Franci But

SLS+SKD še nima novega tajnika
06. 11. 2001 00.00
Po večkratnih preložitvah se je v Ljubljani sestal izvršilni odbor SLS SKD. Zamudo so zakrivili tudi različni interesi struj v stranki o tem, kdo bo novi glavni tajnik stranke. Tudi tokrat se o novem tajniku niso dogovorili.

But o označevanju govedi
05. 11. 2001 00.00
Minister za kmetijstvo Franci But je predstavil slovenski sistem označevanja in registracije govedi, ki hkrati z državami članicami Evropske unije zagotavlja sledljivost goveda in s tem povezanim varstvom potrošnika.

SLS+SKD o podpori Kopaču
26. 10. 2001 00.00
Predsednik SLS+SKD Franci But je povedal, da bo odločitev o podpori ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču svet stranke sprejel po predhodnem mnenju izvršilnega odbora.

Tabor SLS+SKD
20. 10. 2001 00.00
Za Slovenijo vrednot in enakomernega regionalnega razvoja je osrednje sporočilo festivala oz. drugega tabora SLS+SKD, ki je potekal v celjski dvorani Golovec, namenjen pa je bil predvsem druženju članov in simpatizerjev stranke.

Gozdovi naj se cerkvi vrnejo v naravi
17. 10. 2001 00.00
Po mnenju ministrstva za kmetijstvo v tožbah proti vrnitvi gozdov na območju Triglavskega narodnega parka ljubljanski nadškofiji ni nobenih novih dejstev, ki bi nasprotovala vrnitvi v naravi.

Obisk danske kraljice
11. 10. 2001 00.00
Danska kraljica Margareta II. s soprogom je z gostiteljem predsednikom Milanom Kučanom in njegovo soprogo Štefko, med drugim obiskala kobilarno v Lipici.

SLS+SKD o interpelaciji
05. 10. 2001 00.00
V SLS+SKD se želijo o interpelaciji proti ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču pogovoriti s koalicijskimi partnerji, od LDS pa pričakujejo jasno opredelitev do obtožb.

Članstvo Slovenije v EPP je pozitivno
28. 09. 2001 00.00
Po mnenju predsednika SLS+SKD Francija Buta je bilo izjemno slabo, da Slovenija ni imela nobene predstavnice v Evropski ljudski stranki, saj je to najmočnejša politična skupina v Evropskem parlamentu.

Kako trdna je koalicija?
10. 09. 2001 00.00
Po zaostritvi odnosov v vladni koaliciji zaradi zdravstvenih težav prometnega ministra Jakoba Presečnika, se je po večkratni preložitvi v ponedeljek pozno popoldne sestal izvršilni odbor SLS+SKD.

Kriza v koaliciji
03. 09. 2001 00.00
Odločitev premiera Drnovška, da bo posle ministra za promet in zveze Jakoba Presečnika iz SLS+SKD med njegovim okrevanjem prevzel minister za informacijsko družbo liberalni demokrat Pavle Gantar, je povzročila krizo sedanje koalicije.

Sejem suhe robe v Ribnici
02. 09. 2001 00.00
V Ribnici se je začel tradicionalni sejem suhe robe in lončarstva, na katerem si bodo lahko obiskovalci ogledali tudi rokodelski festival.

Na sejmu brez rejcev
26. 08. 2001 00.00
V Gornji Radgoni se nadaljuje 39. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki ga bojkotirajo rejci goveda, svinj in drobnice.

But proti suši
22. 08. 2001 00.00
Kmetijski minister Franci But je zaradi posledic suše obiskal Posavje in pozval k večji pomoči kmetom ter poudaril, da bi morala biti že izplačana vsaj sredstva za posledice lanskoletne suše.

Srečanje pod lipo
15. 07. 2001 00.00
Na srečanju državnikov pod Najevsko lipo na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem je predsednik državnega zbora Borut Pahor v slavnostnem govoru dejal, da bo referendum o vključitvi Slovenije v Evropsko unijo (EU) logičen nasledek plebiscita o samostojnosti Slovenije. Pahor je poudaril, da bo odločitev za EU čez nekaj let predstavljala dokončno preselitev Slovenije v družino razvitih držav.

Pred sestankom koalicijskih partneric
10. 07. 2001 00.00
Vlada in parlament naj bi po besedah predsednika SLS+SKD Francija Buta že prihodnji teden obravnavala predlog dogovora o meji s Hrvaško. Seveda pa je pogoj za to obstanek vladne koalicije na Hrvaškem. Pred pomembnimi meddržavnimi odločitvami nekateri analitiki opozarjajo na razrahljano domačo koalicijo. Govori se celo že o vladni krizi.

Vodstvo stranke o nesoglasjih v koaliciji
10. 07. 2001 00.00
Po krizi v koaliciji, ki se je začela s sodelovanjem SLS+SKD pri referendumu o umetni oploditvi, nadaljevala z maloobmejnim sporazumom med Slovenijo in Hrvaško, sodelovanjem poslancev stranke pri ustanovitvi preiskovalne komisije ter doživela vrhunec ob vrnitvi gozdov cerkvi, se je popoldne v Novem mestu sestalo vodstvo stranke SLS+SKD.

Sporna vrnitev gozdov
09. 07. 2001 00.00
Vse to, za kar so si od sprejetja enega najpomembnejših osamosvojitvenih zakonov - zakona o denacionalizaciji, prizadevali odkriti nasprotniki cerkvenih zahtev po gozdovih, je s formalno odločitvijo ministra Francija Buta padlo v vodo. Osem tisoč hektarjev prvovrstnega gozda se je ponovno znašlo v rokah ljubljanske nadškofije.

Kršitev koalicijske pogodbe
05. 07. 2001 00.00
Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Usklajena odkupna cena za pšenico
02. 07. 2001 00.00
Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) se je z Žitno skupnostjo kot predstavnikom vseh žitarjev dogovorila, da bo izhodiščna odkupna cena pšenice 26 tolarjev za kilogram pšenice standardne kakovosti. Poleg tega bodo kmetje dobili dodatek za kakovost, in sicer 2,5 tolarja za kilogram. Kot je poudaril predsednik KGZS Peter Vrisk se kmetje zavedajo, da bi morala biti cena odkupa višja, vendar so v pogajanjih in pri odločitvi za omenjeno ceno stali pred dvema skrajnima možnostma, ali ceno sprejeti ali pa začeti s stavkovnimi pripravami. Zato se je upravni odbor zbornice v petek (29. junija) odločil za prvo možnost.

SLS+SKD o obmejnem sporazumu
02. 07. 2001 00.00
Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

26 tolarjev za kilogram pšenice
29. 06. 2001 00.00
Upravna odbora Zadružne zveze Slovenije (ZZS) in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) sta se danes seznanila s ponujeno ceno za odkup pšenice, ki so jo včeraj na sestanku oblikovali predstavniki žitarjev, sindikata kmetov in KGZS ter ponudbo podprla, je povedal predsednik KGZS Peter Vrisk. Odločitev omenjenih organov je dokončna, je poudaril Vrisk in dodal, da sicer ni navdušenja nad ponujeno ceno 26 tolarjev, saj se zdi cena nizka, dejstvo pa je, da je bila na koncu pogajanj dosežena neka srednja pot. Pomurski kmetje so nad omenjeno odločitvijo KGZS in ZZS že izrazili ogorčenje.

But o odpravi posledic neurja
04. 06. 2001 00.00
O posledicah nedeljskega neurja s točo, ki je hudo prizadelo tudi kmetijska zemljišča na območju Novega mesta, se je danes prepričal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, ki si je skupaj s tamkajšnjim županom Antonom Starcem ogledal škodo na Cikavi, v vinogradih na Ruperč Vrhu ter na posestvu Srednje kmetijske šole Grm. Najbolj so prizadete poljščine in trajni nasadi, še posebej vinogradi, ki bodo zaradi neurja s točo in vetrom imeli manjši pridelek vsaj še v prihodnjem letu. Na osnovi grobe ocene škode, ki se pripravlja, se bo But zato zavzel, da skupaj z okoljskim ministrom Janezom Kopačem vladi čimprej predlagata sklep o prvi, vsaj minimalni pomoči za odpravo škode. Kmetijski minister je izrazil pričakovanje, da bo vlada o škodi zaradi nedavnih neurij s točo razpravljala že na seji ta četrtek in da bo, ko bo višina škode znana, v okviru proračunskih zmožnosti tudi pomagala prizadetim.

Kolinska pripravila dan odprtih vrat
18. 05. 2001 00.00
Prehrambena industrija Kolinska iz Ljubljane je na sedežu poslovne enote Rogaški vrelci v Rogaški Slatini pripravila dan odprtih vrat, ki se je sicer začel že včeraj, ko si je rogaško polnilnico ogledalo več kot 700 šolarjev in približno 400 meščanov. Ogleda rogaške polnilnice so se danes udeležili tudi člani uprave in nadzornega sveta Kolinske in kmetijski minister Franci But. Največjo pozornost so obiskovalci namenili novi polnilnici cockte, jupija in fresha, ki so jo v Rogaški Slatini pognali 25. aprila letos, doslej pa so na njej po besedah direktorja Kolinske Rogaški vrelci Božidarja Kolarja napolnili okoli milijon litrov omenjenih pijač.

Vlada se bo pritožila
10. 05. 2001 00.00
Vlada se je odločila, da se bo pritožila na vrhovno sodišče, ki je sredi aprila odpravilo odločbo, s katero je vlada razrešila nekdanjega direktorja Vitoslava Türka. Vlada je hkrati imenovala tričlansko komisijo, ki bo natančno preučila okoliščine zaradi katerih so Vitoslava Türka v začetku januarja odstavili. Tako se bodo tudi odločili ali bodo ponovili postopek Türkovega razreševanja s krivdnim razlogom ali pa ga bodo odstavili sporazumno z odpravnino.

SLS+SKD ostaja v vladi
08. 05. 2001 00.00
SLS+SKD zaradi zadnjih kadrovskih odločitev vlade ne bo razdrla partnerstva z LDS, je po seji glavnega odbora stranke za 24ur povedal njen predsednik Franci But in ob tem dodal, da si bo stranka prizadevala za večjo prepoznavnost v koaliciji.

SLS+SKD še vedno v koaliciji
06. 05. 2001 00.00
SLS+SKD naj nadaljuje svoje delo v vladni koaliciji, je osrednje sporočilo z današnje za javnost zaprte seje širšega vodstva stranke v Zbiljah. Skupno stališče s t.i. klavzure stranke, ki ga bodo posredovali tudi strankinemu glavnemu odboru - ta se bo sestal v torek in premleval tudi nastale razmere po nekaterih vladnih kadrovskih odločitvah, ki burijo duhove v stranki, je, kot je dejal njen predsednik Franci But, da nadaljujejo delo v koaliciji, "vendar z bistveno bolj aktivno vlogo kot doslej". Glavni namen sestanka je bila razprava o programskih smernicah, ki jih želi stranka doseči v vladi, ter njenih prednostnih nalogah.

Minister But na forumu v Sofiji
04. 05. 2001 00.00
Slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But se je v Sofiji udeležil srečanja kmetijskih ministrov držav Cefta, na katerem so se pogovarjali o vprašanjih, povezanih z EU in stališči Unije v zvezi z obravnavo držav Cefta glede na nevarnost okužbe z BSE. Omenjene države so namreč uvrščene v tretjo skupino med države, v katerih obstaja potencialna nevarnost BSE. V tej skupini je med drugim tudi Nemčija, kjer so bili primeri bolezni že odkriti. Kmetijski ministri držav Cefta so sprejeli skupno deklaracijo, v kateri nasprotujejo uvrstitvi držav Cefta v omenjeno kategorijo, predvsem zato, ker v omenjenih državah ni bil zabeležen noben primer BSE.

Lovci predvsem o rjavem medvedu
02. 05. 2001 00.00
Na Bernardinu se je začela 48. generalna skupščina Mednarodnega sveta za lovstvo in ohranitev divjadi, ki jo organizira Lovska zveza Slovenije. Skupščino je uradno odprl minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, lovci pa bodo največ pozornosti namenili pogovorom o rjavem medvedu. Konferenca, ki se je udeležuje več kot 300 lovcev iz 45 držav, bo pod pokroviteljstvom predsednika republike Milana Kučana potekala do 6. maja.

Negotova koalicijska usoda SLS+SKD
24. 04. 2001 00.00
Pozno popoldne se je v Ljubljani sestal Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, že prej pa se je vodstvo stranke pogovarjalo s poslansko skupino. Tema obeh sestankov je odločitev stranke o položaju v koaliciji, potem ko je vlada Marjana Podobnika razrešila z mesta predsednika uprave Telekoma.

But zahteva revizijo
20. 04. 2001 00.00
Predsednik SLS+SKD France But je na današnji novinarski konferenci ponovno poudaril, da z razrešitvijo Marjana Podobnika z mesta predsednika uprave Telekoma LDS ni spoštovala vseh postopkov, ki jih narekuje koalicijska pogodba. Osebno se sicer zavzema, da bi stranka, kljub zadnjim zapletom v zvezi s kadrovskimi rešitvami, zaradi vsebinskih razlogov še naprej vztrajala v koaliciji.