FINANCIRANJE

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'

13. 12. 2024 14.18

Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Italijanski projekt superračunalnika s slovensko udeležbo do evropskega financiranja

10. 12. 2024 17.30

Italijanski projekt t. i. tovarne umetne inteligence, ki bo v Bologni nastal okoli novega superračunalnika, je bil skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti uspešen na prvem roku razpisa Evropske komisije za financiranje s sredstvi EU. Pri projektu s petimi milijoni evrov soudeležbe sodeluje tudi Slovenija.

Izboljšanje obetov za bonitetno oceno Slovenije

07. 12. 2024 11.37

Agenciji S&P in MDBRS sta v petek potrdili bonitetni oceni Slovenije. Agencija S&P jo je ohranila pri AA-, agencija MDBRS pa pri A+. Obe agenciji sta pri tem izboljšali obete iz stabilnih v pozitivne. Hkrati je oceno za Slovenijo potrdila še agencija Scope Ratings, in sicer pri A, obeti pa so stabilni.

Sean Penn Akademijo filmskih znanosti in umetnosti obtožil strahopetnosti

05. 12. 2024 11.04

Ameriški filmski igralec in filmar Sean Penn je na Marakeškem mednarodnem filmskem festivalu ameriško Akademijo filmskih znanosti in umetnosti, ki podeljuje prestižne filmske nagrade oskar, obtožil strahopetnosti. Zaradi te po njegovem mnenju omejuje financiranje in snemanje številnih filmov. Igralec je na festivalu povedal še, da ga podelitev oskarjev navduši le v redkih primerih – takrat, ko so za oskarja nominirani filmi, ki jih sam ceni.

Vlada podprla Boštjančičev odgovor na očitke iz interpelacije

28. 11. 2024 17.25

Vlada se je seznanila in podprla odgovor ministra za finance Klemna Boštjančiča na interpelacijo o njegovem delu, ki jo je vložila SDS. Boštjančič je ocenil, da jo ta zlorablja v politične namene in da želi odvrniti pozornost od tega, da je bil posel nakupa stavbe na Litijski cesti v Ljubljani voden na ministrstvu za pravosodje.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša

28. 11. 2024 06.19

Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora

27. 11. 2024 14.32

V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

27. 11. 2024 08.38

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti

26. 11. 2024 13.38

Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

Švicarji so izglasovali: 40 milijonov evrov za naslednika Nema

24. 11. 2024 17.02

Volivci v Baslu so danes na referendumu z veliko večino glasovali za odobritev javnih sredstev za izvedbo tekmovanja za pesem Evrovizije prihodnje leto v tem švicarskem mestu. V Švici je sicer danes potekala vrsta referendumov, med drugim tudi v povezavi z vprašanjem širitve avtocest ter o stanovanjski in najemniški zakonodaji.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze

24. 11. 2024 07.06

Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Države odstopile od pogajanj: 'Čas ni na naši strani'

23. 11. 2024 17.36

Čeprav se države na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) še vedno niso uskladile o najbolj spornih vsebinskih točkah letošnje konference, je predsedstvo delegate zbralo na zaključni plenarni seji. Na njej so potrdili predvsem manj pomembne dokumente, kjer nasprotovanja držav ni. Po prekinitvi bo sledilo potrjevanje preostalih odločitev.

Razvite države bi za podnebne ukrepe namenile 239 milijard evrov letno

22. 11. 2024 14.36

Udeleženci podnebne konference ZN v Bakuju (COP29) so po večurni zamudi dočakali objavo novih osnutkov zaključnih dokumentov. Ti med drugim predvidevajo, da bi razvite države državam v razvoju za podnebne ukrepe do leta 2035 zagotovile 250 milijard dolarjev (239 milijard evrov) finančne pomoči na leto, v obdobju do leta 2025 je ta znesek pri 100 milijardah dolarjev (95 milijardah evrov).

Stavka odpovedana, a opozorila ostajajo: 'Je država slišala bistvo?'

21. 11. 2024 08.44

Poštarji v petek ne bodo stavkali. V četrtek pozno zvečer so podpisali stavkovni dogovor, ki prinaša boljše delovne pogoje in zagotovilo za ohranitev enotne kolektivne pogodbe. Ob tem pa vseeno v sindikatu poudarjajo, da vzorec težav ostaja in da pošta potrebuje stabilno financiranje javnega servisa.

DZ potrdil državna proračuna z novo rekordno porabo

20. 11. 2024 18.51

DZ je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti. Poraba bo leta 2025 s 17,1 milijarde evrov najvišja doslej, leta 2026 bo še nekoliko porasla. Vlada je upoštevala ponovno vzpostavitev evropskih fiskalnih pravil, primanjkljaj se bo prihodnje leto povzpel do 1,9 milijarde evrov, zatem naj bi se znižal na 1,2 milijarde evrov.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona

20. 11. 2024 16.29

DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih

19. 11. 2024 17.11

Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike

18. 11. 2024 21.38

Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

EU krepi obrambno pripravljenost z nakupi nove opreme

18. 11. 2024 16.38

Evropska komisija je 15. novembra odobrila financiranje petih čezmejnih projektov za podporo bolj usklajenim in učinkovitim obrambnim javnim naročilom med državami članicami EU ter za odpravo kritičnih vrzeli v zmogljivostih, zlasti tistih, ki so se še povečale zaradi prenosa obrambnih proizvodov v Ukrajino. Koristi si lahko obeta tudi Slovenija, ki je del izbranih projektov.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Objavili javno naročilo za nakup helikopterjev za nujno medicinsko pomoč

15. 11. 2024 17.01

Ministrstvo za notranje zadeve je objavilo javno naročilo za nakup in vzdrževanje dveh novih namenskih helikopterjev za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči. Rok za oddajo ponudb je 23. december 2024 ob 10. uri.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi

12. 11. 2024 19.56

Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Nož v hrbet? 'Podobe, ki jo ima javnost o njem, ni več mogoče popraviti'

11. 11. 2024 17.33

Na nemški politični sceni je vse bolj vroče. Kot kaže, vrhunec burnega dogajanja sploh ni bil razpad koalicijskega "semaforja", ampak je izjemno pestro vse, kar temu sledi. Zdaj celo v SPD menijo, da je čas, da se Olaf Scholz poslovi s položaja nemškega kanclerja.

Alternativna rešitev za financiranje poslovanja malih podjetij oz. kako do kredita za mala podjetja?

11. 11. 2024 00.15

Podjetniški Naložbeni Center (PNC) nudi finančne vire (kredite in posojila) oz. t. i. sekundarne finančne vire izključno za pravne subjekte (s.p., d.o.o., d.n.o., k.d., d.d., itd.), ki imajo dobro poslovanje, finančne vire pa potrebujejo za povečanje obsega poslovanja, nakup materiala itd.

Prešernova nagrada Makarovičevi: komisija zahteva dokumentacijo

07. 11. 2024 18.04

Komisija DZ za nadzor javnih financ je v obravnavi predloga zaključnega računa državnega proračuna za lani največ pozornosti namenila po opozorilih NSi nezakonitemu izplačilu denarnega dela Prešernove nagrade Svetlani Makarovič. Ministrstvo za finance je pozvala k posredovanju vse dokumentacije glede izplačila.

20.000 javnih najemnih stanovanj v 10 letih? 'Cilj je izvedljiv'

07. 11. 2024 15.14

Cilj izgradnje dodatnih 20.000 javnih najemnih stanovanj v prihodnjih desetih letih je optimističen, a izvedljiv, verjame direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Prepričan je, da bi bilo treba v Sloveniji v čim večji meri preslikati dunajski model.

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom

07. 11. 2024 09.40

Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.