EU in ZDA

Drnovšek na konferenci o prihodnosti EU
28. 02. 2003 00.00
Predsednik Janez Drnovšek se v Rimu udeležuje dvodnevne mednarodne konference o prihodnosti Evrope, ki jo pripravlja Aspen Institute Italia. Konferenca pod naslovom Preoblikovanje Evrope: Izzivi za italijansko predsedovanje EU sodi v sklop vsakoletnih evropskih razprav.

Hrvaška odprla zračni prostor Natu
26. 02. 2003 00.00
Hrvaška vlada se je na današnji izredni seji odločila, da bo zavezniškim letalom v primeru napada na Irak odprla svoj zračni prostor. Kot je pojasnil predsednik Stjepan Mesić, je ta odločitev sprejeta na osnovi opredelitve o sodelovanju pri preprečevanju terorizma.

Boštjan Horvat: Vse nepremičnine bodo obdavčene
25. 02. 2003 00.00
O spremembah na področju trga z nepremičninami in napovedanem davku na nepremičnine smo se pogovarjali s pravnikom Boštjanom Horvatom.

Predstavili osnutek nove resolucije
24. 02. 2003 00.00
ZDA so ob podpori Velike Britanije in Španije varnostnem svetu predstavile osnutek nove resolucije o Iraku. Jacques Chirac in Gerhard Schröder, ki sta se srečala v Berlinu, pa sta ponovila, da Francija, Nemčija in Rusija še vedno nasprotujejo uporabi sile. Napad na Irak pa so kot <em>"zločin proti miru"</em> označili tudi v Vatikanu.

Odbor podpira Rupla
20. 02. 2003 00.00
Odbor DZ za zunanje politiko ni podprl predloga SMS in SNS, s katerim bi odbor zahteval, da Slovenija odstopi od vilenske deklaracije. Stranki sta pred tem napovedali zbiranje podpisov za interpelacijo zoper Rupla, ker naj bi pri podpisu deklaracije prekoračil svoja pooblastila.

Protesti proti Mugabeju zasenčili vrh
20. 02. 2003 00.00
Francosko-afriški vrh v Parizu poteka v znamenju protestov proti udeležbi kontroverznega zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja. Francija mu je namreč omogočila udeležbo na vrhu, čeprav je zaradi kršenja človekovih pravic deležen sankcij EU.

Anton Rop: Slovensko stališče do Iraka je jasno
18. 02. 2003 00.00
Evropska Unija je v Bruslju sprejela skupno kompromisno stališče do iraške krize, k kateremu so pristopile tudi vse bodoče članice Unije. Srečanja v Bruslju se je udeležil tudi predsednik slovenske vlade Anton Rop.

Blair: V vojno ne hitimo
18. 02. 2003 00.00
Britanski premier Tony Blair, največji zaveznik ZDA pri reševanju iraške krize, je poudaril, da v vojno ne hiti ter ponovil, da se zavzema, da bi Varnostni svet ZN pred napadom sprejel novo resolucijo.

Drnovšek končal obisk na Madžarskem
18. 02. 2003 00.00
Predsednik Janez Drnovšek in predsednica madžarskega parlamenta Katalin Szili sta se na srečanju v Budimpešti strinjala, da bo letošnje leto v znamenju referendumov in parlamentov, ki bodo imeli zaradi širitve evroatlantskih povezav veliko dela.

Poenotenje EU glede Iraka
17. 02. 2003 00.00
Kljub razhajanjem so voditelji držav članic EU na vrhunskem zasedanju v Bruslju sprejeli skupno stališče petnajsterice o Iraku. Zavzemajo se za razorožitev Iraka po mirni poti, če je to mogoče. Pri tem Evropska unija meni, da uporaba sile kot skrajno sredstvo ne sme biti izključena.

Zatočišče za Sadama Huseina?
16. 02. 2003 00.00
V Kairu so se na izrednem zasedanju sestali zunanji ministri držav članic Arabske lige. Srečanja se udeležuje tudi grški zunanji minister George Papandreu, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji.

ZDA ne zahtevajo sankcij
13. 02. 2003 00.00
ZDA so se odločile, da za zdaj ne bodo zahtevale sankcij ZN proti Severni Koreji glede njenega jedrskega programa. Peking pa je opozoril pred morebitnimi nadaljnjimi pritiski ali sankcijami na Pjongjang, ki bi utegnili le še bolj zanetiti spor.

Rupel zavrača očitke
11. 02. 2003 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v Bruslju odločno zavrnil očitke, da je bil pristop k izjavi Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi Nato (V10) o podpori ZDA glede Iraka solistična akcija, za katero ni imel ustreznih pooblastil.

Anton Bebler: Nato bo postal bolj evropski
11. 02. 2003 00.00
O krizi v severnoatlantskem zavezništvu, skupni zunanji in varnostni politiki EU ter slovenski zunanji politiki smo se pogovarjali z dr. Antonom Beblerjem, predavateljem na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani ter predsednikom Atlantskega sveta.

Izrael zaprl palestinska ozemlja
11. 02. 2003 00.00
Izrael je ob začetku največjega muslimanskega praznika popolnoma zaprl palestinska ozemlja, zaradi česar se na tisoče muslimanov z Zahodnega brega ni moglo udeležiti tradicionalne molitve v mošeji Al Aksa v starem delu Jeruzalema.

Seul stavi na vpliv EU
11. 02. 2003 00.00
EU bi na Korejskem polotoku lahko igrala pomembno vlogo, meni južnokorejski predsednik Kim Dae Jung. Pomagali bi lahko pri vzpostavitvi dialoga med Severno Korejo in ZDA, so Javierju Solani, predstavniku za zunanjo in varnostno politiko EU, ki je na obisku Južne Koreje, dejali predstavniki Seula.

Na čigavi strani je Slovenija?
10. 02. 2003 00.00
Če je vstop v Nato naš jasen zunanjepolitičen cilj, pa je še vedno popolnoma nejasno, kakšna je naša zunanja politika do iraške krize. Tri dni po tem, ko se je Slovenija pridružila Vilniuški deklaraciji, ki podpira ameriško politiko do Iraka, je zunanji minister Dimitrij Rupel izjavil, da podpira nemško stališče, ki pa je popolnoma nasprotno ameriškemu.

Razprav o prihodnji evropski ustavi ni
09. 02. 2003 00.00
Poročilo Evropskega parlamenta ugotavlja, da v državah EU razprava o obliki in vsebini prihodnje evropske ustave še ni prav stekla. O ustavi tečejo pogajanja predvsem v konvenciji o prihodnosti Evrope, javnost pa se nikjer dovolj aktivno ne vključuje v debate. Je pa presenetljivo narasla podpora včlanitve med prebivalci Norveške.

Vzajemni skladi v EU in ZDA
06. 02. 2003 00.00
Varčevanje v vzajemnih skladih postaja v Sloveniji zelo priljubljeno, na kar kažejo podatki lanskoletnih prilivih vanje. V ekonomsko najrazvitejših državah sveta pa je varčevanje v vzajemnih skladih ena najpomembnejših oblik dolgoročnega varčevanja prebivalstva že več desetletij.

Irak pripravljen sodelovati
07. 02. 2003 00.00
Irak naj bi po besedah ZN izrazil pripravljenost na "boljše" sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev Iraka. Iraški predsednik Husein naj bi tako inšpektorjem odobril uporabo vohunskih letal ter pogovore z iraškimi znanstveniki.

Vilniuška deklaracija: Je Slovenija naredila napako?
06. 02. 2003 00.00
V Sloveniji odmeva deklaracija Vilniuške skupine, v kateri deset držav kandidatk za vstop v Nato izraža podporo Združenim državam pri napadu na Irak. Nato skeptiki ocenjujejo, da je Slovenija s pristopom k deklaraciji ravnala narobe.

Turška pomoč ZDA
06. 02. 2003 00.00
Turški parlament je odobril prenovo vojaških oporišč in pristanišč, ki jih želijo ZDA modernizirati in uporabiti ob morebitnem napadu na Irak. Severnoatlantski svet pa na izrednem zasedanju v Bruslju znova ni dosegel soglasja o podpori ameriškim načrtom.

Straw in Aznar o dokazih zoper Irak
05. 02. 2003 00.00
Britanski zunanji minister Jack Straw je v pogovoru za BBC menil, da povezava med Irakom in teroristično mrežo Al Kaida obstaja. Španski premier Jose Maria Aznar pa je v članku za španski časnik ABC zapisal, da ima iraški predsednik Sadam Husein "smrtonosen arzenal orožja".

Pomanjkljivo sodelovanje dokazano?
03. 02. 2003 00.00
Britanski premier Blair je dejal, da so dokazi o pomanjkljivem sodelovanju Iraka z inšpektorji ZN nedvoumni. Nesodelovanje je jasna kršitev resolucije VS ZN. Blair je ob tem izrazil željo, da VS sprejme resolucijo, ki bo kršitve potrdila, in poudaril, da bo Irak potrebno razorožiti s silo, če tega ne stori sam.

Slovenska diplomacija o EU in Natu
03. 02. 2003 00.00
Posvet slovenske diplomacije se je dopoldne začel na Brdu pri Kranju. V uvodnih nagovorih sta premier Anton Rop in zunanji minister Dimitrij Rupel opozorila na pomembnost uspeha referendumov o vstopu v EU in Nato, pri čemer je Rupel izrazil upanje, da bo Slovenija prepoznala svoje zgodovinske priložnosti.

Pjongjang le za pogovore z ZDA
31. 01. 2003 00.00
Severna Koreja je zopet zavrnila prizadevanja za rešitev spora glede njihovega jedrskega programa. Kot je pojasnil severnokorejski veleposlanik na Kitajskem Choe Jin Su, se Pjongjang ne bo udeležil nobene oblike multilateralnih pogovorov, ampak vztraja pri dvostranskih pogovorih z ZDA.

Končani pogovori z Natom
31. 01. 2003 00.00
Slovenija je v Bruslju uspešno zaključila zadnji krog pristopnih pogajanj z zvezo Nato. Tokratne teme pogovorov so bila varnostna in pravna vprašanja ter področje virov, dogovorili pa so se tudi, koliko bo morala Slovenija plačevati v tri proračune zavezništva.

Odzivi evropskega tiska na pismo osmerice
31. 01. 2003 00.00
Evropski časniki precej pozornosti namenjajo četrtkovemu pismu voditeljev osmih evropskih držav, ki so Evropo pozvali, naj podpre ZDA pri prizadevanjih za razorožitev Iraka.

Irak vabi inšpektorje na pogovore
30. 01. 2003 00.00
Irak je vodje mednarodnih inšpektorjev ZN povabil na pogovore pred naslednjim poročanjem Varnostnemu svetu ZN, ki je predvideno za sredino februarja. Premieri osmih evropskih držav pa so pozvali Evropo k enotni podpori ZDA pri prizadevanjih za razorožitev Iraka.

Young: ZDA čakajo na referendum o Natu
30. 01. 2003 00.00
Veleposlanik ZDA Johnny Young je za 24 ur dejal, da na ameriškem veleposlaništvu v Ljubljani pozorno spremljajo razpravo o vstopu Slovenije v zvezo Nato, v Washingtonu pa z nestrpnostjo in zaskrbljenostjo čakajo na izide referenduma.