Fleischer

Bush in Blair v Belfastu

07. 04. 2003 00.00

Britanski premier Blair in ameriški predsednik Bush sta se v Belfastu sestala na <em>"mini vrhu"</em>, posvečenem predvsem povojni ureditvi Iraka in vprašanju Severne Irske. Pred Bushevim prihodom je policija sporočila, da so dobili tri anonimna obvestila o podstavljenih bombah, kar pa se je kasneje izkazalo za neutemeljeno.

Spor glede dobave orožja Iraku

24. 03. 2003 00.00

Med ZDA in Rusijo je izbruhnil spor zaradi domnevne ruske dobave orožja Iraku. Ameriška administracija je danes prvič javno očitala Moskvi, da je Bagdadu kljub sankcijam ZN dobavljala bojno tehniko. Ruski zunanji minister Igor Ivanov je očitek odločno zavrnil.

Abas sprejel mesto palestinskega premiera

19. 03. 2003 00.00

Mahmud Abas, generalni sekretar izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO), je sprejel položaj palestinskega premiera. Abas, ki je bil vrsto let Arafatova desna roka, ima zdaj pet tednov časa, da oblikuje svojo vlado.

Napad 'zelo' verjeten

15. 03. 2003 00.00

Britanski zunanji minister Jack Straw je dejal, da je vojna v Iraku <em>"zelo verjetna"</em>, vendar ne <em>"neizogibna"</em>. Iraški predsednik še ima čas za izpolnitev zahtev o razorožitvi, toda čas teče, je še izjavil Straw. Iraške oblasti pa so v Irak povabile vodji inšpekcij, Hansa Blixa in Mohameda El Baradeja.

Glasovanje o Iraku preloženo

11. 03. 2003 00.00

Ameriški in britanski diplomati v Varnostnem svetu ZN niso uspeli pridobiti zadostne podpore za sprejem predloga nove resolucije, ki bi Iraku napovedala vojno, zato so glasovanje o njej preložili. Kitajski predsednik Zemin je ocenil, da nova resolucija ni potrebna, grozita pa ji tudi ruski in francoski veto.

Začetek vojne 13. marca?

06. 03. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush se je v Beli hiši sestal s svojimi vojaškimi svetovalci. Vojaški strategi naj bi pripravljali načrte za kratko in bliskovito akcijo v Iraku, med možnimi datumi začetka napada pa nekateri britanski mediji navajajo 13. marec.

Napad preložen zaradi Turčije

04. 03. 2003 00.00

Odločitev Turčije, da ne bo dovolila namestitve ameriških sil na svojem ozemlju, naj bi napad na Irak preložila za najmanj dva tedna. Turška vlada naj bi v prihodnjih dneh parlament pozvala k novemu glasovanju, v ZDA pa pravijo, da bodo v primeru ponovne zavrnitve poiskali alternativno rešitev.

Prve rakete že uničili

01. 03. 2003 00.00

Iraški strokovnjaki so pod nadzorom inšpektorjev za razoroževanje uničili prve rakete al-Samud 2, ki presegajo dovoljeni domet. Vodja inšpektorjev Blix je to odločitev Iraka pozdravil, predstavniki ZDA in Velike Britanije pa označili za trik.

Predstavili osnutek nove resolucije

24. 02. 2003 00.00

ZDA so ob podpori Velike Britanije in Španije varnostnem svetu predstavile osnutek nove resolucije o Iraku. Jacques Chirac in Gerhard Schröder, ki sta se srečala v Berlinu, pa sta ponovila, da Francija, Nemčija in Rusija še vedno nasprotujejo uporabi sile. Napad na Irak pa so kot <em>"zločin proti miru"</em> označili tudi v Vatikanu.

Nato za zaščito Turčije

19. 02. 2003 00.00

Odbor za obrambno načrtovanje zveze Nato, v katerem sedijo veleposlaniki osemnajstih članic, ne pa tudi Francije, je že dosegel tudi soglasje o njihovi izvedbi. Bela hiša je opozorila, da je vse manj časa za dogovor s Turčijo glede uporabe njenega ozemlja.

Varnostni svet želi mirno rešitev

19. 02. 2003 00.00

Na sedežu Združenih narodov se nadaljuje odprto zasedanje Varnostnega sveta o iraški krizi, ki ga je sklicala skupina neuvrščenih držav. Večina nastopajočih je včeraj podprla stališče Francije, Rusije in Kitajske, da se morajo inšpekcije v Iraku nadaljevati ter da še ni čas za vojno.

Bush se ne strinja s protestniki

19. 02. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je svetovne proteste proti vojni z Irakom opisal z besedami, da je demokracija "lepa stvar, vendar ameriške zunanje politike ne bodo narekovali protestniki".

El Baradej: To ni zadnja priložnost

08. 02. 2003 00.00

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Bush ponosen na vilniuško skupino

06. 02. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush se je državam vilniuške skupine zahvalil za podporo, ki so jo te izrekle ameriški politiki do Iraka.

Severna Koreja svari

06. 02. 2003 00.00

Severna Koreja je opozorila, da bi kopičenje ameriških vojaških sil na območju ali napadi ZDA na njihove jedrske naprave lahko vodili k severnokorejskem preventivnem napadu. ZDA pa so sporočile, da so pripravljeni na vsakršen razvoj dogodkov na Korejskem polotoku.

Severna Koreja spet zagnala reaktorje

05. 02. 2003 00.00

Severna Koreja je sporočila, da je ponovno zagnala svoje jedrske naprave za proizvodnjo jedrske energije, vendar v Pjongjangu poudarjajo, da so jedrske dejavnosti namenjene izključno proizvodnji električne energije.

Američani svarijo Pjongjang

01. 02. 2003 00.00

Ameriški sateliti so pri severnokorejskem jedrskem reaktorju zabeležili aktivnosti, zaradi katerih so ZDA Pjongjang posvarile, naj ne skušajo proizvesti plutonija. Ameriški poveljnik za območje Tihega oceana, admiral Thomas Fargo, pa je Pentagon pozval naj na območje napoti več vojske.

Ameriška črna lista mamil

01. 02. 2003 00.00

George Bush je kongresu poslal seznam držav, ki imajo največ težav pri izpolnjevanju mednarodnih sporazumov ter ameriških zakonov o proizvodnji in trgovini z mamili. Gvatemala, Mjanmara ter Haiti po njegovem mnenju niso upravičene do prejemanja ameriške pomoči.

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več

27. 01. 2003 00.00

Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

Francija in Nemčija proti vojni

22. 01. 2003 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je izjavil, da Francija podpira nemška stališča o reševanju iraške krize. V Berlinu in Parizu so torej prepričani, da mora mednarodna skupnost narediti vse, da se izogne vojaškemu spopadu.

Irak naj se razoroži

17. 01. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair je ob pogovorih z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom podprl nadaljevanje dela inšpektorjev in poudaril, da mora Irak inšpekcije izkoristiti za razorožitev. Francoski predsednik Jacques Chirac pa je poudaril, da Francija nasprotuje enostranski akciji proti Iraku.

V Iraku našli 11 praznih bojnih glav

16. 01. 2003 00.00

Inšpektorji Združenih narodov za razorožitev Iraka so pri pregledu skladišča orožja Učeidar nedaleč od Bagdada našli enajst bojnih glav kemičnega orožja. Po natančnem pregledu so ugotovili, da niso napolnjene.

Pjongjang zavrača dialog z ZDA

15. 01. 2003 00.00

Ruski zunanji minister Ivanov je po pogovorih z direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo El Baradejem napovedal, da bo Moskva v Severno Korejo poslala posebnega odposlanca, potem ko je Pjongjang zavrnil pogajanja z ZDA o razrešitvi jedrske krize.

Ponovno raketni poizkusi

11. 01. 2003 00.00

Severnokorejski veleposlanik v Pekingu Choe Jin Su je sporočil, da bo Severna Koreja odpravila moratorij na poskuse balističnih raket. Mednarodna skupnost pa poziva Severno Korejo naj si premisli glede umika iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.

Začetek namestitve protiraketnega sistema ZDA

17. 12. 2002 00.00

Ameriški predsednik George Bush je vojski ukazal začetek nameščanja nacionalnega obrambnega sistema proti balističnim raketam. ZDA so za vključitev v sistem protiraketnega ščita pisale tudi vladama Velike Britanije in Danske.

Severna Koreja z jedrskim programom?

12. 12. 2002 00.00

Ameriške oblasti so korejski tovorni ladji, ki je prevažala petnajst raket SKAD dovolile, da nadaljuje pot proti Jemnu. Ugotovili so namreč, da je bil nakup raket povsem legalen. Novo krizno žarišče pa se obeta v Severni Koreji, ki je danes napovedala, da bo obnovila svoj jedrski program.

Bush zamenjal finančnega ministra

06. 12. 2002 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v petek privolil v prvo zamenjavo v svojem kabinetu in se sporazumno razšel s finančnim ministrom Paulom O'Neillom. Ta je podal kratko odstopno izjavo na dan, ko so bili objavljeni podatki o največji stopnji brezposelnosti v ZDA v zadnjih devetih letih.

Straw skeptičen do iraškega poročila

05. 12. 2002 00.00

Britanski zunanji minister Jack Straw je izrazil dvom, da bo Irak v soboto inšpektorjem ZN predstavil poročilo o orožju za množino uničevanje, katerega mora izdati v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN. Zaradi muslimanskega praznika inšpektorji dva dni ne bodo opravljali nadzora.

Peti dan inšpekcij v Iraku

02. 12. 2002 00.00

Inšpektorji Združenih narodov nadaljujejo preglede iraških objektov. Pregledali so dva objekta v okolici Bagdada, med drugim tudi tovarno orožja, ki je bila bombardirana med ameriško-britanskimi napadi leta 1998. V Londonu pa so predstavili dosje o kršitvah človekovih pravic v Iraku.

Bush pomirja Rusijo

22. 11. 2002 00.00

Ameriški predsednik George Bush je ruskemu predsedniku zagotovil, da širitev zveze Nato ne ogroža Rusije, temveč ji lahko le koristijo. V Pragi pa se je končal dvodnevni vrh zveze Nato, na katerem je zavezništvo povabilo sedem novih članic.