Evropo

Pentagon poslal 20 dodatnih letal v Evropo

11. 10. 1998 09.37

Ameriški sekretar za obrambo je v soboto ukazal poslati šest bombnikov B-52, 13 letal za prevoz goriva in eno izvidniško letalo proti Evropi. Omenjena letala so namenjena proti Veliki Britaniji in so del 260 zračnih plovil, ki so jih ZDA predvidele za Natov poseg na Kosovu.

Ariane 44L uspešno utirila dva evropska satelita

06. 10. 1998 09.26

Zgodaj davi, 51 minut po polnoči po srednjeevropskem času, so v Francoski Gvajani v Južni Ameriki uspešno izstrelili 111. evropsko nosilno raketo vrste ariane. Ariane 44L je v začasni eliptični orbiti utirila dva geostacionarna telekomunikacijska satelita: Eutelsatov Eutelsat-W2 in Sirius-3 za švedsko družbo NSAB.

Hlbrooke in Solana o Kosovu

05. 10. 1998 14.32

Nekdanji ameriški odposlanec za Balkan Richard Holbrooke je prispel v Bruselj na sedež zveze NATO, kjer se je sestal z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano na pogovorih o krizi na Kosovu. Solana je Holbrooku dejal, da se na Kosovu po informacijah zveze NATO še vedno zadržujejo pomembne srbske vojaške in policijske enote.

Predsednik Kučan začel obisk na zvezi NATO

05. 10. 1998 13.25

Predsednik republike Milan Kučan je davi pripotoval na dvodnevni obisk v Bruselj. Najprej je odšel na poveljstvo Severnoatlantske zveze v Mons, kjer ga bo sprejel poveljnik zveze NATO za Evropo, general Wesley Clark, srečal pa se bo tudi z njegovim namestnikom, generalom Jeremyjem MacKenziejem. S predsednikovim obiskom, njegovim prvim na zvezi NATO, bo Slovenija sklenila individualni dialog z zavezništvom.

Vremenska slika

05. 10. 1998 08.05

Nad zahodno Evropo in zahodnim Sredozemljem se poglablja ciklonsko območje. Z jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje vlažen in nekoliko toplejši zrak.

Vremenska slika

02. 10. 1998 07.51

Nad Evropo je območje nizkega zračnega pritiska. Z jugozahodnimi vetrovi doteka v višinah nad naše kraje hladen in prehodno manj vlažen zrak.

Vremenska slika

01. 10. 1998 07.51

Nad Evropo je območje nizkega zračnega pritiska. Hladna fronta je dosegla Slovenijo. Z jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje topel in vlažen zrak.

Seznanjanje finskih parlamentarcev s Slovenijo

30. 09. 1998 13.34

Na prvem, po izjavah pa ne zadnjem obisku, se v Sloveniji mudi predsednik zunanjepolitičnega odbora finskega parlamenta Markus Aaltonen z delegacijo, ki je na današnji novinarski konferenci izpostavil, da je Slovenija lahko ''dober primer za preostalo vzhodno in jugovzhodno Evropo''.

Evropska konferenca o informacijski tehnologiji opozorila na pomanjkanje usposobljenih kadrov

28. 09. 1998 12.16

<B>V Bruslju so Microsoft in več drugih vodilnih tehnoloških podjetij pripravili konferenco o informacijski tehnologiji, ki se je je udeležilo več kot 150 vodilnih evropskih gospodarstvenikov in politikov. Na srečanju, ki ga je odprl predsednik Evropske komisije, Jacques Santer, so udeleženci pozvali k javnim in zasebnim pobudam za odpravo kritičnega pomanjkanja usposobljenih kadrov na področju informacijske tehnologije.</B>

Vremenska slika

26. 09. 1998 09.47

Nad vzhodno in severno Evropo je območje visokega zračnega pritiska, nad zahodno Evropo pa ciklon s frontalnim valom, ki je zajel zahodne Alpe. Pred njim doteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi topel in vlažen zrak.

Slovenski župani na zvezi NATO

24. 09. 1998 12.28

Na obisku na Severnoatlanstki zvezi se od srede do petka mudijo župani tistih slovenskih občin, v katerih bodo novembra letos potekale doslej največje vojaške vaje, prirejene v okviru Partnerstva za mir. Na njih bo sodelovalo več tisoč vojakov, od tega okrog tisoč slovenskih. Ker Slovenija ne razpolaga z velikimi vojaškimi vadbišči, bodo te prirejene v naravnem okolju, vključno z naselji. To pa je, menijo v Bruslju, svojevrsten izziv tudi za vojake, ki bodo v Slovenijo prišli iz zavezniških držav.

EU in Sredozemlje postopoma do prostotrgovinskega območja

24. 09. 1998 09.14

Evropska komisija se je zavzela za postopno vzpostavitev prostotrgovinskega območja Evropske unije s sredozemskimi partnerskimi državami do leta 2010. Cilj naj bi strani dosegli s tesnim sodelovanjem na ključnih področjih notranjega trga, Bruselj pa naj bi po potrebi partnerskim državam nudil finančno pomoč v okviru programa za Sredozemlje MEDA.

Vremenska slika

24. 09. 1998 08.27

Nad osrednjo Evropo je območje visokega zračnega pritiska, v zahodnem Sredozemlju pa se poglablja plitev ciklon. S šibkimi jugovzhodnimi vetrovi doteka k nam v nižjih zračnih plasteh še razmeroma hladen in suh zrak.

Telefonska ''hrbtenica'' povezuje Evropo

24. 09. 1998 08.00

Vodilni telekomunikacijski družbi Nemčije in Francije, Deutsche Telecom in France Telecom, sta napovedali, da bosta v naslednjem letu začeli z izgradnjo širokopasovne telefonske mreže za velike hitrosti, ki bo povezovala velike evropske gospodarske centre. V družbah ocenjujejo, da bo do konca leta 2000, ob vključitvi dodatnih partnerjev, v mrežo imenovano hrbtenica (backbone) s tehnologijo optičnih kablov povezanih 40 točk v 16 državah.

Zjuganov: Grožnja vojaške diktature v Rusiji je dejanska

23. 09. 1998 16.03

Rusija je po mnenju vodje komunistov Genadija Zjuganova našla določeno rešitev politične krize, vendar pa je finančni in socialni položaj v državi slej ko prej zelo težak. Grožnja vojaške diktature, ki jo ''propagirajo vročekrvneži'', obstaja, je danes pred novinarji v avstrijskem parlamentu poudaril Zjuganov.

Prihodnji teden v Ljubljani generalna skupščina in kongres evropskih kmetijcev

23. 09. 1998 15.40

Prihodnjo sredo se bo v ljubljanskem Cankarjevem domu začela 50. generalna skupščina Evropskega združenja za kmetijstvo (CEA) in Kongres evropskega kmetijstva.

Začel se je simpozij ''Slovenija in sosednje dežele med antiko in karolinško dobo''

22. 09. 1998 15.59

V Ljubljani se je danes začel petdnevni mednarodni simpozij ''Slovenija in sosednje dežele med antiko in karolinško dobo'', ki ga prirejajo Slovenska akademija znanosti in umetnosti v sodelovanju z Narodnim muzejem, Inštitutom za arheologijo, Zgodovinskim ištitutom Milka Kosa ZRC SAZU, Oddelkom za zgodovino in Znanstvenim inštitutom Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani ter Avstrijskim inštitutom za vzhodno in jugovzhodno Evropo.

Vremenska slika

19. 09. 1998 09.15

Nad zahodno in srednjo Evropo se je okrepilo območje visokega zračnega pritiska. V višinah priteka k nam s severnimi vetrovi še vedno razmeroma hladen zrak.

Strel ostaja rekorder v plavanju med Afriko in Evropo

18. 09. 1998 14.28

Slovenski maratonski plavalec Martin Strel je lani kot prvi na svetu preplaval 80 kilometrov dolgo razdaljo med Afriko in Evropo od tunizijskega rta Kelibia do italijanskega otočka Pantelleria. Kot kaže, bo njegov rekord (29 ur, 36 minut in 57 sekund) še dolgo ostal nepremagan. V četrtek je namreč Angležinja Lorette Burton skušala izboljšati Strelov dosežek, s čimer bi osvojila tudi prestižno nagrado Challenge Martin Strel, a je pod nadzorom mednarodne komisije omagala po 60 kilometrih plavanja.

Vremenska slika

18. 09. 1998 11.28

Nad zahodno in srednjo Evropo se krepi območje visokega zračnega pritiska. V višinah priteka k nam s severozahodnimi vetrovi postopno bolj suh, vendar hladen zrak.

Zamuda ob prihodu astronavtov

16. 09. 1998 16.12

Huda ruska finančna kriza je vzrok za zamudo načrtovanega prihoda prvih astronavtov nove mednarodne vesoljske postaje. Zamuda bo pol leta ali pa celo več. Predstavnik Ruske vesoljske agencije Sergej Gorbunov pravi, da se bo prva posadka odpravila leta 2000, razlog za to pa so finančne zamude.

Perutnina Ptuj postala največji lastnik Pivke

15. 09. 1998 15.43

Ptujska Perutnina je v preteklih dneh od pooblaščenih investicijskih družb kupila 38,29-odstotni delež perutninske družbe Pivka d.o.o. in tako na osnovi kapitalskih povezav v perutninarski branži začela pripravo na poslovanje v še bolj konkurenčnih razmerah, ki bodo nastopile po priključitvi Slovenije v Evropo, je na današnji novinarski konferenci dejal Roman Glaser, predsednik uprave Perutnine, ki je še dodal, da se v Perutnini zanimajo za nadaljnje nakupe delnic Pivke, tako da bi imeli v tej družbi večinski delež.

V Gotenici o boju proti trgovanju z drogami preko Balkana

15. 09. 1998 14.58

V Gotenici te dni poteka mednarodni seminar Ilegalno trgovanje z drogami po vzpostavitvi balkanskih poti, ki se ga udeležuje blizu 40 predstavnikov služb za boj proti trgovanju z drogami. Na tridnevnem srečanju, ki se bo končalo jutri, si udeleženci izmenjujejo koristne informacije in navezujejo osebne stike, kar je v boju proti organiziranemu kriminalu, ki deluje hitro in učinkovito, nujno za uspešno delo.

Zaradi plazu zaprta edina cesta med Grčijo in Bolgarijo

13. 09. 1998 13.12

Zaradi plazu, ki ga je sprožilo obilno deževje na jugozahodu Bolgarije, je danes zaprta glavna in hkrati tudi edina avtocesta med Bolgarijo in Grčijo, je sporočila policija.

Slovenska delegacija na 48. zasedanje Regionalnega urada Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo

11. 09. 1998 13.13

Tričlanska slovenska vladna delegacija, ki jo vodi državna sekretarka pri ministrstvu za zdravstvo Dunja Piškur Kosmač, bo v nedeljo, 13. septembra, odpotovala na 48. zasedanje Regionalnega urada Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo v Kobenhavn, so sporočili iz ministrstva za zdravstvo. Poglavitna tema zasedanja je politika in strategija svetovnega programa ''Zdravje za vse'' za območje evropske regije v 21. stoletju.

Premier Drnovšek o gospodarskih gibanjih in odnosih s sosedi

09. 09. 1998 16.07

Slovenska vlada je po počitnicah najbolj zaposlena s sprejemanjem državnega proračuna za prihodnje leto, o tem pa je tekla beseda tudi na današnjem sestanku vodstev vseh treh koalicijskih strank, je na svoji prvi redni popočitniški novinarski konferenci dejal premier Janez Drnovšek, ko je predstavnikom javnosti spregovoril tudi o drugih aktualnih dogodkih.

Svetovni kongres PEN v Helsinkih

08. 09. 1998 16.22

Na svetovnem kongresu Mednarodnega društva književnikov (PEN) v Helsinkih so danes pisatelji iz več kot sto držav razpravljali o težavah fundamentalizma in svobodi informacij.

General Wesley K. Clark o razmerah v BiH in na Kosovu

08. 09. 1998 15.09

Vrhovni poveljnik zavezniških sil za Evropo, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, general Wesley K. Clark se je danes sestal s člani odbora za obrambo in odbora za mednarodne odnose DZ pod vodstvom predsednika odbora za mednarodne odnose Jelka Kacina. Ob tej priložnosti je general Clark poslancem spregovoril o varnostnih razmerah na kriznih območjih na Balkanu in odgovarjal na številna vprašanja poslancev, so sporočili iz državnega zbora.

Vremenska slika

08. 09. 1998 08.36

Nad severnim Atlantikom, srednjo Evropo in Sredozemljem je območje nizkega zračnega pritiska. Oslabljena fronta je dosegla naše kraje. S vzhodnimi vetrovi doteka nad naše kraje vlažen zrak.

Kinkel za diplomatsko reševanje kosovske krize ob hkratni vojaški grožnji

05. 09. 1998 17.01

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je danes v Salzburgu dejal, da si mednarodna skupnost kosovsko krizo prizadeva rešiti po diplomatski poti, vendar da vojaška grožnja mora ostati. Poleg tega je ob robu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije opozoril, da se mora svoje odgovornosti zavedati tudi Rusija.