EU in ZDA

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00
V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Macron: Ukrajini moramo dovoliti napade na ruska oporišča
28. 05. 2024 16.18
Slovenija Ukrajini ni nikoli postavljala pogojev glede uporabe orožja, ki ji ga je dobavila za njen boj proti ruski agresiji, je v luči razprav o omejitvah pri uporabi zahodnega orožja za ukrajinske napade na rusko ozemlje v Bruslju povedal obrambni minister Marjan Šarec. Obrambni ministri članic EU sicer niso dosegli preboja v pogovorih o finančnih sredstvih v višini več milijard evrov za sofinanciranje dobav orožja Ukrajini. Macron pa meni, da je treba Ukrajini dovoliti napade na ruska oporišča.

Sikorski jasen: Evropska obrambna industrija zaostaja
25. 05. 2024 08.05
"Za premagovanje ruskih imperialnih ambicij je potrebna dolgoročna ponovna oborožitev Evrope, pri kateri ima Združeno kraljestvo najmočnejšo vlogo," je dejal poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski. Kot je dodal, Poljska podpira Ukrajino pri napadu vojaških ciljev v Rusiji. A obenem je opozoril, da je evropska zmogljivost v obrambi precej slaba.

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?
25. 05. 2024 07.06
Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Nemčija za odpravo davčnih olajšav, ki koristijo Sheinu in Temuju
24. 05. 2024 09.03
Davčne olajšave Evropske unije so ključne za spletni trgovini Shein in Temu, saj jima omogočajo, da v primerjavi z ostalimi konkurenti v EU potrošnikom svoje izdelke ponujata z večjimi popusti. A ta prednost pri prodaji bi se lahko kmalu spremenila, saj je Nemčija podprla odpravo olajšav, ki koristita tema dvema ponudnikoma. In kaj bi to lahko pomenilo?

Norveška, Španija in Irska bodo Palestino priznale 28. maja, Izrael kritičen
22. 05. 2024 08.43
Norveška bo uradno priznala Palestino kot državo 28. maja, je sporočil norveški premier Jonas Gahr Støre. "Na Bližnjem vzhodu ne more biti miru, če ni priznanja," je dodal. Tudi Španija je za datum priznanja naznanila 28. maj, irski premier pa je sporočil, da njihova država verjame, da je "trajni mir mogoče zagotoviti le na podlagi svobodne volje svobodnih ljudi". Izrael medtem vse bolj opozarja, da bo priznanje "podžgalo ekstremizem in nestabilnost". Tudi ameriški predsednik Joe Biden nasprotuje enostranskim priznanjem palestinske države.

Je slovensko priznanje Palestine res tako blizu, kot se zdi?
22. 05. 2024 10.12
Slovenija uradno še ni priznala palestinske države. In zakaj ne? Slovenija na primer palestinsko upravo priznava kot legitimno predstavnico palestinskega naroda. Sicer so sprožili postopke za priznanje, a bodo do 13. junija šele ocenili uresničevanje pričakovanih dejanj ter v primeru doseženega napredka predlog za priznanje posredovali Državnemu zboru. Priznanje Palestine torej še ni tako blizu, kot se morda zdi.

Zakaj je iranski predsednik letel s skoraj 50 let starim helikopterjem?
21. 05. 2024 09.43
Letala in helikopterji se ne starajo tako hitro kot osebni avtomobili, pa vendar se tako v iranski kot tuji javnosti mnogi sprašujejo, zakaj je tako pomembna delegacija na čelu s predsednikom Irana potovala v ameriškem helikopterju, ki so ga v Teheranu najverjetneje kupili še v času vladavine šaha Mohamada Reze Pahlavija.

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje
20. 05. 2024 14.12
Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.

Našli razbitine helikopterja, iranski predsednik in zunanji minister mrtva
20. 05. 2024 06.05
Reševalne ekipe na severozahodu Irana so zgodaj zjutraj našle razbitine helikopterja, ki je prevažal predsednika, 63-letnega Ebrahima Raisija, in zunanjega ministra Hoseina Amirja Abdolahiana. Državni mediji so potrdili smrt vseh devetih članov posadke, vključno s predsednikom in zunanjim ministrom. V Iranu so razglasili petdnevno žalovanje.

Nemec, Stevanović, Sukičeva in Gregorčič o tarčah na čelu in orožju
17. 05. 2024 06.12
V drugem predvolilnem soočenju pred evropskimi volitvami so se "udarili" nosilci list strank SD, Resnica, Levica in SLS. Kako Matjaž Nemec, Zoran Stevanović, Nataša Sukič in Peter Gregorčič komentirajo sinočnji poskus atentata na slovaškega premierja Roberta Fica? Ali desnica s svojo retoriko res straši prebivalce? Kdo izključuje in kdo predstavlja najresnejšo grožnjo temeljnim vrednotam Evropske unije? Bi morala Slovenija pri napadu Rusije na Ukrajino ostati nevtralna in ne bi smela pošiljati vojaške pomoči Ukrajini?

Pritožba na Evropsko komisijo zaradi Temuja, ki 'pušča kupce v temi'
16. 05. 2024 17.45
Evropske potrošniške organizacije kitajsko nakupovalno aplikacijo Temu obtožujejo uporabe manipulativnih prijemov pri kupcih in drugih kršitev zakonodaje EU. V luči tega je Evropska potrošniška organizacija (BEUC) zoper aplikacijo vložila pritožbo na Evropsko komisijo, 17 potrošniških organizacij držav članic pa na nacionalne pritožbene organe.

'Sprejeti 'ruski zakon' v Gruziji je korak v napačno smer'
15. 05. 2024 13.21
EU in zveza Nato sta posvarili Gruzijo, da se s sprejetjem zakona o tujem vplivu oddaljuje od njiju. Nato je zakon označil za korak v napačno smer, visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je Tbilisi pozval, naj ga umakne. Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk pa je izrazil obžalovanje ob sprejetju zakona.

ZDA v zvišanje carin na kitajske izdelke, pri električnih avtomobilih za štirikrat
14. 05. 2024 11.49
ZDA so napovedale zvišanje carin na uvoz kitajskih izdelkov v skupni vrednosti 18 milijard dolarjev (16,7 milijarde evrov). Ukrep je osredotočen na strateške sektorje, kot so električna vozila, baterije, jeklo in kritične surovine. Uvozne dajatve za električne avtomobile bodo višje za štirikrat, za polprevodnike pa se bodo podvojile.

Erdogan: V Turčiji se zdravi več kot tisoč članov Hamasa
13. 05. 2024 21.21
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da se v Turčiji zdravi več kot tisoč pripadnikov palestinskega gibanja Hamas, ob tem pa ponovil, da Hamas ni teroristična organizacija. Z grškim premierjem Kiriakosom Micotakisem sta se sicer strinjala glede prekinitve ognja v Gazi, vendar pa se v mnogih vprašanjih še naprej razhajata.

Posebna pravila v EU odslej tudi za platformo Booking
13. 05. 2024 14.06
Na seznam digitalnih podjetij, za katera v EU veljajo posebna pravila, je Evropska komisija dodala nizozemsko spletno potovalno platformo Booking.com. Hkrati so napovedali, da bodo raziskali, ali je mogoče spletno družbeno platformo X izvzeti iz pravil. V zvezi s tem so že uvedli preiskavo.

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN
10. 05. 2024 06.10
Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini
10. 05. 2024 06.00
Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Tudi Izrael privolil v nadaljevanje pogajanj o Gazi
07. 05. 2024 06.56
Obe strani, tudi Izrael, sta privolili v nadaljevanje pogajanj o premirju Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije, ki se sklicujejo na visoke predstavnike. Pred tem so egiptovski viri sporočili, da že potekajo pogovori egiptovskih, katarskih in ameriških pogajalcev z delegacijo palestinskega gibanja Hamas.

Putinova slovesna inavguracija brez predstavnikov držav članic EU
07. 05. 2024 11.55
Ruski predsednik Vladimir Putin je prisegel za peti mandat predsednika Rusije, s katerim bo na oblasti ostal vsaj do leta 2030. Na slovesnost v Kremlju so bili povabljeni diplomatski predstavniki vseh tujih držav, večina članic EU, vključno s Slovenijo, pa se inavguracije ni udeležila.

Fajonova jasna: Za Slovenijo priznanje Palestine ni več vprašanje
05. 05. 2024 07.47
Zunanja ministrica Tanja Fajon se mudi na drugem obisku Izraela in zasedenega Zahodnega brega od začetka vojne v Gazi. Slovenska delegacija si je najprej ogledala muzej holokavsta, Fajonova pa se je nato sestala z družinami izraelskih talcev in z zunanjim ministrom Izraelom Kacem, srečanje s predsednikom Jicakom Hercogom pa so odpovedali tik pred zdajci. Popoldne je prečkala mejo in odšla v Ramalo, kjer se je sestala s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom in premierjem Mohamedom Mustafo, nato pa si ogledala še nezakonite naselbine Izraelcev na Zahodnem bregu.

Slovenija zažarela v barvah ognja in EU, ulice po svetu zavzeli protestniki
04. 05. 2024 18.54
Slavili smo prvi maj, pa tudi 20 let vstopa v Evropsko unijo. Po Sloveniji so vzplamteli kresovi, simboli delavstva. Na slab položaj zaposlenih so na praznik dela opozorili tudi protestniki, ki so se zbrali v središču Ljubljane. Vendar pa Slovenija pri tem ni izjema, protestni shodi so se namreč odvili tudi drugod po svetu, kjer pa niso opozarjali le na pravice delavcev. V ZDA so tako na primer študentje izrazili podporo Palestincem, v Gruziji pa so se prebivalci uprli vladi. Pustošile se tudi naravne nesreče – medtem ko je bila turška prestolnica pod vodo, so več krajev v ZDA s tlemi zravnali tornadi.

'Ukrajina naše orožje lahko uporabi tudi na ozemlju Rusije'
03. 05. 2024 19.18
Ukrajina lahko sama odloči, kako bo uporabila britansko orožje, je med obiskom Kijeva dejal zunanji minister David Cameron, ki je prepričan, da imajo pravico tudi do ciljanja tarč na ruskem ozemlju. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova pa je medtem opozorila, da bo sledilo "uničujoče maščevanje", če Zahod podpre morebitne napade na Krim.

Izvoz blaga v Sloveniji upadel, še bolj pa se je zmanjšal uvoz
03. 05. 2024 11.10
Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga, kar je 2,1 odstotka manj kot marca lani. Še bolj se je zmanjšal uvoz, in sicer za 6,7 odstotka na nekaj manj kot 5,1 milijarde evrov. V prvih treh mesecih skupaj statistiki še vedno opažajo rast trgovinske menjave – uvoza za 8,7 odstotka, izvoza pa za 2,1 odstotka.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?
02. 05. 2024 19.32
Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

Nad protestnike s solzivcem, topom in pendreki, aretirali vodjo opozicije
01. 05. 2024 11.40
V Gruziji je policija pridržala več deset udeležencev množičnega protivladnega protesta, ki so zahtevali umik spornega predloga zakona o tujih agentih. Proti njim je med drugim posredovala s solzivcem, vodnim topom in pendreki.

Od posilstev do dobičkov naftnih družb
01. 05. 2024 10.36
Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

Macron: Naša Evropa lahko umre, moramo ukrepati
25. 04. 2024 14.02
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v obsežnem govoru o stanju v Evropi opozoril na umrljivost celine in pozval k takojšnjemu ukrepanju. V nastopu na pariški Sorboni je med drugim ponovil svoj poziv k izoblikovanju evropske obrambe in se zavzel za prenovo trgovinske politike.

Zaostrena mobilizacija: moški do dokumentov v tujini le z vojaško izkaznico
24. 04. 2024 15.57
V Ukrajino v 'zadnjem trenutku' prihaja vojaška in finančna pomoč, oblasti v Kijevu pa so sprejele zakonodajo, s katero si prizadevajo nadomestiti izgube in povečati številčno stanje moštva na bojnem polju. Zakon o mobilizaciji zaostruje kazni za tiste, ki se izogibajo vpoklicu, Ukrajina pa prav tako ukinja konzularne storitve za vojaške obveznike, ki živijo v tujini. Kritiki odločitve oblasti označujejo za "drakonske".

Finančni komentar: Kupuj, ko je kri na ulicah
23. 04. 2024 08.12
Samo v petek je tržna kapitalizacija družb iz kluba veličastnih sedem – Google, Apple, Microsoft, Tesla, Nvidia, Amazon in Meta – padla za 380 milijard evrov, najbolj je strmoglavila Nvidia, ki je vodilna v razvoju umetne inteligence. Slab teden za Nasdaq in za polprevodniško industrijo.