Finska

Eksplozija bombe na finskem sodišču

08. 03. 1999 19.32

Na prvostopenjskem sodišču v mestu Hamina na jugu Finske je danes eksplodirala bomba. V eksploziji je ena oseba umrla, sedem pa je bilo ranjenih, je sporočila finska tiskovna agencija STT/FNB.

Slovenija po zdravstvenem stanju na sedmem mestu v Evropi

05. 03. 1999 14.15

Slovenija se je v raziskavi o zdravstvenem stanju v 35 evropskih državah, ki jo je pripravila raziskovalna revija The Economist Intelligence Unit iz Londona, uvrstila na sedmo mesto. Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril minister za zdravstvo Marjan Jereb, je to velik uspeh, saj so v Sloveniji stroški za zdravstvo za več kot polovico nižji kot v večini evropskih držav. Slovenija namreč v ta namen letno porabi 1.200 mark na prebivalca, na primer Nemčija pa kar 3.000 nemških mark.

Morda Partnerske države v Kforju

04. 03. 1999 19.59

Partnerske države zveze NATO, ki so ponudile sodelovanje v enotah Kfor, med njimi Slovenija, naj bi v dogovoru z zavezništvom Severnoatlantski zvezi danes posredovale dokončno odločitev o svojem prispevku. Informacije, ali je Slovenija to storila, na pristojnih ministrstvih v Ljubljani in na slovenski diplomatski misiji pri zvezi NATO v Bruslju niso potrdili.

Finke si pri opijanju pomagajo s tamponi

04. 03. 1999 08.40

Mlade Finke, ki se želijo opiti, obenem pa se bojijo, da bi starši v njihovi sapi zasledili alkoholne hlape, eksperimentirajo s tamponi, ki jih pred tem namočijo v vodko, je sporočila finska skupina za boj proti mamilom in alkoholu Irti Huummeista. Skupina je doslej prejela več poročil o takšnih primerih, ki so jih zabeležili na vzhodu države. Mlada dekleta namreč upajo, da bo alkohol prek tampona takoj prešel v kri. ''Doslej sem verjel, da so tamponi namenjeni temu, da 'stvari' zadržijo v telesu, ne pa da jih izločajo'', pravi izvršni direktor skupine Tapio Jaakkola in dodaja, da je ''zato pitje še vedno najboljši način absorbiranja alkohola.'' Visoki odstotek porabe alkohola na Finskem je mnogokrat vzrok številnih neprijetnosti v tej sicer zelo konservativni državi. Številni liberalni zakoni, ki zadevajo porabo alkohola - sprejeli so jih v zadnih letih - so na Finskem sprožili močno povečanje števila mladih, ki pijejo.

Države dobitnice medalj na nordijskem svetovnem prvenstvu

28. 02. 1999 13.43

Države dobitnice medalj na nordijskem svetovnem prvenstvu v Ramsau:

EU: od septembra do novembra 0,4-odstotna rast industrijske proizvodnje

06. 02. 1999 09.40

Evropska unija je po najnovejših podatkih Eurostata v obdobju od septembra do novembra lani v primerjavi s predhodnim trimesečnim obdobjem beležila 0,4-odstotno rast industrijske proizvodnje.

Rusinje preplavile Finsko

06. 02. 1999 09.38

Nekatere vasi in mesta na Finskem v zadnjem času oblegajo ruske prostitutke, ki na veliko jezo finskih soprog nudijo spolne usluge po zelo ugodnih cenah. Finske vlade, ki se je zaradi tega odločila, da Rusinjam ne bo več izdajala vstopnih vizumov, pa ne jezi samo njihova prisotnost, temveč dejstvo, da z donosno dejavnostjo upravlja rusko kriminalno podzemlje, ki državo hkrati odpira trgovini z mamili. Še strožja bo finska oblast do Estonk, ki so v Skandinaviji že tradicionalno znane kot ''prodajalke ljubezni''. Te bodo namreč zavrnili že na meji, saj sta Finska in Estonija odpravili vizume.

Nokia se širi na Kitajsko

02. 02. 1999 08.39

Finska telekomunikacijska družba Nokia je objavila, da so sklenili 130 milijonov dolarjev vredno pogodbo o povečanju omrežja mobilne telefonije na Kitajskem.

Evro postal zakonito plačilno sredstvo

01. 01. 1999 13.08

Ob polnoči je evro postal zakonito plačilno sredstvo v enajstih državah Evropske unije, t.i. članicah Gospodarske in denarne unije, potem ko so včeraj finančni in gospodarski ministri EU določili menjalniške tečaje evra do enajstih valut držav članic denarne unije.

Fischer predstavil program nemškega predsedovanja EU

15. 12. 1998 14.00

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je danes v Helsinkih predstavil program Nemčije kot predsedujoče Evropski uniji v prvi polovici leta 1999. V pogovoru s finsko kolegico Tarjo Halonen je Fischer poudaril, da bo v središču pozornosti nemških prizadevanj v tem času reforma EU z agendo 2000.

Cigara Lewinsky rešuje finsko tobačno tovarno

13. 12. 1998 09.43

Ameriški predsednik Bill Clinton bi morda želel pozabiti na cigare in Monico Lewinsky, finska trajektna družba pa skrbi, da ljubitelji cigar ne bodo. Družba Viking Line namreč na svojih trajektih na Baltskem morju uspešno prodaja cigare Lewinsky. Tobačna tovarna J. Sundqvist, ki jih izdeluje, je cigare označila za rešilne, saj je šest delavcev moralo prekiniti običajno proizvodnjo, da bi do božiča izdelalo 4000 cigar Lewinsky. Vodja prodaje Viking Linesa je zanikal, da bi bila zamisel o prodaji cigar Lewinsky neokusna. ''Lewinsky je dobra, okusna cigara in se dobro prodaja,'' je dejal.

Nordijska populacija najbolj zdrava v Evropi

09. 12. 1998 09.30

Švedska, Finska in Norveška so najbolj zdrave države v Evropi in to zaradi dobro organizirane zdravstvene mreže in programa javnega zdravja. Italija in Grčija s svojim mediteranskim načinom prehrane in nizkim odstotkom srčnih bolezni ne zaostajata veliko. Na seznamu prvih enajstih najbolj zdravih držav pa so še Švica, Francija, Avstrija, Slovenija, Francija in Nizozemska. Na dnu lestvice pa so se znašle Estonija, Belorusija, Ukrajina, Latvija in Rusija. Uvrstitev države na lestvico je temeljila na točkovanju na osnovi 14 ključnih pokazateljev zdravstva, ki vključujejo pogostost smrtnih slučajev, pričakovano življenjsko dobo prebivalcev, smrtnost otrok, porabo tobaka in kofeina ter infekcijske bolezni.

Premieri in finančni ministri nordijskih držav o odnosu do EMU

09. 11. 1998 12.07

Premieri in finančni ministri nordijskih držav so pred uradnim začetkom zasedanja Nordijskega sveta na neuradnih pogovorih včeraj v Oslu razpravljali o odnosu njihovih držav do Evropske unije in njene monetarne politike.

Znani vsi udeleženci skupine A

09. 11. 1998 10.27

Po nedeljskih kvalifikacijah za uvrstitev na svetovno prvenstvo skupine A v hokeju na ledu v Ljubljani in Celovcu so znani vsi udeleženci, ki bodo na Norveškem nastopali od 1. do 16. maja 1999. V Oslu, Hamarju in Lillehammerju bodo igrale Kanada, Italija, Slovaška in Norveška, v skupini B Švedska, Latvija, Francija ter Švica, v skupini C Češka, ZDA, Avstrija in Japonska, v skupini D pa Rusija, Finska, Belorusija ter Ukrajina.

Italija ima v Evropski uniji najvišje cene bencina

09. 10. 1998 10.31

Izsledki študije nemškega avtokluba ADAC so pokazali, da ima v Evropski unijnajdražji bencin Italija, sledijo pa ji Velika Britanija in Finska.

Elisabeth Rehn žrtev spolnega nadlegovanja sirskega ministra

28. 09. 1998 07.49

Najbolj spoštovana finska političarka, nekdanja obrambna ministrica in morebitna predsedniška kandidatka na volitvah leta 2000, Elizabeth Rehn, je objavila spomine, v katerih je napisala, da so jo morali njeni generali na službenih sestankih varovati pred ''nežnim'' sirskim kolegom Mustafo Tlasom, pred katerim se je morala nekoč braniti celo z aktovko.

Prireditve Developer Days '98 po svetu

16. 09. 1998 14.13

Prireditve Developer Days 98 se bodo zvrstile v 33 mestih v ZDA ter v naslednjih državah: Argentina, Avstralija, Belgija, Brazilija, Čile, Češka, Danska, Dominikanska republika, Ekvador, Egipt, Filipini, Finska, Francija, Grčija, Gvatemala, Hongkong, Hrvaška, Indija, Indonezija, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kitajska, Kolumbija, Kostarika, Madžarska, Malezija, Mehika, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Panama, Peru, Poljska, Portugalska, Portoriko, Romunija, Rusija, Saudova Arabija, Singapur, Slovenija, Škotska, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Velika Britanija, Urugvaj, Venezuela in Združeni Arabski Emirati. Osrednja tema prireditev bo predstavitev možnosti razvojnega sistema Visual Studio za razvoj porazdeljenih spletnih rešitev na osnovi operacijskega sistema Windows NT, ki se lahko povezujejo z obstoječimi sistemi.

V EU maja brezposelnih 17,1 milijona ljudi

09. 07. 1998 14.52

Po podatkih Eurostata je bilo maja letos v Evropski uniji 17,1 milijona brezposelnih. V petnajsterici je bila stopnja brezposelnosti že tretji mesec zapored 10,2-odstotna, v enajsterici, ki bo prihodnje leto uvedla evro, pa je bila 11,2-odstotna.

Manjšanje števila polno zaposlenih v kmetijstvu

26. 06. 1998 14.25

Na kmetijah v Evropski uniji je po podatkih Eurostata lani delalo za 125.000 manj ljudi kot leto poprej. Tako je bilo leta 1997 na unijinih kmetijah polno zaposlenih 6,9 milijona ljudi, medtem ko jih je bilo še leta 1979 zaposlenih 12,6 milijona.

Poročila Microsofta in BSA o protipiratskih akcijah

16. 06. 1998 12.38

<I><B>Belgija </B></I>

Minister Senjur končal tridnevni obisk na Finskem

02. 06. 1998 15.21

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se je danes, zadnji dan tridnevnega obiska na Finskem v Helsinkih, sestal s predsednico finskega parlamenta Ritto Uosukainen in s predsednikom parlamentarnega komiteja za zunanje zadeve Markusom Aaltonenom. Popoldne pa bo iz finske prestolnice odpotoval na uradni obisk v Estonijo, kjer se bo jutri v Talinu sestal z gostiteljem, estonskim ministrom za ekonomske zadeve Jaakom Leimannom, udeležil pa se bo tudi poslovne konference slovenskih in estonskih podjetij.

Podpisan sporazum med Slovenijo in Finsko o zaščiti naložb

01. 06. 1998 16.08

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in njegov gostitelj finski minister za evropske zadeve in zunanjo trgovino Ole Norrback sta se danes v Helsinkih pogovarjala o gospodarskem položaju v obeh državah in o področjih, na katerih bi lahko državi izboljšali sodelovanje. Podpisala sta tudi sporazum o vzajemni zaščiti in spodbujanju naložb med državama in sodelovala na poslovni konferenci 12 slovenskih in 32 finskih podjetij, ki so pripravili Urad za gospodarsko promocijo in tuja vlaganja ter finska gospodarska zbornica in finsko združenje za zunanjo trgovino.

EU še brez soglasja do predloga reforme skupne kmetijske politike

26. 05. 1998 16.26

Dvodnevno zasedanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki se danes končuje v Bruslju, je pokazalo, da petnajsterica ostaja močno razdeljena glede predložene reforme skupne kmetijske politike, ki predvideva precejšnje zmanjšanje garantiranih cen za žitarice, mlečne izdelke in govedino.<br< Kot so pokazale prve analize posebnega unijinega kmetijskega odbora, ki združuje izvedence petnajsterice, reforme podpira sedem članic - Danska, Finska, Grčija, Italija, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija. Zagovarjanje reform te države utemeljujejo z večanjem globalne konkurenčnosti in odprtosti evropskega kmetijstva. Nekatere izmed njih zaradi teh razlogov zagovarjajo nadaljnje poglabljanje reform oziroma še večje zmanjšanje garantiranih cen za nekatere kmetijske proizvode.

Finska stopnja brezposelnosti v aprilu znašala 14,3 odstotka

20. 05. 1998 08.18

Stopnja brezposelnosti na Finskem je v mesecu aprilu, z 13,7 odstotka v marcu, narasla na 14,3 odstotka, sporočajo z njihovega statističnega urada. V aprilu 1997 je bilo brez dela 16,6 odstotka delovne sile, kar znaša 359 tisoč ljudi in Finsko uvršča na vrh lestvice brezposelnosti dežel Evropske unije.

Čehi potrebovali 21 minut za bronasto kolajno

16. 05. 1998 10.24

Na svetovnem hokejskem prvenstvu skupine A v Švici je na tekmi za tretje mesto Češka premagala domačo reprezentanco s 4:0 in tako osvojila bronasto kolajno. V finalu se bosta v soboto in nedeljo v dveh tekmah pomerili Švedska in Finska. Za razočarane Čehe je bila tekma pravzaprav le neprijetna obveznost, saj so po olimpijskem zmagoslavju pred tremi meseci pričakovali ponovitev uspeha tudi na SP. Toda po polfinalnem porazu proti Finski je bilo sanj o dvojni kroni konec, Čehi pa so se morali za bronasto kolajno spopasti z domačo reprezentanco. Za Švicarje je bila nasprotno uvrstitev v polfinale sanjski uspeh, tako da jih tudi gladek poraz v polfinalu proti Švedom ni preveč prizadel. V malem finalu so sicer skušali presenetiti favorizirane Čehe, s čimer bi ponovili uspeh izpred 45 let, ko so na istem prizorišču zanjič osvojili kolajno na SP, a jim ni uspelo. V prvi tretjini so se sicer dobro upirali Češki, v drugi pa jim je zmanjkalo moči. Mrežo mladega vratarja Aebischerja je prvi načel Pavel Patera, Patrik Elias in Martin Prochazka pa sta v 31. in 33. minuti zapečatila usodo Švicarjev.

Finska: Spojitev časopisne in založniške družbe

16. 05. 1998 09.25

Finsko časopisno podjetje Sanoma, ki izdaja najbolj prodajani finski dnevnik Helsingin Sanomat, se namerava v prihodnjem letu spojiti z največjo finsko založniško hišo WSOY, sporočajo predstavniki omenjenega podjetja. Spojitev obeh družb bo nastopila v maju 1999, novo podjetje pa namerava svoje delnice uvrstiti tudi na helsinško borzo. Skupna vrednost novega podjetja bo 10 milijard nemških mark.

Nokia povečala obseg poslovanja

08. 05. 1998 08.18

Finska Nokia, eden vodilnih svetovnih proizvajalcev digitalne tehnologije, je v prvem četrtletju letos glede na isto obdobje lani povečala obseg prodaje za 31 odstotkov na 2,7 milijarde dolarjev. Dobiček se je v omenjenem primerjalnem obdobju povečal za 58 odstotkov in je dosegel 430 milijonov dolarjev. Visoko rast prometa sta dosegli predvsem podjetji Nokia Telecommunications (42-odstotno) in Nokia Mobile Phones (29-odstotno), prodaja v ostalih delih korporacije pa se je povečala za 14 odstotkov.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro

02. 05. 1998 10.23

Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Finske duhovnike, obtožene herezije, rešila svoboda govora

22. 04. 1998 16.40

Finska luteranska cerkev se je očitno znašla pred epidemijo herezije v svojih vrstah, potem ko je eden izmed njenih duhovnikov zanikal obstoj pekla, drugi pa trdi, da je bil Jezus poročen.

Očetov priimek v Španiji nič več na prvem mestu

31. 03. 1998 09.19

Očetov priimek v prihodnje v Španiji ne bo več glavni priimek, temveč bodo lahko španski otroci prevzeli tudi materin priimek. Španci praviloma nosijo dva priimka, in sicer očetovega pred materinim. V skladu z osnutkom zakona, ki ga je parlamentu predstavilo nekaj strank, bodo lahko starši v prihodnje spremenili vrstni red priimkov, ali pa bodo otroku nadeli le enega od priimkov. S sprejetjem zakona bi se končalo krivično izginjanje ženske rodovne linije, je menila poslanka skrajne levice Merce Rivadulla. Nekatere države Evropske unije so nedavno sprejele podobne reforme, med njimi tudi Nemčija, Portugalska in Finska, medtem ko v Franciji in Italiji očetov priimek ostaja na prvem mestu.