Generalna

Mednarodni dan zaščite ozonske plasti

16. 09. 2001 00.00

Mednarodni dan zaščite ozonske plasti, ki ga obeležujemo danes, je Generalna skupščina ZN izbrala v počastitev obletnice podpisa Montrealske konvencije.

Türk o delovanju ZN

15. 09. 2001 00.00

Razmere v ZDA so po besedah pomočnika generalnega sekretarja ZN za politične zadeve Danila Türka močno spremenile delovanje ZN.

Časa za preživele zmanjkuje

13. 09. 2001 00.00

Reševalci so pod ruševinami WTC-ja v New Yorku našli pet preživelih gasilcev, ki so se skrili v avtu. Newyorški župan Giuliani pa je povedal, da v mestu pogrešajo 4763 ljudi.

Okrepitev boja proti terorizmu

12. 09. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je mednarodno skupnost danes pozval, naj podvoji svoja prizadevanja proti terorizmu.

200 milijonov za prenovo parlamenta

11. 09. 2001 00.00

Večino denarja so porabili za prenovo velike parlamentarne dvorane in telekomunikacijske infrastrukture, za izgradnjo novega video studia in za manjše tiskovno središče. Prenovili so tudi nekaj poslanskih stanovanj.

Poslanica ob mednarodnem dnevu miru

11. 09. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN je ob Mednarodnem dnevu miru v poslanici poudaril, da je ta dan od letos tudi dan svetovnega premirja in nenasilja. Hkrati pa je Generalna skupščina zaključila 55. redno letno zasedanje in se pripravlja na novo.

Pozivi k enotnosti in strpnosti

31. 08. 2001 00.00

V Durbanu v Južnoafriški republiki poteka svetovna konferenca proti rasizmu, rasni diskriminaciji, ksenofobiji in nestrpnosti. Udeležuje se je tudi slovenska delegacija na čelu z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

Preiskava proti Roglju

29. 08. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je pri ljubljanskem okrožnem sodišču vložilo zahtevo za preiskavo proti Matjažu Roglju zaradi kaznivega dejanja goljufije.

Milošević zahteva izpustitev

26. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega predsednika ZRJ Miloševića so pred nizozemskim sodiščem zahtevali njegovo izpustitev iz zapora, ker naj bi bila aretacija in pripor nezakonita.

Milošević zahteva izpustitev

23. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića so na nizozemskem sodišču vložili pritožbo, v kateri spodbijajo legalnost njegove aretacije in pripora.

ZN o preprečevanju spopadov

13. 07. 2001 00.00

V zadnjih desetih letih je mednarodno skupnost stalo posredovanje v spopadih več kot 200 milijard dolarjev. Generalna skupščina ZN je tudi zato začela razpravo o predlogih generalnega sekretarja Kofija Annana o tem, kako bolj uspešno preprečevali spopade, še preden izbruhnejo z vso silo. ZN so v zadnjih desetih letih med drugim posredovali v BIH, Kambodži, Salvadorju, Somaliji in Ruandi.

MOK v procesu odločanja

12. 07. 2001 00.00

Očči svetovne javnosti so uprte v Moskvo, kjer zaseda Mednarodni olimpijski komite (MOK). Na zasedanju generalne skupščine v Moskvi bo znan nov predsednik, ki bo po 21 letih zamenjal Juana Antonia Samarancha, izbran pa bo tudi prireditelj poletnih olimpijskih iger za leto 2008. Članice MOK, ki je bil ustanovljen že leta 1894, so takorekoč vse države sveta, njegovo skupščino pa sestavlja 122 članov iz 80 držav.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Triglav tudi na srbskem trgu

04. 07. 2001 00.00

Generalna direktorica Zavarovalnice Triglav Nada Klemenčič je danes obiskala območno enoto zavarovalnice v Slovenj Gradcu, ki praznuje 10-letnico poslovanja. Kot je povedala na novinarski konferenci, vidi nadaljnji razvoj zavarovalnice v razvoju novih zavarovanj znotraj Slovenije in hkrati v širitvi izven nje. Zavarovalnica Triglav je sicer že deset let prisotna na Hrvaškem, medtem ko je včeraj preko druge največje jugoslovanske zavarovalnice DDO iz Novega Sada vstopila tudi na srbski trg.

Annan ostaja generalni sekretar

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je z aklamacijo danes uradno predlagal Kofija Annana za kandidata za generalnega sekretarja organizacije. Odločitev 15-članskega Varnostnega sveta o podelitvi drugega petletnega mandata Annanu naj bi v petek potrdilo še 189 članic Generalne skupščine ZN.

Svetovni dan beguncev

20. 06. 2001 00.00

Visoki komisariat ZN za begunce je ob 20. juniju, prvem Svetovnem dnevu begunca, poudaril, da razglasitev slednjega ni dovolj. Po mnenju te organizacije je potrebno oživiti zavzetost, da se te ljudi podpre in se jim pomaga. Tistim, ki bežijo pred preganjanjem, je treba zagotoviti vsakodnevno varovanje in jih ne zavračati ter potiskati nazaj v nevarnost. Omenjeni komisariat tudi poudarja , da bi morale premožnejše države veliko bolj podpirati človekoljubne dejavnosti na področjih, ki so neposredno prizadeta zaradi beguncev in da večini beguncev gostoljubje največkrat nudijo prav najrevnejše države, kar daleč presega njihove skromne možnosti.

Sodni zaostanki niso posebnost

01. 06. 2001 00.00

Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Tožilci o človekovih pravicah

25. 05. 2001 00.00

Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

Mednarodni dan družin

15. 05. 2001 00.00

Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.

Premirje v času OI 2004?

14. 05. 2001 00.00

Mednarodni olimpijski komite, Grčija in Združeni narodi si prizadevajo, da bi med olimpijskimi igrami 2004 v Atenah obudili staro antično idejo in v času trajanja iger dosegli premirje po celem svetu. Po zamisli vseh pobudnikov, naj bi premirje veljalo vsaj od otvoritve iger 13. avgusta 2004, pa nato vseh 17 dni, kolikor bodo igre trajale. V antični Grčiji je bilo tovrstno premirje med sicer vojskujočimi se polisi tradicionalno in mestne države so načrte za nove spopade oblikovale pred in po igrah.

Lovci predvsem o rjavem medvedu

02. 05. 2001 00.00

Na Bernardinu se je začela 48. generalna skupščina Mednarodnega sveta za lovstvo in ohranitev divjadi, ki jo organizira Lovska zveza Slovenije. Skupščino je uradno odprl minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, lovci pa bodo največ pozornosti namenili pogovorom o rjavem medvedu. Konferenca, ki se je udeležuje več kot 300 lovcev iz 45 držav, bo pod pokroviteljstvom predsednika republike Milana Kučana potekala do 6. maja.

Prisegli novi tožilci

24. 04. 2001 00.00

V predsedniški palači so pred ministrom za pravosodje Ivanom Bizjakom danes prisegli štirje novoimenovani državni tožilci ter trije pomočniki državnih tožilcev na okrožnih državnih tožilstvih. Prisege so se udeležili tudi generalna državna tožilka Zdenka Cerar in vodje okrožnih državnih tožilstev v Celju, Kopru, Kranju, Ljubljani in Mariboru.

Generalna skupščina BEST

09. 04. 2001 00.00

Neprofitna in nepolitična evropska organizacija študentov tehnologije in naravoslovja BEST (Board of European Students of Technology) ima te dni v Sloveniji svojo letno generalno skupščino. Otvoritev skupščine, ki jo tokrat organizira lokalna BEST skupina iz Ljubljane, je bila zjutraj v Cankarjevem domu v Ljubljani, delo skupščine pa bo od jutri do nedelje, 15. aprila, potekalo na Rogli. Danes popoldne bo v Cankarjevem domu še sejem zaposlitvenih priložnosti, na katerem bodo Hermes Softlab, BMW, Procter&Gamble, SAS Institute in Price Waterhause Coopers predstavili možnosti zaposlovanja za slovenske študente.

Sodelovanje tožilstva in obrambnega ministrstva

03. 04. 2001 00.00

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar se je na današnjem delovnem srečanju s predstavniki obrambnega ministrstva dogovorila o načinu medsebojnega obveščanja in sodelovanja, ki bo omogočil nujno potrebno in pravočasno obveščenost in prisotnost pristojnih državnih tožilcev pri preiskovanju kaznivih dejanj v obrambnem ministrstvu in Slovenski vojski.

Pahor odgovarja na očitke

02. 04. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je v odprtem pismu vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na očitke o slabi organizaciji dela v parlamentu odgovoril s predlogom o oblikovanju delovne skupine, v kateri bi bile z enim poslancem zastopane vse poslanske skupine. Namen delovne skupine bi bil, da skupaj z vodstvom in generalno sekretarko DZ Jožico Velišček ter njenimi sodelavci pripravi osnutek organizacijskih sprememb delovanja v parlamentu.

Slovenija ni koruptivna država

28. 03. 2001 00.00

Slovenija ni preveč koruptivna država, je eno izmed osrednjih ugotovitev strokovnega klubskega srečanja kluba celjskih podjetnikov Zlatorog, ki je bilo tokrat s temo Tožilstvo v procesu tranzicije mlade države namenjeno zlasti tematiki pravosodja. Kljub temu, da je korupcija v naši državi veliko temno polje, pa po mnenju vrhovnega državnega tožilca Franca Mazija ni izstopajoča, saj je bilo po nekaterih podatkih v zadnjih letih prijavljenih le 20 primerov tovrstnih kaznivih dejanj. Sicer je v zadnjih letih bilo na tožilstvo naslovljeno približno 500 ovadb za kazniva dejanja, ki so se zgodila v procesu lastninjenja. Doslej je tožilstvo zaradi takšnih kriminalnih dejanj kaznovalo 100 obtožencev.

Svetovni dan voda

22. 03. 2001 00.00

V Sloveniji letos že osmič obeležujemo svetovni dan voda, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila v Riu de Janeiru leta 1992. Namen tega dne je opozoriti javnost, da je voda pomembna in nenadomestljiva naravna prvina, ki omogoča, ob nesmotrni rabi pa omejuje, življenje in razvoj človeka. Po priporočilu Svetovne meteorološke organizacije je letošnji svetovni dan voda posvečen zdravstvenim vidikom rabe vode. Ob tej priložnosti naj bi letos v vseh državah sveta usmerili pozornost strokovnjakov, državnih institucij in nevladnih organizacij v ozaveščanje širše javnosti o pomenu in vlogi vode pri varovanju zdravja.

Svetovni dan voda

22. 03. 2001 00.00

Ob današnjem svetovnem dnevu voda je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sporočila, da je več kot milijarda svetovnega prebivalstva prisiljena vsak dan piti nepitno vodo, približno 2,4 milijarde ljudi oziroma 40 odstotkov Zemljinega prebivalstva pa nima na voljo ustrezne sanitarne opreme. WHO zato zahteva hitro globalno ukrepanje, da bi čim večjemu številu ljudi zagotovili čisto vodo.

Novi sodniki haaškega sodišča

15. 03. 2001 00.00

Generalna skupščina OZN je sinoči izvolila oziroma potrdila 14 sodnikov Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY), ki bodo zamenjali kolege, ki se jim mandat izteče letos novembra. Med 14 izvoljenci je le ena ženska, Florence Mumba iz Namibije, kar je izzvalo kar nekaj protestov, vrstili pa so se tudi pozivi k ukinitvi ICTY. Prednjačil je predstavnik Rusije, ki je ponovil stališče svoje države, da je sodišče pristransko do Srbov in nasploh nepotrebno. Mehika se je odpovedala sodelovanju, ker je po njenem mnenju ICTY nepotreben instrument mednarodnega prava.

Uničenje predislamskih spomenikov

10. 03. 2001 00.00

Največja kipa Bude na svetu, ki sta vklesana v skalo blizu mesta Bamijan v osrednjem delu Afganistana, sta že skoraj popolnoma uničena, je sporočil pomočnik vrhovnega poveljnika talibanov Abdul Hai Mutmaen. Dodal je, da je uničenih že od 80 do 90 odstotkov kipov. Medtem je talibanski poveljnik, mula Mohamed Omar, zavrnil pakistanske prošnje, naj vnovič preuči ukaz o uničenju vseh predislamskih spomenikov in podob v državi.