Generalna Skupščina

Združeni narodi o terorizmu

26. 09. 2001 00.00

Generalna skupščina ZN je nadaljevala z razpravo o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana o delu organizacije, pri čemer pa so v govorih veleposlanikov prevladovala mnenja njihovih vlad glede terorizma.

Slovenija na generalni skupščini Interpola

25. 09. 2001 00.00

V Budimpešti se je včeraj začela 70. generalna skupščina Interpola, ki se je letos udeležujejo predstavniki iz 144 držav ter 12 opazovalcev. Slovenija je bila izvoljena v volilni komite letošnjega zasedanja.

Mednarodni dan zaščite ozonske plasti

16. 09. 2001 00.00

Mednarodni dan zaščite ozonske plasti, ki ga obeležujemo danes, je Generalna skupščina ZN izbrala v počastitev obletnice podpisa Montrealske konvencije.

Türk o delovanju ZN

15. 09. 2001 00.00

Razmere v ZDA so po besedah pomočnika generalnega sekretarja ZN za politične zadeve Danila Türka močno spremenile delovanje ZN.

Časa za preživele zmanjkuje

13. 09. 2001 00.00

Reševalci so pod ruševinami WTC-ja v New Yorku našli pet preživelih gasilcev, ki so se skrili v avtu. Newyorški župan Giuliani pa je povedal, da v mestu pogrešajo 4763 ljudi.

Okrepitev boja proti terorizmu

12. 09. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je mednarodno skupnost danes pozval, naj podvoji svoja prizadevanja proti terorizmu.

Poslanica ob mednarodnem dnevu miru

11. 09. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN je ob Mednarodnem dnevu miru v poslanici poudaril, da je ta dan od letos tudi dan svetovnega premirja in nenasilja. Hkrati pa je Generalna skupščina zaključila 55. redno letno zasedanje in se pripravlja na novo.

Milošević zahteva izpustitev

26. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega predsednika ZRJ Miloševića so pred nizozemskim sodiščem zahtevali njegovo izpustitev iz zapora, ker naj bi bila aretacija in pripor nezakonita.

Milošević zahteva izpustitev

23. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića so na nizozemskem sodišču vložili pritožbo, v kateri spodbijajo legalnost njegove aretacije in pripora.

ZN o preprečevanju spopadov

13. 07. 2001 00.00

V zadnjih desetih letih je mednarodno skupnost stalo posredovanje v spopadih več kot 200 milijard dolarjev. Generalna skupščina ZN je tudi zato začela razpravo o predlogih generalnega sekretarja Kofija Annana o tem, kako bolj uspešno preprečevali spopade, še preden izbruhnejo z vso silo. ZN so v zadnjih desetih letih med drugim posredovali v BIH, Kambodži, Salvadorju, Somaliji in Ruandi.

MOK v procesu odločanja

12. 07. 2001 00.00

Očči svetovne javnosti so uprte v Moskvo, kjer zaseda Mednarodni olimpijski komite (MOK). Na zasedanju generalne skupščine v Moskvi bo znan nov predsednik, ki bo po 21 letih zamenjal Juana Antonia Samarancha, izbran pa bo tudi prireditelj poletnih olimpijskih iger za leto 2008. Članice MOK, ki je bil ustanovljen že leta 1894, so takorekoč vse države sveta, njegovo skupščino pa sestavlja 122 članov iz 80 držav.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Annan ostaja generalni sekretar

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je z aklamacijo danes uradno predlagal Kofija Annana za kandidata za generalnega sekretarja organizacije. Odločitev 15-članskega Varnostnega sveta o podelitvi drugega petletnega mandata Annanu naj bi v petek potrdilo še 189 članic Generalne skupščine ZN.

Svetovni dan beguncev

20. 06. 2001 00.00

Visoki komisariat ZN za begunce je ob 20. juniju, prvem Svetovnem dnevu begunca, poudaril, da razglasitev slednjega ni dovolj. Po mnenju te organizacije je potrebno oživiti zavzetost, da se te ljudi podpre in se jim pomaga. Tistim, ki bežijo pred preganjanjem, je treba zagotoviti vsakodnevno varovanje in jih ne zavračati ter potiskati nazaj v nevarnost. Omenjeni komisariat tudi poudarja , da bi morale premožnejše države veliko bolj podpirati človekoljubne dejavnosti na področjih, ki so neposredno prizadeta zaradi beguncev in da večini beguncev gostoljubje največkrat nudijo prav najrevnejše države, kar daleč presega njihove skromne možnosti.

Sodni zaostanki niso posebnost

01. 06. 2001 00.00

Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Mednarodni dan družin

15. 05. 2001 00.00

Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.

Premirje v času OI 2004?

14. 05. 2001 00.00

Mednarodni olimpijski komite, Grčija in Združeni narodi si prizadevajo, da bi med olimpijskimi igrami 2004 v Atenah obudili staro antično idejo in v času trajanja iger dosegli premirje po celem svetu. Po zamisli vseh pobudnikov, naj bi premirje veljalo vsaj od otvoritve iger 13. avgusta 2004, pa nato vseh 17 dni, kolikor bodo igre trajale. V antični Grčiji je bilo tovrstno premirje med sicer vojskujočimi se polisi tradicionalno in mestne države so načrte za nove spopade oblikovale pred in po igrah.

Lovci predvsem o rjavem medvedu

02. 05. 2001 00.00

Na Bernardinu se je začela 48. generalna skupščina Mednarodnega sveta za lovstvo in ohranitev divjadi, ki jo organizira Lovska zveza Slovenije. Skupščino je uradno odprl minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, lovci pa bodo največ pozornosti namenili pogovorom o rjavem medvedu. Konferenca, ki se je udeležuje več kot 300 lovcev iz 45 držav, bo pod pokroviteljstvom predsednika republike Milana Kučana potekala do 6. maja.

Generalna skupščina BEST

09. 04. 2001 00.00

Neprofitna in nepolitična evropska organizacija študentov tehnologije in naravoslovja BEST (Board of European Students of Technology) ima te dni v Sloveniji svojo letno generalno skupščino. Otvoritev skupščine, ki jo tokrat organizira lokalna BEST skupina iz Ljubljane, je bila zjutraj v Cankarjevem domu v Ljubljani, delo skupščine pa bo od jutri do nedelje, 15. aprila, potekalo na Rogli. Danes popoldne bo v Cankarjevem domu še sejem zaposlitvenih priložnosti, na katerem bodo Hermes Softlab, BMW, Procter&Gamble, SAS Institute in Price Waterhause Coopers predstavili možnosti zaposlovanja za slovenske študente.

Svetovni dan voda

22. 03. 2001 00.00

V Sloveniji letos že osmič obeležujemo svetovni dan voda, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila v Riu de Janeiru leta 1992. Namen tega dne je opozoriti javnost, da je voda pomembna in nenadomestljiva naravna prvina, ki omogoča, ob nesmotrni rabi pa omejuje, življenje in razvoj človeka. Po priporočilu Svetovne meteorološke organizacije je letošnji svetovni dan voda posvečen zdravstvenim vidikom rabe vode. Ob tej priložnosti naj bi letos v vseh državah sveta usmerili pozornost strokovnjakov, državnih institucij in nevladnih organizacij v ozaveščanje širše javnosti o pomenu in vlogi vode pri varovanju zdravja.

Novi sodniki haaškega sodišča

15. 03. 2001 00.00

Generalna skupščina OZN je sinoči izvolila oziroma potrdila 14 sodnikov Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY), ki bodo zamenjali kolege, ki se jim mandat izteče letos novembra. Med 14 izvoljenci je le ena ženska, Florence Mumba iz Namibije, kar je izzvalo kar nekaj protestov, vrstili pa so se tudi pozivi k ukinitvi ICTY. Prednjačil je predstavnik Rusije, ki je ponovil stališče svoje države, da je sodišče pristransko do Srbov in nasploh nepotrebno. Mehika se je odpovedala sodelovanju, ker je po njenem mnenju ICTY nepotreben instrument mednarodnega prava.

Uničenje predislamskih spomenikov

10. 03. 2001 00.00

Največja kipa Bude na svetu, ki sta vklesana v skalo blizu mesta Bamijan v osrednjem delu Afganistana, sta že skoraj popolnoma uničena, je sporočil pomočnik vrhovnega poveljnika talibanov Abdul Hai Mutmaen. Dodal je, da je uničenih že od 80 do 90 odstotkov kipov. Medtem je talibanski poveljnik, mula Mohamed Omar, zavrnil pakistanske prošnje, naj vnovič preuči ukaz o uničenju vseh predislamskih spomenikov in podob v državi.

Mednarodno leto boja proti rasizmu

10. 02. 2001 00.00

Generalna skupščina Združenih narodov je letošnje leto razglasila za mednarodno leto boja proti rasizmu, rasni diskriminaciji in ksenofobiji. V Deklaraciji ZN za novo tisočletje so države članice med drugim izpostavile zlasti nekatere temeljne vrednote, ki so še posebej pomembne za mednarodne odnose v 21. stoletju, in sicer svobodo, enakopravnost, solidarnost, strpnost, spoštovanje narave in pomen skupne odgovornosti, so sporočili iz slovenskega društva za ZN.

"Delavske pravice so hkrati človekove pravice"

08. 12. 2000 00.00

Ob 10. decembru, dnevu človekovih pravic, so predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) na današnji novinarski konferenci opozorili na številne kršitve pravic delavcev v Sloveniji in poudarili, da so "delavske pravice tudi človekove pravice", kar je sicer slogan svobodnih sindikatov.

Dimovski ob prazniku invalidov

02. 12. 2000 00.00

Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski ob jutrišnjem evropskem dnevu invalidov čestita vsem slovenskim invalidom in jih vabi k skupnemu razreševanju odprtih vprašanj. Letošnji 3. december, ki je posvečen predvsem vprašanju nediskriminacije na področju zaposlovanja invalidov, kar je tudi v Sloveniji velik problem, je za ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve še posebej obvezujoč, je prepričan Dimovski. V minister ob tej priložnosti v sporočilu za javnost tudi napoveduje, da bo ministrstvo v sodelovanju z invalidi pripravilo nov zakon o usposabljanju in zaposlovanju invalidov, ki bo upošteval mednarodno sprejete usmeritve in načela dobre prakse ter izkušnje, ki jih na tem področju v Sloveniji ni malo.

Resolucija ZN o Bližnjem vzhodu

02. 12. 2000 00.00

Generalna skupščina Združenih narodov je v petek sprejela šest resolucij, s katerimi izraža podporo Palestincem in obsoja izraelsko politiko. Države članice ZN v svojih resolucijah izražajo "globoko zaskrbljenost zaradi tragičnih dogodkov" na palestinskih avtonomnih ozemljih. V nemirih, ki so se začeli 28. septembra letos, se je s štirimi novimi žrtvami število mrtvih povzpelo že na 291. V resolucijah države poudarjajo potrebo po zagotovitvi "pravice do samoodločbe" Palestincev, od Izraela pa zahtevajo umik z leta 1967 zasedene Golanske planote in mirno rešitev sporov na Bližnjem vzhodu. Le ZDA so se pridružile Izraelu pri glasovanju proti tej resoluciji.

Sporazum o prepovedi jedrskih poskusov

16. 11. 2000 00.00

Ukrajinski parlament je ratificiral Sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela 10. septembra 1996 in prepoveduje jedrske eksplozije v atmosferi in na Zemlji.

Kmalu normalizacija odnosov?

15. 11. 2000 00.00

Generalna skupščina ZN je po vsakoletni razpravi o položaju v BiH soglasno sprejela daljšo resolucijo, pri čemer je za Slovenijo pomemben del preambule, v kateri se poudarja pomen normalizacije odnosov med državami naslednicami SFRJ, vključno z vzpostavitvijo diplomatskih odnosov brez pogojevanja na podlagi pravne enakopravnosti vseh petih naslednic.

Svetovni glasbeni dnevi

07. 11. 2000 00.00

Na ljubljanski Akademiji za glasbo bo v sredo, 8. novembra, ob 19. uri javno predavanje Pavla Mihelčiča, umetniškega vodje mednarodnega festivala Svetovni glasbeni dnevi - Slovenija 2003, ki sodi pod okrilje Mednarodnega združenja za sodobno glasbo. Namen predavanja je s pomočjo avdio in video posnetkov predstaviti letošnji istoimenski festival v Luksemburgu ter program za Svetovne glasbene dneve, ki bodo v Sloveniji prvič, potekali pa bodo od 26. septembra do 3. oktobra 2003.

ZRJ nova članica ZN

02. 11. 2000 00.00

Generalna skupščina ZN je sinoči brez glasovanja sprejela osnutek kratke resolucije, ki jo je pripravila Francija, podprlo pa okoli 70 drugih držav - med njimi vse ostale naslednice nekdanje SFRJ - s katero je ZR Jugoslavijo sprejela medse kot novo članico ZN. Po krajših govorih predstavnikov 13 držav, med katerimi je bil tudi najverjetnejši prihodnji zunanji minister ZRJ Goran Svilanović, so nato opravili še slovesnost dviga zastave nove države. Pred tem so z droga spustili trobojnico z rdečo zvezdo nekdanje SFRJ in na mizi, kjer bodo po novem sedeli diplomati ZRJ, zamenjali simbole SFRJ s simboli nove članice. Gre za dejanje, ki pomeni slovo od preteklosti, utrdilo pa se je načelo, da so vse države, ki so nastale po razpadu nekdanje SFRJ, enakopravne naslednice, kar bo po osmih letih oviranja starega beograjskega režima omogočilo pogovore o vseh preostalih odprtih vprašanjih. Predstavnik Črne Gore v ZN Željko Perović je novinarjem pred sprejemom ZRJ v ZN ponovil besede predsednika Mila 195144ukanovića, da Črna Gora pozdravlja zmago demokratične opozicije v Srbiji in upa, da bo DOS zmagala tudi 23. decembra na srbskih volitvah, ker se bosta potem dve demokratični vladi lažje dogovorili o prihodnjih medsebojnih odnosih.