FDV

Kaj bo počel Pahor po predsedniškem mandatu?

03. 12. 2022 19.17

Kot kaže, je že bolj jasno, kaj bo po koncu svojega mandata počel predsednik države Borut Pahor. Prevzel bi lahko vlogo lobista, ki bi skrbel za promocijo in iskanje podpore za slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov. Formalnega dogovora med ministrstvom za zunanje zadeve in Pahorjem sicer še ni, nam je pa ministrica Tanja Fajon potrdila, da sta se s Pahorjem o tem že pogovarjala. Dogovor bi sicer lahko sprejeli po primopredaji z Natašo Pirc Musar, ki bo čez dobra dva tedna. Glasovanje, ki bo odločilo o usodi Slovenije v Varnostnem svetu, pa bo junija prihodnje leto.

Afera dodatki: sodišče oprostilo Bojka Bučarja, tožilstvo napovedalo pritožbo

02. 11. 2022 11.58

Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjega dekana ljubljanske fakultete za družbene vede Bojka Bučarja oprostilo očitkov, da je v aferi izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost zlorabil svoj položaj. Tožilstvo je na oprostilno sodbo že napovedalo pritožbo, tudi zato, ker so bile v primerljivih zadevah že izrečene obsodilne sodbe.

Pero Lovšin: Slovenci v svoji srži nismo šentflorjanci

16. 10. 2022 08.00

Pankrti so nedvomno nosilci domače pank spomenice, hkrati pa veljajo za pionirje panka na Balkanu. Po bučni 40-letnici v Stožicah bodo letos obeležili 45-letnico, ki je tudi 40-letnica drugega albuma Državni ljubimci. Pred velikim koncertom se je frontman Pero Lovšin z nami zazrl v preteklost in skozi sedanjost pokukal v prihodnost.

Gre za racionalno odločitev ali nazadovanje Slovenske vojske?

16. 09. 2022 19.58

Odločitev Golobove vlade, da odstopi od nakupa nemških boxerjev, sproža različne odzive. Predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor opozarja, da bi zastoji pri oblikovanju zmogljivosti vojske pomenili tveganje, zato pričakuje hitre in prepričljive alternativne rešitve. Poznavalci so neenotni. Nekateri ocenjujejo, da oblast vojsko vrača več let v preteklost, drugi pa pravijo, da gre za racionalno odločitev, ker naj bi imel posel nepredvidljive finančne posledice.

Natovo povečanje sil za hitro odzivanje: 'Gre za drzno napoved'

28. 06. 2022 14.50

V ponedeljek je generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg napovedal, da bo zveza Nato število svojih sil za hitro odzivanje povečala na več kot 300.000. "To je gotovo, v kolikor bo tudi implementirana, grozovito velika sprememba," je odločen izr. prof. dr. Vladimir Prebilič s katedre za obramboslovje ljubljanske FDV, ki ocenjuje, da gre za zelo drzno napoved, saj kaj takšnega "nikakor ni mogoče izpeljati iz danes na jutri". Poudaril je tudi pomen dialoga. "Izključno povečanje obrambnih kapacitet ne vodi v deeskalacijo, ampak obratno, lahko vodi celo v zaostrovanje odnosov in razmer," je dejal.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Rdeči čevlji kot simbol upora: seksizem v slovenski politiki

23. 05. 2022 19.19

Ko je bila nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič izvoljena na čelo Državnega zbora, so bili prej kot njena kredibilnost in znanje pomembni njena obleka in čevlji. Sledil je plaz opazk in zbadljivk moških političnih kolegov na račun njenih rdečih čevljev, pridružile so se jim celo nekatere ženske. Seksizem, šovinizem in diskriminacija zaradi zunanjega videza, tako v naši družbi kot drugod po svetu, niso nič novega.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?

18. 04. 2022 12.42

V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'

15. 02. 2022 17.38

Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?

22. 01. 2022 13.07

Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

Stroka kritična do Janševih izjav glede Tajvana in Kitajske: 'Nestrateške in neprofesionalne'

21. 01. 2022 14.49

Profesorica katedre za mednarodne odnose na FDV in članica Centra za mednarodne odnose Ana Bojinović Fenko in nekdanja veleposlanica Marta Kos sta se kritično odzvali na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede Tajvana in Kitajske. Kot je poudarila nekdanja veleposlanica, je Slovenija doslej zagovarjala politiko ene Kitajske, kar je tudi uradna politika EU, tako pa bi moralo biti po njenem mnenju tudi v prihodnosti. Zunanjepolitični odbor državnega zbora bo prihodnji petek med drugim razpravljal tudi o Janševih izjavah o Tajvanu.

'Ne vemo, kakšna bo potreba Kitajske, da pokaže, da je takšno ravnanje nesprejemljivo'

21. 01. 2022 06.00

Kakšne bodo posledice izjav premierja Janše? Je z njimi dregnil v osje gnezdo občutljive svetovne velesile Kitajske, ki je takoj ne le zažugala, ampak tudi ukrepala. Slovenski gospodarstveniki že čutijo posledice, bodo posledice tudi politične? In kako naj pogasimo diplomatski in gospodarski požar?

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Študenti in sindikati proti uvedbi študija na daljavo

27. 10. 2021 11.51

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) ostro nasprotujeta obtožbam direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da je za sedanjo rast epidemije krivo študentsko življenje in predlogu za uvedbo študija na daljavo.

'Ko pomisliš na nedolžne žrtve, surovost napadalcev, te zmrazi'

12. 09. 2021 08.00

Posledice grozljivega terorističnega napada v ZDA, ki je pred dvajsetimi leti 11. septembra 2001 pretresel ves svet, še danes močno odmevajo. Pogovarjali smo se z nekaterimi znanimi osebnostmi, ki imajo živ spomin na ta tragičen dan – zaradi svojega poklica, korenin ali pa kariere v Ameriki.

Dobrnski župnik: Levi samo nagajajo, če bodo prišli na oblast, bomo res v komunizmu

12. 08. 2021 10.52

Po družbenih omrežjih je zaokrožilo oznanilo duhovnika z Dobrne, v katerem je zapisal: "Levi ne znajo drugega, kot samo nagajati, če bodo prišli z volitvami na oblast, nas bodo res pahnili v popolno revščino in bomo res v 'komunizmu'." Politolog dr. Alem Maksuti opozarja, da je Cerkev ločena od države in bi se morala zato ukvarjati z duhovnimi stvarmi, ne pa se vpletati v javni prostor in politiko. "Taki zapisi so izraz nizke politične kulture dela katoliškega klera, česar pa ne kaže posploševati. Taki zapisi kažejo tudi na to, da del RKC v aktualni vladi vidi okno priložnosti, zato ji nekritično laska, kjer se le da," pa ocenjuje dr. Marjan Smrke iz ljubljanske FDV. Komentar RKC še čakamo.

Iz Iraka odhajajo ameriške bojne enote. Kar pa (še) ne pomeni, da Biden umika tudi vse vojake

27. 07. 2021 16.41

"Lahko gre za politično stališče ali pa je presodil, da je to trenutno boljše za njegovo podobo v očeh ameriške javnosti. Čez pol leta bo lahko že vse drugače," glede odločitve ameriškega predsednika Joeja Bidna o umiku bojnih enot iz Iraka razmišlja obramboslovka Jelena Juvan, ki pa ob tem opozarja, da je tudi posvetovalna misija vseeno vojaška misija.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge

18. 10. 2019 10.03

Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

Novinarstvo je kisik demokracije

02. 05. 2021 06.00

3. maj je svetovni dan svobode tiska. Svoboda medijev v Sloveniji skrbi. Tudi Evropo. Po indeksu svobode medijev smo celo padli za štiri mesta, smo šele 36. Kaj je razlog? Vojna z mediji vlade oziroma stranke SDS Janeza Janše? Blatenje v tujini, grožnje, pritiski, šikaniranja? Napad na osrednji tarči – javni RTV in STA. STA je tik pred propadom, ker vlada ne spoštuje lastnih zakonov. Vse oči so zdaj uprte še v RTV, kjer je mesto direktorja prevzel Andrej Grah Whatmough.

Vlada za povišanje brigadirja Mihe Škerbinca v generalmajorja

28. 04. 2021 22.01

Vlada je dala soglasje za povišanje poveljnika sil Slovenske vojske brigadirja Mihe Škerbinca v čin generalmajorja z obrazložitvijo kot jo je predložilo ministrstvo za obrambo. V svoji bogati vojaški karieri je opravljal različne štabne in poveljniške dolžnosti na različnih ravneh poveljevanja.

'Vzgajanje mladine ni naloga vojske, ampak drugih institucij'

21. 04. 2021 15.44

Poskus, da bi se kadrovske težave slovenske vojske rešile s ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka, po mnenju Katedre za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, ni rešitev. Po njihovem mnenju bi država morala tako finančno kot vsebinsko vlagati v razvoj poklicne vojske, izboljšati pogoje dela in notranjo organizacijsko kulturo ter si tudi prizadevati za dosego širokega družbenega konsenza pred sprejemanjem odločitev.

Fafangel zapušča prenovljeno vladno strokovno skupino

20. 04. 2021 07.36

Prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel je izstopil tudi iz prenovljene strokovne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje. Kot je zapisal v pismu, ki ga je naslovil na ministra Poklukarja, je verjel, da bo tokrat drugače. "Drugače je res, slabše je," je kritičen. Med razlogi za odhod navaja tudi nedavni 'fiasko' z 11-dnevnim popolnim zaprtjem države, ki je bilo daleč od tega. Zdravstveni minister Poklukar njegovo odločitev obžaluje, a je že našel 'zamenjavo' – za sodelovanje v posvetovalni skupini je zaprosil epidemiologinjo Ireno Grmek Košnik, ki je povabilo sprejela in bo z delom tudi nemudoma pričela. Na odhod Fafangla se medtem odziva tudi politika.

'Zavračam nevarne zamisli o spremembi meja na Zahodnem Balkanu'

16. 04. 2021 11.25

O stanju na Balkanu in t.i. non paperju je spregovoril predsednik Borut Pahor. In dejal, da zavrača nevarne zamisli o spremembi meja in ostaja zagovornik celovite BiH. Medtem poslanska skupina LMŠ zaradi non paperja zahteva sklic nujne seje Knovs. Prvi odzivi prihajajo tudi iz Nemčije in Avstrije, kjer poudarjajo ohranjanje meja na Balkanu. Iz BiH pa letijo pozivi na predstavnike EU, v katerih opozarjajo, da bi delitev države nedvomno pripeljala do spopadov, ki bi se potem razširili na celotno regijo.

Igor Lukšič med kandidati za rektorja ljubljanske univerze

07. 04. 2021 18.23

Novi rektor Univerze v Ljubljani za obdobje 2021–2025 bo izbran 13. aprila, kandidati so štirje. Med njimi je tudi nekdanji dekan in zdajšnji profesor na FDV dr. Igor Lukšič, ki ima v nasprotju s preostalimi tekmeci edini tudi razgibano politično preteklost.

Janša in Simoniti se bosta udeležila razprave o svobodi medijev v Sloveniji

25. 03. 2021 12.45

Premier Janez Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti se bosta virtualno udeležila razprave o razmerah v Sloveniji, ki jo v petek pripravlja skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, vladavine prava in temeljnih pravic, so sporočili iz tiskovne službe Evropskega parlamenta.

'Izstop Sluge in Zorčiča iz SMC še ne pomeni konca vlade Janeza Janše'

23. 03. 2021 12.12

Da se v drugi največji vladni stranki SMC pojavljajo večje notranje razprtije, težko skriva tudi njen predsednik Zdravko Počivalšek, ki si sicer prizadeva, da odhodov iz stranke in prestopov v druge poslanske skupine ne bi bilo. Ali bi izstop poslancev Zorčiča in Sluge lahko dodatno premešal politične karte v državi in ogrozil stabilnost vlade?

'Brez akademske svobode ni kritike, odsotnost kritike vodi v enoumje'

09. 03. 2021 10.59

Članice in člani Katedre za novinarstvo na Fakulteti za družbene vede so stopili v bran profesorju Marku Milosavljeviću po njegovem nastopu na seji posebne skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, načel pravne države in državljanskih svoboščin. Prepričani so, da je bil tarča "orkestriranih napadov na osebno in akademsko integriteto."

Janše in Simonitija na razpravi o svobodi medijev v Sloveniji ne bo

04. 03. 2021 08.19

Pred plenarnim zasednjam Evropskega parlamenta o svobodi medijev prihodnjo sredo, bo v petek s predstavniki različnih strani potekala virtualna razprava izključno o Sloveniji. Ta se bo zgodila na pobudo skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, pravne države in temeljnih pravic (DRFMG.) Na razpravo sta bila vabljena tudi predsednik vlade Janez Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti, ki sta vabilo odklonila in predlagala pogovor 26. marca po vrhu EU.

Vobič: V enoumju ni prostora za novinarje in ni prostora za kritiko

26. 02. 2021 06.00

Sodelovanje odgovornih in tistih, ki izvajamo svoje poslanstvo obveščanja javnosti, je vse manj samoumevno. Kaže, da smo priča drugemu krogu spopada zaradi financiranja Slovenske tiskovne agencije. Januarja je moral Urad vlade za komuniciranje stopiti korak nazaj. Po pritisku domače javnosti, koalicijskih partneric in evropskih institucij so STA plačali vsa sredstva, ki so jih dolgovali za leto 2020. Zdaj pa nočejo dati sredstev za januar. V Ukomu trdijo, da za to nimajo pravne podlage, saj še niso podpisali pogodbe za letos. V STA trdijo, da je to sprenevedanje in da UKOM jasno krši zakone. Dejanje vladnega urada že dobiva obsodbe tudi iz Evrope.