Fu

Lepotno tekmovanje bradačev

04. 11. 2003 00.00

Gospodje z umetniško oblikovanimi brki in brado so izbirali najbolj urejenega posameznika.

Umrl Bušman iz filma 'Bogovi so padli na glavo'

05. 07. 2003 00.00

Te dni je v Namibiji med nabiranjem lesa umrl južnoafriški pastir, ki je zaslovel z vlogo Bušmana iz puščave Kalahari v filmu <em>Bogovi so padli na glavo</em>.

Pogovori o Severni Koreji

23. 04. 2003 00.00

V Pekingu za zaprtimi vrati potekajo tristranska pogajanja med ZDA, Severno Korejo in Kitajsko o spornem severnokorejskem jedrskem programu. Južnokorejski zunanji minister Yoo Young-kwan meni, da je to začetek dolgega procesa iskanja mirne rešitve severnokorejskega vprašanja.

V pričakovanju zgodovinskih pogovorov

22. 04. 2003 00.00

Na Kitajsko sta dan pred zgodovinskimi pogovori o jedrskem programu Severne Koreje prispeli ameriška in severnokorejska delegacija. Po mnenju skupine pogajalcev iz Washingtona naj bi bili pogovori prvi korak k opustitvi severnokorejskega jedrskega programa.

Rajmond Debevec peti

24. 08. 2002 00.00

Slovenski strelec Rajmond Debevec je v finalu svetovnega pokala v streljanju z zračnim in malokalibrskim orožjem v nemškem Münchnu z zračno puško osvojil peto mesto, potem ko je nastreljal 697,9 (596) krogov.

Rusija in Kitajska proti protiraketnemu ščitu

20. 02. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom znova izrazil nasprotovanje Moskve širitvi Severnoatlantskega zavezništva na Vzhod, predlagal pa je tudi oblikovanje evropskega sistema protiraketne obrambe, ki bi bil nekakšna konkurenca ameriškemu protiraketnemu ščitu. Robertson pa je dejal, da mora biti prednostna naloga zveze NATO in Rusije izgradnja odnosa, ki bo temeljilo na zaupanju in odprtosti in bo odporno na krize. Putin je poudaril, da širitve zveze NATO proti ruskim mejam ni mogoče videti drugače kot grožnjo Rusiji. Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je po srečanju z Robertsonom širitev zveze NATO celo primerjal s Hitlerjevo priključitvijo Avstrije Nemčiji leta 1938.

Scharping bo obiskal Kitajsko

17. 02. 2001 00.00

Nemški obrambni minister Rudolf Scharping bo odpotoval na Kitajsko in v Indijo. Pogovori s tamkajšnjimi sogovorniki bodo predvsem v znamenju vprašanj mednarodne varnosti. Najverjetneje naj bi spregovorili tudi o ameriških načrtih za izgradnjo protiraketnega ščita. V Pekingu naj bi se Scharping sestal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom, zunanjim ministrom Tang Jiaxuanom in načelnikom generalštaba kitajske vojske, generalom Fu Quanyoujem.

Še tretje kitajsko slavje v skokih v vodo

28. 09. 2000 00.00

Kitajska reprezentanca v skokih v vodo je osvojila še treje današnje zlato odličje. Na ženski tekmi posameznic jo je na 3-metrski deski osvojila Fu Mingxia, njen uspeh pa je s srebrnim odličjem dopolnila Guo Jingjing. Tretje mesto je zasedla Nemka Doerte Lindner.

Rusi slavili v sinhronih skokih

23. 09. 2000 00.00

Rusinji Vera Ilina in Julija Pakhalina sta osvojili zlato medaljo v sinhronih skokih v vodo s trimetrske deske. Kitajki Fu Mingxia in Guo Jingjing sta osvojili srebro, bron pa Ukrajinki Gana Sorokina in Olena Župina.

Srečanje verskih voditeljev

30. 08. 2000 00.00

Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.

Tajvan zavrača politiko ''ene Kitajske''

18. 10. 1998 12.39

Tajvanski pogajalec Koo Chen-fu je na današnjem srečanju s kitajskim podpredsednikom vlade Qian Qichenom zahteval, naj Peking končno prizna obstoj Tajvana. Obenem je poudaril, da Tajvan ne bo sprejel kitajskega načrta združitve po formuli ena država, dva sistema po vzoru Hong Konga.

Budisti so se podali na pot po Budin zob

11. 04. 1998 10.37

Kakih 200 tajvanskih budistov se je napotilo na Tajsko po 2000 let stari zob, ki naj bi pripadal Budi. Gre za enega od treh zob, ki so jih našli po upepelitvi Bude oziroma indijskega princa Sidarte Gautame. Sidarta se je pri 29-ih letih odpovedal zemeljskim stvarem, da bi našel vzrok za ljudsko trpljenje. Prvi zob hranijo v Pekingu, drugega na Sri Lanki, tretjega pa so v 70. letih v Indijo prinesli tibetanski menihi, ki so pobegnili iz Kitajske. Ostareli menihi so se več let upirali pritiskom Pekinga, da zob vrnejo Kitajski, sedaj pa so se odločili, da ga predajo tajvanskim budistom in ga na ta način zavarujejo. Sveti zob bodo shranili v templju Fu Kuang, po splošnem prepričanju pa naj bi Tajvanu prinesel mir in blaginjo.