EU

Pogovori zašli v slepo ulico, Kickl vrnil mandat za sestavo vlade

12. 02. 2025 15.39

Vodja avstrijskih svobodnjakov FPÖ Herbert Kickl je predsedniku države Alexandru Van der Bellnu vrnil mandat za sestavo vlade. Odkar ga je v začetku januarja prejel, se je njegova stranka o sestavi vlade pogajala z ljudsko stranko (ÖVP), a so pogovori zašli v slepo ulico zlasti zaradi nesoglasij pri zunanji politiki in razdelitvi resorjev. Van der Bellen pa je voditelje strank pozval k vnovičnim pogovorom o sestavi vlade.

Republiški stanovanjski sklad bo v Celju zgradil 126 stanovanj

12. 02. 2025 13.49

Celjski župan Matija Kovač je z direktorjem Stanovanjskega sklada RS Črtomirjem Remcem podpisal pogodbo o prodaji zemljišča za gradnjo 126 novih javnih stanovanj v soseski Dečkovo naselje. Kot je povedal Remec, so za zemljišče odšteli slabih 1,4 milijona evrov, gradnja stanovanj pa bo stala več kot 20 milijonov evrov.

V Strasbourgu o Srbiji, Joveva podporo protestnikom izrazila v njihovem jeziku

11. 02. 2025 19.29

Evropski poslanci so razpravljali o politični krizi v Srbiji, pri čemer je bilo slišati kritike na račun srbskih oblasti, pozive k reformam in izraze podpore protestnikom. Komisarka za širitev Marta Kos je ob tem dejala, da EU ostaja zavezana evropski poti Srbije, vendar bodo za to potrebne reforme in spoštovanje temeljnih evropskih vrednot. Irena Joveva je ob zaključku svojega nagovora podporo protestnikom izrazila v srbskem jeziku.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Trumpova 'desna roka' po srečanju z von der Leynovo: Evropa nam je zelo pomembna

11. 02. 2025 19.14

Ob robu vrha o umetni inteligenci v Parizu se je ameriški podpredsednik JD Vance srečal s predsednico in podpredsednico Evropske komisije, Ursulo von der Leyen in visoko zunanjepolitično predstavnico Kajo Kallas. Po pogovoru se mu je von der Leynova na omrežju X zahvalila za dobro razpravo o skupnih izzivih.

Osebni dokumenti po novem obvezno z digitalno fotografijo

11. 02. 2025 18.29

Odbor DZ za notranje zadeve je prižgal zeleno luč predlogu zakona o potnih listinah in predlogu novele zakona o osebni izkaznici. Predloga prinašata več novosti pri izdaji osebnih dokumentov, med drugim obvezno predložitev digitalne fotografije, možnost avtomatiziranega obveščanja državljanov o izdaji dokumenta in poenostavljeno sledenje vročitvam.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika

11. 02. 2025 17.28

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

Trump uvedel carine na uvoz jekla, 'EU bo ukrepala'

11. 02. 2025 07.44

Ameriški predsednik Donald Trump je uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija iz vseh držav sveta, kljub grožnjam s povračilnimi ukrepi Kitajske in EU. Evropska komisija je med tem na ameriške carine napovedala protiukrepe.

Zvišanje plač v prvi polovici leta napoveduje skoraj 60 odstotkov delodajalcev

11. 02. 2025 12.07

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač. Napoveduje ga 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

Carine na uvoz jekla in aluminija slaba novica za slovenska podjetja

11. 02. 2025 10.55

Uvedba ameriških 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa v veljavo stopila 12. marca in bo veljala tudi za EU, je slaba novica, se strinjajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

EU bo za umetno inteligenco namenila 150 milijard

10. 02. 2025 17.34

Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence. Namen partnerstva, ki so ga predstavili danes na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.

V EU v živilih dovoljen nov prašek iz insektov

10. 02. 2025 09.33

V EU je odslej v živilih dovoljena uporaba praška iz insektov, obdelanih z UV-žarki. Natančneje, gre za prah iz celih ličink hrošča mokarja z latinskim imenom tenebrio molitor. Mokarji so načeloma že dovoljeni za uporabo v živilih, nova odobritev se nanaša na obdelavo z UV-žarki.

Trump bo uvedel 25-odstotne carine na ves uvoz jekla in aluminija

10. 02. 2025 06.47

Ameriški predsednik Donald Trump načrtuje uvedbo 25-odstotnih carin na ves uvoz jekla in aluminija v ZDA. Naznanil je tudi napoved "recipročnih carin", ki naj bi izenačile ameriške s tistimi, ki jih druge države obračunavajo za uvoz proizvodov iz ZDA.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Pirc Musarjeva prejela najvišje italijansko državno odlikovanje

08. 02. 2025 14.05

Predsednica države Nataša Pirc Musar je v Vipolžah od italijanskega predsednika Sergia Mattarella prejela najvišje italijansko državno odlikovanje Vitez velikega križa.

Abramovič lastne jahte najemal preko svojih podjetij in se izognil davku

08. 02. 2025 10.32

Ruski oligarh Roman Abramovič je s prevarantsko shemo prihranil več milijonov evrov davka, ki bi ga sicer moral plačati za pet svojih luksuznih plovil. Plovila je namreč opredelil za komercialna, torej za najem in svoja lastna plovila nato najemal sam, preko svojih podjetij, registriranih na Britanskih Deviških otokih.

Hrvaško tožilstvo ni ugotovilo nasilja policistov nad migranti na meji z BiH

07. 02. 2025 18.24

Hrvaško državno tožilstvo je zaključilo postopek proti trem hrvaškim policistom, ki so leta 2021 na meji z BiH prisilno vračali migrante. Pristojno županijsko tožilstvo v Karlovcu je namreč ugotovilo, da ni utemeljenega suma, da so migrante mučili ali z njimi kruto ravnali, kot nakazujejo posnetki iz oddaje televizije RTL oktobra 2021.

Pirc Musarjeva v bran ICC: ZDA spodkopavajo temelje, ki so jih same gradile

07. 02. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz o sankcioniranju Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). Sodišče je obtožil, da zoper Ameriko in njihovega tesnega zaveznika Izrael izvaja nelegitimna in neutemeljena dejanja. Ukrep za uradnike, ki preiskujejo, aretirajo, pridržijo ali sodno preganjajo Američane in zaveznike iz držav, ki niso članice Rimskega statuta o ustanovitvi ICC, ter njihove družine predvideva finančne in vizumske omejitve. Mednarodno kazensko sodišče in Evropska unija sta obsodila sankcije Združenih držav. Kritična je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.

Fajonova v Siriji: Pred oblastmi je zgodovinska priložnost

06. 02. 2025 15.36

Zunanja ministrica Tanja Fajon je obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. Ob tem je sporočila, da je obisk v prelomnem trenutku odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Hamas po Trumpovih izjavah o prevzemu Gaze za izredno zasedanje Arabske lige

06. 02. 2025 13.17

Ameriški predsednik Donald Trump je kljub številnim kritikam ponovil svoj načrt o prevzemu Gaze. "Izrael bi območje ob koncu spopadov predal ZDA," je sporočil na svojem družbenem omrežju. Palestinsko gibanje Hamas je v odziv na izjave Trumpa pozvalo k sklicu izrednega zasedanja Arabske lige. Izjave ameriškega predsednika po mnenju gibanja Hamas pomenijo jasno izražen namen okupacije Gaze, kar odločno zavračajo.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

VitaSolaris D3 za vsako gospodinjstvo - brezplačno

06. 02. 2025 00.15

Posebna akcija "Brezplačna letna zaloga vitamina D".

Najtoplejši januar doslej: 0,79 stopinje nad povprečjem

06. 02. 2025 06.28

Letošnji januar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus najtoplejši januar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,23 stopinje Celzija, kar je 0,79 stopinje nad januarskim povprečjem v obdobju 1991-2020. V Evropi je bil januar drugi najtoplejši prvi mesec leta po januarju 2010.

Bruselj nad Temu in Shein: bo zaradi novih carin konec nizkih cen?

05. 02. 2025 16.29

Evropska komisija je napovedala niz ukrepov za naslovitev tveganj, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine. Ukrepi so uperjeni predvsem proti kitajskima spletnima trgovcema Temu in Shein.

Kdo bo nasledil Svetino? Ime kandidata za varuha ostaja odprto

05. 02. 2025 15.41

Pri predsednici republike Nataši Pirc Musar poteka nov krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o več imenovanjih. Vprašanje o kandidatu za guvernerja Banke Slovenije, kjer ima sicer podporo koalicije zagotovljeno Saša Jazbec, tokrat ni bilo v ospredju. Vprašanje varuha človekovih pravic ostaja odprto.

Komisarka Kosova v luči dogajanja v Srbiji poudarja pomen pravne države

05. 02. 2025 12.09

Evropska komisarka za širitev Marta Kos se je odzvala na pismo srbskih akademikov ter političnih in civilnodružbenih predstavnikov, ki so izrazili zaskrbljenost glede trenutnega dogajanja v Srbiji. Poudarila je pomen pravne države in svobode zbiranja ter hkrati zagotovila, da prednostna naloga EU ostaja podpreti Srbijo na njeni evropski poti.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas

05. 02. 2025 09.27

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

Peticija, da država krije zdravljenje za otroke z redkimi boleznimi

05. 02. 2025 09.12

Za zdravljenje 8-letnega Matica, ki ima zelo hudo in uničujočo redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, potrebujejo še 850.000 evrov. Ob tem so v Društvu Viljem Julijan zaradi neodzivnosti države začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila zdravljenje za dečka in vse druge otroke z redkimi boleznimi.