HRVAŠKA

Bodo dirke formule 1 tudi na Hrvaškem?
23. 12. 1997 09.53
Hrvaška upa, da bodo leta 1999 dirkači formula 1 nastopili tudi pri njih, piše zagrebški Vjesnik po srečanju vodje dirk formule 1 Bernija Ecelstoneja s hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom. Progo na Grobniku naj bi za nekaj več kot 40 milijonov nemških mark naslednje leto dogradili in popravili predvsem za namene formule 3000. Leto pozneje pa bi naj na progi že dirkali Jacques Villeneuve in kolegi. Špekulacije izvirajo predvsem iz novice, da naj bi se velika nagrada San Marina v Imoli črtala iz sporeda tekmovanj. Kot enega izmed razlogov za dirko formule 1 na Hrvaškem pa Vjesnik omenja tudi Ecelstonejevo čeno Slavico, ki je rojena v Zagrebu.

Novembra hrvaška proizvodnja višja za 6,5 odstotka na letni ravni
19. 12. 1997 08.45
Obseg industrijske proizvodnje na Hrvaškem se je novembra v primerjavi z enakim mesecem lani povečal za 6,5 odstotka, za obdobje januar - november pa je ugotovljena 5,5-odstotna rast. Na novembrsko rast industrijske proizvodnje je najbolj vplival povečan obseg proizvodnje netrajnih izdelkov za široko porabo, ki je poskočil kar za 10,6 odstotka. Delež omenjenih izdelkov v strukturi bruto domačega proizvoda znaša skoraj 39 odstotkov.

Italijanski predsednik Scalfaro v Zagrebu
17. 12. 1997 09.56
Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro bo danes spregovoril v hrvaškem saboru. Sinoči je imel po prihodu v Zagreb pogovore na štiri oči s hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom. Sestali sta se tudi delegaciji Hrvaške in Italije pod vodstvom obeh predsednikov. Hrvaška je poudarila, da kot srednjeevropska in sredozemska država pričakuje italijansko podporo pri vključevanju v evroatlanstske integracije, kar je druga stran potrdila.

Slovenska manjšina na Hrvaškem: priznana, a ne ustavna
17. 12. 1997 09.21
Da bi se glede na stalne odzive slovenskih medijev in na uradne ocene iz Slovenije "izognil kakršnimkoli nadaljnjim nejasnostim in nerazumevanju", je urad za informiranje Republike Hrvaške izdal obvestilo, v katerem pojasnjuje vzroke za spremembe hrvaške ustave, ki jih je 12. decembra izglasoval hrvaški parlament in po katerih slovenska narodna manjšina ni omenjena v besedilu preambule spremenjene ustave. V njem je zapisano, da želi hrvaška vlada poudariti, da sprejemanje omenjenih ustavnih odredb ne bo imelo negativnega vpliva na status slovenske manjšine na Hrvaškem, ter da namerava še naprej pomagati slovenski manjšini s ciljem ohranjanja njene identitete ter zaščite njenih manjšinskih pravic. Hrvaška vlada bo na podlagi predhodnih pozitivnih izkušenj s podobnim sporazumom z Italijo in Madžarsko slovenski vladi ponudila predlog dvostranskega sporazuma o vzajemni zaščiti manjšin.

Slovenija uradno povabljena za začetek pogajanja
15. 12. 1997 16.52
V soboto je bila v Luksemburgu sprejeta pomembna odločitev, Slovenija je dobila uradno vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji. To je politična prelomnica v odnosih med Slovenijo in EU, je na novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, da ima Slovenija jasno začrtano pot naprej. Premier Drnovšek je spregovoril tudi o petkovem obisku v Zagrebu, ki je bil po njegovem uspešen. Premier pa izraža presenečenje ob dejstvu, da je Hrvaška isti dan iz svoje ustave črtala slovensko manjšino. Kot je poudaril, niti on niti predstavniki slovenske skupnosti na Hrvaškem o takšni nameri niso bili obveščeni. To po Drnovškovih besedah vsekakor ni dober način komuniciranja med sosedama. Premier je ob tem izrazil upanje, da se položaj Slovencev na Hrvaškem praktično ne bo poslabšal, bo pa vsekakor potrebno iskati ustrezne rešitve.

Dogovor v Kjotu
11. 12. 1997 11.07
Predstavniki 160 držav udeleženk konference o podnebnih spremembah v Kjotu so sprejeli dogovor, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje v industrijskih državah v povprečju za 5,2 odstotka. Države podpisnice bodo ciljno emisijo dosegle med leti 2008 in 2012, v primerjavi z letom 1990 pa naj bi se gibala od minus osem do plus deset odstotkov. Največ držav, med njimi tudi Slovenija, bodo izpust plinov, ki povzročajo učinek tople grede, zmanjšale za osem odstotkov, ZDA za sedem, Hrvaška za pet, medtem ko se v Rusiji, Ukrajini in Novi Zelandiji stopnja za zdaj ne bo zmanjšala. Norveška, Avstralija in Islandija pa bodo emisijo plinov lahko celo povečale.

Minister Porges o prostotrgovinskem sporazumu s Slovenijo
09. 12. 1997 15.16
Hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges je poudaril, je za Hrvaško, ki ni niti članica Svetovne trgovinske organizacije niti Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), uspešen konec pogajanj o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma s sosednjo Slovenijo še posebej pomemben.

Podpis prostotrgovinskega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško bo prihodnji petek
05. 12. 1997 16.06
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in hrvaški premier Zlatko Mateša bosta sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in Hrvaško predvidoma podpisala prihodnji petek v Zagrebu. Hrvaška bo tako postala 30. država, s katero Slovenija pri trgovanju uporablja določila prostotrgovinskega sporazuma. Sporazum naj bistopil v veljavo prvega januarja prihodnje leto.

Hrvaški bruto domači proizvod raste
30. 11. 1997 13.54
Hrvaški bruto domači proizvod (BDP), izražen v stalnih cenah leta 1990, se je v letošnjem tretjem trimesečju povečal na 57,7 milijona kun oz. za sedem odstotkov glede na enako lansko obdobje. Po oceni državnega zavoda za statistiko se tudi letos nadaljuje rast BDP, ki traja od leta 1994. Konec leta 1996 je BDP znašal 204,8 milijona kun, kar je sicer za 4,3 odstotka več kot leta 1995, toda za dobro četrtino manj kot leta 1990. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada naj bi Hrvaška med državami v prehodu - Češko, Poljsko, Madžarsko in Slovenijo - po rasti BDP leta 1994 zasedla zadnje mesto, leta 1995 predzadnje, lani pa že tretje mesto.

Premier Drnovšek ocenil srečanje v Sarajevu kot zelo uspešno
29. 11. 1997 14.14
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je danes v Sarajevu ob robu vrhunskega srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Matešo. Premiera sta se dogovorila, da se bosta že decembra sešla na uradnem srečanju, ko naj bi Slovenija in Hrvaška podpisali tudi sporazum o prosti trgovini.

Iz Pentagonale v Srednjeevropsko pobudo
27. 11. 1997 11.51
V Sarajevu bo v petek in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude - integracije, ki šteje 16 članic, letos pa ji predseduje Bosna in Hercegovina.

Srečanje predsednikov vlad članic Srednjeevropske pobude
27. 11. 1997 11.31
V Sarajevu bo jutri in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad članic Srednjeevropske pobude, ki se ga bo udeležil tudi premier Janez Drnovšek. Že danes pa se bodo v bosanski prestolnici sestali nacionalni koordinatorji SEP, med njimi Lea Stančič s slovenskega zunanjega ministrstva.

Svetovna banka odobrila Hrvaški posojilo
19. 11. 1997 11.12
Svetovna banka je Hrvaški včeraj odobrila posojilo v višini 30 milijonov dolarjev za razvoj zasebnega sektorja in uresničitev vladne finančne reforme. Z denarjem Svetovne banke naj bi si Hrvaška pomagala tudi pri razvoju poslovnih bank.

Obletnica padca Vukovarja
18. 11. 1997 00.00
Ob 18. novembru, obletnici padca Vukovarja, se je hrvaški radio danes v živo oglasil iz tega mesta. V oddaji prvega programa <i>Dober dan, tu hrvaški radio</i> so poleg znanih lokalnih osebnosti sodelovali tudi prvi hrvaški povratniki.

Majolijeva in Davenportova v tretjem krogu turnirja v Chichagu
05. 11. 1997 00.00
Hrvaška teniška igralka Iva Majoli in olimpijska prvakinja Lindsay Davenport sta si že zagotovili nastop v 3. krogu ženskega teniškega turnirja v Chicagu z nagradnim skladom 450.000 dolarjev. Prva je v dveh nizih ugnala Belgijko Laurence Coutois, druga pa Južnoafričanko Joannette Kruger.

Brazilci še vedno prvi v nogometu
15. 10. 1997 00.00
Po zadnji lestvici mednarodne nogometne zveze (FIFA) še naprej vodijo Brazilci, zelo so napredovali Španci in Čehi, ki so se s 14. prebili na četrto mesto, Slovenci pa so si predvsem po zaslugi odlične igre Primorja priborili trenutno 90. mesto. Hrvaška reprezentanca je na 29. mestu, Jugoslovani pa so 36.

Hrvaška policija razbila tihotapsko verigo
29. 09. 1997 00.00
- Hrvaška policija je na meji z Jugoslavijo razbila verigo tihotapcev cigaret in kave. Kot so danes sporočile oblasti, je skupina tihotapcev samo v tem mesecu v državo pretihotapila 60 ton cigaret in 100 ton kave v vrednosti skoraj 10 milijonov kun oziroma približno 2,8 milijona nemških mark.

Hrvaška delegacija na obisku v Beogradu
08. 09. 1997 00.00
Hrvaška delegacija na čelu s pomočnikom zunanjega ministra Hidom Biščevićem je danes prispela v Beograd, kjer se bo z delegacijo ZR Jugoslavije pogovarjala o obmejnem, maloobmejnem in cestnem prometu.