. Vrhunec bo razstava Klimt in ženske, saj gre po 40 letih za prvo retrospektivo del Gustava Klimta v Avstriji. Razstava v galeriji v Belvederu bo odprta od 20. septembra do 7. januarja. Poleg več kot sto Klimtovih del, bodo predstavili tudi ženske portrete Moneta in Muncha. Pričakujejo, da se bo obisk približal rekordnemu letu 1996, ko si je razstavo francoskih impresionistov ogledalo več kot 300.000 obiskovalcev. V umetniški galeriji Bank Austria pa bo od 7. septembra do 7. januarja razstava Pablo Picasso: Figura in portret. Na ogled bo več kot 100 doslej neznanih Picassovih slik in risb iz zbirke umetnikovega vnuka Bernarda Picassa. V muzeju umetnostne zgodovine je do 17. septembra odprta razstava Cesar Karl V. - moč in nemoč Evrope. Doslej si jo je ogledalo že 170.000 ljudi.

Netopir za zaključek

26. 08. 2000 00.00

Letošnji mednarodni poletni festival (MPF) bo nocoj ob 20. uri sklenila še ena uspešnica mariborske opere. Opereto Netopir Johanna Straussa ml., ki velja za največjo mojstrovino dunajske operete, bo dirigiral Simon Robinson. Pred slavnostnim sklepom bo gledališče Avogaria iz Benetk ob 11. uri na Prešernovem trgu in ob 17. uri na Ljubljanskem gradu izvedlo Komedijo Burkežev.

Frankfurter Allgemeine o lipicancih

15. 07. 2000 17.44

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v današnji izdaji objavlja obširen prispevek o lipicancih, Kobilarni Lipica in zgodovini vzreje lipicanske pasme, omenja pa tudi še vedno nerešen spor med Slovenijo, Italijo in Avstrijo glede vodenja izvorne rodovne knjige za lipicance, ki se je po navedbah avtorja članka Reinharda Olta pojavil po vstopu Avstrije v Evropsko unijo najprej med Rimom in Dunajem, zatem pa je bila vanj vključena tudi Ljubljana.

Love Parade 2000 v štirih metropolah

25. 06. 2000 21.51

Letošnja Love Parade 2000 bo prvič potekala v štirih metropolah. Moto tokratne prireditve bo ''One World-One Love Parade''. Love Parade bo tako potekala v Berlinu, Leedsu, Dunaju in Tel Avivu. Po besedah enega izmed organizatorjev te techno prireditve Enrica Nitzscheja se bo naslednje leto ''paradnikom'' pridružil še Buenos Aires. Berlinska Love Parade bo potekala 8. julija in organizatorji pričakujejo, da se bo na tamkajšnjih ulicah zbralo kakih 1,5 milijona ljudi iz vsega sveta. Istočasno bo parada potekala v britanskem Leedsu. Ljubitelji techna pa naj bi napolnili dunajske ulice že 1. julija. V Tel Avivu, kjer se je podobna prireditev odvijala že lani, ko se je zbralo kakih 100.000 ljudi, bo Love Parade potekala 19. oktobra.

100 dni nove avstrijske vlade

12. 05. 2000 14.40

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel (OeVP) in podpredsednica vlade Sussane Riess-Passer (FPÖ) sta danes na novinarski konferenci izpostavila uspešno bilanco prvih 100 dni nove dunajske vlade. Poleg različnih reformnih projektov sta poudarila predvsem ''dobro partnerstvo'' v koaliciji.

Dunajski slavnostni tedni

10. 05. 2000 18.14

Od 12. maja do 18. junija bodo na Dunaju pod motom Vse, kar je lahko (Alles was sein kann) potekali Dunajski slavnostni tedni 2000. Letos bodo zajeli 36 produkcij oziroma 125 predstav, dve razstavi in 66 koncertov. Iz Slovenije bo na festivalu v okviru projekta Hotel Evropa sodeloval koreograf Matjaž Farič.

Lotrič gost Glasbene nedelje v Unionu

01. 04. 2000 09.47

V okviru Glasbenih nedelj v Unionu se bo jutri, v Grand hotelu Union predstavil tenorist Janez Lotrič. Ob spremljavi pianistke Alenke Šček-Lorenz bo pel odlomke iz Offenbachove opere Hoffmanove pripovedke. Pogovor z njim in Urošem Lajovicem bo vodil Pavel Mihelčič.

Glasbena nedelja z Janezom Lotričem

26. 03. 2000 20.25

V okviru Glasbenih nedelj v Unionu bo prihodnjo nedeljo, 2. aprila, v Modrem salonu Grand hotela Union nastopil svetovno znani tenorist Janez Lotrič.

Projekciji v okviru Glasbenega ekvinokcija

21. 03. 2000 16.24

Kinotečno Kino-uho bo drevi v znamenju kreativnih filmov o kreativnih godbah. Na projekciji ob 20. uri bodo zavrteli avstrijski filmski zapis režiserja Othmarja Schmidererja iz leta 1998 o turneji Dunajskega umetniškega orkestra z naslovom Odmev iz Evrope. Na predstavi ob 22. uri pa bo svetovno dvoransko oziroma zunajtelevizijsko premiero doživel britanski dokumentarni film Na robu, ki ga je leta 1992 zrežiral Jeremy Marr. To je ekranizacija knjige glasbenika Dereka Baileyja Improvizacija, njena narava in praksa v glasbi (Improvisation, its Nature and Practice in Music).

Hermes Plus ima novo upravo

08. 03. 2000 11.41

Ljubljansko podjetje za računalniške in merilne sisteme Hermes Plus je dobilo novo upravo. Novi predsednik uprave je postal Klavdij Godnič. Nova uprava pa ima poleg predsednika še štiri člane: Marjana Tomšiča, Saša Bergarja, Božidarja Vidiča in dosedanjega predsednika uprave družbe, ki je januarja letos v sklopu dunajske skupine S&T System Integration & Technology Distribution prevzel mesto glavnega izvršnega direktorja Slavka Despotoviča. Nadzorni svet pa je na svoji seji 7. marca imenoval tudi novega predsednika nadzornega sveta, sicer glavnega direktorja dunajske družbe S&T Karla Tantscherja.

Muti bo dirigiral Dunajskemu dvornemu zboru

20. 02. 2000 18.37

Italijanski dirigent in glasbeni direktor milanske Scale Ricardo Muti bo 4. marca v Vatikanu na koncertu ob Svetem letu 2000 dirigiral Dunajskemu dvornemu zboru, v katerem sodelujejo dunajski filharmoniki, Dunajski dečki in moški člani dunajske opere (Wiener Hofmusikkapelle), je pred dnevi poročal italijanski tisk. Muti je v pogovoru za itaijanski dnevnik Reppublica izjavil, da ''z Avstrijo nima nobenih težav''. Poudaril je, da so glasbeniki ambasadorji kulture, ki v duhu ljubezni in bratstva združuje vse ljudi. To je dokazal tudi, ko je dirigiral tradicionalni dunajski novoletni koncert, ki si ga je ogledala milijarda in pol ljudi po vsem svetu.

Umrl tenorist Carlo Cossutta

24. 01. 2000 21.38

V Trstu je pred dvema dnevoma v 67. letu starosti umrl italijanski tenorist Carlo Cossutta, so danes sporočili iz dunajske državne opere, kjer je Cossutta deloval med letoma 1966 in 1991.

Atelje Gustava Klimta bodo preuredili

22. 12. 1999 16.00

Mednarodno združenje Arch Foundation namerava dunajski atelje Gustava Klimta (1862-1918), avstrijskega slikarja in vodilnega predstavnika dunajske secesije, preurediti v kulturni center. Avstrijsko finančno ministrstvo, ki je lastnik poslopja z ateljejem, je namreč napovedalo prodajo. Urad za zaščito nacionalne dediščine je doslej zavračal, da bi atelje uvrstili v kulturno dediščino, ker naj v njem ne bi bilo ohranjenih dovolj originalnih predmetov. Po besedah ustanoviteljice Arch Foundation Francesce Habsbourg je to še edina vila, v kateri je živel in ustvarjal Klimt, ki je še niso porušili. Klimt, avtor simboličnih stenskih slikarij, portretov in krajine, je v ateljeju deloval od 1912 do 1918. Tu je med drugim ustvaril tudi fresko v spomin na Beethovna.

Novi direktor dunajske Državne opere

22. 10. 1999 15.34

Nemškega skladatelja Tomasa Hengelbrocka so imenovali za glasbenega direktorja dunajske Državne opere. Hengelbrock je leta 1985 ustanovil Freiburški baročni orkester, leta 1991 pa Zbor Balthasar-Neumann. Leta 1994 je postal vodja nemške Filharmonične zbornice, pogosto pa je gostoval tudi v Avstriji.