GOZD

Upor pekrskih pujsov
19. 04. 2022 12.23
Če nam ne dovolijo, da bi kmetijsko zemljišče spremenili v stavbno, bomo imeli pa prašičjo farmo, se je odločil Aleksander Jovanovič in v elitno sosesko v Mariboru pripeljal krškopoljske prašiče, ki so že postali lokalna znamenitost. Manj navdušeni so bližnji prebivalci, ki se bojijo prihajajočih poletnih temperatur, saj že zdaj ni mogoče zgrešiti vonja njihovih novih sosedov. Nad krškopoljskimi prašiči pa so bili toliko bolj navdušeni v Slovenskih državnih gozdovih. Od lokalnega kmeta so jih najeli za začasne delavce za borbo proti tujim invazivnim rastlinam, ki grozijo, da bodo povsem uničile naravni Murski gozd.

Požara na obronkih dalmatinskega gorovja Biokovo
18. 04. 2022 10.26
Na obronkih dalmatinskega gorovja Biokovo v osrednji Dalmaciji gori. Nazadnje je ponoči izbruhnil požar na območju Kotišina pri Makarski. Zagorelo je na nedostopnem terenu. Z ognjenimi zublji se borijo gasilci iz celotne Splitsko-dalmatinske županije. Gori borov gozd.

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov
11. 04. 2022 11.41
Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

Požar nad Preddvorom: 'Na koncu sta bila ves trud in vsaka kapljica znoja poplačana'
10. 04. 2022 10.28
"Gasilci so na terenu pustili svojo dušo in srce, ponovno smo dokazali, da v gasilstvu ne poznamo občinskih, regijskih in celo državnih meja," o požrtvovalnem delu svojih kolegov pravi vodja intervencije največjega požara na Gorenjskem. Na pogorišču na Potoški gori, kjer že rastejo žafrani, nam je med drugim pojasnil, kako se je rešilo 17 ujetih gasilcev, s čim vse so ustavljali plamene in česa ognjeni zublji začuda niso pogoltnili.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51
Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'
09. 04. 2022 07.21
Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

Kuleba: Bitka za Donbas bo spominjala na drugo svetovno vojno
07. 04. 2022 06.59
Srditi boji se v Ukrajini nadaljujejo tudi 42. dan vojne. Ruske čete se "preoblikujejo in izvajajo izvidništvo" za ofenzivo v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine, ki vključuje Doneck in Lugansk, so o situaciji zapisale ukrajinske oborožene sile. Ukrajinski zunanji minister Dmitrij Kuleba je v Bruslju dejal, da bitka za Donbas, ki bo podobna bitkam iz druge svetovne vojne, prihaja. Medtem so se pojavili posnetki, ki prikazujejo ruske sile med kopanjem jarkov na visokoradioaktivnem prepovedanem območju blizu Černobila. Narašča pa tudi skrb zaradi globalnih posledic ruske invazije, ki se vse bolj spreminja v potencialno dolgotrajno vojno. Nemški obveščevalci naj bi medtem prestregli pogovor ruskih vojakov, ki naj bi govorili o pobijanju civilistov v Buči, piše Der Spiegel.

Vzeli so dopust in se prebijali skozi gozd, da bi za trenutek uzrli Henryja Cavilla
07. 04. 2022 06.05
Vzeli so dopust, se prebijali skozi gozd in pobočje, čakali v avtomobilih pred cestnimi zaporami, vse zato, da bi za trenutek uzrli britanskega igralca Henryja Cavilla, ki se te dni z ekipo seli po Sloveniji, kjer snema tretjo serijo popularne serije The Witcher. Prejšnji teden je snemal v Kranjski Gori, potem se je preselil na Notranjsko, obiskal je Predjamski grad. Serija The Witcher je sicer najbolj gledana fantazijska serija na Netflixu do sedaj. Cavill je sicer zaslovel z vlogo Supermana. In kako je bilo vse skupaj videti še v zakulisju, je za 24UR ZVEČER razkril predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj.

Država razmišlja o izkrčitvi državnih gozdov, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča
06. 04. 2022 13.05
Na ministrstvu za kmetijstvo razmišljajo o dodatku k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, po katerem bi SiDG gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčil in jim spremenil katastrsko kulturo. Po besedah direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta gre za predlog ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno.

Tonin v Preddvoru: Državo in lokalno skupnost čaka veliko dela
05. 04. 2022 20.04
Obrambni minister Matej Tonin je ob današnjem ogledu pogorišča nad Potočami v Preddvoru izpostavil, da lokalno skupnost in državo čaka veliko dela. Pojasnil je tudi, da bo ministrstvo v prihodnosti namenilo poseben helikopter, ki bo v stalni pripravljenosti za primer požara.

Ruski vojaki zapuščajo Černobil, zaradi sevanja naj bi imeli težave z zdravjem
31. 03. 2022 18.21
Družba Energoatom, ki upravlja vse štiri ukrajinske jedrske elektrarne, je sporočila, da je večina ruskih vojakov zapustila jedrsko elektrarno v Černobilu in se odpeljala proti meji z Belorusijo. Neuradno naj bi imeli težave z zdravjem, ker so bili izpostavljeni sevanju in niso nosili zaščitne opreme. Po njihovih informacijah se ruska vojska pripravlja tudi na odhod iz Slavutiča, bližnjega mesta, kjer živijo zaposleni v elektrarni.

Pri reševanju živine iz gorečega hleva se je lastnica huje poškodovala
29. 03. 2022 10.27
S PU Celje so sporočili nekaj več podrobnosti o torkovem požaru v vasi Lipa pri Frankolovem. "Nekaj čez 17. uro je zagorelo gospodarsko poslopje," je povedala njihova predstavnica Milena Trbulin. Ogenj je poleg senika zajel še bližnji gozd, požar pa se je zaradi močnega vetra zelo hitro razširil, "delno tudi na nedostopen teren", so povedali gasilci iz Frankolovega.

Na sojenju Žarku Gorenjcu za umor žene pričali starši
28. 03. 2022 17.01
Na okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje Žarku Gorenjcu, obtoženemu, da je v začetku marca lani vzel življenje svoji ženi. Zaslišali so več prič, med njimi očeta in mamo obtoženca. Mama je pričala, da ji je sin na dan umora po telefonu povedal, da je ubil svojo ženo in da ne bo nikoli več videl svoje triletne hčere.

Požar v Vipavi bo lahko dokončno pogasil šele dež
26. 03. 2022 15.58
V petek popoldan je zagorelo na strmem pobočju pod starim vipavskim gradom. Požar so do večera uspeli lokalizirati, danes pa so požarišče še dodatno gasili. Kot je povedal predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Vipava David Premrl, jim je požar uspelo pogasiti, do prvega dežja pa ostaja tam požarna straža.

Umrl v nesreči pri spravilu lesa
26. 03. 2022 10.39
V Zgornji Orlici v občini Ribnica na Pohorju se je pri spravilu lesa zgodila nesreča, v kateri je umrl delavec. Gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Ribnica na Pohorju so oživljali poškodovanca do prihoda zdravnika in reševalcev Zdravstvenega reševalnega centra Koroške Ravne na Koroškem, a oživljanje ni bilo uspešno.

Slovenski gozdovi – politični fevd?
26. 03. 2022 07.00
Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Pobegla psička Lora prehodila 40 km dolgo pot: 'Strah ji je rešil življenje'
19. 03. 2022 10.26
V teh dneh je družbena omrežja preplavila zgodba izgubljene psičke Lore, ki je v gozdu na Čreti nad Vranskim pobegnila od svoje lastnice. Prestrašil jo je pok v gozdu. Po 14 dneh iskanja, v katerega se je vključila tudi ekipa Združenja K9 za iskanje pogrešanih oseb in živali, so jo našli. Domnevajo, da je prehodila od 30 do 50 kilometrov, življenje pa ji je – paradoksalno – rešilo prav to, da se vsega boji.

Po mesecu dni našli brata, ki sta se izgubila v deževnem gozdu
18. 03. 2022 16.07
Osem- in šestletnega dečka so po skoraj štirih tednih, ko sta izgubljena tavala v brazilskem amazonskem deževnem gozdu, našli in prepeljali v bolnišnico. Kot sta povedala svojim staršem, odkar sta se izgubila, nista pojedla ničesar, pila pa sta le deževnico. Dečka si bosta opomogla, so optimistični pristojni.

'To nista Irak in Afganistan. To je boj proti moderni konvencionalni vojski. Situacija je brezupna'
17. 03. 2022 06.13
Nobena skrivnost ni, da je Ukrajina že od leta 2014 bojišče, na katero so se napotili številni prostovoljci in plačanci z vsega sveta. V državi so v zadnjih osmih letih delovali številni zahodni vojaški inštruktorji in različni prostovoljci, tako na vladni kot na uporniški strani. Ruska invazija 24. februarja in ukrajinski poziv k vstopu v "legijo tujcev" pa sta na široko odprla vrata številnim, tudi na hitro upokojenim pripadnikom britanskih specialnih sil, ki so na ukrajinsko bojišče odšli bodisi zaradi solidarnosti bodisi zaradi bojaželjnosti. Ko so ruske letalske sile uničile kompleks za usposabljanje tujih borcev v Javorivu v bližini poljske meje, pa se je zanos ob stiku z realnostjo pri mnogih spremenil v paniko in beg.

Policijski helikopter s pomočjo toplotne kamere v gozdu izsledil pogrešano osebo
15. 03. 2022 14.24
Novomeški policisti so ob pomoči posadke letalske policijske enote našli pogrešanega moškega, ki je pomanjkljivo oblečen odšel v gozd. Svojci so ga iskali, vendar ga niso našli. Ko so policisti s pomočjo toplotne kamere prišli do njega, je bil že močno podhlajen.

V Zagorju ob Savi zagorelo na težko dostopnem terenu v gozdu
12. 03. 2022 19.42
V Šklendrovcu v občini Zagorje ob Savi je nekaj pred 15. uro zagorelo v gozdu na težko dostopnem terenu. Gasilci gasijo in omejujejo širjenje požara, ki se širi na območje trboveljske občine. Če ga ne bodo uspeli pogasiti, bo v nedeljo zjutraj na pomoč priskočil helikopter Slovenske vojske, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Žagal drevo, vrh drevesa padel nanj
06. 03. 2022 12.02
V petek okoli 14. ure se je v gozdu v okolici Ivančne Gorice zgodila delovna nesreča z usodnimi posledicami. Kot so sporočili s Policijske uprave Ljubljana, je pri pospravljanju gozda v Bregu pri Temenici 66-letni moški žagal drevo, pri tem pa se je vrh drevesa odlomil in padel nanj. Nudili so mu zdravniško pomoč, vendar je zaradi hudih poškodb umrl na kraju nesreče.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'
06. 03. 2022 07.42
Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Ljudje, ki so izpostavljeni dnevni svetlobi, se počutijo bolje
01. 03. 2022 00.15
Ljudje vedno več časa preživljamo za štirimi stenami in pred različnimi ekrani, kar na naše počutje nima ravno blagodejnega vpliva. Prav nasprotno – ob pomanjkanju dnevne svetlobe se lahko poruši naš naravni bioritem, naše spalne navade, motivacija in splošno počutje pa se poslabšajo. Preverite, zakaj je dobro, da ste vsak dan izpostavljeni dnevni svetlobi in kako za to učinkovito poskrbeti, tudi v svojem domu.

Zala Resnik Poljašević
24. 02. 2022 06.00
Velika ljubiteljica mačk in eksperimentiranja v kuhinji je že kot mala deklica navdušila s svojim ustvarjanjem. Po prvi umešani omleti je družini predstavila številne okusne sladice, zato meni, da se bo najbolj ujela s sodnikom Karimom, nekoliko slabše pa morda z Luko, ki je strokovnjak na področju tradicionalne hrane. In kakšne so njene sanje za prihodnost? Združiti ljubezen do kuhanja in poklic, za katerega študira na Biotehniški fakulteti.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00
Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Dekle je zaprosil za roko, nato se mu je podrl svet
13. 02. 2022 18.52
Ambasadorka ljubezni Tanja Postružnik Koren je obiskala podeželske junake, ki jih bomo spremljali v šesti sezoni Ljubezni po domače. Med njimi je 31-letni Boštjan, ki je v preteklosti doživel strašno razočaranje, a kljub temu ni izgubil vere v ljubezen.