Evropska komisija

Strokovnjaki EU in Slovenije o prostocarinskih prodajalnah

04. 03. 1998 16.07

V Bruslju bodo jutri o vprašanju prostocarinskih prodajaln v Sloveniji govorili izvedenci Evropske unije in Slovenije. Kot je po kooperacijskem odboru februarja letos v Bruslju pojasnil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pri prostocarinskih prodajalnah prihaja do razhajanja v vprašanju, ali se je Slovenija zavezala, da bo do srede letošnjega leta ukinila te prodajalne ali zgolj, da bo do julija sprejela ustrezne ukrepe za ta korak.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Evropski parlament zahteva varnost za elektronski denar

20. 02. 1998 13.06

Evropski parlament je zahteval učinkovite varnostne ukrepe za takoimenovani elektronski denar in bančne usluge preko telefona in elektronskega sistema. Kot so evropski poslanci sklenili danes v Strasbourgu, je še posebej pomembno pripraviti preventivne ukrepe na področju transakcij prek računalnika glede jamstva pri izgubi ali kraji ter zaščiti uporabnikov v primeru stečaja poslovenga partnerja. Evropska komisija naj bi polega tega pripravila zakonski predlog o poslovanju prek interneta. Evropski parlament pričakuje, da bo v 10 do 12 letih bistveni del trgovine na drobno opravljen prek interneta.

Petnajsterica ni soglasna glede tobačne reforme

17. 02. 1998 10.20

Dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki od včeraj poteka v Bruslju, je razdelilo mnenja držav petnajsterice o predlogu reforme tobačnega trga.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU

16. 02. 1998 15.44

Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU

16. 02. 1998 15.07

Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

EU namenila štiri milijone mark žrtvam potresa v Afganistanu

08. 02. 1998 12.07

Evropska unija je žrtvam potresa v Afganistanu namenila štiri milijone dolarjev. Kot je konec tedna sporočila Evropska komisija v Bruslju, EU čaka na poročilo misije človekoljubnih organizacij na prizadetem območju, kjer je prejšnji teden življenje izgubilo okrog 4000 ljudi.

Pobuda za mednarodno listino o internetu

05. 02. 1998 11.23

Evropska komisija je predlagala sprejem mednarodne listine za tesnejše sodelovanje držav na področju interneta. Osrednji oblikovalec pobude, evropski komisar za industrijo Martin Bangemann, je ocenil, da bi se države o njej lahko sporazumele že prihodnje leto.

Dobre napovedi za jeklarsko industrijo v EU

05. 02. 1998 08.53

Na podlagi trdne gospodarske rasti, bo proizvodnja jekla v Evropski uniji naraščala tudi letos, v poročilu ugotavlja Evropska komisija. Proizvodnja jekla naj bi po napovedih komisije letos narasla za 3,2 odstotka na 163 milijonov ton. Nekdaj močno omajana industrijska panoga si je danes po ocenah komisije dobro opomogla.

Ali bo Italija uvedla evro januarja prihodnje leto?

28. 01. 1998 18.40

Pogovori italijanskega premiera Romana Prodija s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem v Bruslju so bili v prvi vrsti posveceni italijanskim prizadevanjem za vkljucitev v krog drzav, ki bodo 1. januarja prihodnje leto uvedle evro. Prodi je izrazil trdno zaupanje v italijanske dosezke na podrocju doseganja konvergencnih kriterijev. Predsednik komisije Jacques Santer, ki je izrazil priznanje italijanskim dosezkom, pa se ni zelel izreci o moznostih te drzave, da evro uvede januarja prihodnje leto. Evropska komisija bo 25. marca izdala priporocila na podlagi objektivne ocene posameznih clanic petnajsterice, je spomnil Santer.

Volkswagnu 200 milijonov mark kazni

28. 01. 1998 18.33

Evropska komisija je nemškemu proizvajalcu avtomobilov Volkswagen danes nalozila 102 milijona ekujev oziroma priblizno 200 milijonov mark kazni, ker je italijanskim distributerjem prepovedal prodajo avtomobilov nemškim in avstrijskim drzavljanom. Gre za najvišjo denarno kazen, kar jih je Evropska komisija kdajkoli nalozila neki druzbi. V skladu s pravili EU so proizvajalci avtomobilov sicer upraviceni do vzpostavljanja ekskluzivnih distributerskih omrezij, vendar pa pravila notranjega trga distributerjem nalagajo prodajo avtomobilov posameznikom iz celotnega obmocja petnajsterice. To torej pomeni, da lahko drzavljan unije avto kupi kjerkoli na ozemlju povezave, davke pa placa v drzavi, v katero avto uvozi. Evropska komisija je Volkswagen obtozila, da je sistematicno kršil tovrstne pravice potrošnikov.

Evropska komisija za nov pristop v pomoči BiH

21. 01. 1998 14.42

Evropska komisija se je danes zavzela za takšno izboljšavo programa pomoči Evropske unije Bosni in Hercegovini, da bi sama neposredno sodelovala z lokalnimi oblastmi in ne zgolj z vlado v Sarajevu. Evropska komisija namreč ocenjuje, da se je program pomoči, ki je v veljavi že 18 mesecev, v tem trenutku izkazal za neučinkovitega pri soočanju z zapletenimi političnimi razmerami.

Evropski letalski prevozniki očitajo Evropski komisiji pretesen nadzor nad tržiščem

21. 01. 1998 11.51

Zveza evropskih letalskih prevoznikov AEA obtožuje Evropsko komisijo, da skuša z zavlačevanjem postopkov sklepanja pogodb o sodelovanju z ameriškimi družbami vzpostaviti premočen nadzor nad tržiščem. Komisija odgovarja, da so obtožbe neutemeljene.

Evropska komisija o prednostih v pravosodju

21. 01. 1998 09.43

Med pomembnimi nalogami Evropske komisije na področju pravosodja in notranjih zadev bo letos sklenitev pakta o sodelovanju v boju proti organiziranemu kriminalu s kandidatkami za članstvo v Evropski uniji.

Luksemburg pred Evropsko sodišče zaradi nespoštovanja direktiv o zaščiti živali

09. 01. 1998 16.54

Evropska komisija bo pred Evropskim sodiščem sprožila postopek proti Luksemburgu, ker ta v nacionalno zakonodajo ni prenesel vseh skupnih evropskih direktiv o zaščiti živali, ki jih uporabljajo za poskuse in druge znanstvene namene.

Evropska komisija preiskuje pogodbe Air France s prevoznikoma Delta in Continental

09. 01. 1998 08.54

Evropska komisija je sprožila preiskavo zaradi morebitnega negativnega učinka, ki bi jih na evropsko konkurenco utegnilo imeti izvajanje pogodb o sodelovanju letalskega prevoznika Air France z ameriškima Air Continental Airlines in Delta Airlines. Medtem ko je Air France za British Airways in Lufthanso tretji evropski letalski prevoznik, je Delta s 100 milijoni potniki v letu 1997 usidrana na sam vrh svetovne lestvice. Komisija sicer preiskuje še več drugih dvostranskih dogovorov med evropskimi in ameriškimi letalskimi prevozniki, še posebej zaskrbljena pa je nad dvostranskim sodelovanjem družbe British Airways z American Airlines. Če bosta prevoznika izvedla načrtovano sodelovanje, bosta pridobila dominantno vlogo na liniji med Veliko Britanijo, ki je osrednje evropsko izhodišče za prekomorske polete, in ZDA.

Evropska komisija obsoja kruto nasilje v Alžiriji

07. 01. 1998 17.28

Evropska komisija je danes ostro obsodila "kruto nasilje", ki se v zadnjih tednih dogaja v Alžiriji, in izrazila solidarnost s tamkajšnjimi prebivalci. Opozorila je, da Evropska unija ob tem ne sme "biti nema".

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?

23. 12. 1997 09.43

Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Južni Italiji 60 milijonov ekujev evropske pomoči

19. 12. 1997 13.24

Evropska komisija bo iz evropskega sklada za regionalni razvoj južni Italiji namenila 60 milijonov ekujev za program zaščite in preprečevanja naravnih nesreč. Na območju južne Italije so namreč poplave, potresi, nevihte in plazovi pogost pojav. Komisija zato namenja denar za izgradnjo potrebne zaščite tako za ljudi kot za okolje. V prvi vrsti gre za zaščito industrijskih objektov, transportne infrastrukture in mestnih središč, ki ležijo na območju, kjer je večje tveganje drsenja zemlje. Poleg tega je predvidena izgradnja potrebnih namestitev za preprečevanje erozije.

31 milijonov ekujev za bosanske begunce

18. 12. 1997 15.57

Evropska komisija je potrdila štiri projekte v vrednosti 31 milijonov ekujev, ki naj bi pomagali pri vračanju beguncev v Bosno in Hercegovino. Projekti so del 709 milijonov vrednega programa pomoči za obnovo BiH v obdobju 1996-1997.

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem

18. 12. 1997 15.31

Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Članice EU se pripravljajo na evro

17. 12. 1997 09.24

Deset držav EU je že izdelalo nacionalne načrte za preoblikovanje javne uprave ob prehodu na skupno denarno enoto, je sporočila Evropska komisija. Načrte so že izdelali v Belgiji, v Franciji, na Irskem, v Italiji, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem, na Finskem in v Nemčiji, kjer so tudi že sprejeli predlog celotnega zakona. Tudi Španija naj bi svoj program sprememb v javni upravi, povezanih s prehodom na skupno valuto, predstavila v tem tednu. Teh enajst članic EU sodi med najverjetnejše članice evropske denarne unije, ki bo začela veljati 1. januarja 1999.

Drnovšek na srečanju držav članic EU

13. 12. 1997 12.13

Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna

10. 12. 1997 08.56

Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Škoda poljskega gospodarstva zaradi prepovedi izvoza mleka v EU

05. 12. 1997 15.30

Zaradi prepovedi uvoza poljskega mleka v Evropsko unijo bo poljsko gospodarstvo utrpelo letno škodo v višini med 250 in 300 milijoni dolarjev, je danes v Varšavi povedal poljski minister za evropske zadeve Ryszard Czarnecki.

Letno 45 000 ljudi umre v prometnih nesrečah na cestah EU

05. 12. 1997 11.01

Na cestah Evropske unije vsako leto v prometnih nesrečah umre v povprečju 45.000 ljudi. Približno 150.000 udeležencev prometnih nesreč za vedno ostane invalidnih, poškodovanih pa je vsako leto od 1,5 do tri milijone ljudi, kažejo podatki, s katerimi razpolaga Evropska komisija.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo

04. 12. 1997 18.39

Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.

EU začela izvajati prepoved na uvoz poljskih mlečnih izdelkov

01. 12. 1997 09.14

Evropska unija je z današnjim dnem začela izvajati prepoved na uvoz mleka in mlečnih izdelkov iz Poljske. Prepoved je sprejela Evropska komisija, ki je ob obisku v dveh poljskih industrijskih obratih ugotovila slabe higienske standarde in pomanjkljivosti v obratovanju. Dokler Poljska v mlečni industriji ne bo izboljšala razmer, ji bo na tržišče EU preprečen izvoz mleka in mlečnih izdelkov, ki na leto sicer dosega vrednost 38 milijonov ekujev (približno 43 milijonov dolarjev). Opazovalci menijo, da zna rešitev spora trajati več tednov.

Prepoved uvoza mleka in mlečnih izdelkov iz Poljske v države EU

29. 11. 1997 11.29

Evropska unija naj bi s 1. decembrom prepovedala uvoz mlečnih izdelkov iz Poljske, ker higienske razmere v poljski mlečni industriji ne ustrezajo merilom EU. Strokovnjaki EU so prejšnji mesec pregledali štiri mlekarne in ugotovili, da poljsko mleko vsebuje kar nekajkrat več bakterij, kot dovoljujejo standardi EU. Poljska bo zahtevala, naj nova komisija opravi še eno inšpekcijo, poročilo posebne komisije EU pa ocenjuje kot tendenciozno. Poljska v EU izvaža predvsem mleko v prahu, vrednost izvoza pa znaša 90 milijonov dolarjev letno.

V Helsinkih poteka evrosredozemska konferenca o okolju

28. 11. 1997 12.04

V Helsinkih se danes za zaprtimi vrati nadaljuje evrosredozemska konferenca o okolju, na kateri sodelujejo visoki predstavniki 15 držav članic Evropske unije in 12 držav južnega in vzhodnega Sredozemlja, v vlogi opazovalcev pa se je udeležujejo tudi predstavniki Svetovne banke, Evropske banke za obnovo in razvoj ter več arabskih razvojnih bank.