Huda

Dobra volja že na letalu, v obeh taborih zagotavljajo pravi spektakel na igrišču

09. 09. 2022 17.57

Tako slovenski kot italijanski odbojkarji so v četrtek pripotovali v Katovice, v petek pa že preizkusili Spodek Areno. Le-to oboji zelo dobro poznajo, ravno na tem mestu so se lanskega septembra v finalu evropskega prvenstva pomerili med seboj. Po začetnem uspehu naše reprezentance je v nadaljevanju Italija prevzela pobudo in na koncu slavila zasluženo prvo mesto. Naši fantje pa so si okoli vratu nadeli srebrno medaljo, ki pa je bila za številne Slovence zagotovo zlatega leska.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Podražitvam hrane se ne bo moč izogniti brez regulacije cen energentov

07. 09. 2022 13.08

Podražitve, nemotena oskrba z živili ter trenutna situacija v kmetijskih in živilskih podjetjih so teme, o katerih razpravlja Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, sestanka pa naj bi se udeležila tudi kmetijska ministrica. Še pred sestankom so pred medije stopili predstavniki živilsko-predelovalnih podjetij, ki so državo pozvali k takojšnji pomoči in sprejetju učinkovitih ukrepov, v nasprotnem primeru bodo morali dražiti, ogrožena pa so tudi delovna mesta.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

Nov slovenski rekord: 80 dni nad 30 stopinj Celzija

01. 09. 2022 08.44

Meteorološko poletje je za nami. Minilo je v znamenju suše in hude vročine, padali so tudi rekordi. Vročinskega so "iz rok" Podnanosa po 19 letih prevzele Bilje, kjer so zabeležili kar 80 dni s temperaturo nad 30 stopinj Celzija. Za primerjavo: v Kopru jih je bilo 56, v Ljubljani pa 49. Medtem ko se je zahod "cvrl", pa je bilo na vzhodu poletje veliko bolj znosno, kažejo podatki.

Skladišča plina v EU 80-odstotno napolnjena

31. 08. 2022 09.17

Skladišča plina v EU so po podatkih združenja sistemskih operaterjev plinske infrastrukture v EU napolnjena 80,2-odstotno. To pomeni, da je napolnjenost skladišč več kot dva meseca pred rokom presegla osnovni cilj uredbe EU o skladiščenju plina, ki so jo države potrdile konec junija, veljati pa je začela v začetku avgusta.

Francoski dacarji z umetno inteligenco našli 20 tisoč neprijavljenih bazenov

30. 08. 2022 09.57

Francoski davčni uslužbenci si manejo roke. S pomočjo umetne inteligence so testirali programsko opremo, ki posnetke iz zraka navzkrižno preveri s podatkovnimi bazami zemljiškega katastra in posledično zazna neprijavljene bazene. Z novo tehnologijo so odkrili več kot 20 tisoč neprijavljenih bazenov, katerih lastniki tako niso plačevali dodatnega davka. Francoski mediji poročajo, da je skupna vrednost odkritij približno 10 milijonov evrov. Davčni organi sedaj razmišljajo, da bi s pomočjo nove tehnologije iskali tudi neprijavljene prizidke in terase.

Albanski tihotapci na TikToku: Zagotovite si mesto na begunskem čolnu

29. 08. 2022 10.56

Na družbenem omrežju TikTok so se začeli pojavljati zelo nenavadni oglasi. Ena izmed albanskih tihotapskih združb se je namreč odločila, da bo svoje storitve promovirala kar prek popularnega omrežja. V svojih objavah Albancem ponujajo brezplačne avtobusne prevoze do Rokavskega preliva, tam pa še nikoli cenejše plovbe do Otoka. Kraljeva mornarica in obmejne sile Velike Britanije pa poročajo o rekordnem številu prestreženih čolnov z begunci.

Kim Kardashian Hillary Clinton premagala v pravnem kvizu

26. 08. 2022 17.34

Zvezdnica resničnostnega šova in nekdanja kandidatka za predsednico Združenih držav Amerike sta se nedavno pomerili v znanju prava. Kim Kardashian, ki se je kot gostja pojavila v novi seriji Hillary in Chelsea Clinton, je tekom kviza dokazala, da je med študijem uspešno osvojila potrebno znanje.

Zvezdniki kljub omejitvam v obdobju suše porabili prekomerne količine vode

24. 08. 2022 13.59

Kim Kardashian, njena starejša sestra Kourtney Kardashian, komik Kevin Hart, košarkar Dwyane Wade in legendarni igralec Sylvester Stallone se v sušnem obdobju niso izkazali za zgledne prebivalce Južne Kalifornije. Omenjeni zvezdniki so se s številnimi drugimi tamkajšnjimi prebivalci namreč znašli na seznamu oseb, ki so kljub omejitvam porabile prekomerno količino vode.

Izsušena reka odkrila 113 milijonov let stare dinozavrove stopinje

24. 08. 2022 09.21

Huda suša, ki je širom naše celine odkrila že kar nekaj skritih zanimivosti, med drugimi so se iznad vodne gladine prikazali več kot 70 let stare nacistične ladje in 'kamni lakote' iz 15. stoletja, gladino rek znižuje tudi na območju Severne Amerike. V Teksasu si tako lahko po več kot 20 letih znova ogledujejo 113 milijonov let stare stopinje akrokantozavra.

Šutej v Karlsruheju ugnala tudi evropsko prvakinjo Murto

23. 08. 2022 19.33

Slovenska atletinja Tina Šutej je na mednarodnem mitingu v nemškem Jockgrimu pri Karlsruheju zmagala v skoku s palico. Preskočila je 471 cm in za 10 cm ugnala tudi aktualno evropsko prvakinjo, Finko Wilmo Murto.

16-letna Etiopijka: 'Da nisem lačna, sem postala prostitutka'

21. 08. 2022 20.44

Prebivalce najsevernejše regije Etiopije je doletela huda lakota. In namesto da bi jim država pomagala, je kar šestim milijonom ljudi onemogočila dostop do denarja na bančnih računih. Ženske vseh starosti so zaradi nemogoče situacije vse pogosteje prisiljene v prostitucijo. Na ulicah lahko najdemo ženske, ki so bile še dve leti nazaj uspešne in zaposlene, kot tudi take, ki bi v našem delu sveta še obiskovale osnovno šolo. Povečalo se je število samomorov.

Reševalci posredovali na kraju nesreče, nato vanje trčil avtobus

20. 08. 2022 17.06

Na jugovzhodu Turčije blizu mesta Gaziantep se je zgodila huda prometna nesreča, v kateri je po zadnjih podatkih umrlo 16 ljudi, 22 je ranjenih. Reševalne ekipe so posredovale na kraju nesreče, ko je vanje trčil potniški avtobus.

'Če ne bomo dvignili cen mesa, ne bomo preživeli'

19. 08. 2022 19.32

Zaradi astronomskih cen elektrike in plina se bo meso, ki ga že zdaj kupujemo po krepko višjih cenah kot v začetku leta, kmalu še podražilo. Po ocenah direktorja Celjskih mesnin bo treba cene zvišati vsaj za 15 odstotkov, sicer mesarji ne bodo preživeli. Svoje je naredila tudi huda suša, in če bo ta vztrajala, bi se zaradi izpada krme jeseni lahko soočali s pomanjkanjem mesa.

Fiktivni račun Pirc Musarjeve za storitev, ki je ni bilo? 'Gre za nenamerni zaplet'

17. 08. 2022 14.03

Predsedniška kandidatka Nataša Pirc Musar (oz. njen zavod Info hiša) je po poročanju Reporterja v času, ko je zasedla funkcijo predsednice Rdečega križa Slovenije (RKS), izdala lažen račun za storitev pravnega svetovanja, ki ga ni bilo. Šlo je za poskus, da bi ji RKS na ta način plačal honorar za poslovodenje v tej humanitarni organizaciji. Pirc Musarjeva odgovarja, da je šlo za "nenamerni zaplet".

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Bernal se sedem mesecev po hudi nesreči vrača v tekmovalni ritem

15. 08. 2022 15.20

Kolumbijski kolesarski zvezdnik Egan Bernal se bo po hudih poškodbah in dolgotrajnem okrevanju po januarski nesreči na treningu v torek vrnil v tekmovalni pogon, je v izjavi za javnost sporočilo njegovo moštvo Ineos Grenadiers. Nekdanji zmagovalec dirke po Franciji in Italiji bo nastopil na petdnevni preizkušnji po Danski.

Gajser še četrtič v karieri svetovni prvak razreda MXGP

14. 08. 2022 14.00

Sezona 2022 v svetovnem prvenstvu v motokrosu še ni končana, a za slovenskega dirkača Tima Gajserja in njegove navijače je bil današnji 14. avgust pravzaprav že konec sezone. Gajser je namreč že danes postal prvak, kar glede na prednost pred tekmeci v zadnjih mesecih ni bilo presenečenje, ter si zagotovil še četrto lovoriko v najmočnejšem razredu.

V slovenskem turizmu in gostinstvu bi potrebovali vsaj 10 tisoč novih delavcev

13. 08. 2022 19.28

Turistična sezona je na vrhuncu, v gostinstvu in turizmu pa kljub dobri sezoni huda kadrovska stiska. Gostinci so ta hip za pomoč v strežbi pripravljeni plačati 10, 12, tudi 15 evrov na uro. A zanimanja preprosto ni. Na trgu dela je rekordnih 26 tisoč prostih delovnih mest, največ ravno v gostinstvu, ki še ni izplavalo iz krize po epidemiji. Ta je namreč iz panoge odgnala velik del usposobljenega kadra, mnogi gostinci in turistični delavci so se prestrukturirali in si službe poiskali drugje. Ta hip bi zato v slovenskem turizmu in gostinstvu potrebovali vsaj 10 tisoč novih delavcev.

Rezultati obdukcije: Matijanić bi ob ustreznem zdravljenju lahko preživel

13. 08. 2022 18.04

Hrvaški portal Index.hr je objavil rezultate obdukcijskega poročila novinarja Vladimira Matijanića, ki je umrl po okužbi s covidom-19. Kot je razkrila njegova partnerica in novinarka Andrea Topić, je umrl po tem, ko ga kljub številnim klicem na pomoč niso želeli hospitalizirati v bolnišnici. Iz poročila je razvidno, da bi Matijanić – če bi bil ustrezno hospitaliziran – lahko preživel.

Identificirali tri tipe dolgega covida: kateri so glavni simptomi?

12. 08. 2022 08.28

Britanski znanstveniki so analizirali najpogostejše simptome dolgega covida in jih razvrstili v tri glavne skupine. Prvi so nevrološki simptomi, kot so glavobol, utrujenost, izguba vonja in okusa. Ti so prizadeli predvsem osebe, ki so se z novim koronavirusom okužili v času različic alfa in delta. V drugo skupino so britanski strokovnjaki uvrstili osebe z respiratornimi težavami, v zadnji skupini pa so posamezniki s širokim spektrom simptomov.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Ljubljanska avtopralnica: 62 ur na teden, grožnje in odvzem dokumentov?

10. 08. 2022 09.42

Iz znane ljubljanske avtopralnice prihajajo huda pričevanja o izkoriščanju delavcev iz Indije in nasilju nad njimi. Tujim delavcem, ki naj bi delali po 62 ur na teden za 650 evrov na mesec, naj bi ob prihodu v Slovenijo odvzeli potne liste. V družbi Amonte očitke zanikajo. Pristojni organi so ločene preglede opravili konec julija. Inšpektorji, ki so se odzvali dan po prijavi, na mestu niso zaznali nobenih kršitev. Če delavec dela 62 ur na teden in inšpekcija ne ugotovi nepravilnosti, je problem v inšpekciji, ne pa v delavcih, izpostavlja Goran Lukić iz Delavske svetovalnice. Potem ko je minister Mesec opozoril, da bi morala takšne nepravilnosti zaznati inšpekcija, je glavni inšpektor Jadranko Grlić odstopil.

Kako varno na pot? 'Ko voznik vidi, da se mu zapirajo oči, je že prepozno'

09. 08. 2022 06.00

Objestni vozniki res ne poznajo meja. Primitivno, egoistično, nevarno in prepovedano, so odzivi na voznika, ki je objestno vozil za reševalnim vozilom na nujni vožnji. Kaj se dogaja na cestah? V nedeljo huda prometna nesreča na gorenjski avtocesti, v soboto tragedija na Hrvaškem. Kako varno na pot? Kako zmanjšati poletne zastoje na evropskih cestah? V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost predsednik AMZS Andrej Brglez.

Končane so obdukcije vseh žrtev tragične nesreče: oba voznika umrla

08. 08. 2022 06.28

V sobotni nesreči avtobusa s poljskimi romarji na Hrvaškem sta umrla oba šoferja. V nesreči je umrlo 12 potnikov. Dve osebi sta še vedno v kritičnem stanju, stanje ostalih potnikov je stabilno. Po poročanju poljskih medijev nekateri sorodniki udeležencev tragične nesreče poljskega avtobusa na Hrvaškem še vedno niso uspeli vzpostaviti stika s svojimi najbližjimi. Poljska vlada je sicer sporočila, da je vzpostavila izredno telefonsko linijo za družine ponesrečenih. Medtem pristojni še vedno preiskujejo vzroke in okoliščine prometne nesreče.

'Vozniku je samo za dve sekundi padla koncentracija'

08. 08. 2022 11.23

Vzrok za nesrečo poljskega avtobusa na Hrvaškem je jasen, pravi strokovnjak za promet Goran Husinec: "Vozniku je samo za dve sekundi padla koncentracija." Ob tem doda, da se vozniki vozijo zelo dolgo in so utrujeni, saj jih v Evropi primanjkuje. Opozarja, da bi morali ob grajenju ograje predvideti, da bi lahko šlo kaj narobe in postaviti ograjo z močnejšo konstrukcijo.

Tahograf poljskega avtobusa povsem uničen: ovira pri preiskavi

07. 08. 2022 07.33

Huda prometna nesreča poljskega avtobusa na Hrvaškem je terjala 12 smrtnih žrtev. Kot so sporočile oblasti, se v bolnišnicah še več poškodovanih bori za življenje, 19 jih je še težje poškodovanih, stanje dveh pa se je še poslabšalo, sta v kritičnem stanju. Tahograf avtobusa je povsem uničen, zato so se pojavile težave pri preiskavi, saj ne morejo odčitati hitrosti, s katero je v času nesreče vozil voznik. Spregovoril je tudi lastnik avtobusnega podjetja. Sožalje poljskemu predsedniku vlade ob tragični nesreči sta izrazila tudi slovenski predsednik vlade Robert Golob in predsednik države Borut Pahor.

Vročinski val vse bolj verjeten, suši ni videti konca

07. 08. 2022 07.18

S prehodom oslabljene hladne fronte smo se od temperatur nad 30 stopinj v večjem delu Slovenije za nekaj časa poslovili. To pa ne velja za Primorsko, kjer se bo vroče poletno vreme nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Ker meteorološki izračuni prav nič ne kažejo, da bi nas v bližnji prihodnosti zajelo kakšno obilnejše deževje, se bo suša še stopnjevala. Zaradi velikega primanjkljaja padavin, ki nas pesti že več mesecev, listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Poleg tega pa nas bo po krajšem obdobju bolj znosnih temperatur sredi meseca najverjetneje zajel nov vročinski val, kar utegne stanje le še dodatno poslabšati.