Grizold

Razprava o vključevanju v EU in Nato

11. 07. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Rupel se je z veleposlaniki držav članic Evropske unije pogovarjal o njeni prihodnosti in vključitvi Slovenije vanjo. O tej temi, in o vključitvi v zvezo Nato pa so se v parlamentu posvetovali tudi poslanci in ministri.

Obisk ameriškega generalmajorja

04. 07. 2001 00.00

Ministrstvo za obrambo (MORS) je danes obiskal upokojeni general ameriške vojske Joseph G. Garrett, ki se je dopoldne ločeno srečal z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom, državnim sekretarjem Iztokom Podbregarjem in namestnikom načelnika generalštaba slovenske vojske, brigadirjem Antonom Turkom, so sporočili z MORS. General Garrett, ki tokrat prihaja kot predstavnik ameriškega podjetja Raytheon, kjer je odgovoren za zvezo NATO, je podprl pristop ministrstva pri nadaljnjih načrtih glede preoblikovanja in ponudil pomoč pri slovenskih prizadevanjih za polnopravno članstvo v zavezništvu.

Slovesnost na Šentilju

29. 06. 2001 00.00

Na avstrijski strani mejnega prehoda Šentilj-Spielfeld na slovensko-avstrijski meji je avstrijska vojska danes pripravila slovesnost ob deseti obletnici akcije, v kateri je v času vojne za Slovenijo 7500 njenih pripadnikov zavarovalo meddržavno mejo. Udeležence sta pozdravila obrambna ministra Avstrije in Slovenije, Herbert Scheibner in Anton Grizold. Slednji, ki je na delovnem obisku pri avstrijskem kolegu, je podporo Avstrije na zvezni in deželni ravni ter podporo v srcih prebivalcev Avstrije v času vojne za Slovenijo označil za dragoceno in neprecenljivo za mlado državo, ki še ni imela posebne mednarodne podpore. Scheibner pa je državljanom Slovenije čestital za odločitev o osamosvojitvi in za dosežke slovenske države v zadnjem desetletju. Obrambna ministra sta tudi odkrila spominsko ploščo, ki spominja na dogodke na slovensko-avstrijski meji pred desetimi leti.

Sodelovanje SV na Balkanu

28. 06. 2001 00.00

Slovenska vojska (SV) se je minuli teden dokončno umaknila iz mirovne misije Združenih narodov na Cipru. Umik s Cipra je bil že dolgo načrtovan, novost pa je, da se bo SV poslej močneje angažirana na Balkanu, predvsem pri vojaško policijskih nalogah.

Grizold na srečanju v Bratislavi

22. 06. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold se je danes v Bratislavi udeležil srečanja s kolegi iz držav udeleženk pobude za sodelovanje srednjeevropskih držav v podporo miru (CENCOOP). Ministrska šesterica, poleg Grizolda in slovaškega gostitelja so udeleženci pobude še obrambni ministri Avstrije, Madžarske, Romunije in Švice, je danes podpisala resolucijo o nadaljnjem razvoju pobude CENCOOP. Ta opredeljuje prihodnje možnosti skupnih oblik sodelovanja v podporo miru in regionalnega sodelovanja, zlasti na področju humanitarnih operacij, vojaških opazovalcev, izmenjave informacij in vojaške policije, so sporočili z MORS.

Grizold na Slovaškem

21. 06. 2001 00.00

Pred uradnim začetkom tretjega srečanja ministrov za obrambo šestih srednjeevropskih držav, združenih v pobudi CENCOOP, ki bo v petek potekalo v Bratislavi, je slovanskega ministra za obrambo Antona Grizolda sprejel njegov slovaški kolega Jozef Stank. Grizold je slovaško stran najprej seznanil z nekaterimi poudarki s sobotnega srečanja med ameriškim in ruskim predsednikom v Sloveniji in pri tem izpostavil pomen prvega srečanja dveh najpomembnejših svetovnih sil prav v Sloveniji.

Grizold na uradnem obisku v Pragi

20. 06. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold se z delegacijo mudi na uradnem obisku v Češki republiki, kjer je njegov gostitelj češki obrambni minister Jaroslav Tvrdik. Na dopoldanskih uradnih pogovorih sta se ministra pogovarjala o možnostih za slovensko članstvo in pripravah naše države za vstop v Nato. Češki minister je povedal, da so zagotovila z nedavnega srečanja Natovih ministrov v Bruslju, da do širitve na praškem srečanju gotovo pride, dobro znamenje državam kandidatkam. V tej luči sta oba poudarila dosledno izpolnjevanje obveznosti iz Akcijskega načrta za Nato, ki bo v procesu odločanja o novih članicah eden od ključnih dokumentov o pripravljenosti kandidatke za vstop v zavezništvo.

Znan vzrok nesreče na Počku

14. 06. 2001 00.00

Tragično torkovo nesrečo na Počku, v kateri je umrl 19-letni nabornik iz Škofje Loke, je najverjetneje povzročila tehnična napaka na minometu. To je pokazala dosedanja preiskava komisije, ki jo je takoj po nesreči imenoval načelnik generalštaba brigadir Ladislav Lipič.

Vzrok nesreče domnevno tehnične narave

14. 06. 2001 00.00

Posebna skupina za preučitev nesreče na Počku v prehodnem poročilu ugotavlja, da je vzrok tragičnega dogodka po vsej verjetnosti tehnične narave. Kot je na novinarski konferenci dejal načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Ladislav Lipič, ki je komisijo ustanovil po torkovi nesreči, so sicer za končne ugotovitve nujno potrebni rezultati kemijske analize materiala in ostankov eksplozivnih snovi. Za to bo potrebno nekaj več časa, po njegovih besedah pa je možno, da bi v nadaljnji preiskavi ugotovili tudi drugačen vzrok nesreče.

Razstava o osamosvojitveni vojni

30. 05. 2001 00.00

V prostorih Centra za vojaškozgodovinsko dejavnost (CVZD) Slovenske vojske v Ljubljani so ob deseti obletnici osamosvojitve odprli razstavo Vojna za Slovenijo 1991. Z razstavo želijo prispevati k ohranjanju spomina na pomembno obdobje slovenskega naroda in k počastitvi desete obletnice vojne za Slovenijo. Kot je ob odprtju dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, je Slovenija v tedanjih razmerah optimalno izkoristila svojo zgodovinsko priložnost. Pogoj za to sta bili enotnost slovenskega političnega vodstva in opora na civilno strukturo in prebivalstvo, brez česar po njegovem mnenju samostojne države ne bi bilo. Po Bavčarjevih besedah se je Slovenija ne samo izvlekla iz balkanskega kotla, ampak tudi pridružila skupnosti svobodnih evropskih narodov.

Mednarodna konferenca v Portorožu

28. 05. 2001 00.00

V Portorožu se je začela dvodnevna mednarodna konferenca o protidobavah in konkurenčnosti, katere pokrovitelja sta ministrstvo za gospodarstvo in ministrstvo za obrambo. Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin in minister za obrambo Anton Grizold sta v svojih uvodnih nastopih predstavila vlogo, pomen in smernice protidobav za Slovenijo ter razvoj Slovenske vojske in programe njenega opremljanja.

Grizold na Danskem

25. 05. 2001 00.00

V danskem mestu Snekkersten se je začela tridnevna delavnica o politično-vojaškem odločanju, ki se je udeležuje tudi slovenski obrambni minister Anton Grizold. Letošnje delavnice, ki bo trajala do 27. maja, naj bi se udeležili številni evropski in ameriški politiki, med njimi predsedniki vlad, zunanji in obrambni ministri ter visoki politični in vojaški predstavniki zveze NATO in drugih organizacij in inštitutov, ki se ukvarjajo z varnostnimi in obrambnimi vprašanji, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Sprejet predlog resolucije o nacionalni varnosti

17. 05. 2001 00.00

Odbor za obrambo je brez večjih pripomb sprejel predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti. Gre za najširši in najpomembnejši strateški dokument, na katerem bodo temeljili vsi dokumenti, strategije in zakoni s področja obrambe in varnosti države nasploh. Državni zbor naj bi resolucijo o strategiji nacionalne varnosti sprejel do jeseni, njen sprejem pa je tudi eden od pogojev za vstop Slovenije v zvezo Nato.

Odbor DZ podprl resolucijo o nacionalni varnosti

17. 05. 2001 00.00

Odbor DZ za obrambo je na seji soglasno podprl predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki je temeljni dokument na področju nacionalne varnosti. Hkrati so se njegovi člani seznanili s poročilom o obisku izvedenske skupine zveze NATO v Sloveniji, ki je bil namenjen usklajevanju osnutka ocene uresničevanja letnega nacionalnega programa za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO v obdobju od 2000 do 2001. Seje sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič. Grizold je pozval člane odbora, naj podprejo predlog resolucije, saj gre po njegovem prepričanju za celovit dokument, ki je primerljiv s podobnimi dokumenti v industrijsko razvitih državah. Glede poročila pa je poudaril, da so bili kriteriji ocenjevanja, ki jih je uporabila izvedenska skupina, zelo visoki. Ta naj bi namreč Slovenijo obravnavala kot potencialno članico zveze NATO. Po ministrovih besedah so njeni člani zlasti poudarjali, da si mora naša država postavljati realistične in dosegljive cilje.

Srečanje vojaških atašejev

16. 05. 2001 00.00

Na ministrstvu za obrambo se je danes začelo spomladansko srečanje tujih vojaških atašejev akreditiranih v Republiki Sloveniji. Srečanja, ki je sicer že šesto po vrsti, se udeležuje 22 tujih vojaških atašejev. Letošnje srečanje ima še poseben pomen, saj so bile intenzivirane aktivnosti pri vključevanju Slovenije v zvezo Nato.

Slovenska vojska praznuje

15. 05. 2001 00.00

Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Slovenija tudi o evropski obrambi

15. 05. 2001 00.00

Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

General Kujat v Sloveniji

09. 05. 2001 00.00

Načelnika generalštaba nemških oboroženih sil, generala Haralda Kujata, je dopoldne v vlogi gostitelja sprejel načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič, ki je nemškemu kolegu predstavil SV in smernice njenega nadaljnjega razvoja. Zagotovitev varnosti države je možna zgolj v okviru sistema kolektivne obrambe zveze Nato, pri tem pa je sodelovanje SV in nemških oboroženih sil izrednega pomena, je po pogovorih z generalom Kujatom v izjavi za novinarje poudaril brigadir Lipič. Po njegovih besedah uspešno vojaško sodelovanje med Slovenijo in Nemčijo poteka že od leta 1994, in sicer zlasti na področju vojaškega usposabljanja oz. usposabljanja za uporabo sistema zračne obrambe Roland. Tudi general Kujat je poudaril uspešnost dvostranskega sodelovanja, pri tem pa dejal, da s seboj prinaša poslanico, ki se glasi: Če bo Slovenija potrebovala podporo in napotke, ji bo Nemčija pripravljena pomagati.

Owens nadaljuje obisk

06. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel guvernerja ameriške zvezne države Kolorado Williama F. Owensa, ki se mudi na obisku v Sloveniji. Kot so sporočili z MZZ, je bil pogovor posvečen zlasti vključevanju Slovenije v zvezo Nato in krepitvi prijateljskih odnosov z ZDA. Z zvezno državo Kolorado Slovenija že od leta 1992 uspešno sodeluje na vojaškem področju z namenom krepitve interoperabilnosti z zvezo Nato. Slovenija računa tudi na podporo senatorjev te zvezne države v ameriškem senatu, ko bo ta odločal o novih članicah zavezništva. Owensa je sprejel tudi obrambni minister Anton Grizold. Sogovornika sta odnose med Slovenijo in ZDA označila kot zelo dobre, sodelovanje s Koloradom pa ima v njih opazno mesto, so sporočili z Mors. Ameriški gost je imel danes tudi pogovore s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem.

Rupel in Grizold v Bruslju

05. 04. 2001 00.00

Zunanji in obrambni minister, Dimitrij Rupel in Anton Grizold, sta ob zagotovilih, da bo Slovenija intenzivno nadaljevala s potrebnimi pripravami na članstvo, na sedežu zveze Nato v Bruslju izrazila željo, da bo Slovenija prihodnje leto, ko bo vrh devetnajsterice v Pragi znova presojal prošnje za članstvo, povabljena v povezavo. S tem bi na svoje mesto postavili manjkajoči del sestavljanke med Italijo in Madžarsko, ki smo ga izgubili v prvem valu širitve, je menil Rupel.

Grizold v Belgiji

03. 04. 2001 00.00

Slovenski obrambni minister Anton Grizold se bo na povabilo belgijskega kolega Andrea Flahauta na Kraljevi vojaški šoli v Bruslju udeležil mednarodnega simpozija z naslovom Javno mnenje in evropska obramba - konvergenca ali divergenca.

Minister Grizold obiskal Brežice

27. 03. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold, ki je v okviru obiskov slovenskih občin, kjer so bili nekoč pomembni vojaški objekti, obiskal Brežice, in vršilec dolžnosti direktorja Letalskega centra Cerklje ob Krki Jože Vidrih sta v Termah Čatež podpisala posebno pogodbo o neprofitnem izvajanju civilne dejavnosti. Cerkljansko letališče tako poslej ne bo več služilo zgolj za urjenje vojaških pilotov ter kot učni center pehote in oklepno mehaniziranega bataljona, ampak tudi za potrebe civilnega športnega letalstva in šolanja. Brežiški župan Vladislav Deržič je ob tem posebej poudaril gospodarski pomen letališča, saj bo lahko služilo tudi v turistične in poslovne namene.

Kanada za vključevanje Slovenije v NATO

26. 03. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold je danes v Ljubljani sprejel kanadsko veleposlanico Marto Moszczensko, ki je izrazila vso podporo Kanade pri vključevanju Slovenije v zvezo NATO.

Grizold s poljskim in madžarskim veleposlanikom

21. 03. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold je danes ločeno sprejel poljskega in madžarskega veleposlanika, Macieja Szymanskega in Gaborja Bagija, sogovorniki pa so se posvetili predvsem vojaškemu in obrambnemu sodelovanju med državami ter vključevanju Slovenije v zvezo Nato. Veleposlanika sta Grizoldu zagotovila, da njuni državi podpirata politiko odprtih vrat zveze Nato in članstvo Slovenije v zavezništvu. Poljska poleg Slovenije podpira predvsem baltske države in Slovaško ter je pripravljena nuditi pomoč predvsem pri izkušnjah in postopkih ob vključevanju v Nato, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Slovenijo največ dela čaka letos

19. 03. 2001 00.00

Zveza NATO bo prihodnje leto na vrhu v Pragi najverjetneje odločala o morebitni novi širitvi, zato Slovenijo v prizadevanjih za zagotovitev povabila prav letos čaka največ dela. Kot je na današnji predstavitvi mnenj o vključevanju Slovenije v zavezništvo menil zunanji minister Dimitrij Rupel, državi pri približevanju kljub nekaterim težavam "ne gre tako slabo", obrambni minister Anton Grizold pa je poudaril, da prednosti vključitve v NATO niso le vojaško-obrambnega značaja, ampak gre tudi za uresničevanje širših družbenih, političnih in ekonomskih ciljev.

Slovensko vključevanje v NATO

19. 03. 2001 00.00

Ministrstvi za zunanje zadeve in za obrambo ter Atlantski svet Slovenije bodo danes pripravili javno predstavitev mnenj o vključevanju Slovenije v zvezo NATO. Poglede na pomen vključevanja Slovenije v evroatlantske politične povezave bodo med drugim predstavili zunanji minister Dimitrij Rupel, obrambni minister Anton Grizold in predsednik Atlantskega sveta Slovenije Anton Bebler.

Minister Grizold&nbsp

14. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za obrambo Anton Grizold je zaključil uradni obisk v Grčiji, kjer ga je viceadmiral Tomas Katopodis seznanil z grško mornarico in njenimi nalogami v okviru mornariških struktur zveze Nato.

Grizold o razmerah v JV Evropi

13. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za obrambo Anton Grizold, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je z grškim ministrom za narodno obrambo Apostolosom Athanasiosom Tsohatzopoulosom pogovarjal o stabilnosti v JV Evropi, eskalaciji nasilja na meji med Kosovom in Makedonijo oz. ZRJ in Makedonijo, varnostnih razmerah na Bližnjem vzhodu in Kavkazu, sodelovanju med ministrstvoma in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi NATO in EU, katera Grčija v celoti podpira. Ministra sta podpisala tudi sporazum za sodelovanje v večnacionalnem centru za usposabljanje za mirovne operacije v Grčiji, ki predstavlja osnovo za udeležbo slovenskih častnikov kot vaditeljev oz. mentorjev pri izvajanju procesa usposabljanja. Omenjeni center je namreč eden od pomembnejših oz. bolj priznanih centrov v okviru držav članica zveze NATO. Slovenski obrambni minister je položil tudi venec na grob neznanega vojaka.

Grizold v Grčiji

12. 03. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold, ki je z delegacijo na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je srečal z grškim predsednikom Konstandinosom Stephanopoulosom, s katerim sta se pogovarjala predvsem o vlogi Slovenije in Grčije pri stabilizaciji razmer v jugovzhodni Evropi. Sogovornika sta pri tem pozornost namenila tudi vlogi zveze Nato pri zagotavljanju varnosti na tem območju, pri čemer sta se pogovarjala tudi o slovenskih ambicijah za članstvo v zvezi Nato.

Kučan sprejel Lipiča

09. 03. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes na predstavitveni obisk sprejel novega načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) brigadirja Ladislava Lipiča, sprejema pa sta se udeležila tudi obrambni minister Anton Grizold in dosedanji načelnik generalštaba Iztok Podbregar. Spregovorili so o neposrednih in dolgoročnih nalogah generalštaba in ministrstva za obrambo pri oblikovanju sodobne, učinkovite in racionalne vojaške organizacije, ki bo v skladu s strateškimi cilji Slovenije. Predsednik Kučan je ob tem med drugim izrazil pričakovanje, da bo po desetletnih prizadevanjih državnih organov konec iskanja temeljnih konceptualnih modelov, doktrinarnih opredelitev in normativnih rešitev, so sporočili iz urada predsednika republike.