Evropejci

Še vedno najbolj delavni
03. 09. 2001 00.00
V delovni zagnanosti so Američani še vedno prvi. Zadnji podatki kažejo, da je bil povprečen Američan lani na delovnem mestu skoraj 49 tednov in pol, kar je za 36 ur ali cel delovni teden več kot leta 1990, pa tudi za 100 ur več kot Japonci.

Premalo kondomov za Ruse?
09. 07. 2001 00.00
Rusi porabijo dvakrat manj kondomov kot Američani in enkrat in pol manj kot Evropejci, je povedal predstavnik podjetja za distribucijo teh lateksovih izdelkov v Rusiji Konstantin Kirsenko. Po njegovih besedah Rusi letno kupijo 210 milijonov kondomov. Te sicer v Rusiji izdelujejo le v eni tovarni, 95 odstotkov vseh kondomov, ki jih Rusija uvozi, pa je azijskega porekla.

Kofi Annanu še en mandat
29. 06. 2001 00.00
189 članic Generalne skupščine Združenih narodov je danes z aklamacijo potrdilo ponovno izvolitev Kofija Annana za generalnega sekretarja organizacije. Njegovo izvolitev za drugi petletni mandat na omenjenem položaju je v sredo soglasno predlagal Varnostni svet ZN. Takoj po izvolitvi je Annan prispel na govorniški oder, pri čemer je doživel bučen aplavz.

Srečanje LDS ob dnevu državnosti
25. 06. 2001 00.00
Ob dnevu državnosti je Liberalna demokracija Slovenije (LDS) v Venišah v občini Nazarje pripravila tradicionalno srečanje svojih članov in simpatizerjev, katerega se je udeležil tudi Hans Dietrich Genscher, nemški zunanji minister v času slovenskega osamosvajanja. Slavnostni govornik na srečanju, na katerem se je zbralo približno 1500 članov LDS, je bil premier in predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je poudaril, da liberalni demokrati vseh deset let ustvarjajo novo državo194160- Slovenijo ter da je bila vojna za osamosvajanje naše države kratka, vendar pa je kljub temu dala jasno sporočilo nekdanji skupni državi Jugoslaviji in celemu svetu, da si Slovenci želimo suvereno in demokratično državo.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu
21. 06. 2001 00.00
Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Evropejci za varovanje okolja
29. 05. 2001 00.00
Zdravo okolje je pomembno za dolgoročen napredek in kvalitetno življenje, zato prebivalci Evrope zahtevajo višjo stopnjo varovanja okolja. Vendar pa bosta gospodarski razvoj in želja po večjem blagostanju zahtevala še večjo izrabo naravnih virov in še višjo stopnjo onesnaženosti, zato bo morala družba storiti čimveč na področju uporabe novih znanj in ukrepov, s čimer bi zmanjšali negativne vplive gospodarskega razvoja na okolje, je na pogovoru o osnutku 6. okoljskega akcijskega načrta EU v organizaciji Umanotere povedal veleposlanik pri Delegaciji Evropske komisije v Sloveniji Vincent Piket.

Honda za boljši položaj v Evropi
18. 05. 2001 00.00
V Hondi, ki je drugi največji japonski izdelovalec avtomobilov, so zagotovili, da bodo v prihodnje posvetili posebno pozornost evropskemu tržišču. V ta namen načrtujejo proizvodnjo novega modela, ki bo namenjen predvsem evropskim kupcem. Za ta ukrep se je podjetje odločilo zaradi lanskih izgub na tem območju v višini 2,1 milijarde dolarjev, ki so Hondi povzročile za 11,5 odstotka manjši neto dobiček. Razlog za padec je predvsem v zmanjšanju vrednosti evra in manjšem povpraševanju.

Maradona kot trener?
21. 01. 2001 00.00
Nekdanji argentinski nogometni zvezdnik Diego Armando Maradona si športno prihodnost zamišlja kot trener. "Zakaj ne?" je sinoči v zabavni oddaji na nemški televiziji komentiral 40-letni Argentinec.

Bush imenoval pravosodnega ministra
22. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je danes v Austinu objavil ime pravosodnega ministra v svoji administraciji. To bo postal senator zvezne države Missouri John Ashcroft. 58-letni Ashcroft je bil izvoljen za senatorja leta 1994, v letih 1985-93 je bil guverner Missourija, pred tem pa je bil tudi pravosodni minister (1975-85). Ashcroft je poročen, oče treh otrok, diplomiral je na univerzi Yale, doktorat pa naredil na chicaški univerzi.

Evropejci kupujejo manj računalnikov
19. 12. 2000 00.00
Evropski potrošniki so novembra letos v primerjavi z enakim lanskim obdobjem kupili bistveno manj namiznih osebnih računalnikov. Velika Britanija je novembra letos prodala kar 27 odstotkov manj osebnih računalnikov, Nemčija je zabeležila 19-odstotno zmanjšanje prodaje, v Franciji pa so potrošniki kupili za šest odstotkov manj namiznih osebnih računalnikov, ugotavlja podjetje Context v svoji tržni raziskavi.

Danci na referendumu zavrnili evro
29. 09. 2000 00.00
Danski volivci so na včerajšnjem referendumu zavrnili uvedbo skupne evropske valute. Proti evru je po neuradnih podatkih glasovalo nekaj manj kot 53 odstotkov Dancev, za pa 47 odstotkov.

Evropa bi lahko bila vodilna
16. 09. 2000 00.00
V dveh letih bo imela Evropa večje število uporabnikov interneta kot Združene države Amerike, na novih področjih pa bi lahko Evropa prevzela vodstvo, so sporočili vodilni predstavniki industrije. Ne število uporabnikov ampak čas, ki ga preživijo na internetu, določa, kako uspešna je nacija pri uporabi prednosti interneta, je povedal glavni direktor raziskovanja podjetja International Data Corporation John Gants na konferenci v Monaku.

Ugrabitelji na Jolu so posiljevali talke
12. 09. 2000 00.00
Finec Risto Vahanen, eden izmed štirih talcev, ki so jih minulo soboto muslimanski uporniki po več kot štirih mesecih in pol izpustili s filipinskega otoka Jolo, je v pogovoru za finsko televizijo MTV3 povedal, da so ugrabitelji posiljevali nekatere ugrabljene ženske. "Ne želim povedati imen, žrtve pa so želele, da bi svet izvedel, kaj je vodja upornikov Robot storil", je povedal Vahanen.

Drnovšek o odprtih vprašanjih
28. 07. 2000 15.36
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in nekdanji premier Janez Drnovšek je v pogovoru za hrvaški tednik Fokus izrazil pričakovanje, da bosta Slovenija in Hrvaška vsa sporna vprašanja rešili leta 2001. ''To bo idealno leto, ker bodo na Hrvaškem politične razmere bolj jasne, v Sloveniji pa bomo imeli stabilno vlado, ki bo imela interes za rešitev problemov,'' je pojasnil Drnovšek. Na vprašanje novinarjev, ali se strinja z nedavno izjavo hrvaškega predsednika Stipeta Mesiča, da državi nimata problemov pri reševanju vprašanj meje, je Drnovšek dejal, da so ti problemi majhni, če se bosta strani dejansko odločili za njihovo rešitev, da pa se že dolgo vlečejo. Ob tem je menil, da glede kopenske meje ni večjih problemov, da pa bi morali najti rešitev za Piranski zaliv.

Postaja še vedno nima imena
27. 07. 2000 13.07
Po sredini uspešni združitvi Mednarodne vesoljske postaje (MVP) z ruskim servisnim modulom Zvezda se bo v zvezi s postajo, ki kljub nedavnim obljubam še vedno nima imena, do konca leta odvijala povečana dejavnost, predvsem Rusije in ZDA.

Dini kritizira preložitev širitve EU
12. 07. 2000 14.50
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je v pogovoru za sredino izdajo nemškega časnika Bild ostro kritiziral razmišljanja o preložitvi širitve EU, ki se pojavljajo znotraj petnajsterice. Hkrati je Dini države članice, poimensko je navedel Nemčijo in Italijo, posvaril pred tem, da bi glede širitve EU sklepale tajne dvostranske dogovore. Govorice, da sta se Francija in Nemčija tajno sporazumeli, da naj bi bila širitev unije po letu 2006, je Dini komentiral z besedami: ''Če sta sklenili tak dogovor, morata to tudi javno povedati. Če to drži, potem moramo biti ostali Evropejci zaskrbljeni. Na splošno velja: če dve državi članici tajno, za hrbtom celotne skupnosti skleneta dvostranski dogovor, kot je preložitev širitve, je to enako političnemu samomoru.'' Širitev EU, ki je načrtovana za konec leta 2002, je po Dinijevih besedah ''ključnega pomena''. Glede sankcij, ki jih je EU uvedla po vstopu svobodnjakov (FPOe) v avstrijsko vlado, se je Dini zavzel, da bi morala unija določiti splošen obvezujoč pregled kriterijev za uvedbo in preklic sankcij.

Zasedanje parlamentarne skupščine zveze NATO
27. 05. 2000 21.11
Z zasedanjem posameznih odborov se je danes v Budimpešti začelo spomladansko zborovanje parlamentarne skupščine zveze NATO.

Evropejci zavračajo genetsko spremenjeno hrano
03. 05. 2000 21.51
Anketa, ki so jo izvedli v državah članicah EU, je pokazala da Evropejci zavračajo genetsko spremenjena živila. Rezultati ankete, ki so jih pred kratkim predstavili v Bruslju, so pokazali, da dve tretjini od 16.000 vprašanih ne bi kupovali genetsko spremenjenega sadja, tudi če bi imelo boljši okus od nespremenjenega. Potrošniki so imeli manj pomislekov do genskih zdravil, kot so na primer zdravila, ki jih uporabljajo pri zdravljenju okuženih z virusom HIV. Britanski znanstvenik George Gaskell je iz tega sklepal, da so ljudje prej pripravljeni tvegati, če menijo, da bodo od tega imeli koristi.

Sedem žensk pramatere vseh Evropejcev
21. 04. 2000 08.04
Vsi Evropejci izvirijo od sedmih žensk, ki so pred okoli 45.000 leti ustanovile sedem različnih klanov, je prepričan Bryan Sykes, profesor za človeško genetiko na britanski univerzi v Oxfordu. Več milijonov Evropejcev ima samo sedem ''genetskih signatur''. Sykes je ''pramatere'' poimenoval Urša, Ksenija, Tara, Helena, Katarina, Valda in Jasmina. In zdi se, da sedem evropskih klanov izvira iz treh genetskih klanov, ki danes živijo v Afriki, meni Sykes.

Tristo milijonov internetnih navdušencev
25. 03. 2000 09.43
Raziskava, ki jo je opravila kanadska tržno-raziskovalna agencija, je pokazala, da je na svetu 300 milijonov uporabnikov interneta. Do leta 2005 pa naj bi bila omrežena že kar milijarda ljudi.

Ponovno o pogojih vstopa v EU
11. 02. 2000 21.37
Slovenija lahko izkoristi položaj Avstrije in pritiske, ki našo severno sosedo potiskajo v izolacijo. To je danes v Ljubljani med vrsticami povedal pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero. Vlado in parlament pa je opozoril, da morata poskrbeti za nemoteno sprejemanje in uveljavljanje evropske zakonodaje v letošnjem volilnem letu.

Kritike avstrijske koalicije
02. 02. 2000 14.38
Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes še zaostril grožnjo EU z diplomatsko osamitvijo Avstrije, potem ko so svobodnjaki in ljudska stranka sinoči dosegli dogovor o oblikovanju koalicije. Vedrine je dejal, da bi bila vključitev desničarske FPOe v novo avstrijsko vlado huda napaka, odnosi med Dunajem in Parizom pa bi bili v tem primeru na najnižji možni ravni, je opozoril. Po njegovih besedah bo Francija v EU skrbela za spoštovanje EU pogodb. Vedrine je opozoril, da je Avstrija sama zaprosila za sprejem v unijo, zdaj pa bo morala spoznati, da je EU nosilka določenih vrednot in skupnih projektov.

Nizozemci imajo radi počitnice
08. 01. 2000 10.17
Nizozemci gredo na počitnice pogosteje kot ostali Evropejci, je pokazala nedavna raziskava javnega mnenja, ki jo je med prebivalci 15 evropskih držav izvedlo nizozemsko kraljevo turistično društvo. Na podlagi omenjenih rezultatov 80 odstotkov Nizozemcev vsaj enkrat na leto odide na počitnice. Na to vprašanje je enako odgovorilo tudi 76 odstotkov Nemcev in 67 odstotkov Francozov. Toda na počitnice vsaj enkrat na leto odpotuje samo 40 odstotkov Grkov in Portugalcev.

Evropejce skrbi slabšanje okoljskih razmer
24. 11. 1999 19.25
Zaradi vse slabših okoljskih razmer je zaskrbljen vsak drugi državljan Evropske unije. Kot je pokazala danes v Bruslju objavljena javnomnenjska raziskava, se povzročena škoda okolju na lestvici problemov, ki najbolj pestijo unijine državljane, uvršča na šesto mesto in sicer za nasiljem, zdravstvenimi problemi, brezposelnostjo, revščino in mamili.

Slovenija najmanj problematična kandidatka za EU
22. 11. 1999 10.58
Slovenija je včeraj na najbolj poslušanem berlinskem radiu 100,6 doživela temeljito in obsežno predstavitev, v kateri je bilo jasno ugotovljeno, da je med vsemi državami nekdanjega komunističnega bloka najrazvitejša, z najvišjim življenjskim standardom in zato najmanj problematična kandidatka za EU, je davi poročal Radio Slovenija.

Payne Stewart umrl v letalski nesreči
26. 10. 1999 17.24
Ameriški igralec golfa Payne Stewart je umrl v letalski nesreči, potem ko je njegov learjet strmoglavil v ameriški zvezni državi Južna Dakota. Na letalu so bile poleg njega še štiri osebe. Nesreče ni nihče preživel.

Največ nacionalistov na Švedskem in v Veliki Britaniji
05. 10. 1999 11.09
Švedska in Velika Britanija sta državi EU, ki imata največ nacionalistov, kaže najnovejša anketa, objavljena v švedskem časniku Dagens Nyheter.

Povprečna starost ljudi višja
06. 07. 1999 15.10
Povprečna pričakovana starost novorojenih oseb se je v zadnjih 50 letih zvišala za 10 let in danes znaša 81 let za ženske in 74 za moške.

Majko: ''Kosovo je evropska zadeva''
14. 06. 1999 18.50
Albanski premier Pandeli Majko je po srečanju z danskim kolegom Poulom Nyrupom Rasmussenom na kratki tiskovni konferenci dejal, da za Albanijo ni sprejemljivo nikakršno neodvisno rusko poveljstvo na Kosovu. Albanija sicer pozdravlja sodelovanje in napore ruske diplomacije pri vzpostavljanju miru na Balkanu, vendar pa navzočnost ruskih enot lahko po njegovem mnenju pripelje do stanja, podobnega kot je v Afganistanu.

Med Evropejci izpadli le Makedonci
08. 06. 1999 10.28
Rokometaši so na svetovnem prvenstvu v Egiptu končali s predtekmovanjem. Od desetih evropskih moštev se jih je v osmino finala uvrstilo kar devet, izpadli so le Makedonci, ki so v skupini B ugnali le Savdovo Arabijo. Najbolje so se v uvodnih petih srečanjih odrezali Rusi, Španci in Nemci, ki so dobili vseh pet tekem.