EU in ZDA

Proti Kijevu nove enote ruskih vojakov, Nemčija popustila in Ukrajini poslala orožje
26. 02. 2022 04.47
Ukrajinska oblast zanika navedbe Kremlja, da zavračajo mirovna pogajanja z Rusijo. V uradu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so obenem poudarili, da ultimatov ali nesprejemljivih pogojev ne bodo sprejemali. Putin je vojski odredil napredovanje iz vseh smeri, kar utemeljuje z ukrajinskim zavračanjem pogajanj. Medtem je Nemčija, ki je že nekaj časa tarča ostrih kritik, ker je zavračala dobavo orožja Ukrajini ter nasprotovala uvedbi strožjih sankcij proti Rusiji, očitno popustila. Nemška vlada je namreč odobrila dobavo orožja v Ukrajino, pristala pa je tudi na izključitev Rusije iz sistema Swift na "usmerjen in izvedljiv" način.

Zelenski: Zmagali bomo! Vemo, da branimo svojo zemljo in prihodnost naših otrok
26. 02. 2022 12.35
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da bo njegova država zmagala nad ruskimi silami. Dejal je, da vladne sile še vedno nadzorujejo Kijev in ključne točke po mestu. Kritiziral je tudi dezinformacije, ki med drugim trdijo, da je že zdavnaj pobegnil iz države.

Odziv Moskve na nove sankcije: 'Približujemo se točki brez vrnitve'
25. 02. 2022 06.10
Zunanji ministri EU so na zasedanju v Bruslju na seznam sankcij, ki jih EU zaradi invazije na Ukrajino uvaja proti Rusiji, dodali ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, je po zasedanju potrdil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Sankcije sta uvedli tudi ZDA in Velika Brizanija. Po večurni razpravi pa se je v Bruslju v zgodnjih jutranjih urah končalo krizno zasedanje voditeljev članic EU, ki so potrdili drugi sveženj obsežnih sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije nad Ukrajino. Moskva se je na sankcije kritično odzvala. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je dejala, da se odnosi med Mosko in Zahodom približujejo točki brez vrnitve.

Natovim letalom omogočena poenostavljena uporaba našega zračnega prostora
25. 02. 2022 20.59
Vlada bo vojaškim letalom zavezniških držav omogočila poenostavljeno uporabo slovenskega zračnega prostora za prelete ob razmeščanju enot na vzhodnem krilu Nata. Slovenski zunanji minister Logar je na zasedanju v Bruslju dejal, da Slovenija podpira odločno in hitro ukrepanje na ravni Unije. Zadnje sprejete sankcije je označil kot "najhujši paket sankcij" proti Rusiji. Obrambni minister Tonin pa se je udeležil seje odbora DZ za zunanjo politiko in obrambo, na katerem je opozoril tudi na stanje na Zahodnem Balkanu

V GZS nasprotujejo sankcijam proti Rusiji, ki bi škodile evropskim podjetjem
25. 02. 2022 17.06
V gospodarstvu z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje v Ukrajini. Podjetja, ki poslujejo z državami na tem območju, so se sestala na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in izrazila pričakovanje, da se ne bodo sprejemale sankcije proti Rusiji, ki bi lahko škodile podjetjem v Evropi. Bojijo se predvsem prekinitve plačilnega sistema Swift.

Biden: Putin nas bo preizkušal, če bomo ostali enotni, in bomo
24. 02. 2022 21.24
Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi ruskega napada na Ukrajino uvedel nove sankcije proti ruskim bankam in pripadnikom ruske elite ter prepoved izvoza visoke tehnologije v Rusijo. Neposrednih sankcij na premoženje ruskega predsednika Vladimirja Putina Biden še ni uvedel.

Skupina G7 ostro obsodila rusko invazijo. EU: Kremelj bo odgovarjal za svoja dejanja
24. 02. 2022 06.57
Voditelji držav skupine G7 so v skupni izjavi po današnjem virtualnem srečanju ostro obsodili rusko invazijo na Ukrajino, ki so jo označili za "neizzvan in popolnoma neupravičen napad", ter dejali, da Rusija s tem ogroža svetovni mir in stabilnost. Tudi ameriški predsednik je ostro obsodil neizzvan in neupravičen napad ruskih sil. Zatrdil je, da bodo zavezniki ravnali enotno in odločno. Prav tako je Evropska unija, pa tudi več evropskih držav obsodilo rusko invazijo na Ukrajino. Predsednika Evropske komisije Ursula von der Leyen in Evropskega sveta Charles Michel sta zapisala, da bo Kremelj odgovarjal za svoja dejanja.

ZDA: V roku 48 ur bo prišlo do popolne ruske invazije. Ukrajina razglasila izredne razmere
23. 02. 2022 09.32
Ruske čete so se premaknile v vzhodno regijo Ukrajine, ki jo je Rusija priznala kot "neodvisno", je dejal premier Latvije, članice Nata. Ameriški obveščevalci pa so potrdili, da je administracija Joeja Bidena ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega opozorila na skorajšnjo obsežno rusko invazijo. Rusija naj bi napadla v roku 48 ur, so še dodali. Ukrajinski parlament je, na prošnjo sveta za nacionalno varnost, za 30 dni razglasil izredne razmere. Doneck in Lugansk sta Rusijo zaprosila za pomoč pri "obrambi pred ukrajinsko vojsko". To bi lahko bil povod za uradno rusko posredovanje.

EU sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji
23. 02. 2022 06.06
EU je uradno sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine ter napotitve vojaških sil na to območje. Vključuje sankcije proti osebam ter podjetjem in bankam ter omejitev trgovine z omenjenima območjema in dostopa ruskih oblasti do evropskih finančnih trgov. Kijev bo medtem obiskalo več visokih politikov iz članic EU. Poleg EU sta sankcije proti RusijI že sprejela tudi ZDA in Združeno kraljestvo, prav tako pa tudi Kanada, Japonska, Nova Zelandija in Avstralija. Slednja je uradu za imigracije naročila, naj prednostno obravnavajo prošnje Ukrajincev za vizume. Rusija pa je napovedala, da se bo na najnovejše sankcije ZDA ostro odzvala.

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa
23. 02. 2022 15.19
V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

'Ne pričakujem radikalnih sankcij, ki bi Rusijo spravile na kolena'
23. 02. 2022 08.32
V Rusijo in Ukrajino so sploh po odločitvi dume, da lahko ruski predsednik Vladimir Putin v najvzhodnejšo pokrajino Ukrajine napoti vojsko, uprte vse oči. Po številnih obsodbah, ki jih je bila po priznanju neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku deležna Rusija, se je Putin odzval, da je dogovor iz Minska že zdavnaj mrtev, a da cilj Rusije ni obnovitev ruskega imperija. A če se bo Ukrajina demilitarizirala, odpovedala zvezi NATO in ostala nevtralna, bo tudi Rusija izpolnila svoje zaveze, je dejal. Dežujejo tudi sankcije - Evropska unija z ukrepi proti bankam, ZDA pa tudi z dodatnimi ukrepi.

EU soglasno sprejela sveženj sankcij proti Rusiji, nove sankcije naznanil tudi Biden
22. 02. 2022 08.16
Članice EU so dosegle soglasen dogovor o sprejetju svežnja sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku na vzhodu Ukrajine. Ta sveženj bo močno bolel Rusijo, je poudaril Josep Borrell. Ameriški predsednik Biden pa je sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Šef Nata: To je najnevarnejši trenutek za evropsko varnost v času te generacije
22. 02. 2022 18.03
Potem ko je Moskva priznala samooklicani proruski republiki Lugansk in Doneck na vzhodu Ukrajine, je v Bruslju potekalo izredno zasedanje zaveznic in Ukrajine, ki ga je sklical Nato. Kot je poudaril generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, Rusija še naprej načrtuje obsežen napad na Ukrajino. Kremelj je znova pozval, "naj izbere pot diplomacije". Ukrajina je medtem pozvala Zahod k okrepljeni dobavi orožja.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo
22. 02. 2022 05.49
Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Napeto: Putin v separatistični regiji v Ukrajini pošilja vojsko
21. 02. 2022 06.55
Ruski predsednik Vladimir Putin je odredil napotitev ruske vojske za "ohranjanje miru" v separatistični regiji Doneck in Lugansk v Ukrajini, ki ju je priznal kot neodvisni državi. Ni sicer še jasno, kdaj naj bi ruski vojaki krenili čez mejo. Voditelja samooklicanih Ljudskih republik Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine sta ruskega predsednika že predhodno pozvala, naj prizna neodvisnost obeh ukrajinskih ozemelj, ki ju nadzorujejo ruski separatisti. V EU in zvezi Nato opozarjajo, da je to očitna kršitev ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine, zato napovedujejo sankcije.

Tonin: Kar Dodik počne v Bosni in Hercegovini, je lahko nevarno
20. 02. 2022 15.54
Slovenski obrambni minister Matej Tonin je v pogovoru za črnogorske medije ocenil, da je največja grožnja Balkanu dejstvo, da so ZDA in Evropa nanj "pozabile". Oči sveta so trenutno usmerjene v Ukrajino, kar pa po Toninovih ocenah odpira priložnosti za provokacije na Balkanu. Ob tem je bil kritičen do dejanj srbskega predstavnika bosanskohercegovskega predsedstva Milorada Dodika. "Poskuša oblikovati svojo vojsko, svoj pravni sistem, to je lahko nevarno." Dodik je sicer podporo za svoje načrte iskal tudi na Madžarskem in v Sloveniji, kjer ga je sprejel slovenski premier Janez Janša.

Harrisova Rusiji zagrozila z ostrimi sankcijami, Scholz pozval k pogajanjem
19. 02. 2022 15.14
V Münchnu se v senci ukrajinske krize nadaljuje varnostna konferenca, na kateri sta zbrane med drugim nagovorila nemški kancler Olaf Scholz in ameriška podpredsednica Kamala Harris. Ob robu poteka izredno zasedanje zunanjih ministrov skupine G7, ki prav tako razpravljajo o odzivanju na ukrajinsko krizo. Harrisova je Rusiji zagrozila z obsežnimi sankcijami v primeru napada na Ukrajino.

Biden znova: Nevarnost ruske invazije v Ukrajino "zelo velika"
17. 02. 2022 07.09
Potem ko je Rusija naznanila nadaljnje umikanje vojaških sil z območij blizu Ukrajine, so zahodni zavezniki do tega skeptični. ZDA so navedbe Rusije o umikanju svojih vojakov z meje z Ukrajino že predhodno zavrnile kot napačne, Biden pa je znova zatrdil, da je nevarnost ruske invazije 'zelo velika. Po poročilih o obstreljevanju v Ukrajini ZDA in Nato opozarjata pred ruskimi provokacijami.

Janša: Nadaljnje stopnjevanje konfliktov ne prinaša zmagovalcev, temveč zgolj poražence
17. 02. 2022 15.10
V Bruslju je potekalo neformalno zasedanje voditeljev članic EU o ukrajinski krizi, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša. Kot je dejal po srečanju, Slovenija v celoti podpira napore EU za deeskalacijo. Ob tem je ocenil, da nadaljnje stopnjevanje konfliktov in napetosti ne prinaša zmagovalcev, temveč zgolj poražence. Slovenija bo sicer Ukrajini pri spoprijemanju z rusko grožnjo pomagala s tehnično opremo, na primer s premičnimi kuhinjami in ogrevanimi šotori, ter z opremo za dvojno uporabo, ne pa tudi z orožjem, je pojasnil obrambni minister Matej Tonin.

Rusija sporočila, da z ukrajinske meje umika določeno število vojakov
15. 02. 2022 06.15
Po več tednih napetosti je Rusija zdaj sporočila, da umika določeno število vojakov na ukrajinski meji. Razmere so še vedno majave, vendar pa upanje za diplomatsko rešitev še ni izgubljeno. V Rusijo se je odpravil tudi nemški kancler Olaf Scholz, Putin je na srečanju z njim dejal, da je pripravljen na nadaljevanje pogovorov, da si Rusija seveda ne želi vojne v Evropi, a da na njihove predloge doslej ni konstruktivnega odziva. Ruska duma je pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Ukrajina na to odgovarja, da je to ekvivalent napadu brez orožja in "da bo v tem primeru takoj odstopila od dogovorov z vsemi posledicami."

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'
15. 02. 2022 17.38
Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Scholz obljubil hitro ukrepanje in sankcije v primeru ruskega napada na Ukrajino
13. 02. 2022 09.57
Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da spor med Rusijo in Ukrajino predstavlja "zelo resno grožnjo miru v Evropi", in dodal, da bi zahodne zaveznice proti Rusiji v primeru napada na Ukrajino nemudoma uvedle sankcije. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrel je zagotovil, da EU ne zapira svojih diplomatskih predstavništev v Ukrajini. "Ostajajo v Kijevu in še naprej delujejo v podporo državljanom EU in v sodelovanju z ukrajinskimi oblastmi," je sporočil. Ukrajina pa je medtem obljubila, da bo njen zračni prostor kljub vsemu ostal odprt za mednarodni promet.

Slovenija ob zaostrovanju ukrajinske krize slovenskih državljanov še ni pozvala k umiku
11. 02. 2022 21.22
Vse več držav se ob zaostrovanju ukrajinske krize odloča za umik svojih državljanov iz Ukrajine. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je namreč napovedal, da bi se lahko napad Rusije zgodil še pred koncem zimskih olimpijskih iger. A kot pravi vodja konzularnega sektorja Andrej Šter, se Slovenija za zdaj še ni odločila, da slovenske državljane pozove k umiku. "Situacijo pozorno spremljamo in smo neprestano v stiku s slovenskim veleposlaništvom v Kijevu," pravi Šter.

Blinken: Rusija bi lahko Ukrajino napadla še pred koncem olimpijskih iger
11. 02. 2022 06.54
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da bi se lahko napad Rusije na Ukrajino zgodil vsak čas, tudi še pred koncem zimskih olimpijskih iger. Tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki se bo v soboto po telefonu slišal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, svari pred vse večjimi grožnjami ruske vojaške akcije, zato je pozval vse ameriške državljane, ki še ostajajo v Ukrajini, naj nemudoma zapustijo državo. Za takšno potezo se odloča vse več držav. Medtem pa Moskva trdi, da Zahod širi laži.

Evropski parlament naj bi začel preiskovati afero Pegasus
10. 02. 2022 11.15
Sporna vohunska oprema Pegasus, ki jo je več evropskih vlad uporabljalo za sledenje novinarjem, aktivistom in politikom, bo očitno kmalu tudi predmet preiskave Evropskega parlamenta. Poseben odbor v ta namen je januarja zahtevala skupina Renew Europe, ki naj bi sedaj uspela zbrati dovolj podpore, da bo ta dejansko vzpostavljen.

Omejitveni ukrepi se vse bolj poslavljajo, Johnson bo predstavil strategijo življenja s covidom
09. 02. 2022 11.21
Švedska je odpravila večino omejitev, ki so bile sprejete za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Tako za restavracije in bare ne veljajo več omejitve glede delovnega časa in zasedenosti, odpravljena je tudi omejitev števila udeležencev na prireditvah, v sredstvih javnega prevoza maske niso več obvezne. Tudi v Italiji bodo lahko od petka na prostem brez zaščitnih mask. Omejitvene ukrepe sproščajo tudi na Češkem, kjer se v veliki meri poslavljajo od PC-pogoja, Anglija pa bi lahko kmalu zaživela brez covidnih omejitev.

Japonska Evropi ponuja zemeljski plin, če se bodo odnosi z Rusijo še zaostrili
09. 02. 2022 16.20
Japonska Evropi ob porajajočem se strahu pred pomanjkanjem plina oziroma prekinitvijo dobave tega energenta, ki bi se lahko zgodila ob ruski invaziji na Ukrajino, ponuja del svojega utekočinjenega zemeljskega plina, je dejal japonski minister za trgovino Koiči Hagiuda.

Meta: Nikakor si ne želimo in se ne nameravamo umakniti iz Evrope
08. 02. 2022 12.12
Tehnološki gigant Meta je v ponedeljek sporočil, da družbenih omrežij kljub sporom glede prenosa evropskih podatkov v ZDA ne namerava umakniti iz Evrope. Prenos podatkov med EU in ZDA je namreč ključnega pomena za oglaševalsko dejavnost družbe. Umik iz Evrope bi družbo namreč stal kar 25 odstotkov prihodkov.

ZDA zanikajo očitke: Ne ustvarjamo panike, to so dejstva
08. 02. 2022 11.47
ZDA so zavrnile očitke, da ustvarjajo pretirano paniko glede nevarnosti ruskega napada na Ukrajino, in dvome o kredibilnosti njihovih opozoril. "To ni ustvarjanje panike. To so preprosto dejstva," je zatrdil ameriški državni sekretar Antony Blinken. "Najboljši protistrup za dezinformacije so informacije in te smo skušali ponuditi po svojih najboljših močeh," je še dodal.