ESS

Vlada mora do konca avgusta pripraviti seznam predvidenih reform za ESS

07. 07. 2023 16.04

Ekonomsko-socialni svet, ki se je seznanil z izvajanjem aktivnosti iz načrta za okrevanje in odpornost, se je dogovoril, da vlada do 25. avgusta pripravi seznam zakonskih predlogov, potrebnih za izvedbo načrta. Dodala bo predvideni časovni okvir za obravnavo predlogov na svetu, denimo predloga pokojninske reforme, so dejali v svetu.

Trobiš po izredni seji ESS: Pričakovali smo več samokritičnosti vlade

04. 07. 2023 15.41

Potem ko so junija zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba in posledično protesta delodajalcev odpovedali sejo Ekonomsko-socialnega sveta, so se socialni partnerji sestali na izredni seji. Golob se je tokrat seje udeležil, edina točka dnevnega reda pa je bila razprava o vodenju socialnega dialoga. Trenutni predsedujoči ESS Jakob Počivavšek je povedal, da je bila razprava obsežna, vsi pa so se strinjali, da je socialni dialog izjemno pomemben v postopku priprave in sprejemanja zakonodaje. Delodajalci medtem menijo, da je vlada premalo samokritična.

Delodajalci zahtevajo sestanek glede sprememb zakona o delovnih razmerjih

29. 06. 2023 15.00

Predstavniki delodajalskih organizacij so vnovič opozorili na kršenje pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Nesprejemljivo se jim zdi, da je ministrstvo za delo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih v javno obravnavo dalo še pred koncem pogajanj v okviru pogajalske skupine ESS. Pričakujejo čimprejšnji sestanek.

'Od Goloba pričakujemo, da naredi red v svojih vrstah'

29. 06. 2023 06.00

Kakšno oskrbo si zaslužijo naši družinski člani in koliko bomo zato plačali mi? Pri tako pomembnem vprašanju skrbi dejstvo, da vlada z ministrom za solidarno prihodnost Simonom Maljevcem na čelu zatrjuje eno, medtem ko bodoči izvajalci zakona, centri za socialno delo in domovi za starejše zavzemajo popolnoma nasprotno stališče. V skupnosti Centrov za socialno delo priznavajo, da so se z zakonom seznanili prek medijev, v Združenju delodajalcev so kritični do načina financiranja, saj da številke niso utemeljene, sindikati pa Goloba pozivajo, naj svojo ekipo vzame v roke, jo 'resetira' ter poduči in poziva, naj se udeležujejo sej Ekonomsko-socialnega sveta.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'

28. 06. 2023 10.13

Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Spremembe na področju dela: 30-urni delavnik in pravica do odklopa

27. 06. 2023 16.34

Ministrstvo za delo je v ponedeljek v javno obravnavo poslalo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalni dopust in 30-urni polni delovnik ter posebej naslavlja pravice žrtev družinskega nasilja. Socialni partnerji pogajanj niso zaključili, se pa s sprejemom mudi zaradi rokov za implementacijo evropske zakonodaje.

'Ministrstvo za delo je kršilo temeljna pravila in dogovore skupine ESS'

27. 06. 2023 16.16

Delodajalci sporočajo, da se z vložitvijo predloga zakona o delu v javno obravnavo ne strinjajo. Ob tem poudarjajo, da je ministrstvo ravnalo enostransko, saj predloga skupina ni obravnavala, potezo pa označilo tudi za "povsem nespremenljivo in neobičajno". Kljub temu, da se z vložitvijo mudi.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

26. 06. 2023 15.25

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Ob odpovedi seje ESS: Vlada se zaveda pomena socialnega dialoga

23. 06. 2023 13.04

Seja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je bila po sporočilu delodajalcev, da se je zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba ne bodo udeležili, odpovedana. Iz kabineta predsednika vlade pa so sporočili, da se zavedajo pomena socialnega dialoga in da usklajujejo datum, ko bi se lahko zasedanja udeležil tudi Golob.

Delodajalci naj bi zaradi Golobove odsotnosti bojkotirali petkovo sejo ESS

22. 06. 2023 18.27

Po neuradnih informacijah bodo delodajalci bojkotirali petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Ocenjujejo namreč, da nimajo sogovornika za točko o vladnem kršenju pravil o ESS, saj se je premier Robert Golob opravičil in ga na zasedanje ne bo. Tudi če bi bil ESS sklepčen, pa ne bi imel na mizi osnutka zakona o delovnih razmerjih.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS

22. 06. 2023 15.11

Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Obvezne božičnice in dodatka za sobotno delo očitno še ne bo

18. 06. 2023 08.58

Socialni partnerji po več kot pol leta zaključujejo pogajanja o prenovi zakona o delovnih razmerjih. Osnutek naj bi bil na seji ESS v petek, sindikati in delodajalci pa na to zasedanje pričakujejo tudi premierja Roberta Goloba. Končne rešitve naj bi bile sicer nekoliko okrnjene, izpadla naj bi obvezna božičnica in dodatek za sobotno delo.

Vlada predlogu za višji regres ni naklonjena, sindikati čakajo uradni odgovor

09. 06. 2023 15.44

Javni uslužbenci bodo letos, kot kaže za zdaj, dobili regres v višini 1203,36 evra. Sindikati javnega sektorja so sicer predlagali višji regres za tiste v nižjih plačnih razredih, a na vladni strani glede na izjave njenih predstavnikov temu niso naklonjeni. Uradnega stališča vlada sicer še ni sprejela.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'

09. 06. 2023 11.23

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Če konkretnih rešitev ne bo, bodo delodajalci selili podjetja v sosednje države

06. 06. 2023 14.06

Delodajalske organizacije, vključene v ESS, vlado opozarjajo na zamude pri sprejemanju obljubljenih ukrepov na področju čezmejnega opravljanja storitev. Pričakujejo jih še pred poletjem, sicer bi se podjetja lahko začela seliti v sosednje države. Skladno s tem pričakujejo sestanek s premierjem Robertom Golobom in pristojnimi ministri.

Financiranje dolgotrajne oskrbe: sredstva iz proračuna in nov prispevek

29. 05. 2023 18.29

Pogajalska komisija Ekonomsko socialnega sveta je obravnavala predlog zakona o dolgotrajni oskrbi in osnutek izhodišč sistemskega financiranja dolgotrajne oskrbe. Po predlogu pristojnih ministrstev bi sredstva zagotovili tako iz proračuna kot iz novega prispevka za dolgotrajno oskrbo, je neuradno izvedela STA.

'To je največja prelomnica na področju socialnega varstva v zadnjih 30 letih'

11. 05. 2023 17.46

Ekonomsko-socialni svet (ESS) bo v petek obravnaval izhodišča za vzpostavljanje sistema dolgotrajne oskrbe. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pričakuje podporo, saj da je ministrstvo v proces oblikovanja zakona vključilo širok nabor organizacij, strokovne javnosti in civilne družbe ter stremelo k izvedljivosti določb na terenu.

Ali ukrepi rešujejo zdravstveno krizo?

22. 04. 2023 20.21

Ali vladni ukrepi rešujejo zdravstveno krizo? Vprašanje, na katerega so v organizaciji iniciative Glas ljudstva odgovarjali udeleženci okrogle mize s ciljem, da branijo javno zdravstvo. Opozorili so na škodljive posledice treh vloženih zakonov o digitalizaciji, prenovi zdravstvene zavarovalnice in ukinitvi dopolnilnega zavarovanja, in vladajoče pozvali, naj nemudoma ukrepajo. Na javno odprt dogodek so bili vabljeni vsi: od premierja in šefa strateškega sveta do zavarovancev. Edini od politikov se je dogodka udeležil Miha Kordiš iz Levice, ki je predlog prenove ZZZS-ja sesul in vizijo zdravstvenega ministra označil kot načrt za privatizacijo zdravstva.

ZZZS: Predloga zakona zdravstvene reforme vsebinsko pomanjkljiva in neprimerna

18. 04. 2023 17.50

Skupščina ZZZS je na izredni seji obravnavala prva predloga zakonov v sklopu zdravstvene reforme. Po burni razpravi so člani skupščine sklenili, da predloga zakona o ZZZS in zdravstvenem informacijskem sistemu ne naslavljata ključnih težav v zdravstvu. Ob tem zahtevajo, da se v pogajanja v sklopu ESS vključi tudi predstavnike službe ZZZS.

Sindikati javnega sektorja: Spremembe v zdravstvu so nujne

17. 04. 2023 11.36

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja so prepričani, da so spremembe v zdravstvu nujne. "Obstoječe stanje ne koristi prebivalkam in prebivalcem, torej tistim, ki jim je zdravstveno varstvo namenjeno. Zato ohranjanje obstoječega ni rešitev, ampak del težave," sporočajo.

Namesto dopolnilnega zavarovanja obvezni prispevek 35 evrov

12. 04. 2023 07.46

Poslanci največje vladne stranke Gibanja Svoboda so v parlamentarni postopek vložili novelo zakona, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno. Zavezanci bi po novem plačevali 35 evrov mesečno, sredstva pa bi se stekala neposredno v blagajno ZZZS. Odločitev prihaja po tem, ko je zavarovalnica Generali napovedala 30-odstotni dvig premije zavarovanja, kar je sprožilo val kritik v koaliciji, ki je ocenila, da je podražitev neupravičena. Ukinitev dopolnilnega zavarovanje je lahko všečna politična odločitev, ki pa bo dražja, kot se zdi na prvi pogled, pa opozarjajo v Slovenskem zavarovalnem združenju.

Minister predstavil 'siamska dvojčka, ki bosta izkoreninila korupcijo'

04. 04. 2023 13.59

Ministrstvo za zdravje je predstavilo predloga zakonov o zdravstvenem informacijskem sistemu in o Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana gre za siamska dvojčka, saj da sta zakona med seboj povezana. Kot je dejal, najbolj optimalen scenarij narekuje, da bi bila lahko zakona implementirana do leta 2026. Meni, da bo po dveh letih novega sistema počasi izzvenela tudi sistemska korupcija.

Predstavitve strukturne prenove ZZZS ne bo, minister zaseden

30. 03. 2023 10.53

Na ministrstvu za zdravje bi morali jutri predstaviti predloga Zakona o zdravstvenem informacijskem sistemu in Zakona za strukturno prenovo ZZZS, ki sta prva koraka prenove zdravstvenega sistema. A tekom dneva so sporočili, da je novinarska konferenca odpovedana, in sicer zaradi neodložljivih obveznosti ministra.

ESS ni začel razprave o predlogih za digitalizacijo v zdravstvu in prenovo ZZZS

24. 03. 2023 07.02

Socialni partnerji na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) niso začeli razprave o predlogu zakona s področja digitalizacije v zdravstvu in izhodiščih za strukturno prenovo ZZZS. Zapletlo se je že ob začetku, ko ni bilo možno doseči dogovora o dnevnem redu.

DZ potrdil novi zakon o napotitvah delavcev v tujino

22. 03. 2023 13.02

DZ je s 53 glasovi za in petimi proti potrdil novi zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki med drugim predvideva črtanje določbe o znižanju davčne osnove za prispevke za nekatere napotene delavce. Poslanci vseh strani so zato opozorili na negativne posledice za podjetja, ki napotujejo delavce v tujino, in se zavzeli za pravočasne rešitve zanje.

GZS opozarja na diskriminacijo med zaposlenimi v javnem in zasebnem sektorju

08. 03. 2023 09.28

Potem ko je odbor DZ za delo minuli teden prižgal zeleno luč predlogu novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, pri tem pa sprejel dopolnilo, ki kot izjemo pri evidentiranju delovnega časa upošteva le visokošolske učitelje in raziskovalce, v GZS opozarjajo na diskriminacijo med zaposlenimi v javnem sektorju in gospodarstvu.

Tako sindikati kot delodajalci podpirajo izhodišča za zdravstveno reformo

17. 02. 2023 06.34

Ekonomsko-socialni svet je obravnaval koalicijska izhodišča za zdravstveno reformo. V zvezi svobodnih sindikatov so ocenili, da gre za eno bolje pripravljenih zdravstvenih reform. Izhodišča načeloma podpirajo tudi delodajalci.

'Predlog zakona o napotitvah delavcev v tujino bo zagotovil enako obravnavo'

27. 12. 2022 19.51

Potem ko so socialni partnerji ta mesec uskladili osnutek novega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev, mu je zeleno luč prižgala še vlada. Med rešitvami bo z letom 2024 uveljavljeno črtanje določbe, po kateri se zdaj za delavce, napotene v tujino, kot osnova za plačilo prispevkov upošteva plača za enako delo v Sloveniji, ne pa dejanska plača.

Obvezna božičnica, oskrbovalni dopust in dodatek za sobotno delo?

19. 12. 2022 16.32

Ministrstvo za delo načrtuje dva posega v Zakon o delovnih razmerjih. Prvi osnutek novele zakona, ki velja za delavsko ustavo, je že predmet pogajanj na ESS, med drugim pa predvideva petdnevni oskrbovalni dopust za ostarele starše, možnost 30-urnega polnega delovnika in obvezno božičnico. Z drugim posegom v zakon naj bi se uredilo plačni sistem.

ESS bo proučil obremenitev plač pri napotitvi delavcev v tujino

09. 12. 2022 16.39

ESS je dal soglasje k predlogu novega zakona o čezmejnem izvajanju storitev, bo pa ustanovil delovno skupino, ki bo proučila učinke nameravanega črtanja določbe, da se lahko za delavce, ki so bili napoteni v tujino, kot osnovo za plačilo prispevkov upošteva plačo za enako delo v Sloveniji, ne njihovo dejansko plačo.