IKT

Surs: Epidemija je naša življenja obrnila na glavo

05. 11. 2020 16.39

Brezskrbna potovanja v tujino, pitje kave v polnem lokalu in druženje brez omejitev se danes zdijo kot oddaljen spomin. Da je epidemija covida-19 naša življenja obrnila na glavo, kažejo tudi statistični podatki. Druženje se je preselilo na splet, uporabnikov družbenih omrežij pa je več. Vsi, ki so v času epidemije čakali na delo ali pa so delali od doma, so na račun prevoza na delo na dan prihranili povprečno tri četrt ure.

Med prvimi na svetu s 5G omrežjem z uporabo obstoječega frekvenčnega spektra

05. 10. 2020 15.05

V Sloveniji je odslej tehnologija 5G že na voljo za širšo rabo. Trenutno smo sicer med prvimi na svetu, ki imamo na voljo 5G omrežje z uporabo obstoječega frekvenčnega spektra. Po podelitvi dodatnih frekvenčnih pasov pa bo možno uporabljati polni potencial te tehnologije, kar se bo predvidoma zgodilo v začetku prihodnjega leta.

Tudi če bo pouk na daljavo, so tokrat nanj bolje pripravljeni

27. 08. 2020 08.15

Za zdaj velja da se s 1. septembrom v šole vračajo vsi učenci in dijaki. A če bi se v času šolanja kar koli spremenilo, med drugim tudi to, da bi se morali otroci izobraževati na daljavo, so na Arnesu zelo dobro pripravljeni. Načrtovana je nadgradnja videokonferenčnih storitev, ki bodo brezplačno namenjene vsem učiteljem in s pomočjo katerih bodo lahko predavali naenkrat vsem učencem v razredu in hkrati spremljali njihov odziv.

Ponujali naj bi podkupnine za gradnjo omrežja 5G: nov škandal za Huawei?

15. 07. 2020 13.34

Podporniki kitajskega tehnološkega giganta Huawei naj bi v Namibiji počeli vse, da bi se družba dokopala do pogodbe za gradnjo omrežja 5G. Tako vsaj trdi mestna svetnica v namibijski prestolnici, ki naj bi ji lokalni politiki ponudili podkupnino, če neha nasprotovati projektu.

'Vidi se, da vsi otroci doma niso imeli enakih pogojev'

14. 06. 2020 16.07

Šolarji, starši, učitelji in šole so bili ob začetku epidemije na pouk na daljavo večinoma nepripravljeni. Izkazalo se je, da vsi učenci nimajo enakih pogojev za delo od doma, tudi nekateri učitelji so se težko prilagodili na podajanje snovi s pomočjo novih tehnologij. Učitelji in starši ugotavljajo tudi, da bi bilo treba učne načrte prevetriti in iz njih izločiti balast. In kaj še so od te izkušnje odnesli?

Kako poskrbeti, da bo znanje v času izobraževanja na daljavo ustrezno ocenjeno?

21. 04. 2020 12.12

Legitimnost in kakovost ocenjevanja znanja je vselej tesno povezana s kakovostjo načrtovanja in izvajanja pouka kot kompleksnega in celovitega procesa poučevanja in učenja ter medosebne komunikacije med učitelji in učenci ter med učenci in učitelji samimi. To je ključno izhodišče, ki mu velja slediti tudi ob razmislekih o tem, kako pouk in ocenjevanje znanja izvajati na daljavo, pravijo avtorji smernic.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?

17. 04. 2020 06.53

Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

Stroka in podjetniki stopili skupaj za razvoj slovenskega respiratorja

20. 03. 2020 16.30

Za pomoč najhuje obolelim zaradi okužbe z novim koronavirusom bi potrebovali še najmanj 200 novih respiratorjev, če se bo epidemija še naprej širila s takšno hitrostjo. Ker so dobave iz tujine v teh časih počasne in vprašljive, se je pojavila pobuda, da bi slovenski raziskovalci in podjetja v sodelovanju z medicinsko stroko začeli izdelovati slovenske respiratorje. Zanimanje za sodelovanje pri projektu je veliko.

V Sloveniji digitalizacija prepočasna, slabše zmogljivosti in znanje se poznajo

19. 03. 2020 06.53

Pandemija, ki je zajela tudi Slovenijo, je pokazala nekatere pomanjkljivosti, s katerimi se spopadajo tako gospodarstvo kot zaposleni. Čeprav vsaj na papirju obstajajo jasne strategije k digitalizaciji storitev, se te v Sloveniji bolj pojavljajo kot zanimivost. Številni so tako v izolaciji poskušali urediti birokratske zadeve, plačevati račune, a ni bilo tako enostavno.

Predaja štafete

28. 12. 2019 07.00

Pred dnevi so v Veliki Britaniji potekale parlamentarne volitve, na katerih so z veliko večino slavili konzervativci. Torijci bodo tako še okrepili svojo moč na Otoku in v prihajajočem mandatu “nove” vlade verjetno tudi končno do konca izpeljali proces izstopa Velike Britanije iz Evropske unije. Nove parlamentarne volitve pri naših otoških sosedih niso prinesle kakšnih večjih političnih sprememb, jih pa zato prinašajo na področju politične znanosti.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija

14. 12. 2019 10.13

Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

Seljaku poln mandat na čelu uprave Telekoma Slovenije

10. 12. 2019 17.40

Nadzorni svet Telekoma Slovenije je za predsednika uprave imenoval Tomaža Seljaka, ki je po odhodu Matjaža Merkana že začasno vodil upravo družbe. Nastopil je štiriletni mandat, v upravo pa so nadzorniki imenovali Matjaža Beričiča, ki bo odgovoren za področje tehnologije.

Letališče Brnik bo za 'zakrpanje' Adrijine luknje potrebovalo leto in pol

20. 11. 2019 06.00

Po propadu Adrie je promet na brniškem letališču strmoglavil. V Fraportu predvidevajo, da se bo promet v 'stare' številke vrnil v približno letu in pol, medtem pa se investicijski načrti na ljubljanskem letališču ne spreminjajo: vse investicije, ki jih načrtujejo do konca leta, tečejo skladno z roki, enako pa velja tudi za novi terminal, ki naj bi dokončno zaživel julija 2021.

'Ko obstajata politična volja in javno zaupanje, lahko vsaka država zgradi učinkovit sistem'

16. 11. 2019 15.20

Sveta si brez informacijske tehnologije že lep čas ne moremo več predstavljati. Njena prisotnost na vseh področjih življenja je nepovratno preobrazila družbo, s tem tlakovala pot za napredek, a hkrati ustvarila nove izzive in tveganja za skupnost in posameznika. Estonska praksa učinkovitega uveljavljanja IKT tehnologij dokazuje, da lahko tudi majhne države prednjačijo pri uveljavljanju inovacij ter omogočijo razvoj gospodarstva.

Trump: Bagdadi je umrl kot pes, cvilil in jokal je

27. 10. 2019 06.37

V sobotnem napadu ameriške vojske na severozahodu Sirije je umrl vodja samooklicane Islamske države Abu Bakr al Bagdadi. Smrt voditelja IS je potrdil ameriški predsednik Donald Trump. Kot je povedal, so biometrično potrditev in test DNK dobili v zelo kratkem času.

Zasebnost v informacijski družbi

26. 10. 2019 07.00

"Državljani se bodo delili na tiste, ki dajejo prednost udobju, in tiste, ki dajejo prednost zasebnosti." (Niels Ole Finnemann). Zasebnost že od Aristotelovega razlikovanja med javno sfero politične aktivnosti (lat. polis) in zasebno sfero gospodinjstva (lat. oikos) pojmujemo kot nekaj, kar je v popolnem nasprotju z javnim.

Slovenija napredovala na lestvici digitalne konkurenčnosti

26. 09. 2019 14.30

Slovenija je na letošnji lestvici digitalne konkurenčnosti, s katero švicarski inštitut IMD meri sposobnost in pripravljenost držav na prevzemanje in uvajanje digitalnih tehnologij, med 63 državami zasedla 32. mesto, kar je dve mesti višje kot lani. Na vrhu lestvice so ZDA, ki jim sledijo Singapur, Švedska, Danska in Švica.

Mladi smo žrtve nenadzorovanega tehnološkega napredka

10. 08. 2019 07.00

Zadnje desetletje je zaznamovano predvsem s spletnimi družbenimi omrežji ter razvijanjem in upravljanjem medosebnih odnosov preko teh omrežij. Lahko bi rekli, da so v luči informacijske revolucije na udaru predvsem mlajše generacije, ki so prikrajšane za praktično izkustvo javnosti in zasebnosti v fizičnem svetu.

Računalniški centri 5. generacije – kakšne priložnosti za dodatne zaslužke ponujajo?

24. 05. 2019 12.35

O enem najhitreje rastočih tržišč v okviru IKT tehnologije – podatkovnih centrih, o glavnih področjih njihovega razvoja, izzivih pri upravljanju in zagotavljanju nemotenega delovanja ter priložnostih za dodatne zaslužke, ki jih prinašajo računalniški centri 5. generacije, smo se pogovarjali z Boštjanom Lavugerjem iz podjetja NTR inženiring d.o.o.

Trumpova močna, a draga klofuta Kitajski. Zmagovalci, poraženci, (nedorečen) nauk zgodbe

13. 01. 2019 07.00

Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko je trenutno v stanju premirja. "Sprti strani" zagotavljata, da bosta s pogovori skušali najti dokončno rešitev. Tako v Pekingu kot v Washingtonu ob znakih gospodarskega ohlajanja namreč ugotavljajo, da izrazitih zmagovalcev v tem boju ni. Ob merjenju moči ameriških in kitajskih mišic pa glavno vprašanje ostaja - kaj bo storila EU?

Evropsko srečanje kontroverzne Trilateralne komisije: v Sloveniji več kot 200 svetovnih vplivnežev

16. 11. 2018 19.09

V Ljubljani se je uradno začelo 42. evropsko srečanje Trilateralne komisije, zasebne organizacije, ustanovljene na pobudo Davida Rockefellerja. Več kot 200 vplivnih posameznikov iz Evrope in sveta bo tri dni razpravljalo o izzivih za prihodnost Evrope. Dogodek je 'veliko priznanje Sloveniji, ki doslej ni igrala posebej prominentne vloge.'

Med najboljšimi tudi Slovenci

01. 10. 2018 10.17

Slovenska ekipa si je na tekmovanju EuroSkills 2018 tudi letos prislužila medaljo. Tokrat so bronasto medaljo obesili okoli vratu Žigi Simončiču in Martinu Dagarinu, ki sta tekmovala v panogi IKT. Slovenija je prejela tudi štiri medalje za odličnost, kar je še enkrat več kot v letu 2016.

Iščete službo? Estonija potrebuje 37.000 strokovnjakov s področja IKT

25. 08. 2018 10.37

Estonija je v sodelovanju z vodilnimi družbami s področja IKT sprožila zaposlovalno kampanjo, s katero želijo v Sloveniji poiskati strokovnjake, ki bi se lahko potegovali za vodilne položaje v mednarodno priznanih podjetjih. Izbrani kandidati bodo odpotovali na obisk v Estonijo, kjer bodo lahko opravili tudi karierne razgovore.

Zgodovinska lekcija, ki jo je Trump očitno spregledal. Bo zaradi fotografije na kocko postavil svetovni mir?

17. 03. 2018 06.42

"Trgovinske vojne so lahek zalogaj in v njih je enostavno zmagati," pravi ameriški predsednik Donald Trump. Zgodovina mu oporeka. Iz trgovinskih nastanejo prave, krvave (svetovne) vojne. Številni se zato bojijo, da bi Trump na račun izpolnjevanja predvolilnih obljub, prestopil mejo razuma in svet pahnil v kaos, ki bi se končal s katastrofo.

Trumpove nevarne 'mokre sanje': s (carinskimi) bombončki razbiti Evropo

14. 03. 2018 08.05

Donald Trump s spodkopavanjem svetovne trgovine igra nevarno geopolitično igro, ki bi se lahko ob neprimernem odzivu slabo končala predvsem za Evropo, opozarja strokovnjak za ekonomijo in trgovino Gabriel Felbermayr.

Država kot 'lepa ladja, ki se počasi potaplja zaradi nesposobnih kapitanov': srečna zvezda zapustila nogomet. Bo tudi državo?

03. 03. 2018 08.27

Pred Italijani so ključne volitve, ki naj bi odločile o tem, ali se bo državi uspelo rešiti iz primeža krize ali bo še naprej stopicala na mestu. Medtem ko italijanska politika v veliki meri krivce išče zunaj, Italijani upajo na "srečne čudeže", čeprav je tudi apatija vse večja. Analitiki pa opozarjajo – Italija bo morala sama opraviti delo.

Vsakič, ko kaj objavite na internetu, izgubite nekaj svoje zasebnosti

06. 02. 2018 06.43

Cilj dneva in meseca varne rabe interneta je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike. Strokovnjaki letos še posebej opozarjajo pred pretiranim objavljanjem na internetu, ki ima lahko posledice na različnih področjih. Družbena omrežja in aplikacije za sporočanje pa so pogosto lahko kanal za nasilje.

Vseslovenski predinformativni dan Informativa bo ponujal tudi zaposlitve

25. 01. 2018 08.09

Jubilejni sejem izobraževanja in poklicev Informativa bo 26. in 27. januarja 2018 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani že desetič na enem mestu predstavil celovito paleto izobraževanj – od srednješolskih vse do dodiplomskih in podiplomskih programov, številne poklice, informacije o štipendijah, prvič pa bo ponujal tudi več kot 790 zaposlitvenih mest v okviru projekta Moja prva zaposlitev.

Digitalna tranformacija je za podjetja nuja, ne izbira

21. 04. 2017 06.44

Podjetja v Sloveniji se vedno bolj zavedajo pomena digitalne transformacije in uporabe naprednih tehnologij, kot so javni in zasebni oblaki pri svojem poslovanju, ugotavljajo udeleženci Dnevov oblačnega računalništva. Zanimivo je med vodilnimi pri prevzemanju tehnologij pri nas tudi država.

Skupina Telekom s prihodki nad pričakovanji

23. 02. 2017 09.27

Skupina Telekom je sporočila, da je lani ustvarila 701,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je štiri odstotke manj kot predlani. Čisti prihodki od prodaje skupine so bili za odstotek višji od načrtovanih. Čisti dobiček je bil z 39,9 milijona evrov za 42 odstotkov nižji.