HRVAŠKA

Hrvaški BDP večji za štiri odstotke

05. 07. 2000 10.02

Obseg hrvaškega bruto domačega proizvoda (BDP) se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za štiri odstotke, je sporočil hrvaški statistični urad. V prvem letošnjem četrtletju se je tako na Hrvaškem nadaljevala realna rast BDP, ki jo je naša soseda zabeležila že v zadnjem četrtletju lanskega leta. Zadnji podatki o rasti BDP pa kažejo tudi, da hrvaško gospodarstvo počasi premaguje recesijo ter da bo Hrvaška letos, po lanskem 0,3-odstotnem padcu, zabeležila rast BDP. Hrvaška naj bi tako letos zabeležil okoli 2,6-odstotno rast BDP. Hrvaška je v zadnjih treh mesecih preteklega leta zabeležila 1,6-odstotno rast BDP, s čimer je zaustavila padanje obsega BDP iz prejšnjih štirih četrtletij. Sicer pa je Hrvaška po prvih trimesečnih ocenah lani prvič po letu 1993 zabeležila realni padec obsega BDP.

Hrvaška pod Tuđmanom ob milijardo evrov

30. 06. 2000 19.11

Po ocenah sedanje vlade v Zagrebu je Hrvaška zaradi kraj in zlorab državnih sredstev s strani administracije nekdanjega predsednika Franje Tuđmana, izgubila od osem do 20 milijard evrov, je danes na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma o Srednji in Vzhodni Evropi dejal namestnik hrvaškega finančnega ministra Josip Kardun.

Izredno zasedanje DZ za zaprtimi vrati

28. 06. 2000 10.53

Danes bo v DZ nadaljevanje izrednega zasedanja za zaprtimi vrati, in sicer z obravnavo dveh dokumentov z oznako ''strogo zaupno.''

Seminar o nadzoru oboroženih sil

26. 06. 2000 14.25

V okviru programa zveze NATO Partnerstvo za mir se je v Zagrebu začel dvodnevni seminar o demokratičnem nadzoru nad oboroženimi silami. Ta seminar predstavlja prvo dejavnost severnoatlantske zveze na Hrvaškem, potem ko je Hrvaška maja vstopila v Parnerstvo za mir. Hrvaški obrambni minister Jozo Radoš je v govoru ob otvoritvi dejal, da je demokratični nadzor nad oboroženimi silami izredno pomemben zaradi demokratične stabilnosti družbe in tudi za varnost celega območja. Po njegovih besedah težave v demokratičnem nadzoru izhajajo iz nacionalnih, zgodovinskih in kulturnih okoliščin. Seminar, na katerem sodelujejo predstavniki držav članic Partnerstva za mir in predstavniki zveze NATO, se bo končal jutri.

Kampanja za vrnitev beguncev na Hrvaško

22. 06. 2000 21.53

Tiskovna predstavnica urada Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v Beogradu Maki Shinohara je danes dejala, da bo organizacija začela veliko informativno kampanjo za vrnitev beguncev na Hrvaško. UNHCR kampanjo organizira v sodelovanju s hrvaškim uradom za izgnance in razseljene osebe, je dejala Shinohara in dodala, da so pobudo omogočile politične spremembe na Hrvaškem.

Posojilo Hrvaški za zmanjšanje korupcije

16. 06. 2000 21.01

Regionalni direktor Svetovne banke Andrew Vorkink, pristojen za države jugovzhodne Evrope, je danes sporočil, da je Svetovna banka zadovoljna z ukrepi nove hrvaške vlade za zmanjšanje korupcije, zato bo Hrvaški odobrila posojilo v višini 500 milijonov dolarjev, 20 milijonov dolarjev pa ji bo podarila. Vorkink je še pojasnil da bo hrvaška vlada s to pomočjo lažje izvedla reforme na področju sodstva in carin lažje, ki so nujno potrebne za nadaljnje preprečevanje korupcije.

Ugibanja o Li Pengovem predčasnem odhodu

16. 06. 2000 19.42

Predsednik kitajskega narodnega kongresa Li Peng je iz Slovenije odpotoval na Hrvaško, kjer se je že sestal s predsednikom hrvaškega sabora Zlatkom Tomčićem. Medtem pa še vedno niso uradno sporočili vzrokov za včerajšnjo odpoved srečanja med Li Pengom in premierom Bajukom.

Mesić sprejel Li Penga in odšel v Albanijo

16. 06. 2000 11.29

Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes ločeno sprejela predsednika stalnega odbora kitajskega ljudskega kongresa Li Penga, ki vodi kitajsko delegacijo na uradnem obisku na Hrvaškem. Li Peng se je s hrvaškima predstavnikoma pogovarjal o odnosih in sodelovanju med državama, pri čemer sta obe strani soglašali, da je treba okrepiti gospodarsko sodelovanje med Hrvaško in Kitajsko.

Skupščina SID sprejela predloge

12. 06. 2000 18.31

Delničarji Slovenske izvozne družbe (SID) - vseh je 84, največji pa je država z 91 odstotki kapitala - so na današnji skupščini sprejeli vse predloge, ki jih je predlagala uprava te družbe za zavarovanje in financiranje izvoza. Med drugim so sprejeli poročilo o poslovanju za leto 1999 in potrdili poslovne usmeritve za letošnje leto. SID je lansko leto sklenila s pozitivnim rezultatom v višini 125 milijonov tolarjev, ki so jih delničarji razporedili v rezerve družbe.

Solana v Zagrebu

09. 06. 2000 19.24

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana se je danes v Zagrebu srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, premierom Ivico Račanom in zunanjim ministrom Tonino Piculo.

Hrvaška hoče v NATO

09. 06. 2000 19.20

Hrvaški obrambni minister Jozo Radoš je danes v Bruslju povedal, da namerava Zagreb oktobra letos vložiti uradno prošnjo za članstvo v zvezi NATO. Kot je v pogovoru s hrvaškimi novinarji dejal Radoš, bo s to potezo Hrvaška jasno pokazala, kaj želi in kaj je njen strateški cilj. Radoš se je v Bruslju udeležil zasedanja obrambnih ministrov Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), ki združuje zavezniške in partnerske države.

Poveljnik HVM v Sloveniji

08. 06. 2000 17.35

Predstavniki Slovenske vojske (SV) so dopoldne v vojašnici Ankaran z vojaškimi častmi sprejeli poveljnika Hrvaške vojne mornarice (HVM) Vida Stipetića in mu predstavili 430. mornariški divizijon SV. Njegov gostitelj brigadir Bojan Šuligoj, sicer poveljnik posebnega štabnega sektorja SV  G3, je poudaril pomen obiska poveljnika HVM v Sloveniji, saj gre za širitev in poglabljanje dvostranskih vojaških odnosov.

Kacin sprejel belgijskega veleposlanika

07. 06. 2000 17.18

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel belgijskega veleposlanika v Sloveniji Georgesa Godarta, ki je med drugim napovedal, da bo v bližnji prihodnosti v našo državo prišlo več belgijskih politikov, ti obiski pa bodo po njegovem mnenju lepa priložnost za sodelovanje med državama, ki je pomembno ne le v okviru vstopanja Slovenije v EU. Sogovornika sta precej pozornosti namenila tudi razmeram v jugovzhodni Evropi in vlogi Pakta stabilnosti za JV Evropo. Ob tem je Godart povedal, da Belgija podpira politične spremembe v Zagrebu, saj po prepričanju Bruslja Hrvaška predstavlja pomemben element stabilnosti v regiji.

Slovenija osvojila dve odličji

04. 06. 2000 20.25

Slovenija je na svetovnem prvenstvu (SP) kajakašev in kanuistov v spustu, ki se je končalo v francoskem Treignacu, zadnji dan tekmovanja v moštvenih vožnjah osvojila srebrno in bronasto odličje. Srebrne so bile kajakašice Živa in Lučka Cankar ter Francozinja Anne Fleur Sautour, ki je dobila pravico do nastopa za Slovenijo. Zmagala je Francija. Med kanuisti so tretje mesto zasedli Simon Hočevar, Joško Kancler in Borut Horvat. Zmagala je Hrvaška pred Francijo.

Za volitve prijavljenih 26 strank

03. 06. 2000 08.50

Do srede, ko se je iztekel rok za prijavo političnih strank za prihodnje lokalne volitve na Kosovu, se je pri Uradu za registracijo misije UNMIK v Prištini prijavilo 26 strank, je poročala hrvaška agencija Hina.

Prodi s kolesom iz Kopra v Pulj

02. 06. 2000 20.32

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je s soprogo in prijatelji na zasebnem obisku v Istri, je sinoči iz Kopra prikolesaril v Poreč. Obisk je danes nadaljeval v Rovinju in Pulju.

Zvišanje trošarin na Hrvaškem

29. 05. 2000 08.18

Predstavniški dom hrvaškega sabora je z večino glasov sprejel sveženj zakonov, s katerimi se povečujejo trošarine za naftne derivate, alkohol, kavo, avtomobile, pivo in cigarete. Hrvaška vlada je prvotno želela znižati davek na dodano vrednost, vendar si je kasneje premislila in se raje odločila za povečanje trošarin. Zakoni, ki bodo začeli veljati 1. junija, bodo bencin na Hrvaškem podražili za 29 odstotkov, dizelsko gorivo za 13 odstotkov, alkohol za 20 odstotkov, cigarete za 10 odstotkov, kavo za štiri odstotke ter pivo za sedem odstotkov.

Železniška povezava iz EU in Slovenije

27. 05. 2000 13.19

Intereuropa je minuli četrtek vzpostavila nove možnosti za prevoz po železnici in organizira prevoz blaga z direktnimi vlaki na relacijah Ljubljana-Hrvaška-ZRJ-Bolgarija-Turčija, Grčija-Bližnji Vzhod, Ljubljana-Hrvaška-ZRJ-Makedonija-Grčija, Ljubljana-Hrvaška-ZRJ-Romunija-Moldavija in Ljubljana-Hrvaška-Šid.

Prekinitev pogajanj o statusu NEK

26. 05. 2000 21.04

Slovenska in hrvaška pogajalska skupina o statusu NEK se trenutno ne pogovarjata, saj je prišlo do prekinitev stikov in pogajanj, kar naj bi bila posledica slovenske vladne krize, je povedal vodja hrvaške pogajalske skupine za pripravo meddržavne pogodbe o NEK Roman Nota.

Val podražitev na Hrvaškem

26. 05. 2000 17.31

Predstavniški dom hrvaškega sabora je na današnjem zasedanju z večino glasov sprejel sveženj zakonov, s katerimi se povečujejo trošarine za naftne derivate, alkohol, kavo, avtomobile, pivo in cigarete.

Hrvaška si obeta večji zaslužek

26. 05. 2000 08.19

Hrvaška naj bi letos s turizmom prislužila od 3,2 do 3,5 milijarde dolarjev, kar je približno 25 odstotkov več kot lani, ko je s turizmom zaslužila 2,5 milijarde dolarjev. Lanski turistični izkupiček je bil 8,5 odstotka manjši kot v letu 1998, ki je bilo turistično najuspešnejše po koncu vojne, so objavili v analizi Sektorja za makroekonomske analize pri Hrvaški gospodarski zbornici (HGK). Hrvaško je v prvih treh mesecih letos obiskalo 297.000 turistov, kar je približno toliko kot v primerljivem lanskem obdobju. V omenjenem obdobju je bilo ustvarjenih za tri odstotke manj nočitev, in sicer 808.000. Domači turisti so zabeležili šest odstotkov manj nočitev, medtem ko so jih tuji turisti ustvarili za odstotek več.

Slovenski in hrvaški strokovnjaki o zaščiti morja

26. 05. 2000 07.53

V Rovinju se je včeraj začelo dvodnevno hrvaško-slovensko strokovno srečanje o zaščiti morja in morskega bogastva. Srečanje organizirata hrvaško društvo Zelena Istra in Slovensko ekološko gibanje, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Hrvaška vstopila v Partnerstvo za mir

25. 05. 2000 16.32

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je dopoldne v Firencah, kjer poteka ministrsko zasedanje zveze NATO, podpisal okvirni dokument Partnerstva za mir (PfP). Hrvaška je s podpisom tega dokumenta postala 26. članica PfP, dobila pa je tudi sedež v Evroatlantskem partnerskem svetu (EAPC), v katerem sodelujejo članice zavezništva in partnerske države.

Srbija z Miloševićem nima prihodnosti

24. 05. 2000 16.47

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je na zasedanju zunanjih ministrov zveze NATO v Firencah poudarila, da Srbija s Slobodanom Miloševićem nima prihodnosti. Po njenem mnenju Zahod Srbiji ne more vsiliti demokratične rešitve, lahko pa spodbuja demokratično opozicijo. Albrightova je še zatrdila, da je demokratična Srbija dobrodošla v Evropi in mednarodni skupnosti.

Orban za vključitev Hrvaške v trilateralo

24. 05. 2000 08.12

Madžarski premier Viktor Orban se je na včerajšnjem srečanju s hrvaškim kolegom Ivico Račanom v Budimpešti zavzel za vključitev Hrvaške v trilateralo Madžarska-Italija-Slovenija.

Odmevi tujih tiskovnih agencij

24. 05. 2000 07.20

Tuje tiskovne agencije so kmalu po polnoči objavile vest, da državni zbor v pvem poskusu ni potrdil nove slovenske vlade mandatarja Andreja Bajuka.

Hrvaška in Italija podpisali sporazum

19. 05. 2000 16.32

Hrvaški in italijanski obrambni minister, Jozo Radoša in Sergio Matarella, sta danes v Anconi podpisala sporazum o sodelovanju na področju obrambe. Sporazum predvideva sodelovanje na področju obrambe, urjenja, šolanja in proizvodnje materialov za vojaške namene ter organiziranje skupnih vojaških vaj. Razen tega naj bi se Hrvaška vključila v obrambni del trilaterale, v katero so že vključene Italija, Slovenija in Madžarska.

Srečanje Rupla z litovskim kolegom

18. 05. 2000 21.14

V.d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se je v prestolnici Litve danes sestal z litovskim kolegom Algirdasom Saudargasom. Pregledala sta dvostranske odnose, največ pozornosti pa namenila pripravam na konferenco z naslovom Vloga zveze NATO v spreminjajoči se varnostni podobi v Evropi, ki se bo v Vilniusu začela jutri, je STA izvedela pri slovenski delegaciji v Vilniusu.

Guvernerji centralnih bank v Ljubljani

18. 05. 2000 19.50

Danes so se v Ljubljani zbrali guvernerji treh centralnih bank iz nekdanje Jugoslavije, Slovenije, Hrvaške in Bosne. Enotno sporočilo vseh je, da bo več denarja v denarnice prebivalcev ljudi na tem območju prinesla le politična in ekonomska stabilnost.

Dobri rezultati podružnice Bank Austria Creditanstalt

18. 05. 2000 16.30

Hrvaška podružnica največje avstrijske banke Bank Austria Creditanstalt - katere podružnica je tudi v Sloveniji največja in najuspešnejša tuja banka in je lani že tretjič dobila priznanje najboljše tuje banke v Sloveniji - Bank Austria Creditanstalt Croatia je lani zabeležila za 30,6 milijonov hrvaških kun dobička ter utrdila svoj položaj na hrvaškem trgu.