Gospodarstveniki

'Od obdavčitve bank v petih letih pričakujemo 500 milijonov evrov'
05. 09. 2023 06.00
Mesec dni po zgodovinskih poplavah je čas za prvo revizijo sprejetih ukrepov za pomoč ljudem na poplavljenih območjih. Uvedba obveznega solidarnostnega prispevka je sprožila številna nasprotovanja in dvignila veliko prahu. Golob odgovarja, da tisti, ki bodo oddelali solidarnostni soboti, prispevka ne bodo plačali. Za obnovo bodo prispevale tudi banke, po napovedih Goloba z novo obdavčitvijo, kar bo naneslo na okoli 100 milijonov na leto v naslednjih petih letih. V sredo bo zaživela tudi številka 114, kjer bodo na voljo vse informacije in pomoč za prizadete državljane. "Če želimo sanirati in se v prihodnje izogniti škodi, moramo poslušati stroko," pa predsednik vlade odgovarja občanom, ki nasprotujejo selitvi naselij, ki so jih prizadele poplave.

Odzivi gospodarstva: Bojimo se, da bi solidarnostna dajatev postala stalnica
25. 08. 2023 20.15
Kdor ne bo oddelal solidarnih sobot, bo moral v solidarnostni sklad darovati 0,3 odstotka dohodnine. Prejemnik povprečne plače, ta znaša dobrih 1400 evrov neto, bo tako za solidarnost daroval dobrih pet evrov neto. A podjetniki menijo, da je komuniciranje vlade glede tega, kaj je osnova za obračun, precej zmedeno. Ker pa se ujme utegnejo ponoviti, minister Luka Mesec ne izključuje niti možnosti, da bi solidarnostna dajatev lahko ostala tudi po izteku dveletnega obdobja. In prav tega se bojijo tudi v gospodarstvu.

'Sobotno delo v številnih panogah ni smiselno'
25. 08. 2023 20.14
Sobotne delovnike bodo oddelali v tistih podjetjih, kjer imajo dovolj dela in naročil, da se jim bo to obrestovalo, ocenjujejo v delodajalskih združenjih. "Mi smo in bomo prispevali svoje," pravijo, a ob tem vlado opozarjajo, da bremena ne bo moglo nositi zgolj gospodarstvo. Na ministrstvih odločitve, ali bodo uradniki oddelali dve soboti, niso še sprejeli, predsednik državnega sveta Marko Lotrič pa si delovnih sobot v javnem sektorju ne predstavlja, saj da bi bile te nesmiselne.

Za družine okoli 12 tisočakov izredne pomoči, moratorij na kredite
17. 08. 2023 06.53
Kako bo država na pomoč priskočila tistim, ki so v zadnjih ujmah izgubili vse? Kje bodo našli nadomestne nastanitve za osebe brez strehe nad glavo? Kako bo potekala sanacija škode in kdo bo sanacijska dela izvajal? Kaj bo s podjetji, ki zaradi poplav ne morejo zagnati svojih obratov in kaj z njihovimi zaposlenimi? Na seji vlade so obravnavali vsa ta vprašanja in še marsikatero drugo ter prišli do nabora ukrepov, ki bi jih lahko implementirali v dva zakona, ki ju pripravljajo. Znotraj obeh pa bi, tako minister za delo Luka Mesec, lahko namenili en paket izredne solidarne pomoči. Pa tudi o čakanju na delo, hitrem zaposlovanju tujcev, dodatnem delu upokojencev in drugem.

Blaženje posledic poplav: med predvidenimi ukrepi tudi moratorij na kredite
16. 08. 2023 14.25
Gospodarsko ministrstvo bo začelo ocenjevati škodo, ki je nastala v gospodarstvu po nedavnih ujmah, je povedal minister Matjaž Han. Med ukrepi za pomoč predvidevajo tudi moratorij na kredite in hitrejše zaposlovanje tujcev. Znižali bodo tudi pogoj, po katerem bodo do pomoči upravičeni samozaposleni.

Poklona žrtvam prve svetovne vojne se je udeležil tudi Milan Kučan
30. 07. 2023 20.21
Pri Ruski kapelici so se drugič, odkar vojna, ki jo je zanetila Rusija, vihra v Ukrajini, z molitvijo in položitvijo venca spomnili žrtev prve svetovne vojne. Med vidnejšimi obiskovalci je bil tudi letos nekdanji predsednik države Milan Kučan. Kje so danes tisti, ki so se ob Putinovem obisku v Sloveniji gnetli pri odru in prepirali, kdo bo bližje ruskemu voditelju, je bil oster Kučan. Na slovesnosti, kjer se je običajno trlo pomembnih gostov, letos ni bilo predstavnikov oblasti, saj niso bili niti vabljeni. So se pa umrlim poklonili nekateri gospodarstveniki in ljubljanski župan.

SIJ: 21-milijonsko pogačo si je razdelilo celotno poslovodstvo
16. 06. 2023 19.59
Tibor Šimonka, eden od vodilnih v družbi SIJ, tudi po razkritju izplačil astronomskih, milijonskih dividend in nagrad očitno še naprej uživa podporo gospodarske zbornice, ki ji predseduje. Potem ko je minister Kumer izrazil razočaranje nad ravnanjem člana uprave SIJ in predsednika zbornice, se tudi generalna direktorica GZS sprašuje, ali gre nemara res za politično gonjo. V Siju so v novem pisnem odzivu zanikali, da si je 21-milijonsko pogačo razdelila uprava, pač pa celotno poslovodstvo.

Bosch Rexroth na Brniku odprl nov proizvodni obrat
16. 06. 2023 15.12
Slovensko podjetje Bosch Rexroth, ki je del istoimenske nemške skupine in širšega konglomerata Bosch, je v bližini brniškega letališča odprlo svojo novo poslovno in proizvodno stavbo. Podjetje bo na Brniku združilo zaposlene z dosedanjih treh lokacij, hkrati pa bo razširilo proizvodnjo in ustvarilo najmanj 123 novih delovnih mest.

Industriji jekla državna pomoč, zdaj si izplačujejo milijonske dividende
13. 06. 2023 19.13
Potem ko smo državljani lani z milijoni prek agencije SPIRIT pomagali Slovenski industriji jekla, ki je želela pomoč za obvladovanje energetske draginje, si zdaj, le nekaj mesecev kasneje, družba izplačuje dividende. Skoraj šest milijonov bodo v SIJ-u do konca julija nakazali lastnikom. Zakon, ki ureja subvencioniranje, sicer prepoveduje razdeljevanje dobička, a ker SIJ pomoči ni dobil neposredno, pač pa sta jo njegovi dve hčerinski družbi, ki ju obvladuje, zdaj država ne more ukrepati. To je le vprašanje morale – s temi besedami odločitev SIJ-a komentira gospodarski minister Han. In kaj zdaj?

Nemški gospodarstveniki v Sloveniji pogrešajo več dialoga s politiko
08. 06. 2023 18.24
Nemčija – in zdaj tudi celotno evrsko območje – je zdrsnila v recesijo. Slovenija, ki je močno odvisna predvsem od nemškega gospodarstva, pa je vse manj privlačna za naložbe nemških podjetij. Med glavnimi razlogi so visoki davki in toga delovna zakonodaja. Predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice vladi tudi očita, da z nemškimi investitorji sploh ne komunicira.

Koalicija: Za nami je leto sodelovanj. Opozicija: Navajeni smo obljub
01. 06. 2023 06.00
Slovenija je spet normalna država, kjer vladajo demokracija, pravo in odprta družba, v kateri nikogar ne puščamo zadaj. Tako Slovenijo po enem letu vladanja vidijo v koalicijskem trojčku. V opoziciji pa: Mineva leto simbolnega vračanja v Jugoslavijo, leto obujanja zloveščega duha državljanske vojne, leto zamujenih priložnosti in opozorilo, da se loterija z novimi obrazi spet ni izšla.

Golob: Pri rekordnih dobičkih težko govorimo o nestimulativnem okolju
31. 05. 2023 19.24
Draginja na vsakem koraku, ni dneva, ko ne bi poročali o dvigu cen. In kaj sporoča vlada? Kaj bodo naredili? Zaradi nore draginje bodo uvedli nadzor cen celotne verige prehranskih izdelkov od kmeta do trgovca, potem ko so bili objavljeni podatki aprilske inflacije, ki povedo, da se je spet najbolj podražila hrana. Da bi lažje preživeli podražitve iz gospodarstva, že mesece slišimo pozive: razbremenimo plače, a vlada tu načrtov še kar ne razkriva. In jih zaenkrat niti ne bo, tako premier Golob, ki opozarja, da ob rekordnih dobičkih iz lanskega leta gospodarstveniki težko govorijo o nestimulativnem okolju. In kako mu odgovarja gospodarstvo?

'S 1500 evri bi država pokazala, da javne uslužbence vsaj malo ceni'
12. 05. 2023 06.08
Bitka za višji regres v javnem sektorju se je začela. V zasebnem v nekaterih podjetjih namesto najnižjega (1200 evrov) izplačujejo najvišji možen neobdavčeni regres, ki znaša dobrih 2144 evrov. Sindikati javnih sektorjev želijo, da bi zaposleni v najnižjih plačnih razredih dobili 300 evrov več, torej okoli 1500 evrov neto. "Glede na višino regresov v zasebnem sektorju sem trdno prepričan, da bi morali pri tem predlogu trdno vztrajati," je povedal Štrukelj. Trobiš pa je medtem opozoril, da gospodarstvenike skrbi, kdo bo to plačal.

'Slovenija je za avstrijsko gospodarstvo enako pomembna kot Avstrija za nas'
25. 04. 2023 20.20
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han se je mudil na obisku avstrijske Štajerske in srečanju s ptujskimi podjetji. Ob tem meni, da so koristi, ki jih prinaša čezmejni pretok blaga, storitev in delovne sile, tu takoj opazne, regiji na obeh straneh meje pa, da sta se naravno zlili v eno gospodarsko regijo. Med drugim pa je govoril tudi o trenutno pereči temi med državama: nadzorom na meji. "Mejne preglede na slovensko-avstrijski meji v tem trenutku ocenjujem kot nepotrebne – slabi so tako za gospodarstvo kot za ljudi," je dejal.

Gospodarstveniki o Golobu in reformah: Bolje korak nazaj kot škoda
29. 03. 2023 19.54
"Tresla se je gora, rodila se je miš. Bolje je, da je premier naredil korak nazaj, kot da bi z reformami delali škodo," ocenjujejo gospodarstveniki. Ekonomist Matej Lahovnik pa opozarja, da smo doslej slišali le konfuzne in protislovne napovedi.

Davčna reforma naj bi znižala obremenitev plač in zvišala davke na premoženje
19. 03. 2023 19.44
Vsota pobranih davkov in finančne potrebe družbe se vse bolj razhajajo, je kot enega od glavnih razlogov za davčno reformo ta teden navedel finančni minister Klemen Boštjančič. Kaj reforma prinaša, še ni jasno, kot tudi ne, ali bomo državljani po njej obdavčeni bolj ali manj. Naj država davkov ne viša, vlado opozarjajo tako iz opozicije kot tudi gospodarstveniki, ki upajo, da bo reforma uporabljena za dvig, in ne zadušitev konkurenčnosti domačega gospodarstva.

'Ukrepi vlade za blaženje energetske krize v gospodarstvu ne dosegajo ciljev'
17. 03. 2023 19.31
Reprezentativna gospodarska združenja v javnem pismu predsednika vlade Roberta Goloba opozarjajo na neučinkovite ukrepe za blaženje energetske krize. Pod pritiskom so predvsem energetsko intenzivna podjetja, ukrepi pa ustvarjajo razlike tako med različnimi gospodarskimi panogami kot podjetji. Predvsem pa, tako gospodarstveniki, poglabljajo nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva. Golob pisma še ni komentiral.

Smrekar: Ljudje imajo vedno prav
28. 02. 2023 18.16
Obisk svetovnega prvenstva v Planici bo bistveno nižji od prvotnih načrtov. Tematiko je novinarjem predstavil predsednik organizacijskega komiteja in Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar in potrdil, da razloge še analizirajo, odkrito pa priznal, da so navijači tisti, ki imajo na koncu prav.

'Ne gre le za Ukrajino, ampak za demokratične vrednote celega sveta'
24. 02. 2023 18.01
Ob prvi obletnici začetka ruske invazije na Ukrajino je ukrajinska skupnost v Sloveniji pripravila dogodek na Kongresnem trgu v prestolnici. Na slovesnosti so se slišale besede obžalovanja, da morija v Ukrajini še vedno traja. Ob tem Ukrajinci zagotavljajo, da ne bodo odnehali, saj ne gre le za Ukrajino, ampak tudi za demokratične vrednote celotnega sveta.

Petrin selfi z legendarno Norvežanko in aplavz menedžerjev
24. 02. 2023 08.31
"Saj ne morem verjeti," zakliče Petra Majdič, ko ji v Planici na tribuni pomaha ženska s kapo, na kateri je norveška zastava. Našo zimsko šampionko v objem stisne Hilde Pedersen. "Ona je legenda. Ko sem bila začetnica v svetovnem pokalu, smo jo vse gledale z velikimi očmi. In ko sem jo nazadnje začela premagovati, sem vedela, da mi gre dobro," se smeji najuspešnejša slovenska smučarska tekačica vseh časov.

Tretja razvojna os: hitre ceste do leta 2027, kot je bilo načrtovano, ne bo
21. 02. 2023 20.09
Čeprav Korošci na tretjo razvojno os, na hitro cesto, čakajo že skoraj 20 let, toliko časa je namreč minilo od prvih pisnih obljub, se projekt zdaj spet zamika. Po napovedih prvega moža Darsa in nekdanjega infrastrukturnega ministra bi ta morala biti zgrajena do leta 2027, a se je na terenu izkazalo, da dela, če sploh tečejo, tečejo prepočasi, zdaj pa je pred kamero stopila tudi sedanja infrastrukturna ministrica, ki pravi, da hitre ceste do leta 2027, kot je bilo načrtovano, ne bo. Korošci pa imajo vsega dovolj. Do Ljubljane potrebujejo več kot dve uri, če je gost promet, še več. Dejstvo je tudi, da so gospodarstveniki odvisni od cestne infrastrukture, ker je železniška še slabša.

Avstrijski razumniki v pismu politiki: Nevtralnost Avstrije ne ščiti več
21. 02. 2023 14.25
Avstrijski akademiki, vojaški poznavalci, znanstveniki, pravniki, gospodarstveniki in druge znane osebnosti so v drugem odprtem pismu avstrijski politični vrh in avstrijsko družbo pozvali k ponovnemu razmisleku o varnostni prihodnosti države. Prepričani so, da nevtralnost Avstrije v novih varnostnih razmerah po ruski invaziji na Ukrajino ne ščiti več. Ob tem se zavzemajo za novo varnostno doktrino in povezovanje z Natom.

Javno pismo: 'Ustavite vojno! Ustavite jo takoj! To moč imate. In to odgovornost'
16. 02. 2023 14.26
Bivša predsednika države, sociologi, politiki, umetniki, športniki, gospodarstveniki, župani, pravniki in mnogi drugi so objavili javno pismo, v katerem so pozvali države EU, Rusko federacijo in Združene države Amerike, naj zaustavijo boje, nadaljnje oboroževanje in se začnejo pogajati. Kot so navedli v pismu, ki ga objavljamo v celoti, so ZDA in Rusija bile nekoč na pravi strani zgodovine.

Bi lahko NSi našla formulo, kako razširiti desnosredinsko volilno telo?
08. 02. 2023 21.33
Po neuspešnem trgovanju SDS in NSi s podpisi pod interpelacijo kulturne ministrice Aste Vrečko in interpelacijo o delu celotne vlade med strankama še naprej vre. Da je konflikt med njima stalnica, ki ga spremljamo zadnjih deset let, ugotavlja komentator Luka Lisjak Gabrijelčič. A kaj je v ozadju prerivanja med njimi? In kdo lahko prekine ta začarani krog? Oglašajo se tudi nekateri gospodarstveniki, ki jih vlada Roberta Goloba doslej ni prepričala in na desnosredinskem delu političnega prizorišča vidijo prostor za nove projekte.

'Podjetja si lahko že danes zagotovijo nižje cene energentov za 2024'
20. 01. 2023 12.00
Razmere na področju cen energentov, kot je zemeljski plin, so trenutno ugodne, tako da si lahko podjetja že danes zagotovijo nižje cene za leto 2024, je po sestanku s predstavniki gospodarstva dejal minister Bojan Kumer. Že zdaj se je treba usmeriti v to, kako čim bolje zagotoviti konkurenčnost za 2024, je poudaril.

Politiki ne želijo (več), da se jih vidi v družbi elite in sredi razkošja?
16. 01. 2023 09.10
Večji del leta je Davos zgolj priljubljeno smučišče visoko v švicarskih Alpah. Potem pa pride tisti teden v januarju, ko se tja obrne svetovna pozornost, saj se tam elita zbere na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Razpravljajo o vizijah za prihodnost in perečih dnevnih temah, s tem pa po eni strani razkrivajo, kako razmišljajo voditelji, po drugi strani pa občasno razburjajo z idejami in hranijo strahove ljubiteljev teorij zarote.

Gospodarstveniki svarijo: minimalna plača se bo preveč zvišala
06. 01. 2023 06.00
Minimalna plača se bo zvišala preveč, svarijo gospodarstveniki, ki jih napovedan dvig minimalne plače za 100 evrov še posebej skrbi zaradi energetske krize. Na Gospodarski zbornici Slovenije sicer podpirajo uskladitev bruto minimalne plače z medletno decembrsko inflacijo, ki ohranja kupno moč tistih z najnižjimi plačami, nasprotujejo pa uskladitvi, kot jo predlaga minister za delo Luka Mesec. V Obrtno-podjetniški zbornici pa ob tem poudarjajo, da je napovedani dvig večji, kot je bilo predvideno, in da bo glede na energetsko draginjo, s katero se srečujejo podjetja, povečanje minimalne plače nad zakonsko določeno mejo dodatna obremenitev za podjetja.

Klakočar Zupančičeva in Pečečnik ne razmišljata enako
02. 01. 2023 12.39
Potem ko je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič Joca Pečečnika in druge velike podjetnike pozvala, naj začno razmišljati "malo manj kapitalistično" ter povedala, da so od kapitala pomembnejši ljudje, se je na njene besede v imenu Kluba slovenskih podjetnikov odzval njegov predsednik Joc Pečečnik.

Kakšne so gospodarske napovedi za naslednje leto? 'Marsikaj se spreminja'
29. 12. 2022 06.00
Gospodarske napovedi za prihodnje leto niso obetavne. Da pričakuje katastrofalno leto, je ob podelitvi zlatega ključa nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju dejal tudi predsednika Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik. Na gospodarskem ministrstvu se z napovedjo strinjajo in pravijo, da bo treba odgovoriti s prenovljeno gospodarsko politiko. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež in podjetnik Joc Pečečnik sta govorila tudi o dragi električni energiji in Dončiću kot blagovni znamki.

Hrana povprečno dražja za 20 odstotkov: vedno več ljudi potrebuje pomoč
22. 12. 2022 18.57
Letošnje leto mineva v znamenju najvišjih podražitev, kar smo jih v zadnjih 20 letih zaznali v Sloveniji. Podražitve so prisotne na skoraj vseh področjih končne potrošnje, tudi prehrambnih izdelkov. V primerjavi z lanskim novembrom so se po zadnjih podatkih Statističnega urada cene hrane zvišale v povprečju za 20 odstotkov. Ljudi, ki se srečujejo s pomanjkanjem najosnovnejših stvari, tudi hrane, je vse več. Prav tako so množice ljudi, ki čakajo na donirano hrano, vse večje.