Gregor Virant

Predaja poslov na ministrstvih

06. 12. 2004 00.00

Po izvolitvi nove vlade, ki jo bo vodil premier Janez Janša, so potekale primopredaje poslov. Večina ministrov je tako že prevzela svoje resorje.

Nova vlada že začela z delom

04. 12. 2004 00.00

Nova vlada premiera Janeza Janše se je sestala na seji, na kateri je imenovala generalno sekretarko in večino državnih sekretarjev.

Slovenija ima osmo vlado

03. 12. 2004 00.00

Poslanke in poslanci državnega zbora so z 51-imi glasovi za in 37-imi proti potrdili ministrsko ekipo, ki jo je predlagal Janez Janša. Vlada se je tudi že prvič sestala.

Zelena luč za polovico vlade

29. 11. 2004 00.00

Na prvih zaslišanjih pred pristojnimi parlamentarnimi odbori so vsi ministrski kandidati dobili zeleno luč. Najbolj zanimivi sta bili zaslišanji Dragutina Mateja in Gregorja Viranta.

Nova ministrska ekipa na ogrevanju

25. 11. 2004 00.00

Kandidate za ministre čaka zaslišanje pred pristojnimi odbori, po izvolitvi pa bodo imenovali državnega sekretarja, ki bo po novem namestnik ministra.

Horoskop nove vlade

23. 11. 2004 00.00

Nebesna znamenja ministrskih kandidatov kažejo, da bo mandat nekaterih bolj pester, drugih malo manj. Astrologi menijo, da bomo imeli kar uravnoteženo vlado.

Bo nova vlada izpolnila obljube?

22. 11. 2004 00.00

V koalicijski pogodbi so si med drugim vladne stranke zadale, da bo Slovenija do leta 2008 dosegla 80 odstotkov povprečne stopnje razvitosti držav Evropske unije. Med cilji nove vlade je tudi cenejše šolanje in ustanovitev slovensko-hrvaške zgodovinske komisije.

Kdo bo vodil nova ministrstva?

13. 11. 2004 00.00

Koalicijo bodo sestavljale tri pomladne stranke in DeSUS, saj je malo verjetno, da bi LDS vstopila v vlado.

Vlada po novem: Višji ali nižji stroški?

12. 11. 2004 00.00

Nova vlada bo sestavljena na podlagi pred dvema dnevoma sprejetih sprememb zakonov o vladi, poslancih in državni upravi. Medtem ko bodoče vladne stranke govorijo o znižanju stroškov za vladni aparat, druga stran govori o zvišanju stroškov.

Visoki honorarji vladnih funkcionarjev

24. 03. 2004 00.00

Javnost je precej razburil podatek poslanca Bogdana Baroviča, da naj bi eden od ministrov poleg plače zaslužil 18 milijonov, nek državni sekretar pa deset milijonov tolarjev avtorskega honorarja. Kdo je minister, ni znano, visokohonorirani sekretar pa je Gregor Virant z ministrstva za notranje zadeve.

Okrnjena Telekomova uprava

19. 02. 2004 00.00

Razrešeni predsednik uprave Peter Grašek je predal posle novi upravi, ki se je tudi že prvič sestala.

Rado Bohinc

17. 01. 2004 00.00

Predstavniki koalicije in opozicijskih strank kljub naporom niso uspeli uskladiti mnenj o reševanju problematike izbrisanih. Premier Anton Rop je sicer napovedal, da bodo nekatere odločbe začeli izdajati že v prihodnjih dneh, dokončno pa bodo primer izbrisani po vsej verjetnosti končali z ustavnim zakonom. Minister Bohinc bo, kot kaže, izbrisane ponovno uvrstil med vpisane.

Brez razprave o razpisu za direktorja policije

06. 10. 2003 00.00

Uradniški svet, ki skrbi za izvajanje izbire položajnih uradnikov, na seji ni dorekel dokončnega stališča glede vprašanj, ki so se pojavila ob že objavljenem razpisu za položaj generalnega direktorja policije, saj so člani sveta proti koncu seje postali nesklepčni.

Gregor Virant: Razpis bi bilo primerneje ponoviti

29. 09. 2003 00.00

O spornem razpisu za novega direktorja slovenske policije, smo se v studiu 24ur pogovarjali z Gregorjem Virantom, državnim sekretarjem za upravo in članom uradniškega sveta.

Neodvisen uradniški svet?

23. 07. 2003 00.00

Uradniški svet, ki se ukvarja z javnimi natečaji za bodočega direktorja policije, direktorja Sove in za druge najvišje vodstvene položaje v državni upravi, je že ob ustanovitvi sprožil precej polemik, predvsem zaradi dvomov o nepristranskem delovanju, saj so člani sveta vse kaj drugega kot neodvisni strokovnjaki.

Uradniški svet bo obravnaval predloge?

21. 07. 2003 00.00

Uradniški svet naj bi danes obravnaval predloge razpisnih postopkov za vodilne uradniške položaje, ki jih je dobil od pristojnih ministrstev ali generalnega sekretarja vlade. Trenutno je najbolj aktualno vprašanje, ali sta med predlogi tudi predloga za postopek javnega razpisa za mesto generalnega direktorja policije in za mesto direktorja Sove.

Ukinjanje Urada za boj proti korupciji?

20. 06. 2003 00.00

Vlada namerava - v okviru racionalizacije in reorganizacije državne uprave - ukiniti številne službe in urade. Na seznamu se je znašel tudi Urad za preprečevanje korupcije, ki naj bi - po ukinitvi - spadal pod Ministrstvo za pravosodje. Seveda se ob tem pojavljajo številni pomisleki, ali gre pri ukinitvi urada tudi za utišanje tistih, ki na primere korupcije opozarjajo.

Virant ne bo odstopil

04. 06. 2003 00.00

Notranji minister Rado Bohinc je umaknil razpis za novega direktorja Urada za usmerjanje upravnih enot, ki mu je nasprotoval državni sekretar na ministrstvu Gregor Virant in grozil z odstopom.

Ministrova kadrovska kuhinja

29. 05. 2003 00.00

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Gregor Virant trdi, da gre pri imenovanju Vitomirja Pretnarja za direktorja urada za usmerjanje upravnih enot za klasičen primer kadrovske kuhinje. Notranji minister Rado Bohinc (ZLSD) naj bi podvajal funkcije in nastavljal ljudi iz svoje stranke.

Moralno prizadet kandidat za upravo

26. 05. 2003 00.00

Vitomir Pretnar, ki se je prijavil na razpis za direktorja urada za usmerjanje upravnih enot, je moralno prizadet. Državni sekretar na notranjem ministrstvu Gregor Virant je namreč izjavil, da bo v primeru Pretnerjevega imenovanja odstopil. Virant vidi v Pretnarju "politično nastavljenega" kandidata notranjega ministra Bohinca.

Ukinjanje vladnih uradov

17. 04. 2003 00.00

Vlada napoveduje, da bo do konca leta ukinila okoli 25 institucij, ki so do zdaj delovale bodisi kot samostojni organi ministrstev ali pa kot neodvisni vladni uradi. Niti ena institucija se z ukinjanjem ne strinja, v vladi pa so neomajni, da je potrebno stroške znižati in pretežno politična delovna mesta nadomestiti s strokovnimi kadri.

Napačna trajna prepoved oddaje mleka

23. 12. 2002 00.00

Po mnenju vodje posebne komisije, ki je ugotavljala pravilnost ravnanja veterinarske uprave v mlečni aferi, ni pravne podlage, da bi kmetom trajno prepovedali oddajo mleka. Kmetije, pri katerih so tuji referenčni laboratoriji novembra potrdili navzočnost kloramfenikola v mlečnih vzorcih, kljub temu še vedno ne smejo oddajati mleka.

VURS ukrepal zakonito

20. 12. 2002 00.00

Veterinarska uprava je ob pojavu kloramfenikola v mleku učinkovito in zakonito ukrepala, je ugotovila posebna neodvisna komisija, ki jo je konec novembra ustanovil kmetijski minister Franc But. Komisija tudi meni, da državi ne bi bilo treba plačati odškodnine za uničeno mleko, ki je bilo sicer čisto.

Osumljeni kmetje že prijavljeni

03. 12. 2002 00.00

Direktor Veterinarske uprave Zoran Kovač je potrdil, da so vseh 13 do sedaj uradnih osumljencev, že prijavili tožilstvu oziroma policiji.

Minister Bohinc o reformi javne uprave

24. 09. 2001 00.00

Slovenski notranji minister Rado Bohinc se je prvi dan obiska v Rimu srečal z italijanskim ministrom za inovacije in tehnologijo Luciom Stanco, s katerim sta izmenjala izkušnje s področja reforme javne uprave.

Podprli novelo zakona o odvetništvu

23. 02. 2001 00.00

Odbor DZ za notranjo politiko je podprl predlog novele zakona o odvetništvu, katere predlagatelj je vlada, in bo državnemu zboru predlagal, naj jo skupaj z amandmaji obravnava in sprejme po hitrem postopku. Temeljni namen predlaganih sprememb in dopolnitev je prilagoditev obstoječe zakonodaje evropskim direktivam, obenem pa naj bi novi zakon tudi odpravil pomanjkljivosti sedaj veljavnega zakona o odvetništvu. Sicer pa so se člani odbora danes lotili tudi novele zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki bo, sodeč po današnji razpravi, deležna tako odobravanja kot tudi kritike. Novela namreč predvideva zgolj "drobne popravke", medtem ko temeljno konceptualno vprašanje zakona ostaja nerešeno.

Bohinc predstavil sodelavce

10. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc med prednostne naloge svojega mandata uvršča reformo javne uprave, vzpostavitev schengenske meje, ki je meddržavni in evropski projekt, ter projekt izobraževanja več kot štiri tisoč slovenskih uradnikov za čas, ko bo Slovenija postala polnopravna članica EU. Zelo pomembna pa se mu zdi tudi vzpostavitev operativne samostojnosti policije in vzpostavitev nadzora nad delom policije.

Končani sedmi dnevi slovenske uprave

30. 09. 2000 00.00

V Portorožu so se končali sedmi dnevi slovenske uprave. Temi letošnjega posveta sta bili Spremembe v sistemu javnih uslužbencev ter Raba in urejanje prostora v slovenskih občinah. V sklepnem delu strokovnega simpozija zaposlenih v javni in poslovni upravi so prišli do sklepa, da je potrebna reforma uslužbeniškega sistema s spremembami zakona o javnih uslužbencih ob hkratni spremembi sistema plač in da je nujno potrebna analiza obstoječega stanja plač. Državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve Gregor Virant je predstavil optimistični razvoj dogodkov, da bi hkrati oblikovali tako zakon o javnih uslužbencih kot celovit zakon, ki bi urejal plače v javnem sektorju. Vendar bi bile tudi manj optimistične rešitve še ugodne, tudi če bi plačno reformo izvajali s spremembami sistema plač v elementih zakona, meni Virant. Na lokalni ravni pa bi z decentralizacijo bile pristojnosti razdeljene na različne ravni oblasti, tudi na občine, kjer je nujno izboljšanje kakovosti in učinkovitosti lokalnih javnih služb.

Sveženj zakonov za reformo javne uprave

15. 08. 2000 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve je sredi minulega tedna v medresorsko obravnavo poslalo sveženj zakonov, ki sodijo v sklop t.i. reforme javne uprave, in sicer zakon o vladi, zakon o upravi in zakon o javnih uslužbencih, medtem ko je zakon o javnih agencijah šel neposredno na vladna delovna telesa, ker je bilo medresorsko usklajevanje že opravljeno in bi ga utegnila vlada obravnavati že prihodnji teden. Temu svežnju zakonov je pridružen še predlog za spremembo ustave, in sicer v tistem delu, ki govori o oblikovanju vlade, je v pogovoru za STA povedal državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve, pristojen za področje upravnih notranjih zadev ter organizacije in razvoj uprave, Gregor Virant. S sprejetjem teh zakonov, gre za zakonodajni del sprememb v javni upravi, bi naša država po mnenju Viranta naredila velik korak naprej na področju reforme javne uprave, kjer je bilo v zadnjem poročilu Evropske komisije veliko očitkov glede prepočasnega razvoja administrativne usposobljenosti.

Sveženj zakonov za reformo javne uprave <BR>

14. 08. 2000 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve je sredi minulega tedna v medresorsko obravnavo poslalo sveženj zakonov, ki sodijo v sklop t.i. reforme javne uprave, in sicer zakon o vladi, zakon o upravi in zakon o javnih uslužbencih, medtem ko je zakon o javnih agencijah šel neposredno na vladna delovna telesa, ker je bilo medresorsko usklajevanje že opravljeno in bi ga utegnila vlada obravnavati že prihodnji teden. Temu svežnju zakonov je pridružen še predlog za spremembo ustave, in sicer v tistem delu, ki govori o oblikovanju vlade, je v pogovoru za STA povedal državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve, pristojen za področje upravnih notranjih zadev ter organizacije in razvoj uprave, Gregor Virant. S sprejetjem teh zakonov, gre za zakonodajni del sprememb v javni upravi, bi naša država po mnenju Viranta naredila velik korak naprej na področju reforme javne uprave, kjer je bilo v zadnjem poročilu Evropske komisije veliko očitkov glede prepočasnega razvoja administrativne usposobljenosti.