GOZD

Letošnja namnožitev podlubnikov prerašča v naravno nesrečo

30. 07. 2019 10.37

Sloveniji zaradi podlubnikov grozi naravna nesreča, sporočajo z Zavoda za gozdove Slovenije. Doslej so namreč zaradi podlubnikov za posek predvideli že več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, kar je več kot lani. Čeprav primerjave z rekordnimi napadi še niso možne, pa do meje, ko govorimo o naravni nesreči, ne manjka veliko.

Požar pri Šibeniku najverjetneje podtaknjen, policisti pridržali žensko

28. 07. 2019 10.17

Hrvaški policisti so v zvezi s požarom v zaledju Šibenika pridržali žensko. Požar sicer še ni pogašen, je pa pod nadzorom. Gre za enega največjih požarov v letošnjem poletju na Hrvaškem. V javnosti so medtem zaokrožile fotografije izčrpanih hrvaških gasilcev, ki spijo kar na cesti. Velik požar je izbruhnil tudi na Hvaru.

Gore niso turistične sprehajalne poti

28. 07. 2019 07.08

Planinska sezona se bliža vrhuncu, a žal se mnogi planinci kljub opozorilom še vedno v hribe odpravljajo kot turisti na morje. To pomeni, da poti ne načrtujejo dovolj resno, so neprimerno oblečeni in opremljeni ter slabo kondicijsko pripravljeni. Zato gorski strokovnjaki znova opozarjajo: izberite turo, ki ste ji kos, in se nanjo pripravite. Veliko nesreč se namreč zgodi pri sestopih, ko planinci zdrsnejo zaradi utrujenosti.

'Ponoči so morali otroci in mačeha v gozd, kjer je zahteval, da si skopljejo grobove'

28. 07. 2019 07.00

Že zjutraj pritegne mojo pozornost otroški jok. Vselej, ko ga zaslišim, me spreleti srh. V misli se mi prikradejo zgodbe otrok, ki so in še sestavljajo naš vsakdan. Pa naj si bo na taborih, letovanjih, potovanjih, varstvu otrok, učni pomoči ali v družinah, kamor nas vodi klic za pomoč. Pogled se ustavi pri materi, ki otroka vleče za lase.

Posnetek prijetja skupine prebežnikov

20. 07. 2019 10.44

Na območju PP Ilirska Bistrica so policisti odkrili več manjših taborov v gozdu, kjer je bila večja skupina nelegalnih prebežnikov, ki pa so tabore že zapustili. Po iskanju so jih policisti prijeli 122, z iskanjem pa nadaljujejo, saj naj bi šlo za skupino okoli 200 oseb.

Počitnice po vojaško

13. 07. 2019 07.00

Morje, jezera, bazeni, hribi ali zgolj lenarjenje doma so najbolj običajne možnosti preživljanja poletnih počitnic otrok. Nekateri pa se odločijo za bolj špartanski in aktiven oddih. Slovenska vojska je za srednješolce organizirala brezplačne vojaške tabore in jim na ta način omogočila, da spoznajo življenje in delo vojaka. S fotografom sva se jim pridružila v Murski Soboti in z njimi preživela noč v naravi.

Zaradi umora obsojen na 20 let zapora: 'Žal mi je, a opravičilo ga ne bo vrnilo'

13. 07. 2019 07.00

"Bolj ko razmišljaš o zunanjem svetu, težje je. Odklopiti moraš tisto, kar si bil, in preklopiti na to, kar si zdaj. Skrbi me, kaj bo, ko bom prišel ven. Če bom nekoč imel otroka in me bo vprašal: ati, si ti res morilec?" 31-letni Primož Kosi, ki zaradi umora v zaporu na Dobu prestaja 20-letno zaporno kazen, vsako jutro pogleda v vrata na izhodu. "Enkrat bom šel tudi jaz skozi, po hribu navzgor."

'Bratranec je padel name, zadeli so ga. Jaz nisem čutil, da bi me, nič ni bolelo'

10. 07. 2019 17.39

Mevludin Orić je priča genocida v Srebrenici. Leta 1995 je po čudežu preživel streljanje iz orožja srbske vojske in postal živi dokaz za grozote, ki so se dogajale tistega vročega julija. Njegova zgodba je zgodba o smrti, preživetju in notranji moči, da kljub vsakodnevnim nočnim moram najde razlog za to, da vsako jutro vstane. 

Sestre Hačaturjan: po letih fizičnih in spolnih zlorab ubile očeta, grozi jim do 20 let zapora

06. 07. 2019 11.07

Primer treh sester Hačaturjan, ki so poleti lani ubile svojega očeta, je v Rusiji sprožil proteste in ponovne razprave o družinskem nasilju ter spolnih zlorabah oziroma, kako se s tem spopada policija. Ta naj bi v številnih primerih zamižala na eno oko, nasilje pa štela za 'družinsko zadevo'.

Na Otlici v Trnovskem gozdu presežena opozorilna vrednost ozona

05. 07. 2019 17.40

Agencija RS za okolje opozarja, da je na Otlici v Trnovskem gozdu na nadmorski višini 950 metrov presežena opozorilna vrednost ozona. Urna vrednost je bila ob 16. uri 183 mikrogramov na kubični meter, kar je tri mikrograme več od opozorilne vrednosti.

Nespametni turisti na Notranjskem zasledujejo medvede

03. 07. 2019 19.50

V zadnjih 20 letih so se pri nas zelo namnožili medvedi, populacija je večja za kar 150 odstotkov. Gobarjev ni več, domačini se sprehodov po gozdu izogibajo, ne pa tudi številni turisti, ki pridejo na fotolov v lastni režiji in medvede neodgovorno zasledujejo. Zato je le še vprašanje časa, kdaj bo naslednja nesreča.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?

27. 06. 2019 13.07

Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Aktivisti medvedki naredili medvedjo uslugo: še bolj razdražena in prestrašena

26. 06. 2019 19.36

Medvedja saga se nadaljuje. Potem ko so se včeraj na Vrhu nad Želimljami zbrali aktivisti proti odstrelu medvedje družine in s hrupom želeli medvedki z mladiči prihraniti srečanje z lovskimi puškami, so s tem njej in vaščanom naredili medvedjo uslugo. Medvedka je zaradi hrupa aktivistov še bolj prestrašena in razdražena, sporočajo lovci.

Novi prebivalci Černobila: 'Sevanje nas lahko ubije počasi, a na nas ne strelja'

25. 06. 2019 08.10

Ljudje se znova selijo na rob izključitvene cone, območje, ki je po usodni noči, ko se je v jedrski elektrarni Černobil zgodila katastrofalna nesreča, postalo mesto duhov. Nekateri tja bežijo z dežja pod kap, a življenje s senco sevanja je zanje lažje kot življenje v vojnih razmerah. Raste tudi število turističnih obiskov. Ti po pojasnilih jedrskih strokovnjakov ne predstavljajo resne nevarnosti.

Enega od pilotov našli živega, drugi nesreče ni preživel

24. 06. 2019 14.47

Med vajo sta v bližini mesta Malchow na severovzhodu Nemčije trčili dve bojni letali Eurofighter Typhoon. Oba pilota sta se uspela pravočasno izstreliti, enega od njiju so našli živega, drugi pa, kot so potrdili predstavniki nemških vojaških zračnih sil, nesreče ni preživel.

Odstrel medvedke z mladiči razdvaja slovensko javnost

24. 06. 2019 18.39

Medvedko, ki je v soboto v Vrhu nad Želimljami napadla 80-letnico, so domačini dopoldne spet opazili v bližini kraja napada. Več deset lovcev tako že več ur pospešeno išče medvedjo družino. Domačinom sprehoda po gozdu ne dovolijo, prav tako so dali jasna navodila, naj tam nihče ne spušča psov. A odstrel te medvedje družine razdvaja slovensko javnost. Medveda pa so opazili tudi na ljubljanskem Golovcu.

Risu Goruju prija teritorij risinje Teje

21. 06. 2019 10.47

Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo. V Sloveniji so v naravo izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa risa Doruja. Oba sta opremljena s telemetrično ovratnico, s pomočjo katere spremljajo njuno gibanje in ugotavljajo, kako se počutita v naših gozdovih. Trenutno sta oba na območju Slovenije.

Delovna nesreča pri Krškem: drevo pod seboj pokopalo moškega

21. 06. 2019 19.42

V gozdu pri Krškem se je zgodila delovna nesreča, v kateri je drevo padlo na moškega. Gasilci so ujetega moškega rešili s tehničnim posegom, a je ta zaradi hudih poškodb na kraju umrl.

Izšel težko pričakovani napovednik za Ledeno kraljestvo 2

13. 06. 2019 19.14

Tik pred zimo nas čaka nov razlog za otroško veselje, saj na velika platna slovenskih kinematografov prihaja drugi del animirane družinske pustolovščine Ledeno kraljestvo 2. Težko pričakovani uradni sinhronizirani napovednik je že zunaj.

Reševalci na težko dostopnem terenu iskali triletnega Rexa

13. 06. 2019 06.27

V Kamniku se je odvijala prava filmska reševalna akcija pogrešanega nemškega ovčarja Rexa. Ta se je v soboto dopoldne s povodcem vred iztrgal iz rok svojega gospodarja in odtaval globoko v gozd. Po večurnem iskanju po gozdu je lastnik pogrešanega kosmatinca začel iskati tudi s pomočjo Facebooka. A neuspešno. Šele po treh dneh, ko so se iskalni akciji pridružili tudi kamniški gorski reševalci, se je štirinožni prijatelj končno vrnil domov.

Vlada sprejela predlog interventnega zakona o odstrelu volkov in medvedov

12. 06. 2019 08.14

Medtem ko so prebivalci številnih vasi trepetali pred namnoženimi volkovi, ki so jim poklali živino in v strah spravljali otroke, je resorni minister Zajc mencal. Na koncu ga je prehitela kmetijska ministrica in spisala interventni zakon, ki predvideva odstrel 11 volkov in 175 medvedov. Vlada pa je na dopisni seji predlog interventnega zakona o odstrelu sprejela.

12-letnika skala stisnila ob drevo, umrl je na kraju

11. 06. 2019 08.26

Na melišču v bližini kampa Jelinc na Bovškem se je zgodila huda nesreča, v kateri je ena oseba umrla. 12-letnega otroka je skala stisnila ob drevo, tako da je na kraju umrl.

Od zelišč do tablet – lekarniški svet na dlani

08. 06. 2019 07.00

Tehtnice, terilnice, alborele, praške, zdravila, zelišča, knjige in drugo lekarniško bogastvo je farmacevt Milan Plešec zbiral kar 40 let. Zdaj sta s hčerko odprla muzej v Radovljici in z zbirko omogočila natančen vpogled v pretekli dve tisočletji svetovne farmacije in kozmetike. Blizu 3000 predmetov se je nabralo v teh letih, nekateri so vredni več kot 1000 evrov.

Eksplozije v Dzeržinsku: nad mestom se je valil gost dim, ranjenih 85 ljudi

02. 06. 2019 08.36

V več eksplozijah, ki so odjeknile v tovarni streliva v mestu Dzeržinsk na vzhodu Rusije, je bilo po najnovejših podatkih ruskega ministrstva za zdravje ranjenih 85 ljudi, 16 se jih zdravi v bolnišnici. Reševalno operacijo na kraju eksplozije so ponoči končali.

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov

29. 05. 2019 14.33

Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

Moškega v Ljubljani oropali, ugrabili in pretepali, nato pa izpustili v Novem mestu

28. 05. 2019 12.09

Dolenjski policisti so obravnavali primer ropa in ugrabitve. Štirje neznanci naj bi moškega oropali in ugrabili v Ljubljani, ga zadrževali na neznanem kraju in mu grozili. Izpustili so ga na območju Novega mesta. Osumljence, stare od 17 do 26 let, so prijeli. Za tri je sodnik odredil pripor. 

Nove družinske fotografije Kate in Williama: mali princ Louis že hodi

20. 05. 2019 08.42

V javnost so prišle nove fotografije Kate Middleton in njenega moža princa Williama ter njunih otrok. Kraljeva družina je preživela nekaj čudovitih trenutkov v naravi, svoje prve samostojne korake pa je naredil že najmlajši član družine, princ Louis.

Fatalni Slovenec je Jan Plestenjak

15. 05. 2019 22.15

V Festivalni dvorani so razglasili najbolj fatalnega moškega. Za naslov Fatalnega moškega 2018 se je potegovalo osem usodnih Slovencev. Moški, ki je najbolj zaznamoval leto in pustil največji pečat na slovenski medijski sceni, je glasbenik Jan Plestenjak.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov

15. 05. 2019 12.23

Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Ris Goru začel misijo pomoči slovenskim risom

14. 05. 2019 13.46

V slovenski gozd je po 46 letih znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč v naravo spustili Goruja, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov, ogroženo in na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.