Evropo

Vremenska napoved
12. 08. 1999 08.35
<B>Napoved za Slovenijo </B>

Vremenska napoved za torek, 10.8.1999
10. 08. 1999 21.26
<B>Napoved za Slovenijo:</B>

Pogodba med Imeldo 8000 in Ogilvy&Mather
10. 08. 1999 16.55
Direktor oglaševalske agencije Imelda 8000 Mojmir Ocvirk in Roland Kainzinger, direktor predstavništva za Srednjo in Vzhodno Evropo Ogilvy&Mather s sedežem na Dunaju, sta podpisala pogodbo o sodelovanju med agencijama.

V pričakovanju sončnega mrka
10. 08. 1999 09.46
Sončni mrk bomo lahko jutri, 11. avgusta, opazovali na polovici zemeljske oble, od vzhodnih obal Kanade vse do Bengalskega zaliva.

Pred sončnim mrkom
09. 08. 1999 20.32
Do sončevega mrka nas ločita le še slaba dva dneva. O mrku že veste bolj ali manj vse: popolnega bomo pri nas lahko videli le na skrajnem delu Prekmurja, drugod po Sloveniji pa bo viden kot delni. No, na astronomskem observatoriju na Golovcu so nam danes povedali še nekaj zanimivih podrobnosti.

Vremenska napoved
09. 08. 1999 10.02
<b>Napoved za Slovenijo </b>

Vremenske razmere v nedeljo, 8.8.1999
08. 08. 1999 08.31
<B>Napoved za Slovenijo: </B>

Bosanski Srbi nasprotujejo sporazumu o mejah
03. 08. 1999 21.57
Namestnik predsednika Republike srbske Mirko Sarović je sporazum o mejah, ki sta ga prejšnji petek podpisali Hrvaška in BiH, danes označil kot neustaven.

Slovenija noče tesnejših povezav
02. 08. 1999 20.52
Slovenija bo aktivno sodelovala v <A HREF=http://www.oscebih.org/> paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo </A>. Zagotovitev miru in varnosti na Balkanu je namreč tudi v našem interesu - je kratka ocena sarajevskega vrhunskega srečanja.

Pakt stabilnosti za Slovenijo velik izziv
02. 08. 1999 19.00
Slovenija iz <A HREF=http://www.oscebih.org/ > pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo </A> ne pričakuje donacij, je pa v skladu z lastnimi interesi pripravljena v posameznih projektih v paktu aktivno sodelovati s svojim znanjem in izkušnjami. Pri tem Slovenija svojega mesta nikakor ne vidi kot del posebne regionalne strukture ali morebitnih institucij znotraj pakta, za kar tudi ni nobene potrebe oziroma razloga, je po nedavnem sarajevskem vrhu, na katerem so sprejeli deklaracijo o paktu stabilnosti za JV Evropo, danes v Ljubljani dejal državni sekretar na MZZ Ernest Petrič, po sklepu vlade tudi nacionalni koordinator pakta stabilnosti.

Hombach svari pred prevelikimi pričakovanji
01. 08. 1999 12.19
Koordinator pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo Bodo Hombach je v pogovoru za nemški časnik Welt am Sonntag posvaril pred prevelikimi pričakovanji in prosil vse za potrpljenje.

Havel podprl kandidaturo Robertsona
31. 07. 1999 21.03
Češki predsednik Vaclav Havel podpira kandidaturo britanskega obrambnega ministra Georga Robertsona za generalnega sekretarja zveze NATO, je danes v Pragi sporočil Havlov tiskovni predstavnik.

Blair se je sestal s Kouchnerjem
31. 07. 1999 11.24
Britanski premier Tony Blair se je danes v Prištini srečal z upraviteljem ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem. Blair je po sarajevskem vrhu pakta stabilnosti za JV Evropo na Kosovo prispel včeraj, danes pa se je v pokrajino vrnil po prenočitvi v Skopju.

Tudjman zavrnil obtožbe tožilca haaškega sodišča
30. 07. 1999 20.34
Hrvaški predsednik Franjo Tudjman je danes ostro zavrnil obtožbe, da naj bi si prizadeval za razdelitev Bosne in Hercegovine ter za priključitev dela Bosne Hrvaški. Tudjman, ki se je udeležil konference o paktu stabilnosti za JV Evropo v Sarajevu, se je s tem odzval na očitke tožilca haaškega sodišča za vojne zločine Gregoryja Kehoeja.

Blair predlagal naslednika Solane
30. 07. 1999 20.00
Britanski premier Tony Blair je obrambnega ministra Georga Robertsona danes predlagal za novega generalnega sekretarja zveze NATO, je sporočil Blairov tiskovni predstavnik. Robertson naj bi nasledil Javierja Solano, ki bo v prihodnje usklajeval zunanjo politiko Evropske unije.

Srbsko vodstvo o sarajevskem vrhu
30. 07. 1999 19.53
Srbija je sarajevski vrh o paktu stabilnosti za JV Evropo, na katerem ni bila udeležena, označila kot nadaljevanje agresije zveze NATO na ZRJ. Beograjski politični vrh je opozoril, da brez udeležbe ZRJ ne bo dosežena stabilnost na tem področju. Državna televizija zasedanja v Sarajevu ni omenila niti z besedo. Provladni časopis Politika pa je sarajevski vrh opisala kot srečanje držav, ki so sodelovale v 11-tedenskem bombardiranju Jugoslavije.

Pakt stabilnosti JV Evrope v slovenskem interesu
30. 07. 1999 19.33
Slovenija pozdravlja pakt stabilnosti za jugovzhodno Evropo, saj je ureditev razmer v regiji v njenem interesu, poleg tega pa v projektu vidi velike možnosti sodelovanja, je danes v Sarajevu poudarila slovenska delegacija, ki se je udeležila sarajevske konference o paktu. Kot je poudaril predsednik države Milan Kučan, je solidarnost in ne egoizem vrednota, ki odpira vrata v Evropsko unijo, solidarnost pa se začne v bližnji okolici.

Sporazum o tranzitu Kforja čez ozemlje Slovenije
30. 07. 1999 18.06
Slovenski veleposlanik pri zvezi NATO Matjaž Šinkovec in generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana sta danes v Bruslju podpisala sporazum o tranzitu mirovnih sil Kfor, ki vzdržujejo mir na Kosovu, čez ozemlje Slovenije, so sporočili s slovenske diplomatske misije pri zavezništvu. Sporazum je podoben dogovoru, ki sta ga strani pred časom sklenili o tranzitu mirovnih sil Sfor.

Sarajevska deklaracija o povezovanju JV Evrope
30. 07. 1999 16.09
Udeleženci vrhunskega zasedanja pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, ki se danes končuje v Sarajevu, so se v sklepni izjavi zavzeli za mirno in demokratično povezovanje regije, kjer meje povezujejo, ne pa ločujejo. Ta cilj bo dosežen, ko bodo vsi narodi z območja uresničili svoja prizadevanja za demokracijo, svobodo in blagostanje, so poudarili v sarajevski deklaraciji. Udeleženci konference so poudarili, da je v paktu prostor tudi za ZRJ, vendar šele tedaj, ko bo ta država spoštovala načela in cilje pakta. Ob tem so nakazali možnost, da bi v pakt zgodaj vključili Kosovo in Črno goro, in izrazili podporo demokratičnim prizadevanjem v Srbiji.''

Clinton zanikal govorice o razlogih za odhod Clarka
30. 07. 1999 13.54
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Sarajevu, kjer sodeluje na konferenci pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, odločno zanikal, da je bil vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi ameriški general Wesley Clark odstavljen zaradi razlik v stališčih s Pentagonom glede vodenja zračnih napadov zveze NATO na ZRJ.

V Sarajevu streljali na hrvaškega predsednika
30. 07. 1999 12.20
V Sarajevu je dopoldne neznanec streljal na avtomobil hrvaškega predsednika Franja Tudjmana, ki se je s spremstvom peljal po eni od glavnih sarajevskih ulic, med vojno v BiH znani kot t.i. aleja ostrostrelcev.

Slovenski predsednik na vrhunskem zasedanju pakta stabilnosti v Sarajevu
30. 07. 1999 11.23
V Sarajevu se danes opoldne začenja vrhunska konferenca pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, ki jo bosta odprla predsedujoči EU, finski predsednik Martti Ahtisaari, predsednik predsedstva BiH Ante Jelavič in koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach. Ob koncu konference bodo udeleženci sprejeli sarajevsko deklaracijo, v kateri naj bi poudarili zavezanost povezovanju regije. Na vrhu, ki bo potekal za zaprtimi vrati, bo sodeloval tudi slovenski predsednik Milan Kučan.

Bill Clinton odpotoval v Sarajevo
29. 07. 1999 17.19
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes odpotoval v Sarajevo, kjer se bo udeležil konference pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo.

Solana Clarku izrazil priznanje
29. 07. 1999 14.12
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je po nedavni napovedi ZDA, da bodo prihodnjo pomlad s položaja poveljnika zavezniških sil za Evropo odpoklicale Wesleya Clarka, danes ameriškemu generalu izrazil priznanje za njegovo delo na zavezništvu ter dobro sodelovanje, še posebej pri prizadevanjih za mir in stabilnost na Kosovu in v širši jugovzhodni Evropi.

Začetek drugega kroga turško-grških pogovorov
29. 07. 1999 10.53
Grčija in Turčija v Atenah danes nadaljujeta pogovore o medsebojnih odnosih. Prvi krog pogovorov je potekal v ponedeljek in torek v Ankari, njihov namen pa je zmanjšati napetosti med državama.

Stepašin se bo v Sarajevu zavzel za človekoljubno pomoč ZRJ
29. 07. 1999 10.27
Ruski premier Sergej Stepašin je danes v Moskvi zatrdil, da bo na sarajevski konferenci o paktu stabilnosti za JV Evropo opozoril predvsem na človekoljubno pomoč ZR Jugoslaviji in Kosovu. O tem naj bi se Stepašin podrobneje dogovarjal predvsem s predstavniki Francije in Nemčije.

Clark bo zapustil svoj položaj
28. 07. 1999 20.31
Poveljnik sil zveze NATO za Evropo, general Wesley Clark, bo predčasno zapustil svoj položaj. Mandat bo končal že aprila prihodnje leto in ga tako skrajšal za tri mesece.

Frlec bo vodil delegacijo Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo
28. 07. 1999 19.15
Na vrh Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, ki se začenja jutri, so povabljeni predsedniki vlad in držav. Kot vodja slovenske delegacije naj bi v Sarajevo odpotoval premier Drnovšek. Zaradi operacije, ga bo zamenjal zunanji minister Frlec, srečanja pa se bo udeležil tudi predsednik Kučan.

Frlec in Petrič zanikala ugibanja o slovenskih zadržkih
28. 07. 1999 17.31
Zunanji minister Boris Frlec in državni sekretar v MZZ Ernest Petrič sta danes odločno zanikala ugibanja v tujem tisku, češ da ima Slovenija zadržke pri sodelovanju v Paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Na novinarski konferenci dan pred odhodom slovenske delegacije na sarajevski vrh, na katerem naj bi ''paktu dali uradno podporo na najvišji ravni'', sta poudarila, da je Slovenija pri pripravah dokumentov pakta stabilnosti ''sodelovala izredno aktivno'' in da želi v skladu z nacionalnimi interesi Slovenije ''dejavno in partnersko sodelovati'' tudi pri uresničevanju pakta.

General Ralston bo novi vrhovni poveljnik zveze NATO za Evropo
28. 07. 1999 16.56
Ameriški general Joseph Ralston, ki naj bi aprila prihodnje leto na položaju vrhovnega poveljnika sil zveze NATO za Evropo nasledil generala Wesleyja Clarka, je prišel na vrh vojaške hierarhije, potem ko mu je pred dvemi leti za las ušel najvišji položaj v ameriški vojski. 54-letni Ralston je kot pomočnik načelnika generalštaba ameriških oboroženih sil trenutno na drugem najvišjem mestu v ameriški vojski. Leta 1997 se je potegoval za načelnika generalštaba in skušal naslediti generala Johna Shalikashvilija, a je njegov poskus propadel, potem ko so v javnost pricurljale informacije o njegovem razmerju v 80. letih. Ameriški obrambni minister Cohen ni mogel sprejeti njegove kandidature za prvega moža ameriške vojske, saj so prav v tem obdobju zaradi prešuštva kaznovali številne ameriške častnike.