Finance

Znamko Adria Airways prodali Arabcu, zbirajo pa ponudbe za upravno stavbo
21. 04. 2021 10.27
Stečajni upravitelj Adrie Airways Janez Pustatičnik je objavil vabilo za javno zavezujoče zbiranje ponudb za upravno stavbo propadlega letalskega prevoznika s pripadajočimi zemljišči. Izhodiščno ceno je postavil pri 4,1 milijona evrov (brez DDV), rok za oddajo ponudb pa je 30. junij, izhaja iz objave na Ajpesu. Blagovna znamka Adria Airways pa je prešla v roke državljana Združenih arabskih emiratov, Munifa Otmana Tarmuma.

Odhod treh multinacionalk iz Slovenije – korona ali pohlep?
20. 04. 2021 14.25
Italijanska, ameriška in francoska multinacionalka, Safilo, Adient in Treves, so presenetile z odločitvijo, da zapirajo svoje tovarne v Sloveniji. Za seboj bodo pustile skoraj 1100 brezposelnih, šokiranih. "Ne moremo razumeti, da nas zapirajo, ne moremo pa tudi razumeti, da država podjetju pomaga, ta pa se potem čez noč odloči, da se preseli drugam," pravi eden od zaposlenih.

Šircelj obljubil: Slovenija bo načrt za okrevanje poslala do konca meseca
16. 04. 2021 21.24
Slovenija bo načrt za okrevanje v Bruselj posredovala v predvidenem roku, torej do konca meseca, je danes povedal finančni minister Andrej Šircelj. Pričakuje, da bo to storila v zadnjem tednu aprila. Za zdaj ni načrta Evropski komisiji poslala še nobena članica. Med prvimi pa naj bi bile Portugalska, Španija, Grčija in Francija.

Finančno ministrstvo predlagalo nadgradnjo davčnega sistema
16. 04. 2021 14.17
Ministrstvo za finance je pripravilo in v medresorsko usklajevanje poslalo predloge za nadgradnjo davčnega sistema. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, naj bi s predvidenimi rešitvami, ki se bodo predvidoma začele uporabljati 1. januarja 2022, razbremenili posameznike, gospodarstvo pa spodbudili k dodatnemu investiranju.

Levica bi z novelo zakona o drugem tiru iz projekta izključila tuj kapital
14. 04. 2021 14.29
V Levici ostro nasprotujejo udeležbi tujega kapitala pri drugem tiru med Divačo in Koprom. Iz projekta bi ga izločili z novelo zakona o drugem tiru. Kot so poudarili, bi imela udeležba Madžarske, pri kateri vztraja vlada Janeza Janše, številne negativne posledice.

Ženski higienski pripomočki uvrščeni med izdelke z nižjo stopnjo DDV?
13. 04. 2021 16.40
Ministrstvo za finance je pripravilo in v postopek sprejema predložilo predlog dopolnitve pravilnika o izvajanju zakona o DDV. Z novostjo se bodo menstrualni higienski pripomočki uvrstili med izdelke z nižjo, 9,5-odstotno stopnjo DDV, je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil minister za finance Andrej Šircelj.

Italijanski lastnik restavracije pomotoma tarča Trumpovih sankcij
02. 04. 2021 10.12
Ena od zadnjih sankcij, ki jih je izvedel nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, preden je zapustil funkcijo, je bila pomotoma usmerjena zoper italijanskega lastnika restavracije v Veroni. Kot del zatiranja venezuelske surove nafte na črnem trgu je namreč ministrstvo za finance nenamerno sankcioniralo Alessandra Bazzonija, ki se je zaradi tega znašel na črnem seznamu.

Ukom vztraja pri neplačilu javne službe STA
01. 04. 2021 17.39
Vladni urad za komuniciranje (Ukom) vztraja, da je "moral zavrniti" tudi februarski zahtevek Slovenske tiskovne agencije (STA) za izplačilo nadomestila za javno službo, saj med njimi in agencijo ni sklenjene pogodbe o financiranju.

Javnofinančni primanjkljaj lani znašal 8,4 odstotka BDP
31. 03. 2021 10.43
Javnofinančni primanjkljaj Slovenije je lani znašal 3,868 milijarde evrov ali 8,4 odstotka BDP, potem ko so imele predlani javne finance 207 milijonov evrov presežka. Dolg države je konec leta 2020 znašal 80,8 odstotka BDP, kar je za 15,2 odstotne točke BDP več kot leto prej, je danes objavil državni statistični urad.

Viceguvernerka Banke Slovenije bo Tina Žumer, na čelu ATVP pa Anka Čadež
30. 03. 2021 18.48
DZ je na tajnem glasovanju s potrebno absolutno večino 60 glasov za in 21 glasov proti za viceguvernerko Banke Slovenije imenoval Tino Žumer. Prav tako je DZ s potrebno absolutno večino za direktorico Agencije za trg vrednostnih papirjev imenoval Anko Čadež.

Sprememba: letni obračun lahko oddate do 30. aprila
30. 03. 2021 10.40
Rok za oddajo letnih poročil in davčnih obračunov je podaljšan do 30. aprila, čeprav zakon še ni objavljen v uradnem listu. Obupani računovodje so že nekaj mesecev opozarjali, da se mora najti ustrezna rešitev, saj bi lahko bile posledice katastrofalne.

Združeno kraljestvo: državna pomoč za gospodarstvo tudi v roke bogatašem
19. 03. 2021 21.19
Člani savdske kraljeve družine, lastniki Harrodsa in hotelov Ritz, dubajski šejk, več domačih in tujih milijarderjev in celo britanska nacionalna stranka – tudi ti so se znašli na seznamu prejemnikov britanske državne pomoči zaradi pandemije. Britanska opozicija opozarja, da vlada denar "trosi naokoli kot konfete" in da ni nadzora nad tem, za kaj se porabljajo ta sredstva.

IMF poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega gospodarstva
19. 03. 2021 20.08
Mednarodni denarni sklad (IMF) je nekoliko poslabšal napoved rasti slovenskega gospodarstva v tem letu. Namesto 5,2-odstotne krepitve BDP po novem napoveduje 3,7-odstotno. V letu 2022 se bo gospodarska dejavnost okrepila za 4,5 odstotka. Nove številke je ob koncu posvetovanj z deležniki razkril vodja misije za Slovenijo pri IMF Bernardin Akitoby.

Odbor za finance potrdil prevzem obveznosti za investicije v vojski
17. 03. 2021 20.20
Ob opozorilih, da gre za obvod ustavnega sodišča, je odbor DZ za finance za sprejem pripravil predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, s katero se bo investicije v vojsko izvzelo iz omejitev pri prevzemanju obveznosti v breme proračuna in tako omogočilo njihovo načrtovanje na daljši rok. "Vlada se požvižga na institucijo, kot je ustavno sodišče," ob tem opozarjajo v LMŠ.

Na voljo več milijard, a za zdravstvo malo denarja
16. 03. 2021 14.44
Stare stavbe, dotrajana inštalacija, velika prostorska stiska (ne le za paciente, tudi za medicinsko osebje), le še približno 20 odstotkov opreme je, ki ni povsem iztrošena. Stanje v naših bolnišnicah kliče po vlaganjih. Slovenija pričakuje skoraj 6 milijard evrov evropskega denarja, ki ga bo dobila dodatno, in sicer za spopadanje s posledicami krize zaradi covida-19. Koliko od teh milijard bomo namenili za zdravstvo, za modernejše bolnišnice? Ne veliko.

Ministrstvo za delo ima vzvode za pomoč zaposlenim v Safilu
15. 03. 2021 12.00
Delodajalec, ki iz poslovnih razlogov odpušča večje število zaposlenih, je v skladu z zakonom o delovnih razmerjih dolžan o tem obvestiti pristojno območno službo zavoda za zaposlovanje, so po odločitvi lastnikov ormoške družbe Safilo za zaprtje omenjenega obrata pojasnili na ministrstvu za delo in predstavili, kako lahko pomagajo delavcem.

Leto dni Janševe vlade: sprejeli 591 odlokov, uredb in predpisov
13. 03. 2021 07.45
Mineva natančno eno leto od imenovanja 14. slovenske vlade pod vodstvom Janeza Janše, ki so jo sestavile SDS, SMC, NSi in DeSUS, ta pa je decembra iz vladne koalicije izstopila. Vlada je delo začela dan po razglasitvi epidemije covida-19, ki je zaznamovala njen dosedanji mandat, z njo pa se bo morala spopasti tudi v prihodnje.

Počivalšek v Ormožu: Zaposlene, ki se bojijo za svoje službe, želim pomiriti
12. 03. 2021 11.16
Po napovedanem zaprtju podjetja Safilo v Ormožu so iz Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije sporočili, da se bodo nemudoma vključili v pogovore z vodstvom in italijanskimi lastniki. Napovedali so, da jih bodo pozvali k premisleku o opustitvi zapiranja podjetja, saj 557 osebam grozi izguba službe. Direktor ptujske območne službe zavoda za zaposlovanje Tomaž Žirovnik je dejal, da so nekatera lokalna podjetja že izrazila interes za zaposlitev delavcev in delavk Safila. Minister za gospodarstvo medtem obljublja pomoč: "Naše javne finance so stabilne in vlada ima na voljo dovolj sredstev za nadaljevanje ukrepov, ki ščitijo delovna mesta."

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije
12. 03. 2021 09.31
Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Teš 6: Pred vrati četrt milijarde evrov vredna poravnava
10. 03. 2021 15.45
Državni Holding Slovenske elektrarne (HSE), lastnik Teša 6, je tik pred sklenitvijo izvensodne poravnave s skupino General Electric, pravno naslednico Alstoma. General Electric mora Sloveniji plačati 260 milijonov evrov odškodnine za vse nepravilnosti pri projektu, namesto 360 milijonov, kolikor je bila nazadnje vredna tožba. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je dejal, da bo o poravnavi, ki je po njegovi oceni "velika zmaga", več znanega prihodnji teden.

KPK pri postopkih razdeljevanja sredstev Fiha ugotovila korupcijska tveganja
08. 03. 2021 12.34
Komisija za preprečevanje korupcije je Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij odredila posodobitev načrta integritete. Ugotovila je, da v fundaciji obstajajo številna korupcijska tveganja pri postopkih razdeljevanja sredstev. Ob tem je pristojne spodbudila k pripravi zakona, ki bo celovito in transparentno uredil te postopke.

Službena vozila uporabljalo 185 zaposlenih v vladnih službah
06. 03. 2021 08.55
V obdobju med 16. marcem in 1. novembrom lani je službena vozila za zasebne namene uporabljalo 185 uslužbencev in funkcionarjev vladnih služb ter ministrstev. 16. marca je imelo službeno stanovanje v najemu 1634 javnih uslužbencev, 1. novembra pa dva manj.

Marino Portorož naj bi kupili Japonci
05. 03. 2021 10.03
Družba Terme Čatež naj bi Marino Portorož prodala japonskim kupcem. Številne podrobnosti iz kupoprodajne pogodbe niso znane, je pa možno, da tudi tokratna pogodba vsebuje odložne pogoje.

ZSSS: Socialna kapica bi malo vplivala na podjetja, veliko na javne blagajne
04. 03. 2021 14.24
Uvedba socialne kapice pri plači 6000 evro bruto, kot naj bi predlagala skupina za debirokratizacijo, ne bi razbremenila razvojnega kadra in za posamezna podjetja ne bi imela večjih pozitivnih učinkov, pomembno pa bi vplivala na prihodke blagajn socialnega zavarovanja, pri čemer kritje tega upada ni predvideno, opozarjajo v ZSSS.

Veselinovič na očitke ZNP: Gre za boj za ohranitev neodvisne STA
03. 03. 2021 17.02
V Združenju novinarjev in publicistov menijo, da lahko k razrešitvi "spora, do katerega je prišlo med Ukomom in direktorjem STA Bojanom Veselinovičem", in normalnemu delovanju STA pripelje edino Veselinovičev odstop, k čemur ga tudi pozivajo. Očitajo mu, da z "nerazumnimi formalizmi" ogroža delovanje STA, ki je za slovenski medijski prostor pomembno. Veselinovič jim odgovarja, da je pripisovanje krivde agenciji in njemu kot direktorju brez stvarne podlage in da gre za "boj za ohranitev neodvisne in nepristranske STA".

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?
03. 03. 2021 06.00
Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi
02. 03. 2021 08.51
DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Čezmejnim delavcem se zaradi brezposelnosti obeta višje nadomestilo kot zaposlenim v Sloveniji
02. 03. 2021 12.33
DZ se je seznanil s predlogom novele zakona o urejanju trga dela, po kateri bi bili čezmejni delavci v primeru brezposelnosti začasno upravičeni do višjega nadomestila kot delavci, zaposleni v Sloveniji. Predlog je v postopek vložila skupina volivcev in ga bo DZ predvidoma izglasoval, saj mu v poslanskih skupinah skoraj ne nasprotujejo.

LMŠ o viziji za Slovenijo: 'Družba prihodnosti je družba znanja in ne betona'
01. 03. 2021 16.43
Pomembno je, da se pogovorimo, kaj je prihodnost Slovenije, je na okrogli mizi o reviziji in viziji nacionalnega načrta za odpornost in okrevanje izpostavil predsednik LMŠ Marjan Šarec. To ni projekt aktualne vlade, temveč celotne družbe, zato je treba k njegovi pripravi povabiti strokovno javnost in civilno družbo, so se strinjali govorci.

Ne prepuščajte se čustvenemu nakupovanju, vklopite razum
28. 02. 2021 07.00
Karantena, zaprte trgovine, lokali, omejena potovanja so nam v žepu pustili kakšen evro več, a zdaj je treba biti previden, da nas ne zanese, opozarjajo finančni strokovnjaki. Nikakor se ne smemo prepustiti čustvenemu nakupovanju, ampak kupujmo premišljeno, torej tisto, kar res potrebujemo. Prihodnost je negotova, rezervo moramo imeti. Namreč, nekatera podjetja so že propadla, nekatera pri življenju ohranjajo moratoriji na kredite in drugi ukrepi, posamezniki, ujeti v negotovo gospodarsko in finančno kolesje, se bojijo nove, večje prihajajoče krize. Kako torej ravnati z denarjem v teh časih?