INDIJA

Umrla je od ugriza kače. A ta je bila le morilsko orožje, ubil jo je mož

21. 11. 2021 16.18

V Indiji so doživeli epilog grozljivega umora. Mama je 25-letno hčerko našla, kako negibna leži v postelji. Odpeljala jo je bolnišnico, a ni ji bilo več pomoči. Bila je mrtva. Leta 2020 so preiskovalci zaključili preiskavo, v kateri so potrdili, da je bila ure pred svojo smrtjo žrtev smrtonosne strupene kobre. V Indiji so takšni smrtonosni ugrizi pogosti, zato bi lahko s tem zaključili primer. A njena družina je dvomila, da je šlo za naključje in o tem obvestila policijo, ki je začela preiskavo primera. Njenega krvnika so zdaj le obsodili. To je bil njen mož. Sodnik ga je obsodil za grozljiv umor, prisodil mu je dosmrtno zaporno kazen.

'Branje omogoča osvobajanje duše'

21. 11. 2021 08.00

V Združenih arabskih emiratih v mestu Šardža smo obiskali enega največjih knjižnih sejmov na svetu. Njegova velikost, odprtost do sveta in različnih kultur ter predvsem spoštovanje do tiskane besede prevzema vsakega obiskovalca. Organizator sejma navdušuje z ljubeznijo do knjig, ki jo je bilo moč začutiti v besedah, iskrica v očeh pa je potrdila, da je ljubezen iskrena.

Vodomec na 32. Liffu filmu Pohodi plin!

20. 11. 2021 20.05

Mednarodna žirija je glavno nagrado vodomec 32. festivala Liffe dodelila filmu Pohodi plin! Panaha Panahija, posebna omemba je šla filmu Oblak v njeni sobi, nagrado FIPRESCI je dobil film Telesce, nagrada občinstva zmaj pa je šla filmu In potem sva zaplesala?.

V indijski prestolnici zaradi onesnaženega zraka razmišljajo o lockdownu

17. 11. 2021 08.08

Oblasti v indijski prestolnici so naročile, da morajo zaradi onesnaženja zraka šolarji ostati doma. Zaprte so vse šole, do drugega tedna so ustavili tudi vsa gradbena dela v mestu, izjema so le nujna dela. Le pet od 11 elektrarn na premog lahko obratuje. Strupena meglica se po mestu sicer širi že od festivala diwali, kjer so uporabljali veliko količino pirotehnike. Zdaj oblasti zaradi onesnaženega zraka razmišljajo celo o zaprtju družbe.

ZDA obsodile ruski raketni test, ki je ustvaril 1500 kosov vesoljskih smeti

16. 11. 2021 07.56

Ameriški State Department je ruski test vojaškega raketnega izstrelka, s katerim so uničili svoj stari satelit, v ponedeljek označil kot izjemno neodgovorno dejanje, saj je ob izstrelitvi nastalo kar 1500 kosov vesoljskih odpadkov, ki ogrožajo varnost Mednarodne vesoljske postaje (ISS) in astronavtov.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'

14. 11. 2021 07.33

Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja

13. 11. 2021 12.43

Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Hindujci na kopanje v sveto reko, čeprav jo je prekrila strupena pena

10. 11. 2021 17.21

Plast strupene pene je v sredo prekrila dele svete reke blizu indijske prestolnice, hindujci pa so se kljub temu zbrali na njenih bregovih, da bi proslavili verski praznik. Nekateri privrženci so se v vodi tudi kopali.

190 držav se je zavezalo za opustitev premoga, Indije, ZDA in Kitajske ni med njimi

04. 11. 2021 06.54

Nekatere velike porabnice premoga, med njimi tudi Poljska, Vietnam in Čile, so se na COP26, ki poteka v Glasgowu, prvič zavezale k odmiku od fosilnih goriv. Med njimi ni ključnih onesnaževalk Kitajske, ZDA in Indije. V Greenpeaceu niso najbolj optimistični in opozarjajo, da je v dogovoru veliko manevrskega prostora za države.

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija

03. 11. 2021 17.50

Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

40. knjižni sejem v Šardži: 11 dni, Nobelovi nagrajenci in več kot milijon knjig

01. 11. 2021 18.00

V tretje največje mesto Združenih arabskih emiratov se tudi letos vrača eden največjih knjižnih sejmov na svetu. Organizatorji v Šardži obljubljajo več kot milijon različnih knjižnih naslovov, različne delavnice, predavanj in panelov. Poleg milijon knjig bo na sejmu nastopilo več ustvarjalcev iz 83 držav, na voljo pa bodo celo kuharske delavnice.

V letu 2020 na Tripadviserju lažnih skoraj milijon ocen

31. 10. 2021 12.25

Platforma Tripadvisor, ki uporabnikom omogoča, da med potovanji ocenijo storitve in dejavnosti, hkrati pa s tem vpliva na odločitve potrošnikov glede tega, kam se bodo odpravili in kje bodo porabljali svoj denar, je objavila poročilo za leto 2020. Skoraj milijon, kar je približno 3,6 odstotka vseh mnenj oziroma ocen, ki naj bi jih na Tripadvisor objavili uporabniki, je bilo lažnih.

Putin in Ši na vrhu G20 za medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju

30. 10. 2021 19.27

Ruski predsednik Vladimir Putin se je v videonagovoru na vrhu skupine 20 gospodarsko najmočnejših držav zavzel za čimprejšnje medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju proti covidu-19, so sporočili iz Kremlja. Podobno se je zavzel tudi kitajski predsednik Ši Jinping, ki je pozval tudi k sprostitvi patentne zaščite cepiv.

Ministri pred vrhom G20 za vsaj 70-odstotno precepljenost do sredine 2022

29. 10. 2021 18.03

Največja gospodarstva sveta želijo izboljšati usklajevanje v boju proti pandemiji covida-19 in bodo zato oblikovala skupno delovno skupino, so se na srečanju v Rimu strinjali finančni in zdravstveni ministri skupine G20. Ministri so tudi pritrdili cilju vsaj 70-odstotne precepljenosti svetovne populacije do sredine leta 2022.

Bliža se težko pričakovana podnebna konferenca v Glasgowu

18. 10. 2021 14.40

V Glasgowu se bodo na težko pričakovani podnebni konferenci COP26, ki so jo lani zaradi pandemije prestavili, zbrali predstavniki in odločevalci skoraj 200 svetovnih držav. Namen pa: podnebni pogovori za krepitev zavez boja proti podnebnim spremembam, ki so jih države določile v Pariškem podnebnem sporazumu.

Sedemčlanska družina na pot po Afriki: 15.000 kilometrov in humanitarna pomoč

17. 10. 2021 08.00

Sedemčlanska sestavljena družina Culiberg se je te dni podala na enomesečno pot po Afriki. Tokrat ne gre za klasičen družinski dopust, ampak je njihova pot obarvana dobrodelno, saj želijo z zbranimi sredstvi pomagati pri gradnji zavetišč za otroke v Bocvani. Jasna Žaler Culiberg, mama in ustanoviteljica družinskega bloga 2many4granny, nam je tik pred odhodom zaupala, kako so potekale enoletne priprave na takšno pot, s katerimi izzivi se je soočala in kako bodo otroci nadomestili izostanek od pouka.

ZDA se vračajo v Svet ZN za človekove pravice

14. 10. 2021 20.22

Generalna skupščina ZN je danes v New Yorku izvolila 18 novih članic Sveta ZN za človekove pravice, ki zaseda v Ženevi. Vanj se vračajo tudi ZDA, ki jih je bivši predsednik Donald Trump leta 2018 med slovenskim predsedovanjem Svetu iz tega organa ZN umaknil zaradi kritik Izraela.

Amir Dervišević bo kariero nadaljeval v indijskem prvoligašu

27. 09. 2021 18.56

Za Nogometni klub Maribor je Amir Dervišević odigral 161 tekem in za vijoličaste dosegel 18 zadetkov. Po osmih sezonah v Mariboru pa bo 29-letni Ljubljančan s svojimi nogometnimi vrlinami navduševal indijske navijače. Kariero bo namreč nadaljeval v Indiji, in sicer pri tamkajšnjem prvoligašu East Bengal. Tam se bo moral navaditi na popolnoma novo kulturo, hrano in ljudi. Če ga še vedno skrbita visoka vlaga in vročina na treningih in tekmah, ga ne skrbi več tamkajšnja hrana. Tik pred odhodom smo ga odpeljali v indijsko restavracijo, kjer je prvič poskusil jedi, ki bodo od tega tedna del njegovega vsakdana.

'Princesa Huaweia' bo po skoraj treh letih spet svobodna

24. 09. 2021 21.54

Meng Vandžov, poslovna direktorica Huaweia, ki je bila v Kanadi obtožena goljufije, bi lahko bila kmalu svobodna, saj je ameriška vlada odstopila od njenega pregona. Vandžova je bila decembra 2018 priprta na zahtevo ZDA, na sodišču pa se je direktorica Huaweia izrekla za nedolžno. Primer domnevne goljufije je za seboj povlekel mednarodni spor in zaostril odnose Kitajske z ZDA in Kanado.

Šaman trdil, da je odkril napoj proti covidu, a nato za posledicami virusa umrl

23. 09. 2021 21.07

Eliyantha White, šaman iz Šrilanke, je javnost prepričeval, da je odkril čudežni napoj, ki bi lahko izbrisal pandemijo. Zdravilcu so zaupali številni športniki in politiki, v čudežni napoj je verjela celo ministrica za zdravje, ki je kasneje zaradi virusa potrebovala bolnišnično oskrbo. Za covidom je zbolel tudi šaman in za posledicami virusa umrl.

V Indiji zasegli skoraj tri tone heroina, vpleteni tudi afganistanski državljani

21. 09. 2021 10.44

Indijski obveščevalci proti tihotapljenju so v pristanišču Mundra v zvezni državi Gujarat zasegli skoraj tri tone heroina, ki naj bi bil vreden približno 2,7 milijarde dolarjev (2,3 milijarde evrov). Preiskovalni urad preiskuje več oseb po različnih mestih v Indiji, potrdili pa so tudi vpletenost afganistanskih državljanov.

Afganistan: nikoli končana vojna

04. 09. 2021 07.00

Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

Zmaga za čistejši zrak: konec uporabe osvinčenega bencina

30. 08. 2021 20.58

Skoraj stoletje po prvih opozorilih o škodljivosti osvinčenega bencina je Alžirija – zadnja država, ki je še uporabljala takšen bencin – julija letos porabila svoje zaloge. S tem je uporaba osvinčenega bencina po vsem svetu izkoreninjena.

Po svetu doslej porabljenih pet milijard odmerkov cepiv proti covidu-19

24. 08. 2021 17.47

Po svetu je bilo v boju proti covidu-19 razdeljenih že pet milijard odmerkov cepiva. Številka, ki bi nas morala približati koncu epidemije. Vendar pa nas ob hitro prenosljivem sevu delta, sorazmerni precepljenosti zgolj bogate polovice sveta in številnih skeptikih, ki cepljenje zavračajo, čaka še dolga pot.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu

21. 08. 2021 12.01

Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov

19. 08. 2021 12.17

Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Kaj talibanska oblast pomeni za Afganistan, kaj za Zahod in Slovenijo?

18. 08. 2021 15.49

Tri dni je že od padca Kabula in situacija se še vedno ne umirja, predvsem pa ostaja problem, da nihče ne ve, kaj se bo zgodilo čez nekaj dni, tednov ali let. Analitiki so previdni, talibani pa zakrivajo svojo preteklost za tančico medijskega šova. Razmere so nepredvidljive, v Afganistanu je na milijone ljudi, ki so razseljeni, še več pa jih ne želi živeti pod talibani.