Dvor

Razgibano življenje princese Margarete

08. 03. 2002 00.00

Pisatelj Noel Botham je z najnovejšo biografijo preminule britanske princese Margarete dvignil veliko prahu. V biografiji Zadnja prava princesa je zapisal, da je princesa uživala kokain in hašiš ter nekaj časa celo imela lezbično razmerje.

Sophie in Edvard v penzijo

04. 03. 2002 00.00

Otočani niso navdušeni nad novico, da se bosta princ Edward in njegova žena Sophie, odpovedala zasebnim karieram in postala polnovredna člana kraljevske družine. Že dolgo ju imajo za pohlepna člana vladarske hiše, ki sta svoj kraljevski status zlorabljala za osebno bogatitev.

Princ Charles že 15 let v istem plašču

07. 02. 2002 00.00

Britanski prestolonaslednik princ Charles že 15 let nosi isti plašč iz tvida. Nazadnje so ga v njem opazili v ponedeljek na škotskem živinskem trgu.

Princesa Margareta v bolnišnici

30. 10. 2001 00.00

Princesa Margareta, mlajša sestra britanske kraljice, je preživela noč v londonski bolnišnici King Edward VII, kamor so jo pripeljali v ponedeljek popoldne, ker se je več dni zapored slabo počutila.

Princ Charles: Ali posel, ali kraljevska vloga!

01. 10. 2001 00.00

Princ Edward, najmlajši sin britanske kraljice, se ni mogel nikoli hvaliti s priljubljenostjo, vendar pa tako zelo nepriljubljen kot je v teh dneh, ni bil še nikoli. Nanj se niso spravili samo vsemogočni otoški tabloidi, ki ga razglašajo za pohlepnega in ošabnega lažnivca, ampak tudi lastna družina, posebej brat, princ Charles. Vse samo zato, ker se je hotel omastiti na nečakov račun.

Kolesarska steza ob Večni poti

20. 09. 2001 00.00

Ljubljanske mestne oblasti so za promet uradno odprle del kolesarske steze med Šiško in Rožno dolino, na t.i. Večni poti.

Kraljeva poroka na Norveškem

25. 08. 2001 00.00

Norveški prestolonaslednik Haakon se je v mestni katedrali v Oslu poročil z izbranko Mette-Marit Tjessem-Hoeiby.

Karađorđevići se selijo na Dedinje

12. 07. 2001 00.00

Potomci dinastije Karađorđević se bodo iz tujine kmalu preselili v dom svojih prednikov v beograjski elitni četrti Dedinje. Na razpolago naj bi dobili Stari dvor, čeprav vprašanje lastnine še ni rešeno. Jugoslovanska vlada je namreč na današnji seji, ki ji je predsedoval premier v odstopu Zoran Žižić, sprejela odločitev, da lahko princ Aleksandar Karađorđević uporablja Beli in Stari dvor v elitni beograjski četrti Dedinje, so sporočili iz urada za informiranje jugoslovanske vlade.

Slovenska literatura v Stockholmu

25. 04. 2001 00.00

V stockholmski Mestni knjižnici so v torek odprli razstavo slovenske literature v slovenščini, ki prikazuje prve kulturne vezi med Slovenijo in Švedsko. Razstavo v Stockholmu je odprla slovenska veleposlanica na Švedskem Dragoljuba Benčina, krajši govor pa sta imela predstavnica Mestne knjižnice Ulla Salzman in švedski slavist Sven Gustafsson. Predstavnici druge generacije Slovencev na Švedskem Helena Omota in Patricia Knez sta v slovenščini in švedščini recitirali Prešernovo pesem Vrba. Po odprtju razstave je potekalo predavanje Svena Gustafssona z Univerze v Uppsali in slovenskega gosta Mihe Mazzinija o slovenski literaturi in kulturnih stikih med Slovenijo in Švedsko.

Praznovanje Elizabete II.

21. 04. 2001 00.00

Britanska kraljica Elizabeta II. danes praznuje 75. rojstni dan. Monarhinja vlada Britancem že 49 let in je v tem obdobju preživela najrazličnejše krize, pogosto povezane z osebnim življenjem svojih štirih otrok, in kritik glede smisla nadaljnjega obstoja monarhije, pa vendar kljub temu prav ona ostaja eden najbolj trdnih stebrov monarhije.

Pogovori o problemih na področju kulture

05. 03. 2001 00.00

Na ministrstvu za kulturo sta se danes srečali ministrica za kulturo Andreja Rihter in ljubljanska županja Vika Potočnik in nadaljevali v januarju začete delovne pogovore o nekaterih skupnih problemih na področju kulture. Največ pozornosti sta namenili sofinanciranju programov in projektov v letošnjem letu, pri čemer sta izpostavili letošnji 24. mednarodni grafični bienale in 300-letnico Slovenske filharmonije. Ministrstvo za kulturo bo v letošnjem letu še sofinanciralo tiste občinske javne zavode, ki so z odločbo ustavnega sodišča ponovno prešli iz lokalnega v državno financiranje, že v kratkem pa bo prišlo do dogovorov, kako bodo zavodi iz javnih virov financirani v bodoče. Ministrstvo bo zato pripravilo predlog sofinanciranja zavodov za vse občine.

Mariborska bolnišnica v letu 2000 uspešno

28. 02. 2001 00.00

Splošna bolnišnica v Mariboru je lani poslovala uspešno, saj je poslovno leto zaključila s presežkom v višini 164 milijonov tolarjev, je povedal njen direktor Gregor Pivec. Čeprav je v absolutnem znesku presežek videti visok, pa dejansko ni, saj zadošča le za tri dni poslovanja bolnišnice.

Srečanje Potočnikove, Rihterjeve in Čokove

22. 01. 2001 00.00

Koordinacija in sodelovanje med državo in glavnim mestom je ključna za izvajanje nacionalno pomembnih projektov, je ena izmed skupnih ugotovitev delovnega sestanka ljubljanske županje Vike Potočnik in ministric za kulturo ter za šolstvo, znanost in šport Andreje Rihter in Lucije Čok. Sogovornice so se strinjale, da je med vsemi tremi institucijami nujno potrebna večja koordiniranost. Tako je bila sprejeta odločitev, da bo današnjemu sestanku sledil sestanek čez mesec dni, do katerega bodo strokovne službe ljubljanske mestne uprave, ministrstva za kulturo in ministrstva za šolstvo, znanost in šport preučile odprta vprašanja in predlagale možne rešitve. Dogovorile so se tudi o rednih mesečnih delovnih sestankih med vsemi tremi institucijami.

Bodo Miloševiča ulovili s Kobilico ali s Kobro?

12. 01. 2001 00.00

Najvplivnejši madžarski časnik Nepszabadsag, ki se sklicuje na vire v Beogradu, predstavlja dva scenarija aretacije nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. En načrt se imenuje "Kobilica", drugi pa "Kobra". Izbira operacije naj bi bila odvisna od okoliščin v danem trenutku. Časnik še piše, da se zakonski par Miloševć trenutno zadržuje v vili na Dedinju, varovala pa naj bi ju specialna enota policije. Kot predvideva Kobilica, naj bi Mloševića prijeli med enim izmed njegovih javnih nastopov v prihodnjih treh mesecih, načrt Kobra pa predvideva napad na Beli dvor. Medtem so tudi propadli poskusi, da bi Milošević dobil politični azil v tujini, med drugim v Libiji, Iraku, na Kubi, saj si ga tamkajšnji voditelji ne želijo za gosta. Milošević bi lahko emigriral v Severno Korejo, vendar pa tega ni želela njgova soproga Mirjana, še piše Nepszabadsag.

Princ Haakon zanikal govorice o zaroki

17. 10. 2000 00.00

Norveški prestolonaslednik princ Haakon je danes v Oslu odločno zanikal, da se je zaročil ali da je določil datum zaroke s prijateljico Mette-Marit Tjessem Hoeiby, kot so popoldne poročali norveški mediji. Novico o uradni zaroki je pozno popoldne zanikal tudi norveški dvor.

Betonska plošča padla na postajališče

17. 07. 2000 20.14

Okoli devete ure zjutraj se je z vrha stavbe na Slovenski cesti 55, v središču Ljubljane, odtrgal večji kos betonske plošče. Kljub množici ljudi, ki je stala na avtobusnem postajališču Bavarski dvor, k sreči nihče ni bil huje poškodovan.

Minister kršil kraljevi protokol

31. 03. 2000 08.35

Minister avstralske vlade John Howard je kršil britanski kraljevi protokol. Na nedavnem kraljevem sprejemu v Canberri je namreč minister potrepljal kraljico po ramenu, ko jo je predstavil gostom. To dejanje je za britanski dvor nezaslišano.

Silovito bombardiranje Beograda po odhodu Černomirdina

20. 05. 1999 09.05

Kmalu po odhodu posebnega ruskega odposlanca Viktorja Černomirdina iz Beograda, sinoči ob 22.50, so Natova letala silovito napadla srbsko prestolnico in druga mesta v Srbiji, predvsem v Vojvodini.

Razmere na slovenskih cestah ob 8.30

15. 05. 1999 08.51

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke. Promet poteka povsod tekoče in brez večjih posebnosti.

Versailles se je spremenil v osmanski dvor

09. 05. 1999 12.13

V gradu Versailles so minuli petek odprli bogato razstavo o življenju na osmanskem dvoru. Obiskovalci bodo lahko občudovali kakih tristo zakladov iz mesta Top Kapi Serai (današnji Carigrad) iz 17. in 18. stoletja. Versailles se je takorekoč spremenil v sultanovo palačo, saj so razstavo postavili po vzoru zgodovinskih prostorov osmanskega dvora. Turčija, ki letos praznuje 700. obletnico osmanske kulturne dediščine, je dala na voljo razstavne predmete, ki doslej še niso zapustili muzeja Topi Kapi. Med njimi je tudi zlati prestol z 954 zeleno-rumenimi okrasnimi kamni. Razstava, na kateri bodo na ogled tudi kaftani, z dragimi kamni okrašeno orožje in posoda ter kitajski porcelan in miniature, bo odprta do 15. avgusta.

20th Century Fox filmske klasike Kralj in jaz ne bo snemal na Tajskem

26. 12. 1998 09.06

Tajski filmski sklad je danes zavrnil že peto različico scenarija predelave hollywoodske filmske klasike Kralj in jaz, ki si jo studio 20th Century Fox z Jodie Foster in hongkonškim akcijskim junakom Chow Yun Fatom v glavnih vlogah že dalj časa prizadeva posneti na Tajskem. Studio je zaradi težav s konservativnim filmskim skladom že novembra napovedal, da bo predelavo filma, za katerega je Yul Brinner kot kralj Mongut prejel oskarja, snemal v Maleziji, na Tajsko pa se ne namerava vrniti niti v primeru, če bi sklad predelan scenarij odobril. Film Kralj in jaz je bil izvirno posnet po spominih Anne Leonowens, viktorijanske guvernante, ki jo je kralj tedanjega Siama Mongut pripeljal na svoj dvor, da bi njegove otroke učila angleščine. Kritike Leonowensovi očitajo, da je nekritično povzemala govorice o kralju in poveličevala svojo vlogo na dvoru, hkrati pa ji priznavajo izreden pogum, saj se je v neznano azijsko državo podala navkljub strogim pravilom svoje dobe in v času, ko so ženske zelo redko potovale same. Medtem ko kralja Monguta na Tajskem častijo kot pomembnega budističnega učenjaka in lingvista, pa ga film prikazuje kot brezčutnega despota. Za žalitev kralja ali kraljeve rodbine je na Tajskem zagrožena do 15-letna zaporna kazen.

Po letalski nesreči transportnega letala Slovenske vojske

29. 07. 1998 19.10

Komisija za preiskovanje letalske nesreče transportnega letala Slovenske vojske, ki se je 22. julija zgodila pri naselju Dvor pri Žužemberku, bo poročilo o nesreči predvidoma pripravila v začetku prihodnjega tedna. Doslej je po besedah obrambnega ministra Krapeža, jasno le, da je do nesreče prišlo zaradi neupoštevanja pravil letenja oziroma zmanjšanja višine leta pod načrtovano.

Letalo kljub poškodbam varno pristalo na Brniku

23. 07. 1998 08.11

Letalo Turbolet - 410, last ministrstva za obrambo, je sinoči ob 19.30 uri pri kraju Dvor pri Žužemberku zadelo oviro. Letalo je izvajalo naloge na letu od letališča Cerklje ob Krki do Brnika. Člani posadke so z letalom kljub poškodbam varno pristali na letališču Brnik, so sporočili z obrambnega ministrstva.