Ekonomija

Predsednik GZS na zasedanju Eurochambers

13. 10. 2000 00.00

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Jožko Čuk se bo od 18. do 20. oktobra 2000 v Berlinu udeležil osmega kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic (Eurochambres). Predsednik Čuk bo na odboru zbornic držav kandidatk spregovoril o vlogi GZS v procesu približevanja Slovenije Evropski uniji, uresničevanju ekonomskega dela Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo in o vlogi zbornice v pogojih digitalne ekonomije. Poročal bo tudi o uresničevanju vloge GZS v ekonomsko-socialnem dialogu, k čemur se je posebej zavezalo 34 evropskih nacionalnih zbornic s podpisom evropske zbornične listine. Na treh kongresnih forumih bodo med drugim razpravljali o vprašanjih, kot so rast podjetja v pogojih globalizacije, vpliv širitve Evropske unije, konkurenčnost v Evropi, nova ekonomija, so sporočili iz GZS. Za Slovenijo in njeno gospodarstvo je posebno priznanje, da bo na otvoritvi kongresa poleg predsednika Zvezne republike Nemčije, Johannesa Raua, govoril tudi predsednik Republike Slovenije, Milan Kučan. Eurochambres prek nacionalnih zborničnih organizacij povezuje več kot 1300 evropskih zbornic za trgovino in industrijo. Gospodarska zbornica Slovenije je njegova članica od leta 1995. To vplivno zbornično združenje s sedežem v Bruslju predstavlja mrežo več kot 14 milijonov podjetij, od katerih je več kot 95 odstotkov malih in srednjih podjetij. Eurochambres je priznan partner Sveta EU, Evropske komisije, Evropskega parlamenta in Ekonomsko-socialnega komiteja EU pri zastopanju interesov gospodarstva. V njegovih odborih in komisijah sodelujejo strokovnjaki in vodilni poslovneži iz vse Evrope. Združenje koordinira tudi številne projekte, ki so namenjeni dvigu kvalitete zborničnih storitev v njegovem celotnem omrežju. Predsednik GZS Čuk se bo ob tej priložnosti sestal tudi s predstavniki nemških zbornic, pogovarjali pa naj bi se o možnostih razširitve ekonomskega sodelovanja tudi z drugimi nemškimi regijami, saj Slovenija sedaj pretežno sodeljuje le z Bavarsko in Baden-Württenbergom. Čuk se bo srečal tudi s predstavniki Konfederacije nemških delodajalcev (BDA), še dodajajo iz GZS.

Pred IBM Forumom

20. 09. 2000 00.00

Na novinarskem srečanju je IBM predstavil dogajanja na letošnji prireditvi IBMforum 2000, ki se bo odvijala v portoroškem Avditoriju 26. in 27. septembra. Srečanje je namenjeno institucijam, uporabnikom in ponudnikom informacijskih tehnologij in poslovnih rešitev, ki se zavedajo, da je e-ekonomija pred vrati. Moto foruma je &raquo

Mala dežela za velike počitnice

14. 09. 2000 00.00

Danes bodo v Galeriji Škuc odprli vrata razstave A Small Country for a Big Vacation (reklamno sporočilo uporabljeno v hrvaški turistični kampanji iz sredine devetdesetih let), na kateri se bodo predstavili Sandro 195144ukić, Alen Floričić, Aleksandar Battista Ilić, Andreja Kulunčić, Renata Poljak, Sandra Sterle in Slaven Tolj. Tema razstave sedmih umetnikov je turizem. Kustosinji razstave sta Ana Dević in Nataša Ilić.

Blair predstavil iniciativo UK Online

13. 09. 2000 00.00

Britanski premier Tony Blair je predstavil vladno iniciativo UK Online, po kateri bo britanska vlada do leta 2005 namenila milijardo

Siva ekonomija v Mehiki

24. 08. 2000 00.00

Več kot 28 odstotkov od 40 milijonov delovno aktivnih prebivalcev Mehike se ukvarja s sivo ekonomijo. Vrednost del na črno je enaka 12,7 odstotka mehiškega bruto domačega proizvoda, višina njihovih dohodkov pa dosega 17 odstotkov vseh mehiških prihodkov, je zapisano v študiji mehiškega statističnega urada. Študija je tudi pokazala, da je večina delavcev na črno moških (63,1 odstotka), različna dela pa po besedah anketirancov opravljajo predvsem zaradi izboljšanja družinskega standarda in zaradi prenizkih dohodkov v redni službi.

Vrhunsko srečanje o preseganju tehnoloških razlik

06. 07. 2000 12.12

Na sedežu ZN v New Yorku se je včeraj začelo tridnevno vrhunsko srečanje o tehnologiji, ki ga organizira Ekonomski in socialni svet ZN (ECOSOG). Srečanja o preseganju prepada med bogatimi in revnimi glede vrhunske informacijske tehnologije se udeležujejo voditelji mednarodnih finančnih ustanov in organizacij kot so Svetovna Banka, Mednarodni denarni sklad ter Svetovna trgovinska organizacija, ministri za informacije in razvoj ter vodilne osebnosti mednarodnih korporacij.

Problem črne ekonomije na Tajskem

04. 06. 2000 19.50

Zaslužki nezakonitih loterij, javnih hiš, igralnic in razpečevanja mamil na Tajskem predstavljajo osem do 13 odstotkov letnega bruto domačega proizvoda, saj dosegajo pet do 10 milijard ameriških dolarjev. To spodkopava prizadevanje države za demokratične reforme, je zapisano v poročilu prestižnih akademikov z Univerze Chulalongkorn v Bangkoku, ki ga je objavil Bangkok Post.

Goodyear ambiciozno v leto 2000

17. 04. 2000 20.46

Na letnem srečanju delničarjev je predsednik uprave proizvajalca pnevmatik Goodyear Samir G. Gibara predstavil ambiciozno poslovno strategijo za leto 2000. Ta predvideva dobičkonosno rast in izboljšanje finančnega dela poslovanja koncerna, ki naj bila predvsem posledica spremembe ključne skupine koncerna. Po Gibarovih zagotovilih to namreč ne bodo več avtomobilski proizvajalci, temveč končni kupci avtomobilskih pnevmatik, ki jih prodaja in trži Goodyear.

Ugledna ameriška ekonomistka v Sloveniji

29. 03. 2000 20.28

Na Ekonomski fakulteti je danes predavala ena najbolj znanih svetovnih ekonomistk prof. dr. Laura Tyson. Tysonova je bila med drugim svetovalka prve Clintonove administracije, ki je začrtala pot gospodarske rasti Združenih držav. V Ljubljani je tokrat govorila o gibalu sodobnega časa - novi ekonomiji.

Seminar na temo Razvoj EU

26. 03. 2000 10.12

V okviru izobraževalnega seminarja na temo Razvoj EU in slovenska prihodnost, pripravili so ga študenti ljubljanske Pravne fakultete, sta v Ljubljani o problemih širitve EU predavala z vidika Slovenije vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik in z vidika EU vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Vincent Piket.

Konferenca o ženskah v Ženevi

21. 01. 2000 09.11

Ali lahko pet let po konferenci o ženskah v Pekingu govorimo o napredku v položaju žensk ali pa so se pojavile nove ovire pri uresničevanju njihovih pravic, je osnovno vprašanje konference, ki v organizaciji ZN in v sodelovanju z drugimi mednarodnimi organizacijami, kot sta SE in EU, poteka med 19. in 21. januarjem v Ženevi.

V Italiji razširjena siva ekonomija

15. 01. 2000 11.43

Po podatkih osrednjega italijanskega statističnega urada ISTA naj bi v Italiji kar 15,2 odstotka vseh zaposlenih delalo na črno. Brez delovne pogodbe naj bi v Italiji tako delalo 3,428 milijona ljudi.

V NUK razstava o Puškinu

10. 11. 1999 19.44

V razstavni dvorani Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK) v Ljubljani so danes odprli razstavo ob 200. obletnici rojstva ruskega pesnika Aleksandra Sergejeviča Puškina z naslovom Ljudem z besedo srca vžgi.

Prvo zasedanje škotskega parlamenta

31. 08. 1999 18.26

Jutri se bo prvič po 300 letih sestal 129-članski škotski parlament, ki je bil izvoljen na majskih volitvah. Njihova prva in najpomembnejša naloga je prepričati volilce, da je obstoj parlamenta potreben. Parlament ima le omejena pooblastila za lokalne teme kot so zdravje ali zakonodaja, medtem ko bodo o širših temah, kot so ekonomija in zunanja politika, še vedno odločali v Londonu.

54. obletnica indonezijske samostojnosti

17. 08. 1999 13.16

Indonezija danes praznuje 54. obletnico razglasitve neodvisnosti od Danske, razmere v državi pa do podobne tistim pred dobro polovico stoletja: politična negotovost, izmučena ekonomija, socialni nemiri in spopadi za enotnost naroda. Predsednik Habibe je že opravil ceremonijo dviganja zastave v državni palači, medtem ko je napredna voditeljica Megawati Sukarnoputri dogodek obeležila le s skromno slovesnostjo.

Sloveniji prvo mesto na lestvici tveganja

08. 04. 1999 20.32

Slovenija tudi v aprilskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kljub prvemu mestu v regiji pa omenjena otoška agencija še vedno razmišlja o pozitivni spremembi državnega ratinga za Slovenijo.

Po izidu knjige Družba spektakla še film

23. 03. 1999 14.20

Študentska založba je v svoji novejši zbirki Koda, namenjeni teoretskim razmišljanjem, pred kratkim objavila knjigo Družba spektakla, družbenokritično delo francoskega humanističnega misleca, situacionista in avantgardista Guya Deborda (1931-1994), ki je to svoje temeljno delo kot režiser ''prenesel'' tudi na filmsko platno. Istoimenski film bo na ogled v Slovenski kinoteki, in sicer jutri, 24. marca, ob 20. uri.

Predstavitev poročila o človekovem razvoju

09. 03. 1999 16.35

Koncept človekovega razvoja se osredotoča na širše področje, kot je ekonomija, in zajema tudi znanje, zdravje, zaposlenost, odpravljanje materialne, socialne in kulturne revščine, medčloveške odnose, svobodo, človekove pravice ipd. Cilj vsake družbe je ustvariti okolje, ki bo ljudem omogočalo dolgo, zdravo in ustvarjalno življenje, je zapisano v publikaciji Poročilo o človekovem razvoju - Slovenija 1998, ki ga je predstavil Urad republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj pod okriljem Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP) in je prvo takšno poročilo, narejeno v Sloveniji ter hkrati mednarodno primerljivo. Namen publikacije je usmeriti pozornost z zgolj ekonomskih vidikov razvoja na človeške dejavnike, ki igrajo pomembno vlogo v vsakdanjem življenju.

Nemški kancler o gospodarski rasti

05. 01. 1999 12.33

Včeraj je nemški kancler Gerhard Schroeder izjavil, da bo nemška ekonomija uspešno prebrodila krizo, ki je zajela Azijo, Rusijo in Latinsko Ameriko. Ne obstajajo nikakršni razlogi za pesimizem, ker so temelji nemške ekonomije ostali nedotaknjeni. Kancler je še izjavil, da se morajo pripraviti na počasnejšo gospodarsko rast v prihodnjem letu.

Rexrodt: Azijska in ruska kriza ne bosta prizadeli Nemčije

25. 09. 1998 14.48

Nemška ekonomija ne bo bistveno čutila posledic azijske in ruske finančne krize, rast gospodarstva pa bo še naprej pozitivna, je napovedal nemški minister za gospodarstvo Günther Rexrodt.

Italija med vodilnimi po obsegu sive ekonomije

26. 05. 1998 08.12

Italija ima zadnja štiri leta najvišji delež sive ekonomije med 16 državami, ki jih je obravnaval inštitut univerze v Linzu. V letu 1997 je obseg dela na črno v Italiji dosegel 27,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Takoj za njimi so se uvrstile Španija, Belgija, Švedska in Norveška. Najmanj težav s tem problemom pa imata Švica z 8,1 odstotka in Avstrija z 8,9 odstotka.

V Rusiji se povečuje pranje denarja

19. 03. 1998 08.50

V Rusiji se povečuje število kriminalnih skupin, ki se ukvarjajo z pranjem denarja, to je legalizacijo prihodkov, ki so bili ustvarjeni z nezakonitim poslovanjem. Polovica kriminalnih skupin uporablja za svojo dejavnost lastne podjetniške struktur, sporočajo predstavniki ruske vlade. Siva ekonomija se v Rusiji počasi legalizira, sredstva iz nedovoljenega poslovanja pa se usmerjajo v najbolj donosne poslovne dejavnosti. Po ocenah strokovnjakov znaša siva ekonomija v Rusiji med 25-50 odstotki ruskega BDP-ja.