Gorenc

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Ali je javni dolg Slovenije rekorden, nad- ali podpovprečen v EU?

11. 03. 2022 06.00

Politiki različno ocenjujejo stanje javnega dolga države. Nekateri so do njegove višine kritični, drugi ne. Pod drobnogled smo vzeli tri izjave oz. objave naših politikov glede gibanja javnega dolga, jih preverili, ali držijo. Naš strokovni sodelavec, ekonomist Miha Dominko, pa je podal svojo oceno in opozoril na to, da v času epidemije in vseh ukrepov zagotovo ni bil čas, da bi država zniževala absolutni dolg, saj je morala delovati proticiklično.

SD in SDS v vseh sklicih DZ, samo dvema strankama doslej uspel povratek

10. 03. 2022 06.00

Tokratne parlamentarne volitve bodo devete v samostojni Sloveniji, desete demokratične in prve redne po letu 2008. Doslej smo imeli trikrat predčasne volitve – leta 2011, 2014 in 2018. Največ volivcev je odšlo na volitve leta 1992, kar 85,6 odstotka vseh volilnih udeležencev. Edini politik, ki je bil izvoljen v DZ na vseh dosedanjih volitvah, je predsednik SDS Janez Janša. Dvema strankama se je doslej uspelo obdržati v DZ ves čas, dvema pa se se je uspelo ponovno uvrstiti v parlament.

Ali se je število zaposlenih v izobraževanju v 20 letih res povečalo s 54.000 na 90.000?

09. 03. 2022 13.17

Predsednik vlade Janez Janša je zapisal, da se je število zaposlenih v izobraževanju od leta 2000 do 2020 povečalo s 54.000 na 90.000, medtem ko se je število mladih do 24. leta starosti zmanjšalo s 610.000 na 512.000. Preverili smo, ali to dejansko drži.

Pogajanja brez preboja, ljudem opozorila, naj ne zapuščajo zaklonišč

07. 03. 2022 05.16

Ruski in ukrajinski pogajalci so znova sedli za mizo. Pogajanja naj bi prinesla majhen napredek glede humanitarnih koridorjev, pričakovano pa ni bilo večjega preboja. Prebivalci večine obleganih mest medtem ostajajo ujeti, iz Mariupola je nekaterim uspelo pobegniti v zavetju noči in po stranskih cestah. Spopadi se medtem nadaljujejo, vendar pa napredek ruskih sil zaenkrat ni zelo velik, Ukrajinci pa vztrajajo, da se bodo borili do konca.

Cepljenje z Moderno za otroke do 11 leta v Sloveniji še ni potrjeno

07. 03. 2022 17.05

Otroci, stari od šestega do 11 leta, se s cepivom Moderne pri nas še ne morejo cepiti. O tem namreč svetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) še ni odločala. Je pa svetovalna skupina dala zeleno luč poživitvenemu odmerku za otroke, stare od 12 do 17 let, s Pfizerjevim cepivom. In ne glede na to da Moderna za to starostno skupino še ni odobrena v Sloveniji, so odmerek tega cepiva prejeli štirje otroci, stari do 11 let.

Ali je Slovenija po številu smrti bolnikov s covidom-19 primerljiva z državami z višjo precepljenostjo?

07. 03. 2022 06.00

Predsednik Konkretno in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v predvolilnem intervjuju za našo medijsko hišo dejal, da je umrljivost covidnih bolnikov v Sloveniji primerljiva z državami, v katerih imajo večji delež precepljenih proti covidu-19. Preverili smo, ali to drži.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Mura in Domžale brez zmagovalca, prav tako Celje in Radomlje

05. 03. 2022 17.07

Nogometaši Celja in Kalcerja iz Radomelj so se v 25. krogu Prve lige Telemach razšli z neodločenim izidom 0:0. Kasneje sta se pomerila Mura in Domžale, bilo je 1:1.

V koalicijo s SDS pod drugim vodstvom? 'To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke'

05. 03. 2022 17.00

Deset hitrih vprašanj o ključnih družbenih in političnih vrednotah smo tokrat zastavili predsednici SAB Alenki Bratušek. Med drugim pravi, da se v SAB zavedajo, da se je v politiki treba pogovarjati. A na vprašanje, ali bi vstopili v koalicijo s SDS, če je ne bi vodil Janez Janša, odgovarja, da se ne da sodelovati s stranko, ki deluje na enak oz. podoben način, kot je dolga leta deloval Vladimir Putin. "To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke."

Slovenska redovnica o begu iz Kijeva: Zbudila sta me pokanje in bliskanje

24. 02. 2022 09.00

Na ulicah Kijeva je bilo v četrtek zgodaj zjutraj polno vojakov in policistov, potekala je evakuacija ljudi, nam je povedala 30-letna Slovenka, ki je zapustila Kijev in je zdaj že na Poljskem. "Kaj takega sem do zdaj videla le v filmih ali pa na prizorišču snemanja filma," je pojasnila za 24ur.com. Že zjutraj je ukrajinsko prestolnico zapustila tudi redovnica Marta Meško, ki je v katoliškem misijonu Marijinih sester v Kijevu služila zadnjih 17 let. "Do konca smo upali, da se spopadi ne bodo zgodili, zato smo šli včeraj zvečer mirno spat," je povedala. A zbudili so se v povsem novo realnost, "v vojne razmere, ki jih nismo vajeni".

'Slovence, ki se nahajajo v Ukrajini, pozivamo, naj čim hitreje varno zapustijo državo'

24. 02. 2022 08.23

Ministrstvo za zunanje zadeve je v sporočilu zapisalo, da slovenske državljane, ki se trenutno nahajajo v Ukrajini, pozivajo, da čim hitreje varno zapustijo državo. Po informacijah Andreja Štera z Ministrstva za zunanje zadeve je v Ukrajini med 60 in 70 slovenskih državljanov. Konzularno poslovanje slovenskega veleposlaništva v Kijevu pa je do nadaljnjega ustavljeno. Na ravni EU trenutno tudi poteka usklajevanje glede evakuacije veleposlanikov iz evropskih držav v Kijevu. Zaposleni na slovenskem veleposlaništvu so sicer še v Kijevu, njihove družine so državo zapustile pred nekaj dnevi.

Zbudili smo se v vojno na evropskih tleh, Rusi v nekaj urah na pragu Kijeva

24. 02. 2022 10.19

Zgodilo se je to, kar se je napovedovalo že tedne – Rusija je napadla Ukrajino. Medtem ko ruski predsednik Vladimir Putin govori o "posebni vojaški operaciji", je Ukrajina razglasila vojno stanje za vso državo. Napadi so prišli s treh strani: iz Rusije, Belorusije in s Krima. Rusi so od zjutraj izvedli že več kot 200 napadov in so že pred Kijevim, poskušajo zasesti tudi Černobil. "Trudimo se, da se leto 1986 ne bo ponovilo," je ob tem dejal ukrajinski predsednik Zelenski. Ciljajo na več zračnih baz, eksplozije je slišati po vsej državi. Žrtve so na obeh straneh, tudi med ukrajinskimi civilisti. Umrlo naj bi na desetine ljudi.

Vlada izobesila ukrajinske zastave

24. 02. 2022 12.04

Na vladni palači so v podporo Ukrajini, ki jo je danes zjutraj napadla Rusija, izobesili ukrajinske zastave. Ob tem se je vlada danes tudi sestala na zaprti seji, na kateri so ocenjevali razmere ob napadu na Ukrajino, je sporočil premier Janez Janša.

Stroka, ki je zagovarjala postopno sproščanje, po odločitvi vlade skopa s komentarji

20. 02. 2022 16.13

Namesto postopnega sproščanja, kar je predlagala tudi strokovna skupina za covid-19, se v ponedeljek ukinja večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa. Odziv stroke na takšno odločitev vlade je skop. Direktor NIJZ Milan Krek pravi, da takšna odločitev niti ni nepričakovana in da stroka z medicinskega stališča poda določene predloge, vlada pa potem pri svoji odločitvi upošteva še druge vidike.

Kateri ukrepi od ponedeljka ostajajo v veljavi?

20. 02. 2022 11.11

Večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa od ponedeljka več ne bo veljala, nekateri pa vseeno ostajajo. Tako bo še vedno treba izpolnjevati PCT-pogoj zaposlenim in obiskovalcem zdravstvenih ustanov, socialno-varstvenih zavodov ter zaporov. Ostaja tudi razkuževanje rok ob vstopu v zaprt javni prostor, prav tako bo v zaprtih javnih prostorih, v javnem prometu in kabinskih žičnicah obvezna zaščitna maska.

V ponedeljek ukinitev preverjanja PCT-pogoja, hitro testiranje ne bo več brezplačno

19. 02. 2022 16.29

V ponedeljek se bo opustilo spremljanje pogoja preboleli, cepljeni in testirani (PCT) povsod, razen v kritični infrastrukturi. Prav tako se s ponedeljkom ukinja brezplačno presejalno testiranje in samotestiranje s hitrimi antigenskim testi, je dejal minister za zdravje Janez Poklukar. Še naprej bo država krila hitro testiranje le za dejavnosti, kjer je to zahtevano. Ukinja se samotestiranje v šolah, kjer pa bo še naprej obvezno nošenje mask.

Afera Emporio Medical: Antolič, Vengust, Cirman in Žafran morajo v zapor

19. 02. 2022 12.30

Višje sodišče je skoraj v celoti potrdilo sodbo okrožnega prvi skupini obsojenih korupcije v zdravstvu. Pritrdilo je zapornim kaznim za tri zdravnike, Vaneta Antoliča, Roka Vengusta, Roberta Janeza Cirmana, in nekdanjega komercialista Emporia Medicala Darka Žafrana. Ne bo jim sicer treba plačati denarne kazni, bodo pa morali trije vrniti protipravno pridobljeno premoženjsko korist. Za Sama Karla Fokterja je medtem sodišče izdalo zavrnilno sodbo, saj je očitano kaznivo dejanje zastaralo. Zagovornik Vengusta, Miha Kozinc, in Antolič sta za 24ur.com napovedala, da bosta zoper sodbo vložila zahtevo za varstvo zakonitosti.

V središču Ottawe aretiranih več kot 100 protestnikov

19. 02. 2022 09.36

Protesti proti ukrepom za omejevanje širjenja covida-19 v Ottawi so se v petek sprevrgli v nasilje. Protestniki so namreč po navedbah tamkajšnjih oblasti napadli policiste in jim poskušali vzeti orožje. Pri tem je bilo aretiranih več kot 100 ljudi, je sporočila policija. Podatkov o morebitnih poškodovanih v protestih pa še ni.

V petek potrjenih 3731 okužb z novim koronavirusom

19. 02. 2022 09.52

V petek so ob opravljenih 2427 PCT-testih in 86.503 hitrih testih potrdili 3731 okužb z novim koronavirusom. Potrjenih je bilo 40 okužb manj kot v četrtek, v primerjavi s tednom prej pa 3599 okužb manj. Trenutno je po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) aktivno okuženih 88.410 prebivalcev Slovenije.

Hokejski utrip pred SP v Ljubljani počasi narašča

18. 02. 2022 13.41

Hokejska zveza Slovenija bo v začetku maja končno izvedla svetovno prvenstvo divizije I, ki so ga v Ljubljani zaradi epidemije že dvakrat prestavili. Ob pripravah na največje hokejsko tekmovanje v Sloveniji letos pa so se pri krovni zvezi spomnili tudi okrogle obletnice, saj v teh dneh mineva 90 let od prve uradne hokejske tekme v Ljubljani.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Blinken: Rusija bi lahko Ukrajino napadla še pred koncem olimpijskih iger

11. 02. 2022 06.54

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da bi se lahko napad Rusije na Ukrajino zgodil vsak čas, tudi še pred koncem zimskih olimpijskih iger. Tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki se bo v soboto po telefonu slišal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, svari pred vse večjimi grožnjami ruske vojaške akcije, zato je pozval vse ameriške državljane, ki še ostajajo v Ukrajini, naj nemudoma zapustijo državo. Za takšno potezo se odloča vse več držav. Medtem pa Moskva trdi, da Zahod širi laži.

Vlada in Fides z različnim razumevanjem 'začasnosti' ukrepov

11. 02. 2022 10.12

Čeprav je minil že več kot en teden, odkar je vlada dala zeleno luč podpisu sporazuma o zvišanju zdravniških plač, pa z zdravniškim sindikatom sporazuma še niso podpisali. Zakaj? Po naših informacijah se je zapletlo pri razumevanju, kaj pomeni začasnost ukrepov, ki so jih izpogajali – torej ali bodo vse določbe, ki zdravnikom in zobozdravnikom prinašajo višje plače, veljale le v letošnjem letu ali bodo trajne.

Ortopedi bodo morali UKC Ljubljana vrniti manj kot tisoč evrov covidnih dodatkov

10. 02. 2022 16.36

Ortopedi, ki so se na ortopedski kliniki UKC Ljubljana lažno evidentirali, saj so v tem času delali pri drugem izvajalcu, bodo morali svojemu delodajalcu vrniti vsega skupaj manj kot tisoč evrov. Večinoma gre za neupravičeno izplačane covidne dodatke, ki so jih prejeli za delo na kliniki, čeprav tam dejansko niso bili prisotni. Po ugotovitvah inšpektorata za javni sektor je bilo takšnih ur, za katere so neupravičeno prejeli dodatek, 86.

Evropska komisija v začetku leta 2023 z zakonom o digitalnem evru

10. 02. 2022 06.00

Evropska komisija je sporočila, da namerava v začetku prihodnjega leta predlagati zakon o digitalnem evru. Evropska centralna banka sicer že pripravlja virtualno različico evrskega bankovca ali kovanca. Če bi dali guvernerji bank evroobmočja predlogu zeleno luč, bi lahko virtualni evro dobili do leta 2025.

Na #OstaniZdrav boste lahko preverili možnost vstopa v tujo državo

09. 02. 2022 16.53

Nadgrajena je aplikacija za beleženje stikov z okuženimi z novim koronavirusom, spremembe pa prinašajo tri novosti. Organizatorji dogodkov lahko po novem ustvarijo QR-kodo, ob morebitni okužbi na dogodku pa so posebej obveščeni vsi obiskovalci. V okviru aplikacije bo po novem možno naložiti digitalno covidno potrdilo, na ta način pa bo posameznik lahko preveril, ali lahko s tem potrdilom vstopi v poljubno državo.

Koritnik: Dvig plače za šest razredov vsem javnim uslužbencem težak 1,5 milijarde evrov

09. 02. 2022 10.47

Sindikati javnega sektorja so ministra za javno upravo Boštjana Koritnika seznanili z zahtevo, da se plača vsem zaposlenim javnega sektorja zviša za šest plačnih razredov. Zahteva sledi sporazumu o zvišanju plač zdravnikom, ki pa še ni bil podpisan. Koritnik pravi, da bo zahtevo predal v odločanje vladi, a opozarja, da bi takšen dvig plač za 188.000 zaposlenih v javnem sektorju pomenil 1,5 milijarde evrov na leto.

Spremembe pri pregledih za voznike z očali

07. 02. 2022 16.14

Voznikom z očesnimi okvarami in ki nosijo očala, ne bo več treba avtomatsko na pregled vida, ko bodo menjali vozniško dovoljenje. To omogoča spremenjen pravilnik o zdravstvenih pogojih voznikov motornih vozil. Spremembe pravilnika pa prinašajo tudi nekatere druge novosti.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.