Hiša V

Literarno-pesniški dogodek v Casi del papa
25. 11. 1999 08.09
Založba Mondena je včeraj v ljubljanski restavraciji Casa del papa na literarno-pesniškem večeru, ki so ga pripravili ob letošnjem knjižnem sejmu, predstavila pet avtorjev pesnikov, katerih knjige so letos izšle pri tej založbi. Med knjigami, ki so že bile predstavljene javnosti, ponatis pesniške zbirke Neže Maurer Tej poti se reče želja, pesnitev Hiša svetega Nikolaja Ferija Lainščka, Glodavci Gladovci Luborja Kasala in Jezikanja Iva Frbežarja, je tudi ena noviteta, in sicer prvenec pesniška zbirka Mesečine mlade pesnice Duške Hočevar Mihelič.

Stečaj gradbenega velikana znižal DAX, Nasdaq še naprej rekordno
23. 11. 1999 16.20
Včeraj so se delnice na frankfurtski borzi zaključile precej šibko, saj je DAX pristal na 5820 točkah, kar je dobra 2% oziroma 136 točk niže kot dan poprej. Glavni razlog temu so bile novice, da bo potreben stečaj enega največjih gradbenih koncernov, Philipp Holzmann. Podjetje je namreč postalo nelikvidno, kar pa bo imelo resne posledice za velike nemške banke, ki so mu posojale denar, kot so Commerzbank in Deutsche Bank. Posledično so na vrednosti začele izgubljati tudi ostale banke, kar je indeks Daxa potegnilo resno niže.

Evropski informacijski teden
22. 11. 1999 15.20
Založniška skupina Gospodarski vestnik ta teden v knjigarnah Konzorcij in Pri fontani prireja Evropski informacijski teden, na katerem se predstavljajo tudi drugi slovenski ponudniki informacij o Evropski uniji: vladni urad za informiranje, Evropski dokumentacijski center, Euro-info korespondenčni center ter Evropska hiša Maribor.

Clinton na turnejo po južni Evropi
11. 11. 1999 16.34
Ameriški predsednik Bill Clinton bo okviru svoje turneje po južni Evropi obiskal tudi Kosovo, kjer bo skušal poudariti pomen mirovne misije. Najverjetneje bo obiskal tudi strogo varovano ameriško vojaško bazo v osrednjem delu pokrajine.

Portet Dore Maar dosegel rekordno ceno
11. 11. 1999 15.56
Dražbena hiša Sotheby's je sinoči na dražbi v New Yorku prodala Picassovo sliko Sedeča ženska na vrtu, portret njegove ljubice Dore Maar iz leta 1938, za rekordnih 49,5 milijona dolarjev. S tem je delo postalo najdražje delo Pabla Picassa na svetu. Platno, tako kot drugih 46 slik, ki so jih prodajali na dražbi, so last znanih newyorških galeristov Eleanore in Daniela Saidenberga. Dražbena hiša Christie's je že v torek za 45 milijonov dolarjev prodala drugo Picassovo platno, portret njegove druge ljubice Marie-Therese Walter.

Posvet o slovenskem turizmu
09. 11. 1999 17.41
Turistična zveza Slovenije, Evropska hiša Maribor, Skupnost lokalnih skupnosti, Visoka šola za hotelirstvo in turizem iz Portoroža ter Ekonomsko-poslovna fakulteta v Mariboru so pripravili posvet na temo Slovenski turizem in naše vključevanje v evropske integracije.

Dražba slik in risb Picassa
08. 11. 1999 15.43
Šestindvajset platen in risb Pabla Picassa iz zasebne zbirke pred dvema letoma umorjenega modnega kreatorja Giannija Versaceja bo dražbena hiša Sotheby's prodala na dražbi v Londonu v začetku decembra. Po pričakovanjih bodo šest platen in 20 risb prodali za približno osem milijonov britanskih funtov. Med deli so namreč predvsem tista, ki jih javnost še ni videla, ki še niso bila na dražbah ali pa so bila del zasebne zbirke Picassa. Med portreti, ki bodo naprodaj, bodo tudi tisti slikarjevih otrok - hčerk Maye in Palome ter sina Claudea, pa tudi njegove najbolj znane ljubice Dore Maar. Njen portret bi po ocenah hiše Sotheby's lahko prodali za štiri do šest milijonov funtov. Dražba bo potekala 7. decembra v Londonu, pred tem pa bodo dela razstavili v New Yorku in Parizu.

Prvine grške tragedije v novem filmu producentske hiše Disney
02. 11. 1999 08.15
Producentska hiša Disney pripravlja snemanje 70 milijonov dolarjev vrednega filma o resnični usodi samotarskega matematika Teda Kaszynskega, ki so ga zaradi niza napadov leta 1998 obsodili na dosmrtno ječo. Nekdaj bleščeči matematik se je namreč 1978 podal v sveti boj proti tehnologiji in napredku in začel v neki hribovski koči v ameriški zvezni državi Montana izdelovati bombe, ki jih je potem pošiljal po pošti. Najpogostejši prejemniki njegovih pošiljk so bili univerzitetni delavci in študentje, s čimer si je Kaszynski prislužil vzdevek ''Unabomber''. Največ pozornosti v Disneyjevem filmu pa kljub temu ne bo prejel Ted, temveč njegov brat David, ki je poblaznelega matematika tudi razkril. Po besedah nekega Disneyevega predstavnika je namreč David pravi ameriški heroj, ki se razdvojen med ljubeznijo do brata in dolžnostjo, odloči za slednje. Pripoved tako vsebuje vse prvine grške tragedije, pojasnjujejo pri Disneyju.

Otvoritvena premiera SSG
30. 10. 1999 12.33
V Kulturnem domu v Trstu je bila sinoči premiera otvoritvene predstave nove sezone 1999/2000 Slovenskega stalnega gledališča (SSG). Za to priložnost je ansambel tega tržaškega gledališča z gosti uprizoril delo Oedoena von Horvath z naslovom Zgodbe iz dunajskega gozda. Režiral je Mario Uršič, sicer pa je bila to že njegova 50 režija v SSG.

Di Caprio je kupil vilo
30. 10. 1999 08.52
Filmski zvezdnik Leonardo di Caprio je na losangeleškem Hollywood Hills kupil 450 kvadratnih metrov veliko vilo, za katero je odštel pet milijonov dolarjev, je poročal Los Angeles Times. Hiša, zgrajena v sodobnem stilu, ima tri spalnice, tri odprta ognjišča, štiri kopalnice in bazen ter zasebni termalni vrelec. Zadnji film, ki ga je posnel Di Caprio o popotnikih na Tajskem, bo v kinodvoranah konec leta.

Prodali večerno obleko Marilyn Monroe
29. 10. 1999 07.34
Dražbena hiša Christie's je na dražbi v New Yorku prodajala 1500 osebnih predmetov zvezdnice in seks bombe Marilyn Monroe, ki so dosegli tudi do 20-krat večjo ceno od izklicne. Svileno obleko, ki jo je Marilyn Monroe nosila 19. maja leta 1962, ko je v New Yorku ob rojstnem dnevu takratnemu ameriškemu predsedniku Johnu F. Kennedyju zapela znano ''Happy Birthday Mr. President'', so prodali za 1,26 milijona dolarjev. Diamantni prstan, ki ga je igralki ob poroki podaril baseballski zvezdnik Joe DiMaggio, pa so prodali za 805.000 dolarjev. Na dražbi so prodajali tudi 400 igralkinih knjig, pa tudi njena krzna, dobiček pa bo namenjen dobrodelnim namenom in društvu za zaščito živali.

Nova garažna hiša
28. 10. 1999 15.31
V Luki Koper so na terminalu za avtomobile odprli garažno hišo s 3.350 parkirnimi mesti. S tem so poleg 50 hektarjev odprtih parkirnih površin pridobili še 7 hektarjev pokritih. Luka Koper je leta 1990 pretovorila 12.000 avtomobilov, letos pa načrtujejo pretovor 300.000 avtomobilov. Gradnja parkirne hiše je novost v slovenskem gradbeništvu, saj je prva betonska konstrukcija, narejena z novo tehnologijo. Izvajalec del, Primorje Ajdovščina, je največjo in edino tovrstno garažno hišo v južni Evropi gradilo osem mesecev.

NLB najboljša banka v Sloveniji
25. 10. 1999 18.01
Revija londonske založbe Euromoney, Central European, je izbrala Novo Ljubljansko banko (NLB) za najboljšo banko v Sloveniji v zadnjem desetletju.

Zapuščino Marilyn Monroe si je ogledalo 5500 oboževalcev
13. 10. 1999 18.29
Več kot 5500 oboževalcev si je lahko v Parizu tri dni ogledovalo osebne predmete Marilyn Monroe, ki jih bo 27. in 28. oktobra dražbena hiša Christie's prodajala na newyorški dražbi. V središču pozornosti je bila legendarna tesna svilena obleka z bleščicami, v kateri je igralka leta 1962 v newyorškem Madison Square Gardenu za ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja pela ''Happy Birthday, Mr. President''. Med približno 100 razstavljenimi kosi so po navedbah dražbene hiše tudi manj znane fotografije zvezde, pisma oboževalcev, nakit, knjige in številne obleke, ki jih je Marylin nosila v svojih znanih filmih.

Interesi na slovenskem trgu
12. 10. 1999 18.32
Štajerska banka in hranilnica iz Gradca (Die Steiermaerkische Bank und Sparkassen AG) in avstrijsko leasing podjetje Immorent AG iz Dunaja sta danes na novinarski konferenci v Mariboru predstavili poslovanje hčerinskega podjetja Die Steiermaerkische Immorent Leasing, ki sta ga obe družbi skupaj ustanovili v Mariboru.

Našli neznano Beethovnovo partituro
12. 10. 1999 12.33
Londonska dražbena hiša Sotheby's je sporočila, da so v neki hiši v Cornwallu našli doslej neznano partituro Ludwiga van Beethovna. Partituro slavnega skladatelja v rokopisni obliki nameravajo pri Sothebyju decembra prodati na dražbi. Izklicna cena je 200.000 funtov. Strokovnjaki so odkritje novega Beethovnovega dela označili za skrajno nenavadno.

Slovesno odprtje barcelonske opere
08. 10. 1999 18.31
Svetovno znano operno hišo v Barceloni Gran Teatro del Liceo so sinoči skoraj šest let po velikem požaru ponovno odprli s Puccinijevo opero Turandot. Odločitev za Puccinijevo opero ima tudi simbolično vlogo, saj je bila prav ta opera pred uničujočim požarom naslednja na programu. 2300 povabljenih gostov, med katerimi so bili skoraj vsa španska kraljeva družina in ministrski predsednik Jose Maria Aznar ter več ministrov, je predstavo sprejelo z dolgo trajajočim ploskanjem. Leta 1847 ustanovljen Liceo je z 2320 sedeži po pariški operni hiši Bastille druga največja operna hiša v Evropi. V novi sezoni načrtujejo osem opernih predstav, tri plesne nastope, devet koncertov in solo točke 15 pevcev klasične glasbe. Ponovno odprtje operne hiše, ki jo je 31. januarja leta 1994 požar popolnoma uničil, velja za kulturni vrhunec leta v Španiji.

Nepravilnosti v trošenju proračunskega denarja
30. 09. 1999 20.45
Prejšnja kranjska občinska oblast naj bi lani kršila zakon o javnih naročilih in trošila denar v nasprotju z določili proračuna. Taka je ugotovitev revizijske hiše, ki je pregledala 16 lanskih naložb in pri vseh ugotovila kršitve. Sicer pa zaradi pogodb, sklenjenih v prejšnjem obdobju, znaša proračunski primanjkljaj mestne občine Kranj skoraj milijardo tolarjev.

Odprli so obnovljeno hišo Anne Frank
28. 09. 1999 10.58
Nizozemska kraljica Beatrix in nekdanji nemški predsednik Richard von Weizsaecker sta danes uradno odprla obnovljeno hišo Anne Frank v Amsterdamu, kjer je ta mlada Judinja, avtorica znanega dnevnika, živela v skrivališču več kot dve leti, preden so jo leta 1944 nacisti skupaj z družino odpeljali v koncentracijsko taborišče Bergen-Belsen, kjer je za tifusom umrla leto kasneje. Prvič od leta 1957 so dvorišče, kamor se je Anna občasno in skrivoma zatekala ponoči ali ob nedeljah, obnovili tako, kot ga je opisala v dnevniku. Doslej so si namreč obiskovalci lahko ogledali le sobo, kjer so se pred nacisti skrivali Anna, njena sestra Margot, njuni starši ter še štiri osebe. Hiša Anne Frank je sicer najbolj obiskana znamenitost v Amsterdamu, saj jo je od otvoritve leta 1960 obiskalo že 13 milijonov ljudi.

Film o Rabinu in Arafatu
25. 09. 1999 17.30
Producentska hiša ameriške igralke Barbre Streisand, Barwood Films, bo januarja prihodnje leto snemala film o nekdanjem izraelskem premieru Jicaku Rabinu in palestinskem voditelju Jaserju Arafatu. Naslov triurnega filma je Dve roki, ki sta stresli svet (Two Hands That Shook The World), ki se nanaša na rokovanje Rabina in Arafata 13. septembra leta 1993 pred Belo hišo. Film naj bi režiral Roland Joffe, znan po filmu Polja smrti. V vlogi Arafata naj bi nastopil Ben Kingsley, kot Rabin pa naj bi zaigral Aidan Quinn.

Založništvo tiskovin DZS s certifikatom ISO 9001
23. 09. 1999 20.07
Založništvo tiskovin - ena od petih dejavnosti v delniški družbi DZS - je danes prejelo certifikat kakovosti ISO 9001. To je druga založniška hiša v Sloveniji, ki je dobila certifikat kakovosti po ISO standardih.

Mednarodno tekmovanje ''Ondina Otta''
21. 09. 1999 16.56
V Mariboru se bo jutri, 22. septembra, začelo prvo mednarodno tekmovanje mladih opernih pevcev, poimenovano po znani mariborski sopranistki in pevski pedagoginji Ondini Otti, ki bo tudi predsedovala strokovni žiriji. Tekmovanje bo potekalo v veliki dvorani Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru, zanj se je prijavilo 57 opernih pevcev iz štirinajstih držav. Nagrade bodo mladim pevcem podelili po zaključnem gala koncertu nagrajencev, ki bo v nedeljo, 26. septembra.

Šibkejši jen dal krila japonski borzi
20. 09. 1999 09.55
Vnovičen padec japonskega jena pa tudi pozitivno vzdušje na borzi na Wall Streetu v petek so dali danes nov zagon vodilni azijski borzi v Tokiu. Indeks Nikkei je današnje trgovanje končal pri 17.575,26 točke, kar je 232,99 točke oz. 1,3 odstotka več kot v petek.

Nova sezona v Cankarjevem domu
15. 09. 1999 21.17
Največja slovenska kulturna in kongresna hiša Cankarjev dom (CD) - v minuli sezoni so pripravili skoraj 1200 prireditev s skupno več kot 2100 umetniškimi in drugimi dogodki, ki si jih je ogledalo približno 430.000 ljudi - začenja novo sezono s kadrovskimi popolnitvami v programskem vodstvu in z ambicioznimi načrti na vseh področjih. Čeprav delež podpore države kulturno-umetniškim programom CD v grobem ostaja približno enak, pa generalni direktor Mitja Rotovnik tega ne razume kot manjka, ampak kot izziv in pobudo za njihovo aktivno, ''celo agresivno vlogo'' pri trženju kulture; Rotovnik je prepričan - to dokazujejo tudi njihove večletne izkušnje - da je med sponzorji v Sloveniji dovolj posluha za vrhunsko kakovostno, za sodobno in tudi za eksperimentalno umetnost.

DHL širi mrežo na Japonskem
11. 09. 1999 17.51
Nemška hitrodostavna špediterska hiša DHL naj bi po informacijah iz vodstva podjetja v prihodnjih treh letih na Japonskem za razširitev svoje mreže namenila 82 milijonov dolarjev.

Comedie Francaise na turneji
10. 09. 1999 15.19
Comedie Francaise bo od 21. septembra do 30. novembra na turneji po 13 mestih v Franciji, Švici in na Nizozemskem. ''Molierova hiša'' se bo predstavila v komediji svojega ustanovitelja ''Učene ženske''. Igralska skupina se bo najprej ustavila v St.Germainu des Pres blizu Pariza, sklenila pa jo bo konec novembra v nizozemskem Haagu.

100 let operne hiše v Gradcu
05. 09. 1999 19.54
Operna hiša v Gradcu ta mesec praznuje 100. obletnico. Vrata obiskovalcem je prvič odprla 16. septembra 1899, in sicer pod imenom Mestno gledališče. Razkošna stavba je delo dunajskih arhitektov Ferdinanda Fellnerja in Hermana Helmerja. Mestne oblasti v Gradcu so že decembra 1897 zadolžile dunajska arhitekta, da pri gradnji novega mestnega gledališča čim bolj posnemata slog Fischerja von Erlacha, avstrijskega arhitekta, ki velja za vodilno osebnost baročne arhitekture. Gradnja neobaročne stavbe je trajala 20 mesecev in stroški pa so bili veliko višji od predvidenih. Slavnostna otvoritev takratnega mestnega gledališča se je začela z uprizoritvijo Schillerjeve drame Wilhelm Tell, dan pozneje pa je bila na sporedu prva operna predstava, Wagnerjeva romantična opera Lohengrin.

Prodaja ponarejenih starin
05. 09. 1999 07.43
Londonska dražbena hiša Sotheby's naj bi po trditvah britanskega časnika The Sunady Times prodajala ponarejene umetnine. Časnik piše, da naj bi hiša v zadnjih desetih letih večkrat prodajala ponarejene starine, med drugim štiri stole iz obdobja kralja Jurija prodane za dva milijona dolarjev in par svečnikov prodanih za 70.400 dolarjev, da gre za ponaredke, pa so odkrili londonski prodajalci starin.

Družina Clinton kupila ''hiško'' v New Yorku
03. 09. 1999 11.35
Bela hiša je sporočila, da sta ameriški predsednik Bill Clinton in njegova soproga Hillary v državi New York kupila 1,7 milijona dolarjev vredno hišo, kjer bosta stanovala, ko se predsedniku v začetku leta 2001 izteče drugi mandat. Nakup hiše pomeni prvi korak k prijavi stalnega bivališča v državi New York v kateri bo Hillary po napovedih kandidirala za zvezno senatorko na volitvah konec leta 2000, čeprav svoje namere še ni uradno razglasila.

Dražba hiše Christie's: skafander vesoljca Armstronga
03. 09. 1999 09.43
Dražbena hiša Christie's bo ta mesec med številnimi predmeti, povezanimi z osvajanjem vesolja, na dražbi ponudila tudi skafander Neila Armstronga, prvega človeka, ki je stopil na Luno. Izklicna cena zanj bo 80.000 dolarjev. Toda Armstrong se po Luni ni sprehodil v tem, ampak v drugem skafandru, ki bi bil zagotovo precej dražji. Približno polovico predmetov za dražbo je prispeval neimenovan zbiralec, ki jih je zbiral 15 let. Ostale predmete so odstopili ameriški vesoljci in drugi, ''majhni'' zbiralci. Predmete, ki jih bodo dražili, si je mogoče ogledati tudi na <a href=http://www.christies.com target=_new>svetovnem medmrežju</a> ali pa za 35 dolarjev (nekaj več kot 6.500 tolarjev) naročiti katalog dražbe.