Evra

Kitajska uvedbo evra sprejela z mešanimi občutki

04. 01. 1999 08.14

Kitajske banke bodo danes začele poslovati z evri, vendar pa namerava Peking pazljivo spremljati trgovanje v novi valuti, preden jo bo popolnoma sprejel, trdijo kitajski bančniki ter uradni mediji. Kitajska ima ob uvedbi evra v enajstih državah Evropske unije mešane občutke. Sicer pozdravlja prihod alternative močnemu dolarju, obenem pa izraža bojazen spričo gospodarske nestabilnosti in povečane trgovine med evropskimi državami na račun ostalih, pravijo kitajski bankirji. ''Mislim, da Kitajci razumejo, da je evro boljši za Evropo kot za Kitajsko,'' je povedal nek tuj bančnik v Šanghaju. Skupna valuta bo zmanjšala stroške evropskih izvoznikov, tako pa bodo njihovi izdelki na območju evra konkurenčnejši.

Trenutne obrestne mere evra ne bodo zavirale gospodarske rasti

03. 01. 1999 09.35

Trenutne obrestne mere na področju evra (3 odstotke) niso ovira za gospodarsko rast in oblikovanje novih delovnih mest, je v pogovoru za sobotno številko madridskega gospodarskega časnika Expansion ocenil eden od članov uprave Evropske centralne banke Eugenio Domingo Solans. Solans tudi meni, da tisti, ki v monetarni politiki iščejo rešitev vprašanja brezposelnosti, živijo v zmoti. ''V normalnih pogojih je vedno mogoče spreminjati obrestno stopnjo bodisi v eno bodisi v drugo smer,'' je dodal vodilni predstavnik Evropske centralne banke.

Previsoka ovrednotenost evra v primerjavi z jenom in dolarjem?

02. 01. 1999 14.10

Podpredsednik Evropske centralne banke (EBC) Christian Noyer je za nemški tisk povedal, da je bojazen o preveliki ovrednotenosti evra v primerjavi z dolarjem ali jenom odveč, saj EBC noče ustvariti ''neupravičljivo visoke stopnje'' za evro. Kljub neuravnoteženem stanju na finančnih trgih so v preteklem menjalni tečaji med dolarjem in valutami držav, članic Evropske monetarne zveze, ostali stabilni, Noyer pa ne vidi nobenega razloga, da bi se takšno stanje spremenilo.

Že prve transakcije v evrih; Japonska pozdravila evro

01. 01. 1999 13.42

Evropski denarni trgi danes sicer mirujejo, na bombajskem menjalniškem trgu, enem od dveh v svetu, ki poslujeta tudi na novo leto, pa so danes že trgovali z novo skupno evropsko denarno enoto evro, ki je uradno stopila v vejavo ob polnoči.

Evro postal zakonito plačilno sredstvo

01. 01. 1999 13.08

Ob polnoči je evro postal zakonito plačilno sredstvo v enajstih državah Evropske unije, t.i. članicah Gospodarske in denarne unije, potem ko so včeraj finančni in gospodarski ministri EU določili menjalniške tečaje evra do enajstih valut držav članic denarne unije.

V pričakovanju novega leta

01. 01. 1999 13.06

Svet je z navdušenjem pozdravil prihod zadnjega leta drugega tisočletja, z ognjemeti po Evropi in ZDA, romanji v templje in svete kraje v Aziji, pol milijona ljudi pa se je zbralo na newyorškem Times Squareu. Papež Janez Pavel II. je rimskokatoliške vernike pozval, naj se pripravijo na začetek svetega leta, ki se bo pričelo čez slabo leto, svetovni voditelji pa so v nagovorih spomnili na prizadevanja za boljšo prihodnost.

Območje evra se ne boji inflacije

01. 01. 1999 11.59

Evropska unija se ob uvedbi skupne valute - evra ne boji inflacije. Najnovejši podatki statistične službe EU Eurostata kažejo, da je enajst držav članic evropske denarne unije imelo v novembru povprečno inflacijo 0,9 odstotka, v oktobru pa se je ta povečala na odstotek. Povprečna inflacija v EU je bila zmanjšana z 1,1 odstotka na en odstotek. Evropska centralna banka je ob tem sporočila, da se je prejšnji mesec rast najširšega denarnega agregata M3 s petih odstotkov v oktobru zmanjšala na 4,5 odstotka.

Guvernerji o menjalniških tečajih za evro

31. 12. 1998 12.19

Guvernerji držav članic Evropske unije ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg so danes na videokonferenci začeli s proceduro o določitvi menjalniških tečajev evra v razmerju z valutami enajstih držav članic denarne unije.

Bo Velika Britanija postala pralnica denarja?

31. 12. 1998 08.31

Oblasti v Veliki Britaniji opozarjajo, da bi lahko po uvedbi enotne evropske valute evra v 11 državah članicah Evropske monetarne unije Velika Britanija postala pralnica denarja. Po uvedbi evra bo namreč lahko zamenjevati lokalno valuto v evro in ga nato legalno prenesti v države izven enotnega sistema. Po policijskih podatkih je za tako dejavnost najpriljubljenejša Velika Britanija in njen funt. Tako lahko špekulacije in povpraševanje po funtu povečajo njegovo vrednost, kar pa ni dobro za britansko gospodarstvo, ki že tako trpi izgube zaradi premočnega funta. Edino, kar britansko policijo ne skrbi preveč, je italijanski organizirani kriminal, ki je tradicionalno opredeljen za ameriški dolar.

Politična nesoglasja lahko škodijo monetarni politiki

29. 12. 1998 11.47

Predsednik nemške Bundesbanke Hans Tietmeyer je včeraj opozoril, da bi nadaljnja politična nesoglasja glede vloge monetarne politike lahko škodila procesu evropske integracije. Le-to bi se zgodilo, če bi zanetili konflikt med Evropsko centralno banko in državami, ki bodo začele z uvedbo skupne evropske valute, evra.

Nemška vlada sprejela seznam prednostnih nalog za predsedovanje EU

02. 12. 1998 17.34

Pakt o zaposlovanju za Evropo, reforma finančne in kmetijske politike Evropske unije (Agenda 2000) ter vzpostavitev večje demokratičnosti so glavni cilji nemškega predsedovanja Evropski uniji, ki se bo začelo 1. januarja prihodnje leto. Nemška vlada je danes sprejela seznam prednostnih nalog, ki jih namerava vlada Gerharda Schroederja uresničiti oziroma se jih lotiti v prvi polovici prihodnjega leta. Nemški zunanji minister Joschka Fischer pa bo zastavljene cilje preostalim 14 državam članicam EU predstavil na potovanju po prestolnicah držav EU od 13. do 18. decembra.

Bonn in Pariz za pakt o stabilnosti evra

01. 12. 1998 14.02

Francija in Nemčija želita zagotoviti stabilnost skupne evropske denarne enote evra s sklenitvijo zavezujočega evropskega sporazuma o zaposlovanju. Kot je poudarjeno v zaključni izjavi francosko-nemškega vrhunskega srečanja v Potsdamu, mora boj proti brezposelnosti postati osrednja naloga skupne evropske politike, za katero si morajo prizadevati vse države članice.

Danes do sporazuma o zunanjem predstavništvu evra?

01. 12. 1998 10.38

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance enajsterice ''evro-držav'' bodo na srečanju, na katerem so se davi v Bruslju zbrali pred ministrskim zasedanjem celotne petnajsterice, še zadnjič pred vrhom EU na Dunaju skušali doseči dogovor o zunanjem zastopstvu evro-območja.

EU brez dogovora o zunanjem zastopstvu evra

23. 11. 1998 14.07

Enajstim državam Evropske unije, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, se tudi na današnjem zasedanju v Bruslju ni uspelo dogovoriti o načinu zunanjega zastopstva evra. Enajsterica je razdeljena do predloga Evropske komisije, ki je predlagala, naj navzven evro-države skupaj predstavljajo svet EU, komisija in Evropska centralna banka (ECB).

Zasedanje ministrov EU za finance

23. 11. 1998 10.50

Pred začetkom zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance so se davi v Bruslju ločeno sešli ministri enajstih članic povezave, ki bodo januarja prihodnje leto uvedle evro. Visoko na dnevnem redu ima enajsterica zunanje zastopstvo evra - po predlogu Evropske komisije naj bi območje evra navzven v prihodnje predstavljala skupna delegacija sveta EU, Evropske komisije in Evropske centralne banke.

Slovenska podjetja se bodo morala pripraviti na poslovanje z evrom

11. 11. 1998 15.02

Začetek delovanja Evropske monetarne unije in predvsem uvedba nove enotne valute evra ne bosta zahtevala korenitih organizacijskih in informacijskih sprememb le v slovenskih bankah, ampak tudi v slovenskih podjetjih, ki poslujejo s tujino. O spremembah, s katerimi se bodo morala soočiti podjetja v mednarodnem poslovanju v naslednjem letu, in o prilagajanju ponudbe SKB banke novim potrebam komitentov, so spregovorili na današnjem javnem posvetu SKB banke.

Francija: države evra bi navzven predstavljal tandem

10. 11. 1998 12.51

Francoski minister za gospodarstvo in industrijo Dominique Strauss-Kahn je danes predlagal, da bi enajst članic Evropske denarne unije navzven predstavljal tandem, na primer predsednik in podpredsednik denarne unije.

Nemčija je država v katero je najboljše vlagati

10. 11. 1998 07.57

Po anketi podjetja z nepremičninami Healey & Baker bo Nemčija v prihodnjih petih letih država z najboljšimi gospodarskimi pogoji v Evropi, saj ima Nemčija po mnenju 515 izbranih podjetij iz devetih držav EU, pet mest, ki so med prvimi 30 gospodarsko (vlagateljsko) najprivlačnejšimi v Evropi. Na prvem in drugem mestu sta sicer nenemški mesti, London in Pariz, na tretjem pa Frankfurt. Sledijo Bruselj, Amsterdam, Barcelona, Madrid, Zurich, Dublin, Milano, Muenchen, Berlin, Ženeva, Manchester, Lizbona, Duesseldorf, Hamburg, Stockholm, Glasgow, Lyon, Kopenhagen, Dunaj, Rim, Praga, Varšava, Budimpešta, Torino, Oslo, Atene in Moskva. Po mnenju manegerjev anketiranih podjetij bo uvedba Evra najbolj koristila Frankfurtu in Parizu.

86 odstotkov Britancev ocenjuje, da je prehod na evro ''neizogiben''

08. 11. 1998 12.10

Kar 86 odstotkov britanskih volilcev dejstvo, da bo morala Velika Britanija postopoma vstopiti v Evropsko denarno unijo (EMU) in tako sprejeti skupno evropsko valuto evro, ocenjuje kot ''neizogibno''.

Veliko optimizma pred začetkom uvajanja evra

02. 11. 1998 11.48

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je dejal, da bo uvedba nove valute evra pripomogla k povečanju obsega trgovanja med Evropsko unijo in Kitajsko. Santer, ki se mudi na uradnem obisku na Kitajskem, je povedal tudi, da so kitajski voditelji pokazali velik interes pri uvajanju evra prihodnje leto. Svoj interes so izkazali v izjavah z veliko mero optimizma, ko so dejali, da bo uvedba evra prispevala k izboljšanju odnosov na splošno in povečanju obsega trgovanja.

Kitajski premier trdno verjame v stabilnost evra

30. 10. 1998 13.11

Kitajski premier Zhu Rongji je v pogovorih s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem, ki se trenutno mudi na Kitajskem, izrazil zaupanje v trdnost evra. Hkrati je tudi izrazil upanje, da bo evro odigral pozitivno vlogo pri stabilizaciji mednarodnega finančnega sistema in poudaril, da bodo imele pri tem morda celo pomembnejšo vlogo države - članice Evropske unije. Iz pogovora pa se ni izvedelo, ali Kitajska namerava kak del iz svojih deviznih rezerv pretvoriti v evro, ko se bo drugo leto le ta tudi uradno pojavil na denarnem trgu.

Srečanje finančnih ministrov treh držav

16. 10. 1998 14.11

Na delovnem srečanju v Budimpešti se bodo v nedeljo in ponedeljek sestali finančni ministri in guvernerji narodnih bank iz Madžarske, Slovenije in Avstrije. To je že tretje srečanje v zadnjih desetih letih.

Bruselj pozdravlja prizadevanja Grčije za evro

01. 10. 1998 10.50

Evropska komisija je v poročilu svetu Evropske unije pozdravila prizadevanja Grčije za izpolnitev konvergenčnih kriterijev za uvedbo evra.

Ministri EU nadaljujejo srečanje na Dunaju

26. 09. 1998 11.19

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na Dunaju nadaljujejo dvodnevno neformalno srečanje. Zasedanje se je začelo z razpravo enajstih držav, ki bodo uvedle enotno valuto evro, o vprašanju skupnega zastopstva območja evra do mednarodnih ustanov in povezav.

Dvodnevno neformalno srečanje finančnih ministrov EU

25. 09. 1998 16.55

Ministri za finance držav članic EU so danes na Dunaju začeli dvodnevno neformalno zasedanje, ki bo posvečeno predvsem ruski finančni krizi in predstavništvu območja evra v mednarodnih finančnih organizacijah.

Vse večja podpora evru med državljani EU

21. 09. 1998 10.23

Z vse bližjo uvedbo evra v enajstih državah članicah Evropske unije med prebivalci celotne petnajsterice narašča podpora uvajanju skupne unijine denarne enote. Kot v letošnji obširni raziskavi javnega mnenja v EU ugotavlja Eurostat, je podpora evru med državljani EU na najvišji ravni doslej; za skupno valuto se je letos izreklo 60 odstotkov državljanov EU, medtem ko jih je evro lani jeseni podpiralo le 50 odstotkov.

EU maja beležila 2,9 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka

18. 09. 1998 10.20

Evropska unija je imela maja letos 2,9 milijarde ekujev presežka v trgovini z ostalim svetom, vendar pa je v prvih petih mesecih letošnjega leta beležila le 0,4 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka, medtem ko je ta v enakem obdobju lani znašal 10,7 milijarde, v najnovejšem poročilu ugotavlja statistični urad EU Eurostat.

Svet ECB razpravlja o zagotovitvi stabilnosti evra

11. 09. 1998 13.17

Svet Evropske centralne banke (ECB) je davi v Frankfurtu začel razpravo o denarnopolitični strategiji. V središču razprave naj bi bilo vprašanje načina zagotavljanja stabilnost evra. O rezultatih druge seje sveta po počitnicah bo novinarje drevi obvestil predsednik ECB Wim Duisenberg.

EU o finančni krizi v Rusiji

31. 08. 1998 14.11

Evropska komisija bo v četrtek podrobno preučila možnosti za pomoč Rusiji v finančni krizi. Kot so danes povedali na komisiji, bo razpravljala predvsem o ustreznem preusmerjanju programa pomoči Tacis, krepitvi pomoči na področju načrtovanja proračuna, prestrukturiranja zunanjega dolga in reforme bančnega sektorja. Dokončne odločitve so odvisne od tekoče se spreminjajočih razmer v Rusiji in od ruskih pobud. ''Gre za ruski problem, ki terja rusko rešitev,'' so dejali na komisiji.

Portugalsko gospodarstvo na čvrstih nogah

29. 08. 1998 09.24

Gospodarska rast na Portugalskem se bo nadaljevala tudi v letu 1999, je ocenil portugalski finančni minister Antonio Sousa Franco. Kljub krizam v Rusiji in Aziji Evropska unija predstavlja ''območje zaupanja, razvoja in stabilnosti''. To pa zaradi načrtov za uvajanju evra, je dodal Sousa Franco. Po njegovih besedah je Portugalska letos zabeležila rast industrijske proizvodnje, zmanjšanje brezposelnosti ter povrnila zaupanje ljudi v domače gospodarstvo. Po uradnih podatkih portugalske centralne banke bo država letos zabeležila rast BDP v višini štirih do štirihi in pol odstotka. Proračunski primanjkljaj pa bo zmanjšan na 2,3 odstotke BDP, kar je precej pod predpisanimi tremi odstotki, ki so pogoj za vstop v evropsko monetarno unijo. Ob tem se bo tudi koeficient javnega dolga letos zmanjšal z lanskih 62,4 odstotka na 59 odstotkov, kar bo ravno tako zadovoljilo stroge zahteve za pristop k evropski monetarni uniji.