Hubble

Plovilo ostaja v vesolju

02. 03. 2002 00.00

Vesoljsko plovilo Columbia bo kljub težavam s hladilnim sistemom, ki so jih odkrili malo po izstrelitvi, zaenkrat nadaljevalo svojo vesoljsko misijo.

Polet Columbie preložili

28. 02. 2002 00.00

Ameriška vesoljska agencija NASA je sinoči sporočila, da so polet raketoplana Columbia, zaradi napovedane jutranje nizke temperature na Cape Canaveralu, preložili za 24 ur.

Odštevanje za Columbio

25. 02. 2002 00.00

V Kennedyjevem vesoljskem središču na Cape Canaveralu v ameriški zvezni državi Florida se je ob 16.00 po srednjeevropskem času začelo odštevanje pred četrtkovo izstrelitvijo 21 let starega prenovljenega ameriškega vesoljskega raketoplana Columbia.

Odkrili atmosfero planeta izven Osončja

28. 11. 2001 00.00

Vesoljski teleskop Hubble je na planetu, ki kroži okoli Soncu podobne zvezde HD 209458 v ozvezdju Pegaza, odkril atmosfero in ugotovil, da je v njej natrij.

Sateliti iščejo bin Ladna

21. 09. 2001 00.00

ZDA uporablja vsa sredstva, tudi umetne satelite, da bi ujeli Osamo bin Ladna. Ameriška obveščevalna služba ima satelite s pomočjo katerih lahko na površju Zemlje vidi predmete velikosti teniške žogice.

Hubble posnel sosednjo galaksijo

03. 03. 2001 00.00

Najnovejši posnetki Nasinega vrhunskega orbitalnega teleskopa Hubble prikazujejo veličastno podobo naše najbližje galaksije. Hubbleov vesoljski teleskop zelo natančno prikazuje velikanske oblake prahu in plinov, ki se raztezajo vzdolž glavne ploskve galaksije. Galaksija je od naše Mlečne ceste je oddaljena kar 55 milijonov svetlobnih let. Z raziskavo barvnega spektra in količine svetlobe lahko znanstveniki izračunajo, koliko snovi oblaki vsebujejo. Nekateri imajo kar več kot milijonkrat večjo maso od našega sonca. Znotraj takih oblakov naj bi nastajale nove zvezde. Kasneje, ko se temni prah posede, se pokaže mlada modra zvezda. Galaksija, ki ima oznako NGC 4013 in se na nebu nahaja v bližini ozvezdja Velikega medveda, kaže prav takšne zvezdne valilnice &#8211

Najpodrobnejše fotografije Neptuna in Titana

25. 01. 2000 08.16

S pomočjo enega od 10-metrskih teleskopov observatorija Keck na Havajskih otokih so dobili doslej najbolj podrobne slike Neptuna in Titana, največjega satelita Saturna.

Hubble fotografiral površje Betelgeze

24. 01. 2000 20.38

Na nedavni 195. konferenci <a href=http://www.aas.org/ target=_new>Ameriškega astronomskega društva</a> (AAS) v Atlanti (ameriška zvezna država Georgia) so pokazali tudi fotografije velikanske zvezde Betelgeza, ki jih je v času od začetka predlanskega leta do pomladi lani posnel vesoljski teleskop Hubble.

Discovery uspešno pristal

28. 12. 1999 18.38

Na 33. letališki stezi v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi je davi ob 1:00,47 po srednjeevropskem času po skoraj natanko osmih dneh poleta in 119 obkrožitvah Zemlje pristal ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko vesoljcev.

Zaključen božični vesoljski sprehod

25. 12. 1999 12.33

Ameriška vesoljca Steve Smith in John Grunsfeld, ki sta sinoči ob 20.17 po srednjeevropskem času izstopila iz ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery, sta davi zaključila zadnjega od treh vesoljskih sprehodov, med katerimi so potekala popravila vesoljskega teleskopa Hubble (HST).

Na Hubblu zamenjan računalnik

24. 12. 1999 19.14

Ameriški astronavt Michael Foale in vesoljec Evropske vesoljske agencije ESA, Švicar Claude Nicollier, sta davi ob 4.16 uspešno zaključila drugega od treh načrtovanih vesoljskih sprehodov z ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery, med katerimi izvajajo popravila na tri milijarde vrednem in skoraj deset let starem vesoljskem teleskopu Hubble (HST). Vesoljca sta med osem ur in deset minut dolgim sprehodom zamenjala Hubblov računalnik in enega od treh senzorjev sistema za točno usmerjanje (Fine Guidance Sensor) teleskopa.

Izstrelili raketoplan Discovery

20. 12. 1999 16.34

Po devetih preložitvah v zadnjih dveh mesecih zaradi tehničnih in vremenskih razlogov je v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi davi ob 1.50 in 0,069 sekunde po srednjevropskem času ob zadnji letošnji možnosti za izstrelitev le vzletel ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko, ki bo med sedemdnevnim poletom v orbiti okoli Zemlje popravila vesoljski teleskop Hubble.

V desetem poskusu Discovery le poletel proti Hubblu

20. 12. 1999 11.44

Po devetih preložitvah v zadnjih dveh mesecih zaradi tehničnih in vremenskih razlogov je v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi davi ob 1.50 in 0,069 sekunde po srednjevropskem času ob zadnji letošnji možnosti za izstrelitev le vzletel ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko, ki bo med osedemdnevnim poletom v orbiti okoli Zemlje popravila vesoljski teleskop Hubble.

Discovery lahko izstrelijo le še v nedeljo

18. 12. 1999 11.15

Za zgodaj davi načrtovano izstrelitev ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko, ki namerava popraviti vesoljski teleskop Hubble, so preložili še za en dan.

Trčenja med galaksijami

24. 11. 1999 07.58

Dan potem, ko je prva kitajska vesoljska ladja izvedla uspešen polet, so v ZDA objavili odkritje, do katerega so se z večletnim raziskovanjem s pomočjo ameriško-evropskega vesoljskega teleskopa Hubble dokopali astronomi. Hubble sicer že od prejšnje sobote ne deluje več, ker je v okvari.

Okvara vesoljskega teleskopa Hubble

17. 11. 1999 18.33

Ameriški vesoljski teleskop Hubble, ki kot satelit kroži okoli Zemlje in ga zato pri astronomskih opazovanjih ne moti ozračje, je v zadnjih letih prispeval veliko novih spoznanj o zgradnji vesolja, toda trenutno je zaradi okvare povsem neuporaben.

Teleskop Hubble fotografiral umirajočo zvezdo

22. 10. 1999 08.11

Vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, je posnel fotografijo umirajoče zvezde v obdobju, ko se iz navadne rdeče orjakinje spreminja v meglico. Spreminjanje poteka tako hitro, da ga je ne glede na to, da večino zvezd podobnih našemu Soncu prej ali slej čaka tudi ta stopnja razvoja, zelo težko opaziti. Opazovana zvezda se imenuje OH231.8+4.2.

NASA zmanjšuje program znanstvenih raziskav

01. 10. 1999 08.18

Ameriška vesoljska agencija <a href= http://www.nasa.gov/ target=_new>NASA</a> bo zaradi manjšega proračuna, ki ga je nedavno odobril ameriški kongres, primorana zmanjšati obseg znanstvenih raziskav vesolja.

Lunar Prospector strmoglavil na Luno

31. 07. 1999 17.34

Ameriška samodejna sonda Lunar Prospector (Lunarni Rudosledec) je predvidoma ob 11.52 in dve sekundi po srednjeevropskem času strmoglavila v dno kraterja na izbranem področju na južnem tečaju Lune, kjer je po spoznanjih zadnjih let pod površjem veliko zmrznjene vode.

Uspešno utirjenje rentgenskega teleskopa Chandra

23. 07. 1999 21.37

Kljub številnim težavam med izstrelitvijo je petčlanska ameriško-francoska posadka najstarejšega ameriškega vesoljskega raketoplana Columbia ob 13.47 po srednjeevropskem času nad indonezijskim otočjem na vzmetni način uspešno utirila poldrugo milijardo vreden ameriški rentgenski teleskop Chandra. Nato je prva poveljnica enega od raketoplanov Eileen Collins Columbio umaknila na varno razdaljo od Chandre.

NASA se je odpovedala vrtanju kometa

02. 07. 1999 08.18

Ameriška vesoljska agencija NASA se je zaradi finančnih težav odpovedala edinstvenemu načrtu pristanka raziskovalne sonde na jedru kometa. Sonda bi v površino kometa tudi vrtala. Trenutno potrebuje NASA finančna sredstva za pomembnejše in časovno nujnejše naloge v vesolju. Dve od njih sta popravilo žiroskopa na vesoljskem teleskopu Hubble in priprava nove odprave na Mars, za kar so porabili že približno 100 milijonov dolarjev. Odpoved načrtu, ki se imenuje Space Technology-4 (Vesoljska tehnologija-4), bo omogočila prihranek v višini 240 milijonov dolarjev.

Hubble odkril velikanski vihar na Marsu

21. 05. 1999 07.10

Ameriško-evropski vesoljski teleskop Hubble, ki kroži kot umetni satelit okoli Zemlje, je blizu severnega tečaja na Marsu opazil vihar pošastnih razsežnosti. Vihar je skoraj štirikrat večji kot ameriška zvezna država Teksas. Na Marsu so pogosti peščeni viharji tokratnega pa so sestavljali ledeni oblaki. Podoben je bil vrtinčastim viharjem, kakršne je nazadnje pred več kot dvema desetletjema opazovala ameriška vesoljska sonda Viking Orbiter, a je skoraj trikrat večji. Vihar je imel najmanj tri trakove oblakov vrtinčaste oblike zavite v smer, nasprotno smeri gibanja urinih kazalcev okoli luknje ali očesa v sredini. Oko je imelo premer približno 300 kilometrov. Vihar se je pojavil sredi severne poloble Marsa potem, ko je sezonska kapa iz zmrznjenega ogljikovega dioksida povsem izhlapela in tako odkrila spodaj ležeči preostanek kape vodnega ledu. Vihar je odkrila skupina šestih ameriških astronomov z uporabo Hubblove širokokotne kamere 2. Teleskop so usmerili proti rdečemu planetu 27. aprila letos, ko se je Mars približal Zemlji na najmanjšo razdaljo v zadnjih osmih letih.

NASA razkrila prvo od dveh skrivnosti

25. 02. 1999 19.15

Ameriška vesoljska agencija NASA bo kmalu v vesolju izvedla reševalno operacijo, med katero bodo poskušali popraviti 1,7 milijarde dolarjev vreden vesoljski teleskop Hubble (HST).

V vesolju več galaksij, kot so mislili

11. 01. 1999 08.17

Po dognanjih astronomov, ki uporabljajo vesoljski teleskop Hubble, je v vesolju precej več galaksij, kot so mislili doslej. V vesolju naj bi bilo po ocenah ameriških astronomov vsaj kakih 125 milijard galaksij, sodeč po fotografijah zvezdnega neba, ki jih je posnel oktobra lani HST, ki na višini približno 600 km kroži okoli Zemlje. Doslej so astronomi po rezultatih podobnih fotografiranj iz leta 1995 ocenjevali, da je v vesolju vsega približno 80 milijard galaksij. Pri zadnjem fotografiranju so na Hubblu uporabljali nove pribore, ki jih teleskop prej ni imel. Pribore so dodali teleskopu med zadnjo vzdrževalno odpravo, ko je HST obiskal vesoljski raketoplan.

Vesoljski teleskop Hubble odkril planet?

29. 05. 1998 17.13

Ameriško-evropski vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, naj bi prvikrat doslej fotografiral planet, ki se nahaja izven našega osončja. V primeru, da bo odkritje potrjeno, bo to ena največjih senzacij v zgodovini vesoljskih raziskav.