Estonija

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD nazadovala za štiri mesta
18. 06. 2024 07.11
Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 67 državami uvrstila na 46. mesto, kar je štiri mesta slabše kot lani. Svojo uvrstitev je sicer poslabšala večina evropskih držav. Najbolj konkurenčne države so Singapur, Švica in Danska, sledita Irska in Hongkong, so raziskavo povzeli v Spiritu Slovenija.

Kakšne so sankcije za vožnjo brez vozovnice in kje je javni prevoz brezplačen?
16. 06. 2024 15.59
Je ukrep, po katerem je morala dijakinja drugega letnika gimnazije na sodišče, ker ni plačala vožnje z avtobusom LPP, pretiran? Preverili smo, kako je s sankcijami pri drugih prevoznikih. Družba Arriva je v letu 2023 obravnavala 163 primerov vožnje brez vozovnice, od tega 72 pri mladoletnikih. Primera, ki bi ga obravnavalo sodišče, še niso imeli. Tudi pri Marpromu v vseh letih delovanja niso podali nobenega predloga za postopek na sodišču zaradi vožnje brez vozovnice. Kaj pa mesta, ki ponujajo brezplačen javni prevoz? In zakaj bodo Jesenice že čez nekaj dni ostale brez mestnega avtobusa?

Vzpon skrajne desnice: velika zmagovalka v Franciji, Italiji in Avstriji
09. 06. 2024 11.33
Evropa je glasovala. Obe skrajno desni politični skupini sta se na račun dobrih rezultatov v več državah okrepili, a EPP skupaj z S&D ter liberalci ohranja večino. Je pa velika zmaga skrajne desnice prinesla nove volitve v Franciji.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?
03. 06. 2024 06.00
V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

Kdo so potencialni nasprotniki slovenskih klubov na evropski poti?
02. 06. 2024 17.10
Slovenski nogomet bodo v evropskih kvalifikacijah tokrat predstavljali Celje, Maribor in ljubljanska Olimpija ter Bravo. Omenjena četverica si bo poleti skušala priigrati evropsko jesen, jasno pa je že, kdo so njihovi potencialni nasprotniki.

Slovenske odbojkarice uspešno začele zlato evropsko ligo
17. 05. 2024 20.33
Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je na prvi tekmi prvega turnirja zlate evropske lige v Tallinnu s 3:0 (23, 18, 18) premagala Estonijo. Estonke so bile slovenskim odbojkaricam enakovredne le v prvem nizu.

Nizozemec zaradi neprimernega obnašanja ni nastopil pred žirijo
10. 05. 2024 14.08
Da je Izrael del letošnje Evrovizije, gre v nos tudi nekaterim nastopajočim. Ker zaradi strogih pravil EBU svojega političnega stališča ne morejo izraziti neposredno, so nekateri postali iznajdljivi. Na novinarski konferenci po drugem polfinalu je, medtem ko je Izraelka odgovarjala na vprašanja, Grkinja nenadoma 'zaspala', predstavnik Nizozemske pa si je obraz zakril z zastavo.

Pestre evrovizijske stavnice: Hrvat izgublja, Izraelka pridobiva
10. 05. 2024 07.18
Na uradnih evrovizijskih stavnicah je prišlo do spremembe. Po nastopu v drugem polfinalu se je na drugo mesto zavihtela izraelska predstavnica Eden Golan. Pred njo je le hrvaški predstavnik Baby Lasagna, njegove možnosti za zmago so ocenjene na 38 odstotkov, Izraelka pa je trenutno na 25 odstotkih. Med prvimi petimi favoriti so še Švica, Ukrajina in Irska.

Evropa je izbrala novih deset finalistov: med njimi tudi Izrael
09. 05. 2024 23.15
Po uspehu Raiven, ki se je v prvem polfinalnem večeru s pesmijo Veronika uvrstila v finale, je znanih še preostalih deset finalistov letošnje Evrovizije, ki poteka v Malmü na Švedskem. V drugem polfinalnem večeru je nastopilo 16 držav, v finale pa so se uvrstile Latvija, Avstrija, Nizozemska, Norveška, Izrael, Grčija, Estonija, Švica, Gruzija in Armenija.

Estonci bodo svoj glas na volitvah lahko oddali prek mobilnih naprav
08. 05. 2024 12.49
Estonski državljani bodo lahko svoj glas na volitvah kmalu oddali tudi prek mobilnih naprav, je odločil parlament v Talinu. Zakon bo sicer v veljavo dokončno stopil šele oktobra, tako da tovrstno glasovanje na prihajajočih evropskih volitvah še ne bo mogoče.

Izkoristite zaposlitvene priložnosti Evropske unije!
06. 05. 2024 00.15
Se še spomnite, kje ste bili in kaj ste počeli 1. maja 2004, ko je Slovenija postala članica Evropske unije? Vstop naše države v veliko evropsko družino je zagotovo prinesel nekaj izzivov, še več pa prednosti, ki jih lahko uživajo državljanke in državljani Evropske unije. Ena od njih so tudi številne zaposlitvene priložnosti v institucijah Evropske unije.

V povprečju smo bili mlajši in vozili novejše avtomobile
01. 05. 2024 07.15
Natanko 20 let mineva, odkar je Slovenija – z njo pa tudi Ciper, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Madžarska, Malta, Poljska in Slovaška – vstopila v Evropsko unijo. To je bila največja širitev povezave tako po številu prebivalcev kot po številu držav, ki se je s 15 povečalo na kar 25. Kako pa smo živeli pred 20 leti? V povprečju smo bili mlajši, vozili smo novejše avtomobile in se precej prej upokojevali. Življenje je bilo cenejše, a je bila hkrati kupna moč manjša. Interneta še ni bilo v vsaki hiši, da bomo že čez nekaj let do spleta dostopali kar prek telefona, pa se nam ni niti sanjalo.

Švedi zavrnili sistem VAR, bo to vse bolj pogosta praksa?
26. 04. 2024 16.32
Švedske nogometne lige ne bodo uvedle sistema VAR, potem ko so klubi izrazili svoje nasprotovanje tehnologiji. To pomeni, da švedska prva liga ostaja edina med najboljšimi 30. ligami v Evropi brez VAR-a. Bo to postala vse bolj pogosta praksa ali bodo Švedi le izjema, ki potrjuje potrebo po VAR-u?

Mladi risi so napredovali v višji rang
20. 04. 2024 15.07
Slovenska mlada moška reprezentanca do 18 let je na zadnji tekmi IIHF Svetovnega prvenstva Divizije I-B v estonski prestolnici v celoti nadigrala izbrano vrsto Francije ter tako osvojila prvo mesto na turnirju, zlato medaljo in uvrstitev v Divizijo I-A.

Slovenske odbojkarice za EP 2026 proti Izraelu in Estoniji
12. 03. 2024 13.14
Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca se bo v kvalifikacijah za nastop na evropskem prvenstvu 2026 pomerila z Izraelom in Estonijo, je po žrebu skupin sporočila Odbojkarska zveza Slovenije. Prvi del kvalifikacij bo avgusta, drugič pa se bodo reprezentance med seboj srečale poleti 2025.

Rusija izdala tiralico za bratom Alekseja Navalnega
20. 02. 2024 16.24
Štiri dni po smrti opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega v ruskem zaporu njegovi družini še vedno niso predali trupla. Mati pokojnega kritika ruskega predsednika in njegova žena Julija Navalna sta ruske oblasti pozvali, naj družini ne preprečijo slovesa od ljubljene osebe. Vendar pa Moskva vztraja, da trupla še dva tedna ne bodo predali iz svojih rok. Medtem pa je Rusija na seznam iskanih oseb uvrstila tudi brata umrlega ruskega kritika Olega Navalnega.

'Ruski preiskovalci trupla Navalnega ne bodo izročili še vsaj dva tedna'
19. 02. 2024 10.03
Ruski preiskovalci vsaj dva tedna ne bodo izročili trupla preminulega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, potem ko njegovi materi že tretji dan zapored niso dovolili, da bi videla sinovo truplo, je sporočila tiskovna predstavnica Kira Jarmiš. Ostre obtožbe na račun vpletenosti ruskega predsednika Vladimirja Putina prihajajo tudi od vdove Julije Navalne, ki trdi, da oblasti truplo zadržujejo, da bi izginili sledovi zastrupitve. Več evropskih držav, tudi Slovenija, je na pogovor poklicalo ruske veleposlanike, v javnost pa je prišel tudi videoposnetek varnostnih kamer, na katerem zaporniško kolonijo zapušča konvoj vozil, domnevno s truplom Navalnega.

Ukrajina trdi, da je pri Krimu uničila rusko vojaško ladjo
14. 02. 2024 10.58
Ukrajinska vojska je sporočila, da je ob južni obali polotoka Krim, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija, v napadu z droni uničila rusko vojaško ladjo. Moskva teh navedb za zdaj ne komentira. V ruskih napadih v bližini Donecka na vzhodu Ukrajine so umrli najmanj trije ljudje, med njimi otrok, še 12 jih je bilo poškodovanih. V Odesi pa jim je uspelo prestreči rusko vodeno raketo.

Estonska premierka o ruski tiralici: 'Dodaten dokaz, da je prav to, kar počnem'
13. 02. 2024 10.01
Estonska premierka Kaja Kallas je v Rusiji pristala na seznamu iskanih oseb. Rusija premierko in še dva druga baltska politika obtožuje sovražnih dejanj, domnevno zaradi uničenja spomenikov, posvečenih sovjetskim vojakom. Kallasova pravi, da ruska poteza ni nič presenetljivega, da gre za poskus ustrahovanja in ga dojema kot dodaten dokaz, da dela prav.

Slovenija prva v EU po številu radijskih družb na milijon prebivalcev
13. 02. 2024 17.19
V Sloveniji je v letu 2022 delovalo 157 družb, ki so izdajale radijski program, v njih je bilo zaposlenih 422 ljudi, njihovi čisti prihodki pa so dosegli 31,7 milijona evrov, kažejo podatki Eurostata. Slovenija je tako s 75 radijskimi družbami na milijon prebivalcev na samem vrhu med članicami EU.

Slovenska reprezentanca v družbi Avstrije, Norveške in Kazahstana
08. 02. 2024 18.46
Evropska nogometna zveza Uefa je v Parizu izžrebala skupine za četrto izvedbo Lige narodov. Slovenija bo igrala v skupini 3 lige B skupaj z Avstrijo, Norveško in Kazahstanom. Tekmovanje se bo začelo septembra.

Slovenski floorballisti z remijem proti Belgiji potrdili uvrstitev na SP
04. 02. 2024 12.45
"Gremo v Malmö!" je v sobotnih večernih urah odmevalo v škofjeloški dvorani Poden, kjer ta teden poteka kvalifikacijski turnir za uvrstitev na svetovno prvenstvo v floorballu. Tretje največje mesto na Švedskem bo namreč decembra gostilo svetovno prvenstvo, kjer bo prvič (odkar je v veljavi nov format tekmovanja) igrala tudi slovenska reprezentanca, ki si je uvrstitev zagotovila z zmagama nad Dansko in Italijo, potrdila pa jo je z remijem z Belgijo.

Slovenci prvič v zgodovini na SP v floorballu
03. 02. 2024 21.25
Slovenska moška reprezentanca v floorballu se je prvič v zgodovini uvrstila na svetovno prvenstvo, ki bo decembra v švedskem Malmöju. Slovenci so si v Škofji Loki že pred neodločenim izidom s 6:6 (2:2, 3:2, 1:2) proti Belgiji na tretji tekmi kvalifikacijske skupine E zagotovili pot na Švedsko.

Letna inflacija v območju evra januarja pri 2,8 odstotka
01. 02. 2024 11.36
Letna stopnja inflacije v območju z evrom je januarja po prvi oceni znašala 2,8 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot decembra lani. Na mesečni ravni so se cene medtem znižale za 0,4 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

Uefa tekmo Izraela in Islandije preselila na Madžarsko
31. 01. 2024 14.36
Evropska nogometna zveza Uefa je zaradi varnostnih razlogov tekmo tako imenovanega play-offa za nastop na evropskem prvenstvu med Izraelom in Islandijo preselila na Madžarsko. Obračun teh dveh ekip bo 21. marca v Budimpešti.

Zahod ukinja financiranje UNRWA, Slovenija na nasprotnem bregu
31. 01. 2024 11.29
Za prekinitev financiranja agenciji UNRWA se zaradi domnevnega sodelovanja s Hamasom pri napadu na Izrael odloča vse več držav. Med drugim so vsaj začasno financiranje prekinile ZDA, Evropska komisija in Nemčija, ki so sicer v zadnjih letih tej agenciji za palestinske begunce prispevale največ denarja. Slovenija se medtem, kot smo že poročali, pridružuje pozivu generalnega sekretarja ZN k nadaljnjemu financiranju agencije, "saj bi bila sicer ogrožena življenja Palestincev".

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo
30. 01. 2024 10.37
Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Gradnja bunkerjev, obvezni vojaški rok in izjemno povečanje vojaške industrije
23. 01. 2024 18.40
Milijarde poganjajo vojne po svetu. In nobeni ni videti konca. Vojna v Ukrajini je doslej zahtevala že več kot 150 tisoč življenj. Rusija z droni silovito raketira ukrajinska mesta. Razmere so težke tudi na okoli 1500 kilometrov dolgi frontni črti na vzhodu Ukrajine. Dodajmo še več kot 100-dnevno bombardiranje Gaze, kjer je umrlo več kot 25 tisoč ljudi. In zadnje tedne ne mine dan, ko ne bi kateri od politikov ali generalov omenjal, da se je v roku nekaj let treba pripraviti na vojno.

'Belorusija nima jedrskega orožja zato, da bi koga prestrašila'
20. 01. 2024 10.05
Belorusija je na poti, da sprejme novo vojaško doktrino, ki bo definirala, kako bo Belorusija uporabila jedrsko orožje, ki je nameščeno v državi. Organizaciji pogodbe o kolektivni varnosti so namreč dodali poglavje, ki opisuje ukrepe v primeru agresije na beloruske zaveznike, ti pa vključujejo tudi uporabo jedrskega orožja. Kot je dejal beloruski obrambni minister Viktor Hrenin, so bili "prisiljeni" sprejeti ta ukrep.

V Estoniji prijeli ruskega univerzitetnega profesorja
16. 01. 2024 13.36
Estonski varnostni organi so v začetku leta zaradi suma vohunjenja aretirali ruskega profesorja, ki je poučeval na univerzi v Tartuju, je sporočilo generalno tožilstvo v Talinu. Po poročanju estonske javne radiotelevizije ERR gre za Vjačeslava Morozova, profesorja mednarodne politične teorije. Tožilstvo je zanj odredilo dvomesečen pripor.